up
ara

Galiz Kahraman

- Galiz Kahraman

Galiz Kahraman Konusu ve Özeti

Galiz Kahraman
Amat kitabının da yazarı İhsan Oktay Anar tarafından kaleme alınan Galiz Kahraman kitabı Roman (Yerli), Edebiyat türünde okuyucusu ile buluşuyor. İletişim Yayınevi yayınevinden 2014 yılında 9789750514180 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Galiz Kahraman isimli kitap 181 sayfadan oluşuyor. Kitap Kütüphanenizde Yer Alması Gereken Hazine Değerindeki Edebiyat Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Galiz Kahraman kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: İletişim Yayınevi
ISBN: 9789750514180
Sayfa: 181 sayfa Basım Tarihi: 2014
Bütün zamanların kahramanı olan bir insanın hikayesidir bu. O hem herkes hem de hiç kimsedir. Dünyadan alacağını tahsil etmeye gelmiştir. Çünkü, Tanrı dahil herkesin ona borcu vardır. Vebaline girilen tüyü bitmedik yetim işte odur.

Kadim zamanlardan beri hakkı yendiğine göre, sonlu ama sınırsız bir evrenin engin ve derin merkezi olarak insan olmanın, “olmasa da olur” halini icrâ etmesinde hiçbir sakınca yoktur. Romantik bir insafsızlığın bakir tacizcisi olmak sonuna kadar hakkıdır. Sıradanlığın üst insanıdır o. Asiliğiyle asilleşememesi umrunda bile değildir. Onun umrunda olan tek şey, sadece ve sadece kendini algılamak, kendi küçük âlemine sığan kainatı kabul etmektir. Çünkü bilmektedir ki, gerçek bilgelik de zaten budur.
Efruz Moskof

Efruz Moskof

@efruzmoskof

İhsan Oktay Anar'ın herhangi bir kitabını okunaklı kılan nedir Allah aşkına? Nedir bizi sonraki sayfaya geçiren?! Üstad'ın hemen hiçbir ironi/metaforuna libas biçemeden [sadaka niyetine gözümüze soktukları hariç] harikulade bir kurgu ile, anlaşılabilir gibi düşünerek katlandığımız bir karakter-yapı düzeninin sistemliliğinden nasıl oluyor da hiç hayıflanmıyoruz ?

Osmanlı'dan zamanla günümüze geleceğini, kahramanların son dönem karakterleri olabileceğini ifade ettiğinde "iyi de ama!" deyip bir nefes tutmuştum. Nitekim yine de eserin osmanlı türkçesi metni formundaki imla yapısı iştah açıyor. Bu eserde, karakterler üzerine kurduğu 'efkâr' ve böylece eleştiri dünyası, karakterin betiminden sonra 2-3 sayfaya ulaştığı yerlerde bir düşüncedir aldı beni hani, ne oluyoruz, diyerekten ama... Bir İhsan Oktay eserinin rakibi yine başka bir İhsan Oktay eseri sanki... Puanlamadaki kıstaslarım yazarın kendi eserleri arasında... Nitekim mezkur, olayın okuyucuyu diri tutması hâli, sanki bu kısa eserde sekteye uğraması gerektiğini düşünüyorum genel şablonda ama yine de dopdolu bir eser olmuş...

Bilemiyorum bu olaylar ve kurmacalar evreninde nasıl anlaşılabilirlikle nefes almayı aynı tasta öğütmeye-biliyor zat? "Hepimiz Efgan Bakara mıyız mesela?" Tutunamayanlar'ı ne kadar sahiplendik nitekim tüm kapitalistliğimizle. Hiç birimiz tutunamıyorduk böylece küfran-ı nimet deryası içre...

Yedinci Gün bir diriliş romanıydı. İdris Âmil'i orada tanıştırdı yazar okuruyla. Hülasa herkesin İhsan Oktay'ı kendi anladığı kadar mıdır? Herşeye rağmen, ben 57. sayfanın yarısından, hemen sayfa sonuna kadar hayat bulan, konuk sanatçı/karakter olarak yâd ettiği müteveffa üstad için, Uzun İhsan Efendi'ye şükranlarımı da sunarım... Sahi kapaktaki Tatar-misal İdris Âmil, Uzun İhsan'ın nereden... Ya da neyse...
ataç ikon Galiz Kahraman
kitaba 6 verdi
0 yorum
Aslı Atay

Aslı Atay

@asliatay

Kız taifesinin yüz vermemesi, İdris Amil Hazretleri'nin kendisinden haksız yere az buçuk şüpheye düşmesine yol açmış gibiydi. Ama şüphesi yersiz olsa gerekti: Mecmuada gördüğü o daire içinde kollarını bacaklarını açmış "mükemmel adem" bedeni pek doğru çizilmemiş olmalıydı. Ressam eğer Efendimiz'in suretini bir görmüş olsaydı, daireyi yukarıdan az bastırır, kol ve bacakları daha güdük, daha bir derli toplu çizme şansına nail olurdu. Evet! Evropa sanatçıları hayatlarında hiç mükemmel bir erkek bedeni görmemişler, çünkü Kasımpaşa'ya hiç gelmemişlerdi. Yunan hendeseciler de altın oranı yanlış hesaplamış olmalıydılar, öyle ki, oranın hakiki kıymetini bulmaları için Efendimiz'in mübarek suratına bir bakmaları yeterliydi!
ataç ikon Galiz Kahraman
kitaba 8 verdi
0 yorum
Fatih S.

Fatih S.

@fsalim54 - İstanbul

Bir Ezel Akay filmi izliyormuş gibi masal dolu ve çok ince mizah ve taşlamaların olduğu güzel bir kitap...

Kurgu;
Daha önceden okuduğum Puslu Kıtalar Atlası'nı baz alırsam kurgu çok geride kalmış ve basit geldi bana. Herhangi bir fevkalade kurgu yoktu.Ve bazı yerlerde sıkıldım.

Üslup:
Üslup harikulade idi. Yazarın kullandığı zengin dil ve argo kelimeler ile paragraflar akıp gidiyordu adeta.Betimlemeler masalsı ve bir o kadarda gerçekçiydi.

Karakterler;
Çok güçlü ve ilginç karakterler vardı kitap da. Kitabın asıl kahramanı değilde Efgan Bakara karakteri gönlüme taht kurdu. Yani sadece ana karakter değil diğer karakterler de çok iyiydi.

Çok hoşuma giden bir kitap değildi ancak İhsan Oktay Anar severler gözü kapalı almalı bu kitabı
ataç ikon Galiz Kahraman
kitaba 8 verdi
0 yorum
kevser

kevser

@kevsersagiroglu

İhsan Oktay Anar'ın eserlerini kendi eserleri içinde değerlendirdiğim için 3 puan verdiğimi söyleyeyim ilk başta. Çünkü kendisi benim için hakiki yazardır. Diğer yazarlarla kıyaslarsam eserlerini, hepsinin arasından 5 puanla birinci gelecektir benim gözümde.

Eser incelemesine gelince, Galiz Kahraman, bize çok yakın olan bir zamandan bahsediyor. Değer verdiklerimizin aslında değersiz olduğundan dem vuruyor. Muhteşem üslubunu konuşturmuş yine Anar. Kitapta güldüğüm birçok yer vardı. Gayet esprili yazmış. Gerçek ile gerçeküstüyü fevkalade meç etmiş. Aliyülaladır benim için her zaman. Anar'ı herkes okusun, okutsun. Edebiyat nedir, hayal gücü nedir ve nasıl cümle kurulur, dilimiz nasıl parlatılır, görmek isterseniz tabii ki.
ataç ikon Galiz Kahraman
kitaba 6 verdi
0 yorum
Zeynep Karabali

Zeynep Karabali

@zeynepkarabali - Balıkesir

Eserde sıradan insanın başına gelen olaylar dizisi karşımıza çıkıyor, fakat alıştığımız saf, iyi kalpli, temizlik sembolü olmayan sıradan insan. Günümüzün uyanık, bencil, çıkar peşinde koşan, türlü katakullilere bulaşmış sıradan insanını okuduğunuz bu kitap, yer yer çağımızın panoramik bir görüntüsü gibi.Kitabı okurken her ne kadar bilmediğimiz zamanlarda, bilmediğimiz yerlerde bulsak da kendimizi, günümüz gerçekliğinden sıyrılamıyoruz..
ataç ikon Galiz Kahraman
kitaba puan vermedi
0 yorum

Galiz Kahraman - S41

"Efgan Bakara denilen enayi, hiçbir engelle karşılaşmadan bulaşıkhâneye sızdı. İdris Âmil Hazretleri oradaydı ve doğrusunu söylemek gerekirse, kaşalotzâdenin kendisini o durumda görmesinden pek hazzetmedi! Daha düne kadar Kasımpaşa sokaklarında racon kesen kendisi gibi bir delikanlının, bir ana kuzusunca bu vaziyette yakalanması izzet-i nefsine halel getirdiğinden suratı asılmıştı. İşte oracıkta nefret ediverdi Efgan Bakara'dan. (...)"
Efruz Moskof tarafından eklenmiştir.
ahmet-samsa

ahmet-samsa

@samsa - İstanbul

Başkaları ne derse desin, bir hanımın yüzündeki güzellik, ona şefkatle bakan erkeğin gözlerinden yansıyan aşktır.
ataç ikon Galiz Kahraman
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ahmet-samsa

ahmet-samsa

@samsa - İstanbul

Annesi yatağında yatıyordu. Kadıncağız, Efgan Bakara'nın hayattaki yegâne varlığıydı. Bu yüzden yanına gidip annesini yanağından öpmek istedi. Ama kadıncağızın yanağı buz gibi soğuktu. Ama o, çoktan ölen kadını bir kez daha öptü. Çünkü annesiydi.
ataç ikon Galiz Kahraman
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Erica

Erica

@ericache - İstanbul

Kadınlar kavga etmezdi ama büyün kavgalar kadınlar içindi, medeniyeti kadınlar kurmamıştı ama medeniyet kadınlar için kurulmuştu.
ataç ikon Galiz Kahraman
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Zeynep Karabali

Zeynep Karabali

@zeynepkarabali - Balıkesir

Yükselmiş birini düşürmek, yahut onun düştüğünü görmek, aşağıdakilerde adaletin yerini bulduğu hissini uyandırır ve onlara mutluluk verirdi.
ataç ikon Galiz Kahraman
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum
ahmet-samsa

ahmet-samsa

@samsa - İstanbul

Ancak bu şiir otoritesi, dizelerini ilk mektep müdürü gibi o kadar otoriter okuyordu ki, sanki bir diktatördü de balkonundan ahaliye nutuk atmaktaydı. Hakikaten de diktatörlük, hesap kitap değil de, his işiydi. Çünkü kadın kız yanı sıra halkı da, bir muhasebeci yahut bir filozof-kral değil, elbette bir şâir-diktatör daha kolay tavlardı.
ataç ikon Galiz Kahraman
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
162
KİTAP
Kütüphanenizde Yer Alması Gereken Hazine Değerindeki Edebiyat Kitapları
Herkesin okuması ve kitaplığında bulundurması gerektiğini düşündüğümüz hazine değerindeki en iyi edebiyat kitaplarını bu list...
7
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken İhsan Oktay Anar Kitapları
Türk edebiyatının en başarılı yazarlarından biri olan İhsan Oktay Anar'ın muhteşem kurgularıyla okurların gönlüne taht kuran,...