up
ara
‹ Mutsuz Olmak

Mutsuz Olmak Kitap İncelemeleri

Mina

Mina

@minaa

Mutluluk…
Hepimizin istediği, hayatımızda en yüksek oranda olması için elimizden gelen her şeyi yaptığımız bir mesele.. Mutluluğu bu kadar çok hayatımıza sokuşturmaya çalışırken mutsuzluğumuza ne oluyor diye daha önce hiç düşünme gereksinimi görmemiştim ancak şimdi bunun göz ardı edilmemesi gerektiğine inanıyorum. Çünkü bu kitabı okumadan önce sadece mutlu bir hayatın yaşamaya değer olduğunu düşünüyordum ancak şu an mutsuzluk olmasa hayatta nelerin eksik kalacağını öğrenmiş oldum.

Öncelikle elbette mutluluk çok güzeldir ama her şeyden mutluluk duymak hem imkansız hem de yorucudur. İmkansızdır çünkü mutluluğu hissetmemizi sağlayan vücudumuzdaki o hücrelerin, hormonların (yani mutluluğu sağlayan ne varsa) dinlenmeye ihtiyaçları vardır. Bu yüzden mutluluk sınırlıdır. Ee haliyle hayattan da devamlı mutluluk istemek anlamsızdır.Kitapta da geçtiği gibi “En sevdiğiniz yemeği fazla yerseniz, memnuniyetten ziyade bıkkınlığı teşvik edersiniz.”

Peki bize devamlı dayatılmış olan o mutluluk tablolarını yırtıp attıran mutsuzluk ne işe yarar? Mutsuzluk hayatımızın olmazsa olmazı. Aynı zamanda hayatımızı daha güzel seviyelere taşımamıza destek olan bir güç. Her zaman her şeyden mutlu olsaydık hala ağaçlarda yaşıyor olurduk. Bunun yanı sıra anlam arayışımıza oldukça katkısı vardır. Anlamımızı arayıp bulana kadar peşimizi bırakmaz mutsuzluk.

İşte bu kitap olaylara bu şekilde bakmamı sağladı. Bakış açımı değiştirmekle beraber, mutsuzlukla barıştırdı.

Değinmek istediğim son konu ise kitabın çevirisi. Çeviri de seçilmiş ve güncelliğini yitirmiş olan kelimeler kitaba anlamsız bir saçmalık katmış. Bu kelimeler neden seçilmiş hiçbir fikrim yok. Kitabın akışını bozmuş.

Ama çevirisine rağmen okunmaya değer bir kitap.
Keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon Mutsuz Olmak
kitaba 6 verdi
0 yorum
Ömer Efeoğlu

Ömer Efeoğlu

@karlukbey - Bursa

Kitabın niyeti mutluluğun insan hayatındaki her türlü anlamını inkâr etmek değil, mutlaklaşmakta olan anlamını görelileştirmektir.
İnsanları sürekli mutlu olmaları gerektiğine inandırmış bir çağın içinde yaşamanın ve az da olsa mutsuz olmanın bir hastalık tesiri yarattığına inanan bir toplum karşısında mutsuz insanlar sadece hasta insanlardır. Ve bu toplum kişiye, eğer bu hastalıktan hemen kurtulamazsan hayatın anlamsız olacak diye baskı yapar ve ondan uzak durur. Yaptığı baskıya rağmen uzak durur.

Bu arada kitabın çevirisi berbat.
ataç ikon Mutsuz Olmak
kitaba 6 verdi
0 yorum
Özgür Koçak

Özgür Koçak

@inziva05 - Amasya

Kutuplar
"Her şey zıttı ile var olur" sözünü kendine ilke edinmiş bir kitap. Salt mutsuzluğu savunmak yerine salt mutlu olmayı, mutlu olma zorundalığını eleştiren yazarın dili sade denilebilir. Yazarın da kitabın birkaç bölümünde açıkladığı gibi salt mutlu olmayı ilke edinmemiş toplumların var olduğunu bu konuda bizim toplumumuzun da bu topluluklar arasında olduğunu düşünüyorum. Düşüncemi en basit sekilde destekleyecek tek söz "Aman çok güldük başımıza bir şey gelmesin"dir. Çünkü bizim toplumumuzda sürekli mutlu olma hali yadırganan bir durumdur. Sonuç olarak bu kitap bizim toplumumuzda olan şeyi anlatıyor zaten o yüzden bana bir şey katmadığını düşünüyorum. :)
ataç ikon Mutsuz Olmak
kitaba 6 verdi
0 yorum
Seda Ylmz

Seda Ylmz

@sedaylmz

Kitap kısa ama her cümlesi dikkatli okunduğunda ağır ve sarsıcı bir kitap. Evet popüler kültürün ve kapitalizmin dayattığı ama aynı zamanda günümüz dünyasının içini oyarak ulaşmanın neredeyse bir umuda dönüştüğü şey; "mutluluk" bir seçenek değil artık. Kitabı okurken belki de ara ara hepimizi yoklayan o boşluk, ve varoluş sancılarını yeniden keşfetmek, yalnız olmadığını fark etmek güzeldi. İçinde kendini bulabilen çoğu zaman mutsuz ve de melankolik insanlar için muazzam bir kitap.
ataç ikon Mutsuz Olmak
kitaba 10 verdi
0 yorum
Ferda Nihat Köksoy

Ferda Nihat Köksoy

@ferdanihat - İstanbul

-Sadece hayatta kalmak ve ödevlerin ifası değil de mutluluk olabiliyorsa insanın meselesi, bu büyük bir kazanımdır. Peki ama mutluluğun kendisi ÖDEV haline geldiyse? ...Ne kadar çok insan, sırf mutlu olmaları gerektiğine inandıkları için mutsuz oluyor acaba?
...MUTLULUK DİKTATÖRLÜĞÜ tehdidi, mutsuz olmaya pek alan bırakmıyor. ...Mutsuzlar öyle bir sindirilirler ki, durumları hakkında konuşmaya hatta düşünmeye bile cesaret edemez olurlar. ...Mutsuz kişi, MODERN VEBA'ya yakalanmış demektir, cüzzamlı gibi davranılır ona, insanlar ondan uzak durmayı tercih ederler.

-Keyfi yerinde olmak mecburi olursa, her aksaklık büyük bir arızaya dönüşür.
...Pozitif düşünmek sadece pozitif olanı görme isteğine yol açarsa, bir SORUN halini alır. Artık hiçbir şeyi ciddiye almaz, her şeyi bir BAKIŞ AÇISI olarak görürsünüz. Ağır bir hastalığı olan insanın, kendi kendine her şeyin çok iyi olacağını telkin etmesinin bir faydası olur mu? (Otuz sekiz yaşında akciğer kanseri bir hastanın, hastalığın ölümcüllüğünü son nefesine dek kabullenmeyip, kendince alt edeceğine kesinkes inanarak ölmesini unutamam)
...Bardakların her zaman yarısı dolu veya yarısı boş olmaz, bazen tamamen boş olurlar. Ancak bunu vakitlice fark ederseniz onu doldurabilirsiniz.

-Kemale ermenin saadeti, NEFES ALIP VEREN bir mutluluktur, çünkü mutluluğun da nefes alıp verebilmesi gerekir. Hiçbir insan hep sadece nefes alamaz, YENİDEN NEFES ALABİLMEK İÇİN NEFES VERMELİDİR. Böylece insan pozitif ve negatif kutupları arasında gidip gelebilir. Ancak zıtlıklar arasındaki tecrübelerin olanca genişliği, kemale ermiş, dolgun bir hayatın heyecanını kazandırır insana. Elverişli veya elverişsiz tesadüflere ve gönül hoşluğu ile can sıkıntısı arasındaki anlık dalgalanmalara bağlı olmayan asıl FELSEFİK MUTLULUK budur.

Diğer alıntılar için:
http://www.kitabinomurgasi.com/2014/06/mutsuz-olmak-bir-yureklendirme-wilhelm.html
ataç ikon Mutsuz Olmak
kitaba 10 verdi
0 yorum
Elvan Kama

Elvan Kama

@elvankama - İstanbul

Gerçekten de sürekli "Nasıl mutlu olunur?", "Mutlu olmanın 50 yolu" tarzı kitaplar, söyleşiler, pazar sohbetleriyle karşılaşır; hiçbir zaman mutsuz olmaya hakkımız yokmuş gibi davranırız. Yüzümüz asık olduğunda annelerimiz "Asma yüzünü, yine ne oldu?" diye müdahale eder, babalarımız "Yine memnun edemedik hanımefendiyi" diye olaya aniden müdahale ederler. Oysa ortada hiçbir 'sakıncalı' durum yoktur. İnsanlar her zaman mutlu olmak, mutlu hissetmedikleri halde tebessüm etmek, rol yapmak, neşeli gözükmek zorunda değillerdirler. Mutsuzluğun da mutluluk kadar hakkımız olan ve gösterebileceğimiz bir duygu olduğunu kabullenerek toplum olarak mutsuz insanlara kendilerini daha kötü hissettirmek yerine tersini sağlayabiliyorken, neden onlara bu kadar yükleniyoruz? Durup dururken mutlu olabilen bir insan, neden durup dururken de mutsuz olamasın? Ahenk'ten başka bir şey bilmeyen bir hayat, ahengin bozulmasını istiyor demek değil midir?
Kısa bir kitap ve basit bir anlatımı olmasına rağmen ve hatta hemen hemen her sayfada "Ben bunu biliyorum" dememe rağmen fark ediyorsunuz ki aslında bilmiyor, bildiğinizi sanıyorsunuz ve sanmak uygulamaya geçmeniz için yeterli bir veri değil. Yalnızlık hissini, melankoliyi, depresyonu çok güzel açıklayan bu olguları birbirinden ince sınırlarla ayıran başarılı bir kitap. Mutsuzluğun da mutluluk kadar normal bir his olduğunu çok güzel açıklıyor. Bence her insan okumalı çünkü ebedi hoşnutluk durumu kimse için geçerli değil, önemli olan da mutsuzluğu nasıl karşıladığımız. Onu nasıl anlamlandırdığımız.
ataç ikon Mutsuz Olmak
kitaba 10 verdi
0 yorum
Mehmet EMER

Mehmet EMER

@mehmetemer - Kütahya

aynen dedikleri gibi " sebebe , kişiye , nesneye gerek kalmadan mutluluk lazım "
ataç ikon Mutsuz Olmak
kitaba 8 verdi
0 yorum