up
ara

Güller İçinde Yalnız

Güller İçinde Yalnız Konusu ve Özeti

Güller İçinde Yalnız
Güller İçinde Yalnız kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: Sertaç Kahyaoğlu
Yayınevi: Nemesis Kitap
ISBN: 9786055092474
Sayfa: 496 sayfa Basım Tarihi: 2013
Henüz bebekken bir manastıra terk edilen Rosa'nın kundağına bırakılan gümüş anahtar, kimliğine dair tek ipucudur...


Rosa on beş yaşına geldiğinde çalışmak için gittiği villada, onu geçmişine bağlayacak başka ipuçları da yakalayacaktır. Ancak evin hanımı markizin, onun için ölümcül planları vardır. Yaşadığı acılar ve başlayan II. Dünya Savaşı ile Rosa, artık büyük bir planın parçasıdır. Hem kendisini hem de ülkesini kurtaracak özel bir kadındır o. Rosa'nın zeka, sezgi ve sevgi dolu olağanüstü kapasitesi bu zor yaşamda onun hayatta kalmasını sağlamak için yeterli olacak mıdır?


Floransa'nın kendisi gibi çekici ve güzel başlayan bu tarihsel roman, Mussolini döneminin öncesi ve sonrasını anlatarak sizi fantastik dünyasına davet ediyor. Yazar bu davette siz okurlara tutku, aşk, özlem, cadılık ve büyünün zengin ve masalsı dokumasından çok daha fazlasını vaat ediyor. Bu görkemli hikâyede zamanda yolculuğa ve hayatta kalma savaşına şahit olurken, gerçekliği de iliklerinize kadar hissedeceksiniz.

"Okumaya başladığınızda elinizden bırakamayacağınız harika bir hikâye..." Good Reading
duygu keles

duygu keles

@duygukeles

Nemesis Kitap’tan çıkmış olan “Belinda Alexandra’nın Güller İçinde Yalnız” adlı kitabını okuyup bitirdim.
Kitabı , on beş – yirmi günlük bir süreçte okudum.Böyle uzun bir sürece yayma sebebim ; kitabın tarihi bir kurgu üzerine oturtulmuş olması. Ve ben tarihi veya tarihi kurgu kitaplarını okurken kitapta bilmediğim konular varsa internetten de araştırarak ve okuyarak daha fazla bilgi edinmeye çalışırım.

Yoksa kitabın çevirisi gayet iyi.Akıcı bir şekilde okunuyor, yazım hataları nadir de olsa var. Ama bu sizi okurken rahatsız etmiyor .

Bu kitap hakkında diyebileceğim en önemli unsur; bu kitabı kafanızı dağıtmak için okuyamazsınız , öyle düşünerek başlarsanız hayal kırıklığına uğrarsınız. Çünkü kitabımız her ne kadar masalsı bir tatta başlasa da sayfalar ilerledikçe olayların içine ki bu olaylar, tarihi olaylar, girmeye başlıyor.
Kitapta ; bir gün bir bebek, Kurt lakaplı biri tarafından manastıra bırakılır , bu bebek ki ismi Rosa , rahibeler tarafından büyütülüp, yetiştirilir ve 15-16 yaşlarına geldiğinde manastırdan ayrılmak zorunda kalır ve zengin bir ailenin çocuğuna , müzik dersleri ve yabancı dil dersleri vermek için mürebbiye olarak gider .Gideceği yer bir villadır. Bu öyle bir villadır ki daha önce yaşanmış olaylara ve gelecekte yaşanacak olan olaylara şahit olacaktır. Bir nevi gizemli bir villa diyebilim .Özellikle evde yaşayan ve markiz çok gizemli ve tuhaf insanlardır. Ve markiz , Rosa için hayatı çok çekilmez kılacaktır.Rosa’nın hayatı, bu villaya gelmesiyle birlikte tamamen değişir . Olaylar yer bakımından İtalya ‘da geçmekte; Floransa eyaletinde. O zamanlar İtalya’nın başında Mussolini adlı bir diktatör var. Kendisinden başka kimseyi düşünmeyen bencil bir adam. ( adı üzerinde diktatör ) Ve İkinci Dünya Savaşı. Almanlar ve Naziler’in devreye girmesi ,İtalya ve Almanlar arasında ki gelgitler , villada ki yaşamı ve diğer insanların yaşamını etkileyecektir.Özelikle Rosa’nın yaşamını .
Faşistlerin insanlara zulümleri, antifaşistlerin , partizanların ülkeyi kurtarma çalışmaları ve ülkeyi kurtarma aşamasında Rosa’nın oynayacağı faktör .

Devletin savaştan sonra ki durumu , Rosa’nın hayatıyla ilgili bildiğini sandığı fakat bilmediği gerçekler,sürprizlerle dolu yaşamını okuyacaksınız .( Fazla detay verip hevesinizi kursağınızda bırakmayayım )
Şahsen kitabı okurken her sayfasını merakla okudum , nefes nefese. Ve kitapta bana göre hiç gereksiz bir detay yoktu , her bir olay diğer bir olayın nedeni ve sonucuydu. Ayrıca kitap sizi ters köşeye yatırıyor, hiç beklemediğiniz olaylar gelişiyor ve sürprizler sizi bekliyor .
Bu kitap bana göre 2014 yılının en iyi kitaplarından olmaya aday hatta sadece 2014 yılı değil, kült bir kitap olmaya aday. Zaten çıkmasını heyecanla beklemiştim. İyi ki beklemişim iyi ki okumuşum dediğim bir kitap oldu .

Ama dediğim gibi kafa dağıtmak için okuyayım mantığıyla başlar ve okursanız sizin için olumsuz bir sonuç ortaya çıkabilir. Her sayfası dolu dolu bir kitap. Bence tarihi kurgu sevenlerin okuması ve kütüphanesinde bulunması gerektiğini düşünüyorum.

Kitabın tek olumsuz yanı ; bir sürü karakter ve olayı içinde barındırdığından akılda tutmak azıcık zorlaşabiliyor. O yüzden de yavaş okuyabiliyorsunuz .
ataç ikon Güller İçinde Yalnız
kitaba 10 verdi
0 yorum

Güller İçinde Yalnız - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle