up
ara

Dudaktan Kalbe

Dudaktan Kalbe Konusu ve Özeti

Dudaktan Kalbe
Dudaktan Kalbe kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: İnkılap Kitabevi
ISBN: 9789751026453
Sayfa: 400 sayfa Basım Tarihi: 1970
(1925 yılı) Osmanlıca baskısından bire-bir olarak yayıma hazırlanmıştır.Reşat Nuri Güntekin,1925 yılında yayımlanan Dudaktan Kalbe adlı romanında farklı sosyal çevrelerden gelen kahramanların yaşam biçimlerini ele alırken ,zaman zaman dönemin toplumsal ve siyasi yaşamına da ayna tutuyor.Gelenek ve göreneklerin tanıtımında ve kişilik canlandırımında son derece başarılı olan yazar, yalın ve gösterişsiz bir anlatımıyla ve temiz bir İstanbul Türkçesiyle geniş kitlelere seslenebiliyor. Ayrıca ilk romanı Çalıkuşu'nda olduğu gibi bu eserde de romanın kahramanlarının duygusal çalkantılarını ve mutsuz yaşam serüvenlerini ustalıkla aktarırken, okuyucuyu da İzmir'den Kütahya'ya, Bozyaka Bağları'ndan İstanbul'a Lamia ve Hüseyin Kenan'ın peşi sıra sürüklüyor adeta onların derin aşklarına tanıklık ettiriyor.
Mina

Mina

@minaa

Sadece ismiyle bile çok şey ifade eden bir kitap.

Dudaktan Kalbe…

Kitaba başlar başlamaz karşımızda o sanatlı, eşsiz diliyle Reşat Nuri Güntekin… Sadece dil ile olayların bütünleşip yarattığı akıştan bahsederek geçmek olmaz elbette. Yazarın değindiği konular öyle önemli ki keşke herkes bu aşk hikayesinin yanı sıra işlenen diğer o değerli noktaları hissetmiş olsa demeden edemiyorum.

Kitaptaki karakterlere dönecek olursak karşımıza ilk Hüseyin Kenan çıkıyor.
Kenan çocukluğunun yaralarını sırtlayıp hayatın bir ucundan tutmaya çalışan naif ve hasas ruhlu, yakışıklı bir adam. Henüz daha kendini bile tanıyamadığı genç yaşlarında boyundan büyük bir aşk ile kalbi yanıp kavruluyor. Öyle yaralar alıyor ki bir daha böyle canının yanmasını engellemek için aşkı “kalbinden dudaklarına” çıkartıyor (Aştan bu kadar etkilenmek herkesin harcı değildir. Duygularını ne kadar yoğun yaşadığını ve hassaslığını iyice fark ettiriyor bu noktada yazar).

İlerleyen dönemlerde Kenan başarıdan başarıya koşuyor. Bunu duyan çevresindeki insanların ona karşı davranışları değişiyor. Artık Kenan onların göz bebeği oluyor. Bu durumKenanı da değiştiriyor elbet. O kalbimizi ısıtan, hikayesiyle gözlerimiz dolduran çocuk yerini çapkın, şımarık ve bencil denebilecek birine bırakıyor. Kenan bu durumu şöyle açıklıyor: “Hevesim içimde mi gömülüp kalmış nedir bilmiyorum… Galiba çocukluğumun acısını çıkartıyorum…”

Kenan böyle devam ederken Lamia ile tanışıyoruz.

Onunda yaşadığı acılar konusunda Kenandan aşağı kalır yanı yok. . Kenanın hikayesiyle gözümüze dolan yaşlar Lamia ile beraber sel olup akıyor.Aralarındaki en önemli fark; Lamia geçmişini, yaşadıklarını kitleyip bir kutuya saklamak yerine sahip çıkıyor. Bu noktada bana biraz Stefan Zweig karakterlerinden olan “Bilinmeyen bir kadını” hatırlattı.

Lamia,bu koca yürekli kadın üzerinden yazarımız “Namus” kavramına da değiniyor. Şöyle ki küçücük bir kızın hayatına önem vermeden sadece namusunu kaybettiği gerekçesiyle onu hor görüp aşağılıyorlar. Kimse onu anlamaya nasıl, neden olduğunu anlamadan adeta bir hastalık gibi ondan bucak bucak kaçıyorlar. İşte bu kavramı yani insanların nasıl bencilleştiği, başkalarını yargılamak konusunda harika olup merhametten yoksun olduklarını yürekten hissettiriyor.

Sonu ise yine göz yaşları… Kime kızmak gerekiyor bilmiyorum. Kenana mı, Lamiaya mı,söylenenlere mi, söylenmemişlere mi…

Okumanızı tavsiye ederim, keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon Dudaktan Kalbe
kitaba 7 verdi
0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

dudaktan kalbe
Reşat Nuri Güntekin den okuduğum ilk kitap Dudaktan Kalbe oldu.Herkes lise döneminde okumuş ama bana yeni kismet oldu.
Bir dönem dizisi yayınlanmıştı karakterlere hafiften bir aşinalık vardi zaten ama detayları bilmiyordum.Okuyup öğrenmiş oldum kitabim sayesinde.
Lamia ile Kenan'in aşkını okuyacaksınız.Çocuk Lamia nın Kenan 'a olan sonsuz sadakati Kenan'in ise çocukluğunda başlayan sıkıntılı yaşantısının bütün bu yaşamına etki etmesinin hikayesi var bu kitapta.
ataç ikon Dudaktan Kalbe
kitaba 8 verdi
0 yorum
Aygül Üzel

Aygül Üzel

@ayguluzel - İzmir

Küçük Lamia'nın boyundan büyük sevdasını ve Kenan Bey'in bencil hem de yüreğinin sözünü dinlemeyip kendisiyle beraber Lamia'yı da acılara sürüklediği bölümleri okudukça kimi zaman kitabı elinizden atmak isteyeceksiniz. Fakat bu hisse rağmen okumaktan vazgeçemeyeceğiniz ihtiraslı bir aşk romanı olan Dudaktan Kalbe, isminin hakkını vererek bizlere Kenan ve Lamia'nın dudaklarından kalplerine işleyen aşkının seyircisi olma fırsatı veriyor.
ataç ikon Dudaktan Kalbe
kitaba 10 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Küçük Lamia'nın boyundan büyük sevdasını ve Kenan Bey'in bencil hem de yüreğinin sözünü dinlemeyip kendisiyle beraber Lamiayı da acılara sürüklediği bölümleri okudukça kimi zaman kitabı elinizden atmak isteyeceksiniz. Fakat bu hisse rağmen okumaktan vazgeçemeyeceğiniz ihtiraslı bir aşk romanı olan Dudaktan Kalbe, isminin hakkını vererek bizlere Kenan ve Lamia'nın dudaklarından kalplerine işleyen aşkının seyircisi olma fırsatı veriyor.
ataç ikon Dudaktan Kalbe
kitaba 10 verdi
0 yorum
Müzeyem Adem

Müzeyem Adem

@conquerorssultan - Varna

Okuyalı biraz zaman oldu ama hala hikayeyi hatırlıyorum. Dizisi de vardı bu kitabın ama reyting uğruna yapılan değişiklikler bir zaman sonra, nasıl desem hikayeyi biraz sapıttı. Çok fazla detaya girmeyeyim, merak edenler hiç tereddüt etmeden en yakın kütüphaneye ya da kitapçıya uğrasın, alıp okusun ve Reşat Nuri Güntekin farkını görsün. :)
ataç ikon Dudaktan Kalbe
kitaba 8 verdi
0 yorum

Dudaktan Kalbe - S41

-Yay çekmek, sözüm ona çingenelere vergidir.
Mektepten çıktığının ikinci senesiydi. Kütahya'da ona bir yol mühendisliği teklif edildi. Kenan, bu sefil çalgı hocalığından kurtulduğu için mutlu oldu; İstanbul'u sevine sevine terk etti.
Zehra tarafından eklenmiştir.
zeynep koca

zeynep koca

@zeynepkoca - KahramanMaraş

Avını agazında taşıyan hayvanlardançne farkımız var? Neyi öldürmeye kalkarsan onunla iç içe geçersin unutma
ataç ikon Dudaktan Kalbe
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Azra Nur

Azra Nur

@sumeyraolgar

O vakit benim için belki de öyleydi. Fakat bir şaka, bir yalan,bir eğlence gibi başlayan bu sevda bir gizli zehir gibi dudaklarımdan kalbime indi.
ataç ikon Dudaktan Kalbe
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Zehra

Zehra

@golyadkin

"Bu, daima söylediğiniz gibi, bir gönül eğlencesi. Ne ehemmiyeti var Kenan Bey. Birkaç damla gözyaşını ıstırap mı sayacağız. Bu gece keman çalmayı unutmazsınız değil mi? Son defa ninnimi dinleyerek uyumak istiyorum. "
ataç ikon Dudaktan Kalbe
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
gözde dirgenalioğlu

gözde dirgenalioğlu

@gozdeaksozdirgenalioglu - Kayseri

''Sanat, sevdadan başka bir şey değildir.'' diyenlere ilk o gece inandım.
ataç ikon Dudaktan Kalbe
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
313
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...
246
KİTAP
Okunası ve Tavsiye Edilesi Kitaplar
Satırlarından kopamayacağınız, okumaktan kendinizi alamayacağınız, okuduktan sonra mutlaka bir arkadaşınıza tavsiye edeceğini...
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
127
KİTAP
Başucu Kitaplarım
Hayatımızda yer edinmiş, zaman zaman sayfalarını yeniden karıştırdığımız ve okumaya doyamadığımız başucu kitaplarımızı bu lis...
104
KİTAP
Başyapıt Niteliği Taşıyan Önemli Kitaplar
Tüm dünyada yüzbinlerce okur tarafından beğenilerek okunmuş, çığır açan başyapıt niteliğinde kitaplar. Okurken asla pişman ol...