up
ara

Benim Adım Kırmızı Kitap İncelemeleri

Ayşe Ü. Karabacak

Ayşe Ü. Karabacak

@ayseumitkarabacak

Tarih, Sanat , Cinayet, Aşk
Ocak ayından beri #heraybirorhanpamuk okuyoruz. Tanımaya çalıştık, kimi eserlerinde sınırlarımızı zorladık algılamak için, ama eminim güzel bir yol aldık.
Temmuz ayı kitabımız benim lisedeyken ilk okuduğum Orhan Pamuk kitabı ‘Benim Adım Kırmızı’ idi. Ve şimdiye kadar en çok sevdiğim, bir üçüncüye tekrar okurum dediğim bir eseri oldu😊
İstanbul’un eski sokaklarında, 1590’lı yıllarında geçen, tarih, sanat ve cinayet çemberinde kurgusu olan bir eser. Ortaçağ İslam minyatür ve resim sanatına dair, o zamanki evlerde kullanılan eşyalara, yiyeceklere dair birçok satırla mest oldum. Özellikle sanat tarihine ilgisi olanların çok seveceğini düşünüyorum.
Padişahın sipariş verdiği kitabı nakışlarıyla süsleyen nakkaş ustaları, aralarındaki ilişki, merkezinde bir cinayet ve suçluyu arama, hatta bir aşk romanı da diyebiliriz. Yine Orhan Pamuk’un zengin hayalgücü ile yoğrulmuş, birçok araştırma ve okumanın ürünü olan aynı zamanda da dünya çapında en çok okunan eseri.
Bence Benim Adım Kırmızı ile Orhan Pamuk’a bir şans verin😊👌🏼
Youtube kanalım : https://www.youtube.com/user/ayseum
ataç ikon Benim Adım Kırmızı
kitaba puan vermedi
0 yorum
zeyrek

zeyrek

@zeyrek

Okuduğum ilk Orhan Pamuk kitabı. Olaylar 1591 yılında geçiyor. Çıraklık dönemleri birlikte geçmiş dört nakkaşın, batının resminin etkisini ilk hissetmeye başladıkları ve inançları, öğretileriyle çelişen bu yeniliklere karşı nasıl tavır alacaklarını bilememenin getirdiği bir takım felaketler.

Bunun yanında 12 yıldır içinde sakladığı aşkını yeniden alevlendiren bir adamın masalsı heyecanları...

Dönemin dokusunu, ruhunu o kadar tatlı işlemiş ki yazar kitaba, kendinizi orada yaşar gibi hissediyorsunuz. O döneme gidiveriyorsunuz adeta. O tarihlerdeki yaşam tarzını, nakkaşların eserlerini etraflıca incelemeden, özümsemeden böyle güzel bir eser ortaya konulamazdı. Bu anlamda romana hayran kaldım.

Yine romanın anlatım tarzını çok beğendim. Kitap tek bir kişi tarafından ya da tek bir bakış açısıyla anlatılmıyor. Başlıkta kendini tanıtan kişi başlıyor anlatmaya sonra başka biri devralıyor nöbeti ve roman kahramanlarını tek tek dinleyerek hikayeyi tamamlıyorsunuz. Hatta ata, kırmızıya, ağaca da söz veriliyor kimi yerlerde.

Kimi yerlerde yazarın sizi küçük hikayelerle dinlendirdiği ve tabi bir takım mesajlarını da bu hikayeciklere sakladığını da görüyoruz. Ben bu manada günümüzde görselliğin artmasıyla giderek azalan sözlü edebiyat kültürünün o dönemlerdeki diriliğinin de romana yansıtılmış olduğunu düşündüm.
ataç ikon Benim Adım Kırmızı
kitaba 9 verdi
0 yorum
Reyhan Çatıkkaşlı

Reyhan Çatıkkaşlı

@reyhancatikkasli

Benim incelemem diğerleri kadar uzun değil:)
Kitap çok güzeldi,ve kesinlikle sürükleyici tarzinda klişe yorumlar yapmak istemiyorum.Bu kitabı okuyup okumamak arasında kararsız kalan arkadaşlar bu siteye uğrar ve incelemelere şöyle bir göz atacak olurlarsa kitabi okumaktan vazgecebilirler. (Çünkü incelemeler gerçekten uzun...)Sadece tek bi tavsiyem var :eğer kendinize dair bir seyler bulacaginizi seziyorsaniz bu kitapta şöyle bir gezinin derim ;)
ataç ikon Benim Adım Kırmızı
kitaba puan vermedi
0 yorum
Tuğba

Tuğba

@tugbaguner

"Görmeyene kırmızı anlatılamaz."
"Münkirler, zındıklar, inançsızlar da Allah'ı inkâr etmek için onun gözükmediğini söylerler," dedi atı çizen kör nakkaş.
"Oysa O görene gözükür," dedi öteki usta. "Kuran-ı Kerim bu yüzden görenle görmeyenin hiç bir olmayacağını söyler."
~Orhan Pamuk
ataç ikon Benim Adım Kırmızı
kitaba 8 verdi
0 yorum
Red Red

Red Red

@khaos

OKUMASAM ÖLÜRDÜM!!
Geçmiş zaman nakkaşlarının dünyasında, minyatür ve resimlerin ete kemiğe bürünüp hayat bulduğu esrarlı bir masalın içinde, okuru kitabın sayfalarında çocuk gibi derin bir uykuya yatıracak rüya gibi bir eser... Gerçek bir zamanda, gerçek olamayacak kadar güzel bir öykünün koluna girerek yapılacak olan bir yolculuğa şimdiden hoş geldiniz demek istiyorum. Evet, bu romanı övmek istiyorum. Buna değer. Gerçekten her türlü saygıyı hakediyor. Köpeklerin, şeytanların, ölülerin ve hatta âlemin tüm renklerinin dile gelerek bir resim içinde meramlarını anlatabildiği müthiş bir roman... Aşkın ve savaşın nakkaşların elinde resmedilişinde, gözleri kör eden detaya ve sabra hayran kalmamak ne mümkün. Ressamın çizdiği resimle ve kendisiyle olan mücadelesinin, bir yerden sonra yazarın yazdığı romanla ve kendisiyle olan mücadeleye dönüşmesini zevkle göreceksiniz. İç seslerin kavgası arasında, sanatsal bir gizem içinde işlenmiş faili meçhul bir cinayetin izlerini arayacaksınız. Maktul size katilinin ismini asla vermeyecek! Her bir detayı yazar tarafından önceden hesaplanmış olan bir kurgunun, uzun süren sanatsal araştırmalar ile gerçek bir masal üzerine oturtulmuş olduğu her halinden belli bir yapıt. Kara'dan Şekure'ye, Kelebek'ten Zeytin'e kadar her bir kahramanın ruhunun, okuyucunun zihnine inceden inceye işlendiği bu muhteşem eseri lütfen okuyunuz diyorum.
ataç ikon Benim Adım Kırmızı
kitaba 9 verdi
0 yorum
ertuğrul şahin

ertuğrul şahin

@ertugrulsahin

öncelikle şunu belirteyim dünya üzerinde yazılmış veya yazılabilecek romanların en iyisi, biricik, tek.


aksiyon, felsefe, aşk, cinsellik, tarih, polisiye ve daha nice konuyu içine alan bir kitap. muhteşem. şaşıra şaşıra merak içinde okutuyor kendini. her bölümde katil acaba bu mu diyorsunuz. katilin kim olduğunu asla tam olarak idrak edemiyorsunuz ama.


bir miktar tarih bilgisini çaktırmadan sokuyor bünyenize orhan pamuk. okuyun bence.
ataç ikon Benim Adım Kırmızı
kitaba 10 verdi
0 yorum
Omerta

Omerta

@omerta832

Uzun süredir kütüphanemde olan ve kitabın dilinin ağır olduğu ile ilgili göz korkutan yorumlardan dolayı elime alamadığım bir kitaptı. Sonra bir cesaretle okumaya başladım ve elimden bırakamadım kitabı. Evet dili ağır ve sonu gelmeyecek gibi görünen uzun cümlelerle bezenmiş. Dikkatle okuduğunuzda konu sizi o kadar sarıp sarmalıyor ki, üslubu o kadar rahatsız etmemeye başlıyor. Gizem ve polisiye tarzı kitapları sevenler için bulunmaz bir kitap. Hem tarih, hem macera, hem aşk, hem gizem o kadar iyi harmanlanmış ki, her bakımdan zengin bir kitap olmuş. Zaten olayın içinde bir katil ve ceset bilmecesi olduğu için sonuna kadar merakla okuyorsunuz. Normalde nakkaşlık üzerine bir inceleme kitabı verseler hayatta okuyamazdım. Ama Pamuk, o sürükleyici hikayenin içine çaktırmadan nakkaşlık üzerine birçok bilgi de koymuş. Konunun bütünlüğü içerisinde, o bilgi yığını eriyip hikayenin bir parçası haline gelmiş. Büyük bir eser.
ataç ikon Benim Adım Kırmızı
kitaba 9 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Tanıştığıma memnun oldum
Orhan Pamuk u ilk tanıdığım kitap , ilk sayfalarında anlamakta güçlük çeksemde sonra Orhan beyin dilini kavrayıp kitap sizi içine çekmeyi başarıyor. Başarılı ve tanıştığıma memnun oldum :)
ataç ikon Benim Adım Kırmızı
kitaba 6 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

ŞARK VE GARP'IN ORTASI, BENİM ADIM KIRMIZI
Tam 7 yıl önce, lise yıllarımda okumuştum bu kitabı. O zaman sınıfımız da yazar diye isimlendirdiğimiz, şiirler yazan, okuyan bir arkadaşım elime uzatmıştı kitabı. Ve öylece başladı, Orhan Pamuk'la tanışmam. Giriş cümlesi beni kendine çekmişti. " Şimdi bir ölüyüm ben, bir ceset, bir kuyunun dibinde. Son nefesimi vereli çok oldu, kalbim çoktan durdu, ama alçak katilim hariç kimse başıma gelenleri bilmiyor." Polisiye romanları andıran, her bölümü baş karakterin ağzıyla yazılan hatta bunla yetinmeyip, atı, parayı, şeytanı ve kırmızı rengi de konuşturuyordu.

1590'lı yıllarında İstanbul'un bir nakkaşhanesinde işlenen cinayetle başlıyor. Ahmet Hamdi'de gördüğümüz, doğu-batı meselesi bu kitapta sanat üzerinden yani Rönesans'ı yaşayan Avrupa'yla, kendine has sanatları olan Osmanlı'nın arasında, polisiye sınırlarının çekildiği ama içinde; aşk, sanat, toplum baskısı, sanatçı çekişmesi, cinsellik gibi konuları ironik ve masalsı diliyle anlatılıyor. Romanın esas kahramanı Kara, teyzesinin kızı Şeküre aşık olup reddedilmesiyle Acem diyarına gidiyor. 4 yıl geçtikten sonra İstanbul'a dönen Kara, her şeyin değiştiği, Şeküre'nin evlendiğini, çocuklarının olduğu öğrenir. Hatta kocası sefere gidip gelmediği için resmi olarak boşanmamıştır eşinden. Şeküre'nin babası, yani Kara'nın eniştesi, Leylek, Zeytin ve Kelebek adlı nakkaşlarla birlikte padişaha bir kitap hazırlama çabasındadırlar. Bundan kimsenin haberi yoktur. Çünkü toplum baskısını üzerine çekmemek için. Bu kitabın içindeki tasvirler aslında Venedik Doçu'na verilmek adına hazırlanıyordur. Asıl amaç Osmanlı Sanatının gücünü Avrupa göstermektir. Cinayet bu nakkaşlardan biri tarafından işlenecektir aslında.

Osmanlı topraklarında yaşanan olaylar, başkent olan İstanbul'da etkilerini gösterir. bitip tükenmeyen Safevi savaşları, Hristiyanlara kaybedilen kaleler. toplumda görülen hastalıklar, yangınlar, cinayetler Erzurimiler tarafından dinden çıkma hatta toplumun yozlaştığı bir vaaz sırasında anlatır. Bu vaaz tutucu bir topluluk tarafından da desteklenir. Bu arada bir bohçacıyla Kara, Şeküre'ye aşkını ilan eder. İki aşık buluşmaya giderken Şeküre'nin babasında ölmesi, romanı daha da sürükleyici bir yöne çeker. Boşanma işlerine bakan bir kadı tarafından boşanan Şeküre, Kara'nın babasının katilini bulmasını ister. Artık Kara bir dedektiftir. Ve eniştesinin cesedinde bulunan at tasvirinin kime ait olduğu bulmaya çalışılır.

Başlıkta şark ve garbı kullanma nedenim ise tamda burada mana kazanıyor. Siyasi, sanat ve bilimde yükselen Avrupa karşısında sürekli kaybeden, sorgulamayan Osmanlı'nın aslında çöküş hikayesi gibi. Avrupa resmi ile minyatürün kıyaslandığı sanatçılar arasında da tartışmalara ve çekişmelere neden oluyor. İnsanın yüzünü resmetmek, dini boyuttan da ele alındığı vakit devletin resmi dininin ve topluluğun büyük bir kısmınında İslam mensubu olduğu bir ülkede, sekülerizme doğru giden bir Avrupa'ya aslında yavaş yavaş yönelme çabasıdır. Bu çaba tarih derslerinden, okuduğumuz kitaplarından da anlaşılıyor. 17. yüzyılla beraber, padişah ve çevresinin Avrupa sanatına kayıtsız kalmadığı ve bazı yeniliklerin Osmanlı topraklarına geldiği biliyoruz. Kitapta bunu minyatür ve üç boyutlu ve perspektif Avrupa resmin kıyaslanmasıyla ele alıyor.

Orhan Pamuk'un cesareti de takdire şayan. Kuran'dan alıntılar yapması, olayı sırf İncil ve Avrupa mitolojisiyle anlatmayıp, Şark'ın meselesine, dini boyuttan bakmasından dolayı. Burada yaptığı doğru mudur? Burası tartışılabilir bir konu. Benim ise hep düşündüğüm ve kafamın damarlarını gıdıklayan, Avrupa'nın içten içe kendine yakın bulduğu ama eliyle gittiği Osmanlı'nın iç dünyası, sanatı iken, şarkın ise hem özendiği ama bir türlü siyasi, dini ve toplumsal boyuttan kendini Avrupalı gibi hissedememesi. Doğu-batı çekişmesi. aslında tarih iyi okunduğunda ve bu olaylara tarafsız ve üçüncü gözle bakıldığında Türkiye Cumhuriyetinin bunu beğeniriz yahut beğenmeyiz bunu yakaladığı görülüyor.

Kitabı tamamen anlatıp okumayan arkadaşlarımıza daha fazla saygısızlık yapmak istemiyorum. Bence Türk Edebiyatında önemli yere sahip olan bu romanı okumanızı canı gönülden isterim.
Şimdiden keyifli okumalar.

HULKİ CİN
ataç ikon Benim Adım Kırmızı
kitaba 6 verdi
0 yorum
EDK

EDK

@denizipp

En sevdiğim kitaplardan biri diyebilirim. Katilin kim olduğunu anlamam ile daha zevkli bir hale büründü. Durağan değildi yer yer şaşırdım yer yer güldüm. Kitap kolikler için en fazla 1 hafta da bitebilir. Ben bitmemesi için 3 hafta da bitirdim . Karakterler ailem gibi oldular. Şuan boşlukta gibi hissediyorum. Seküre napiyor acaba.
ataç ikon Benim Adım Kırmızı
kitaba 10 verdi
0 yorum
Buğlem Öner

Buğlem Öner

@buglemoner

Pamuğun okuduğum ilk kitabı. Akıcı ve özgün bir dille yazıldığı için dünya çapında büyük bir eser oldu. Aşk, ölüm vs... ele alındığı eşsiz kitap
ataç ikon Benim Adım Kırmızı
kitaba 10 verdi
0 yorum
VEDAT YAPRAK

VEDAT YAPRAK

@vedatyaprak

normal bir insan zekası böyle bir eser meydana getiremez
işte bir şap şahaser. bu kitap var ya bu kitap;bu kitap var ya dedikçe zaten mahvoluyorum. normal bir insan zekası böyle bir eser meydana getiremez. bu işin içinde başka bir şeyler var. kitap1591 yılında 3.murat döneminde geçiyor. bence oku yoksa sana yazık olur ben okudum bitirdim. şimdi tekrar okuyacağım.
ataç ikon Benim Adım Kırmızı
kitaba 10 verdi
0 yorum
müellif

müellif

@nurcihanerkut

bu kitap orhan pamuğun nirvanası aynı zamanda okuyucunun da ben bu kitapla orhan pamuğu çok farklı bir yere koydum türkiye'de bir yazarın farklı bir dönemi araştırmasıı(yayınlandığı tarih itibariyle)olayları işleyiş biçimi merak heyecanı en yüksekte tutuşu ile eme k verilmiş güzel bir kitaptı
ataç ikon Benim Adım Kırmızı
kitaba puan vermedi
0 yorum
Erdi Coşkun

Erdi Coşkun

@erdicoskun

Kitap oldukça güzel o dönemin her şeyiyle ince düşünülerek yazılmış. Okuyan insanların takılacağı nokta bazen aynı felsefi fikirler özellikle nakkaşlık ile ilgili oldukça tekrarlanmış. Ama bir karakterden diğerine geçme tarzı oldukça hoşuma gitti. Okunması gereken bir kitap.
ataç ikon Benim Adım Kırmızı
kitaba 8 verdi
0 yorum
Emre Çoban

Emre Çoban

@emrecoban

Kitap, öncelikle okuyanlara başlı başına nakkaşlığı tanıtıyor. Nakkaşlık hakkında bilgi sahibi olacağınız gerçek. Kitap içeriği hakkında çok fazla bilgi vermek istemiyorum, okunması gerek. Orhan Pamuk - sanıyorum - bu kitabı yazmadan önce uzun süre nakkaşlık hakkında araştırma yapmış. Bu yönden bakıldığında kitap - biraz da olsa - bilimsel bir kitap olarak değerlendirilebilir.
Kesinlikle okuyun, pişman olmayacaksınız.
ataç ikon Benim Adım Kırmızı
kitaba 10 verdi
0 yorum
/ 3