up
ara

Benim Adım Kırmızı Kitap İncelemeleri

zeyrek

zeyrek

@zeyrek

Okuduğum ilk Orhan Pamuk kitabı. Olaylar 1591 yılında geçiyor. Çıraklık dönemleri birlikte geçmiş dört nakkaşın, batının resminin etkisini ilk hissetmeye başladıkları ve inançları, öğretileriyle çelişen bu yeniliklere karşı nasıl tavır alacaklarını bilememenin getirdiği bir takım felaketler.

Bunun yanında 12 yıldır içinde sakladığı aşkını yeniden alevlendiren bir adamın masalsı heyecanları...

Dönemin dokusunu, ruhunu o kadar tatlı işlemiş ki yazar kitaba, kendinizi orada yaşar gibi hissediyorsunuz. O döneme gidiveriyorsunuz adeta. O tarihlerdeki yaşam tarzını, nakkaşların eserlerini etraflıca incelemeden, özümsemeden böyle güzel bir eser ortaya konulamazdı. Bu anlamda romana hayran kaldım.

Yine romanın anlatım tarzını çok beğendim. Kitap tek bir kişi tarafından ya da tek bir bakış açısıyla anlatılmıyor. Başlıkta kendini tanıtan kişi başlıyor anlatmaya sonra başka biri devralıyor nöbeti ve roman kahramanlarını tek tek dinleyerek hikayeyi tamamlıyorsunuz. Hatta ata, kırmızıya, ağaca da söz veriliyor kimi yerlerde.

Kimi yerlerde yazarın sizi küçük hikayelerle dinlendirdiği ve tabi bir takım mesajlarını da bu hikayeciklere sakladığını da görüyoruz. Ben bu manada günümüzde görselliğin artmasıyla giderek azalan sözlü edebiyat kültürünün o dönemlerdeki diriliğinin de romana yansıtılmış olduğunu düşündüm.
ataç ikon Benim Adım Kırmızı
kitaba 9 verdi
0 yorum