up
ara

Yıldızların Tembelliği

Yıldızların Tembelliği Konusu ve Özeti

Yıldızların Tembelliği
Yıldızların Tembelliği kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: İletişim Yayınevi
ISBN: 9789754707731
Sayfa: 179 sayfa Basım Tarihi: 2000
Behiç Ak'ı 'çoğunluk' Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan karikatür bandından, 'azınlık' ise çocuk kitaplarından ve tiyatro oyunlarından tanıyor; belki çok azımız da onun belgesel sinemacılığının farkında (Türk Sinemasında Sansürün Tarihi adlı belgesel filmi Ankara Film Festivali'nde en iyi belgesel film ödülüne layık bulunmuştu). Yıldızların Tembelliği onun, -içinde çizgi olmayan- 'büyükler'e yazılmış ilk öykü kitabı.Kitapta yer alan öyküler -tanıyanlar bilir- Behiç Ak gibi, sakin, kendi halinde akıp gidiyor; yazarının da bir söyleşide ifade ettiği gibi, "sıradanlığın hikâyeleri" bunlar. Ama her öykü bir öncekinden daha komik, keyifli ve de absürd. Öyküler, astronomideki "uzayda her yıldız en tembel olduğu durumunu korur ve o sınırlar içinde hareket eder" yasasına uygun olarak yazılmış. Sıradan olanın şaşırtıcı da olabileceğini gösteriyor her biri. Yaşarken önemsemediğimiz şeyler, paylaşılmaya değer bulunmayan ayrıntılar öyküleri zenginleştiren temalara dönüşüyor, şaşırtıcı bir şekilde. Her bir öykü diğerinden farklı gibi görünse de duygu ve duruş olarak birbirini tamamlıyor.Behiç Ak, bir röportajında kitabını şu sözlerle anlatıyor: "Anlattıklarım gerçek olaylardan çok, gerçek duygularla ilgili. Bir sürü illizyon ve kırılma var anlattığım olaylarda. Bunları yaparak gerçek duygulara yaklaşmaya çalıştım. Gerçeklerden yola çıkarak onları çarpıtmanın mizahi zevkini yaşamak için izin verdim kendime..."
kitap pınarım

kitap pınarım

@kitappinarim

“Sıcak sıfatını bu kadar hak eden öyküler çok uzun zamandır yazılmadı Türkçe’de. Normal – absürd…? Hüzünlü, dramatik - komik…? Gerçekçi – fantastik…? Bunalım – yaşam sevinci…? İkisi de olabilir!” Kitabın arka kapağında yer alan bu ifadeler, tam da kitabı anlatıyor bize.
Günlük yaşamdaki hallerimiz mizahi bir dille aktarılırken, zaman zaman “Bu kadar da olmaz!” dediğimiz olaylarla karşılaşıyoruz. Ama tüm karşıtlıklar o kadar başarıyla harmanlanmış ki romanın akışında bir pürüze yol açmamış.Kısa öyküler diyebileceğimiz bölümler ana olay ve kahraman etrafında odaklanarak romanın bütünlüğünü koruyor. Karikatürist Behiç Ak’ın çizgileriyle aktardığı mizah anlayışı, romanında da ilginç bakış açıları, ters köşe durumlar ve hoş bir anlatımla kendini aksettirmekte. Absürd ve komik hikâyelerden hoşlananlara önerebileceğim gülümseten bir kitap.
0 yorum

Yıldızların Tembelliği - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
kitap pınarım

kitap pınarım

@kitappinarim

Gördüğünüz gibi, unutkanlık konusunda saatlerce konuşacak kadar bilgiye sahibim. Ama ne yazık ki bu bilgiler, ilkokuldan tanıştığımızı söyleyen arkadaşımın, ismini hatırlamam için yeterli olmuyor işte.
0 yorum
kitap pınarım

kitap pınarım

@kitappinarim

Dünyanın en acı şeyinin bir sanatı icra etme isteğiyle dopdolu olup ama bir türlü becerememek olduğunu söyleyenlerin sayısı hiç de az değildi. Birçoğu, sanatla, onun sadece yaratıcılıktan ibaret bir şey olduğunu zannederek uğraşmaya başladığını, ama içine girince büyük bir hamallık olduğunu anladıklarını söylüyorlardı.
0 yorum
kitap pınarım

kitap pınarım

@kitappinarim

Bu kadar çok seçeneğin olduğu bir dünyada aşk denen şey nasıl yaşanır be kardeşim? Seçeneksiz insanların hazinesi değil mi aşk? Hangi masalda yoksul çoban, bu kadar fazla alternatifle karşı karşıya kalır? İki tane birbirinden güzel prenses olması gibi bir şey bu.
0 yorum
kitap pınarım

kitap pınarım

@kitappinarim

Astronomideki "Her yıldız en tembel olduğu durumu korur ve o sınırlar içinde hareket eder." diye özetlenebilecek olan "yıldızların tembelliği" yasasına uygun bir şekilde yaşıyorduk. Ailemizin yıldızları olan bizler, birbirimizle olan ilişkilerimizi en az güç harcayacak bir şekilde kuruyor, kimseye kimsenin hayatına yük olacak psikolojik ağırlıklar yüklemiyorduk.
0 yorum