up
ara

Yeryüzüne Dayanabilmek İçin

Yeryüzüne Dayanabilmek İçin Konusu ve Özeti

Yeryüzüne Dayanabilmek İçin
Çocukluğun Soğuk Geceleri kitabının da yazarı Tezer Özlü tarafından kaleme alınan Yeryüzüne Dayanabilmek İçin kitabı Edebiyat, Deneme (Yerli) türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 2014 yılında 9789750826917 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Yeryüzüne Dayanabilmek İçin isimli kitap 168 sayfadan oluşuyor. Kitap Kaynak sayılacak kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Yeryüzüne Dayanabilmek İçin kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789750826917
Sayfa: 168 sayfa Basım Tarihi: 2014
Neden yazılır? Dünya acılı olduğu için yazılır. Duygular taştığı için yazılır. İnsanın kendi zavallılığından sıyrılması çok güç bir işlemdir. Ama insan bir kez bu zavallılıktan sıyrılmayagörsün, o zaman yaşamı kendi egemenliği altına alabilir. İşte böylesi bir egemenliği bir iki kişiye daha anlatmak için yazı yazılır. (Ya da kendi kendine kanıtlamak için). Çünkü, insanın kişisel özgürlüğü, kendi dünyasına egemen olmasıyla başlar.

Tezer Özlü'nün yurtdışındayken Türkiye'deki dergilere yazdığı, dünya edebiyatıyla, sinema ve tiyatroyla kurduğu ilişkiyi kendi edebiyatı içinden yorumladığı yazılardan oluşan Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, yazarın iç dünyasını takip eden tutkun okurlar için yeni bir ışık sağlıyor. Çocukluğun Soğuk Geceleri ve Yaşamın Ucuna Yolculuk'un yazarından yine yaşamla ve ölümle hesaplaşan yazılar...
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Yeryüzüne Dayanabilmek İçin
Tezer Özlü’nün yaşam ve ölümle ilgili düşüncelerini, yazar, şair ve sanat adamlarının düşünceleriyle zenginleştirip sunuyor okuyucuya.

Stefan Zweig’dan, Kafka’ya, Cesare Pavese’den, Werner Herzog’a birçok sanat insanının görüşleri, düşünceleri ve yaşamlarından kesitlere yer verirken, acıları mutluluklarla birlikte, yaşamı ölümle birlikte, karamsarlığı umutla birlikte ele alarak, hayata olan geniş bakış açısıyla okura mesajını veriyor Yazar. Uluslararası festivallerden kitap fuarlarına birçok sanatsal etkinliğe katılan Yazar, katıldığı organizasyonla ilgili düşüncelerini paylaşırken, sanatla ilgilenen birçok kişiyle yapmış olduğu röportajlara ve etkinliklere konu olan film, kitap ve tiyatro oyunlarının detaylarına yer vermiş.

Kitap baştan sona sanat kokuyor. Bir filmin müziğinin ne denli güçlü olduğuna değinirken, bir başka filmdeki başrol karakterinin hastalığından kaynaklanan krizleri başarılı bir şekilde canlandırdığından bahsetmiş. Bir diğerinin insan psikolojisine hangi noktalarda indiğinden ve filmde her zaman sözcüklerle birşeyler anlatılmadığı, kimi zaman da az sayıda sözcükle de anlatım yapılabileceğinden söz ederek, “alışılmış” olmayanın insana etkisini ön plana çıkarmış Yazar. İncelenen her olay, her eser ve her kişiyi tek bir yönden ele almanın eksik kalacağı düşüncesinden yola çıkan Özlü, farklı bakış açılarına yer vermiş yazılarında.

Kitaptan bahsederken, yazarın yanında okuyucuyu; filmden söz ederken de film ekibi, yönetmeni, konusu, konunun işleyişinin yanında izleyiciyi de ele almış olması, konunun ana hatlarının ön plana çıkmasını sağlıyor. Bir filmin detayları konusunda bilgi verdikten sonra, o filmin oyuncusu ya da yönetmeninin düşünceleri ve görüşlerine yer vererek, filmle ilgili akla takılabilecek detayları okuyucuya aktarmış Yazar.

“Öteki”leştirmeyen iç dünyasını satırlarına yansıtmayı başarabilen Yazar’ın henüz okuduğum ilk kitabı olduğundan dolayı, şimdilik bu kitabını herkese tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar dilerim.
5 beğen · 0 yorum
1919 MAVİ

1919 MAVİ

@1919mavi

Çok haklısın nazlıydın hanim. Edebiyatsız yeryüzüne dayanılmaz!
Kitap; Nazliydin hanım'in pardon tezer özlü'nün milliyet sanat ve halkçı,gösteri dergilerinde, künye bilgilerine ulaşılamayan sanat,sinema ve edebiyat üzerine yazılardan oluşuyor.

Kafka ve ailesi hakkında doyurucu bilgiler bulabilirsiniz.
Hitler faşizminden kaçan iki yazar; stefan zweig ile peter weiss.

Stefan zweig hakkında çok güzel bilgiler vermiş... Nazliydin hanım Pardon tezer özlü, peter weiss ile konuşmuş... Hitler faşizmini merak edenler, bu soyleyisiyi dikkatli okuyun.. Günümüz. Ülkemizle bir farkı olmadığını göreceksiniz... Nazliydin hanım Pardon tezer özlü, 'auf den spuren eines selbstmords' bir intiharın izinde adıyla yazdığı kitapla marburg yazın ödülünü almış. Bu kitap türkçemize svevo,kafka,pavese hakkında bizi doyuran yaşamın ucuna yolculuk adıyla çevrilmiş... Sovyet yönetmen tarkovski; 10 temmuz 1984 günü milanoda yaptığı bir basın toplantısında ülkesine dönmeyeceğini ve ancak hangi ülkede kalmak istediğine karar vermediğini açıklar.

İrena brezna, andrey tarkovski ile röportaj yapar ve bu röportajı Nazliydin hanım Pardon tezer özlü çevirir. Tarkovsknin kadınlar hakkındaki görüşlerini bulabilirsiniz.. Nazliydin hanım Pardon tezer özlü irena breznanın tarkovski'ye yönelttiği güncel feminizmi vurgulayan sorulara katılmadığını, tarkovski'nin yanıtlarını ilginç bulmuş.
1 beğen · 0 yorum
angelsbooks

angelsbooks

@babyangel

Bilgi birikimi müthiş biriymiş kendisi. Yeryüzüne Dayanabilmek İçin'i okursanız sizlerde anlayacaksınız.
Aslında kitapların arkasında yazarı anlatan ufak cümleler var. "Türk edebiyatının nostaljik, gamlı, lirik prensesi." Benim en sevdiğim kitap Eski Sevgi ~ Eski Bahçe ve hemen ardından Yeryüzüne Dayanabilmek İçin oldu. Henüz okumadığım bir kaç kitabı daha var ama onlara daha zaman var.
Diğer kitapları kendini daha çok anlattığından çok karanlıklar. Tezer Özlü okuma niyetiniz varsa psikolojinizin iyi olduğu bir dönem seçmelisiniz diye düşünüyorum. Yazdıkları, bizzat kendi hatıraları olduğundan insana ayrı bir tesir ediyor.
Naçizane tavsiyem bu yazarın kitaplarını ardarda okumamanız olacak. Kitapların sayfa sayılarına aldanmayın. Yükleri ağır...
ataç ikon Yeryüzüne Dayanabilmek İçin
kitaba puan vermedi
3 beğen · 0 yorum
 Yonca

Yonca

@yenigunebismillah

Degerli Tezer Özlüyle ilk kez bu kitabıyla tanıştım.Kitapta sinemaya, tiyatroya ve edebiyata olan bakış açısını paylaştığı ve değerli yazarları konu aldığı güzel keyifli bir kitaptı. Kafka hakkında yeniden yolculuk yapmak oldukça güzeldi benim için keyifle okuduğum kitaplardan biriydi.
ataç ikon Yeryüzüne Dayanabilmek İçin
kitaba puan vermedi
5 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Bu eser sayesinde birçok düşünür, sanatçı araştırma fırsatım oldu. Tezer Özlü sadece bir yazar olmadığını gayet güzel kanıtlıyor burada. Resim, tarih, sinema, tiyatro...Tam bir sanatsever ve analizci. Yazdığı denemelerden oluşuyor kitap.
1 beğen · 0 yorum

Yeryüzüne Dayanabilmek İçin - S41

... bülteni 21 Aralık tarihi taşıyor ve Festival Bürosu yarışma filmleri konusunda bugüne dek daha başka adlar veremiyor. Son günlerde önemli yönetmen adları ve filmler çıkar mı bilmiyorum
Hüseyin Bekdemir tarafından eklenmiştir.
İrem

İrem

@alkyone

Yalnızlık bana hiçbir zaman kesilmeyen bir güç veriyor
ataç ikon Yeryüzüne Dayanabilmek İçin
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Feministlerin neyi amaçladıklarını anlıyorum: Artık sorumluluklarını istemiyorlar. Her zaman ezildiklerini ve eşit haklar kazanarak bu durumdan kurtulacaklarını sanıyorlar. Kavrayamadıkları durum şu: İnsan, kadın ya da erkek, gerçekten yürekten bağımsız olmak istiyorsa, zaten bağımsızdır, özgürdür; özgürlüğü kendisi seçtiği için özgürdür, özgürlükçü bir ülkede yaşadığı için değil.
Tarkovski
ataç ikon Yeryüzüne Dayanabilmek İçin
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
6 beğen · 0 yorum
Didem Özkan

Didem Özkan

@didemozkans

İnsan, kadın ya da erkek, gerçekten yürekten bağımsız olmak istiyorsa, zaten bağımsızdır, özgürdür; özgürlüğü kendisi seçtiği için özgürdür, özgürlükçü bir ülkede yaşadığı için değil.
ataç ikon Yeryüzüne Dayanabilmek İçin
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
Leylavinia

Leylavinia

@leylavinia

Neden yazılır? Dünya acılı olduğu için yazılır. Duygular taştığı için yazılır. İnsanın kendi zavallılığından sıyrılması çok güç bir işlemdir. Ama insan bir kez bu zavallılıktan sıyrılmaya görsün, o zaman yaşamı kendi egemenliği altına alabilir. İşte böylesi bir egemenliği bir iki kişiye daha anlatmak için yazı yazılır. (Ya da kendi kendine kanıtlamak için). Çünkü, insanın kişisel özgürlüğü, kendi dünyasına egemen olmasıyla başlar. Dünyasına egemen olan insan, acıları coşkuya, bunalım yaratmaya, sevgisizliği sürekli aşka dönüştürebilir.
ataç ikon Yeryüzüne Dayanabilmek İçin
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
İrem

İrem

@alkyone

Yaşamla ve ölümle hesaplaşmak için yazıyorum
ataç ikon Yeryüzüne Dayanabilmek İçin
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
31
KİTAP
Kaynak sayılacak kitaplar
Bazı kitaplar vardır ki diğer kitaplara ve araştırmalara kaynak niteliğinde bilgiler barındırırlar. Kendilerinden sonra yapıl...
zelal berrak dalgıc

zelal berrak dalgıc

@zelalberrakdalgic

 paylaşım fotoğrafı
Çünkü ,insanın kişisel özgürlüğü,kendi dünyasına egemen olmasıyla başlar.
ataç ikon Yeryüzüne Dayanabilmek İçin
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
9 beğeni · 1 yorum beğen ikon
Desert Rain (@seaa)
Yanlış odada paylaşılmış❌
25.10.18 beğen cevap
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Güzel bir öğüt
Tezer Özlü, Alman Yazar Christian Enzensberger’le röportaj yapmış. Röportajın sonunda Alman Yazar’ın verdiği öğüdü paylaşmak istiyorum.

“İnsanlara üç çağrım var. Her bireyi insanlığa ihanet etmemeye çağırıyorum. Bugünün insanının üç uzvuna gereksinimi var: 1) Akıl için kafaya 2) Duygu için yüreğe 3) Omurgaya: Bu da kimse önünde sürünmemek için.”
ataç ikon Yeryüzüne Dayanabilmek İçin
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
5 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Başlıyorum... paylaşım fotoğrafı
Başlıyorum...
Tezer Özlü’nün kitaplarıyla ilgili birçok inceleme okudum. Her seferinde okumak geldi içimden. Ama araya hep başka kitaplar girdi sanırım. Bu kitabıyla başlamak istedim Tezer Özlü okumaya...
ataç ikon Yeryüzüne Dayanabilmek İçin
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
7 beğeni · 0 yorum beğen ikon
1919 MAVİ

1919 MAVİ

@1919mavi

Stefan Zweig üzerine... paylaşım fotoğrafı
Stefan Zweig üzerine...
Stefan zweig, 28 kasım 1881'de bir büyük burjuva ailesinin çocuğu olarak doğar ve zengin koşullar altında yetişir.
Daha yüzyılın ilk yıllarında tüm avrupa ülkelerini gezmekle kalmamış,new york,panama ve hindistan gibi uzak ülkelere de seyahat etmiş,alman diline çok bağlı olmakla beraber kendini her zaman dünya vatandaşı olarak belirler.

Stefan zweig, öğreniminin bir bölümünü paris'te sürdürür ve bu büyük kültür kentini ikinci vatanı olarak benimser,sen nehri kıyısındaki dar sokakları, küçük alanları çok sever. Rainer maria rilke ile beraber sık sık yürüse çıkar.
Arkadaşlıklara verdiği büyük önem ve bu dostlukları sürekli kılması, yazınsal verilerini de zaman zaman dostluklara dayandırması; zweig'in kişiliğini belirleyen özelliklerden biridir.

Stefan zweig, 19 yaşındayken ilk şiir kitabı 'altın teller' yayınlar ve çok sayıda çeviriler yapar. 1914 yazını beraber geçirdiği belçikalı şair ve yakın arkadaşı werheren'in şiirlerini almancaya çevirir. Bunu tiyatro oyunları ve öyküler amok izleyecek,sanatçı büyük uluslar arası başarısını kazanacaktır. (1922)
Balzac,dickens ve dostoyevski üzerine inceleme yazar. (1920) bunu hölderlin,kleist,nietzsche (1925) verhaeren,desbordes-valmore ve yakın arkadaşı romain rolland üzerine yazar. İnsanlığın yıldızının parladığı anılar (1927) casanova,stendhal ve tolstoy üzerine (1928) sağlığa giden yol (1928) adlı kitabında mesmer,baker eddy,sigmund freud'un bilimlerini irdeler.
Roman,öykü,deneme,şiir tiyatro,seyahat,anı gibi edebiyatın türlerinde yirmiyi aşkın yapıt vermiş olan sanatçının, 1942'de yayımlanan dünün dünyası - bir avrupalının anıları adlı kitabı en önemli yapıtıdır. Cağımızın en önemli anı niteliğindeki yapıtlarından biri olan bu eser, avrupa düşün dünyasının klasikleri arasında kalacaktır.

Stefan zweig, birinci dünya savaşı sırasında belçika'ya kaçmak zorunda kalir, çünkü savaş sarsmıştır sanatçıyı. Birden bire bu kadar çok dostu olan ülkelerle, kendi ülkesinin savaşa girmesini hicbir mantıkla açıklayamaz ve savaşı protesto eden bir açık mektup yayımlar. "Yabancı ülkelerdeki dostlarıma" diye başlayan açıklamada,savaşı kınar ve savaş sonrası yeniden karar vermek zorunda kalır. Evlenir salzburg'da yaşamaya başlar ve en mutlu ve verimli yıllarını karısı frederike maria ile beraber geçirir. Evinde cağın en büyüklerini ağırlar; Toscanini,bruno walter,paul valery,sigmund freud,tomas mann,bartok,ravel ve diğer yakın dostları. "Bana bir kez daha dünyaya, insanlara inanmak olanağı tanındı." der sanatçı bu dönemde...

Hitler faşizmi başlar...
Birgün sanatçının evi polis tarafından çalınır ve bütün ev didik didik aranır. Gestapo onu korkutmak ve uyarmak istiyordur. Yahudi asıllı bir yazar olan zweig, diğerleri gibi kara listeye alınır. Yapıtları 'saf alman' niteliğinde olmadığından yakılır.

Şiddet ve savaştan nefret eden sanatçı, 1935'te avusturyadan ayrılır. İngiltere üzerinden abd'ye oradan da brezilya'ya geçer ve maddi durumu iyidir ama kendi deyimiyle dilinin dünyası yıkılmıştır. Ona göre avrupa kendi kendisini çökertmektedir. Sanatçı ruhsal çöküntü içindedir.

Vatandan uzak ve uzun sürgün yılları, savaşta işlenen milyonlarca cinayet, her yere, karaya ve havaya,suya saçılan ölüm, nazi kamplarında yahudilerin katledilmesi, felaket, kim kime karşı savaşıyor sorusuna bulamadığı savaş; sanatçıyı iyice bunalıma sokar. Artık sürgün tüm yaşama gücünü bitirmiştir.

21 şubat 1942. Rio'da bir yaz günü ayrılış mektubunu ilk esine yazar. "Yaşama kendi dileğimizle başlamıyoruz,oysa ölümü seçmekte özgürüz. Bu kararı verdiğimden beri çok rahatladım..." der sanatçı.

Brezilya'ya da mektupla teşekkür eder sanatçı.
"Benim aklımdaki dünya avrupadır. Ama bu güzel ülkeye, beni bağrına basan bu ülkeye teşekkür borçtur. Tüm dostlarıma selam söyleyin. Dilerim onlar sabah alacasını görsünler. Ama ben meraklı bir insan olarak, yolculuğa hepsinden önce çıkıyorum."

Son geceyi arkadaşı ernest feder ve eşiyle beraber geçirirler. Ondan aldığı montaigne kitaplarını geri verir ve feder şaşkındır. "Montaigne üzerine yazacaktın" der. O gece satranç oynarlar. Sanatçı zweig ve karısı arkadaşlarını evlerine dek geçirirler ve sonra zehir icip yaşamalarına son veririler.
ataç ikon Yeryüzüne Dayanabilmek İçin
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
2 beğeni · 0 yorum beğen ikon