up
ara

Ermiş

Ermiş Konusu ve Özeti

Ermiş
İnsanoğlu İsa kitabının da yazarı Halil Cibran tarafından kaleme alınan Ermiş kitabı Felsefe, Edebiyat türünde okuyucusu ile buluşuyor. İş Bankası Kültür Yayınları yayınevinden 2013 yılında 9786053320128 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Ermiş isimli kitap 56 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Ayşe Berktay çevirmiştir. Kitap Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Ermiş kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Ayşe Berktay
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
ISBN: 9786053320128
Sayfa: 56 sayfa Basım Tarihi: 2013
"İnsan için tüm amaçlarını susuzluktan çatlamış dudaklara ve tüm yaşamı bir çeşmeye dönüştüren bir armağandan daha büyüğü yoktur kuşkusuz. Benim şerefim ve ödülüm işte bu armağanda yatıyor. Ne zaman içmek için çeşmeye gelsem, diri suyun kendisini susamış bulmamda..." Yıllar boyu kendisine yurt olan kentten ayrılırken, Ermiş'ten geride bıraktığı halka hitap etmesi istenir. Kent halkı ona aşk, evlilik, suç, ölüm, güzellik ve daha pek çok konuda sorular yöneltir. Aldıkları karşılık, hoşgörü ve sevginin biçimlendirdiği bir insan yaşamı üzerine hazine değerindeki öğütlerdir. Haklıyla haksızın, suçluyla suçsuzun, dimdik ayakta duranla düşmüşün aslında aynı insan olduğu bir yaşamdır bu...
Okuyan Baykuş

Okuyan Baykuş

@okuyanbaykus - İstanbul

Ermiş Halil Cibran
1883 Lübnan doğumlu olan Halil Cibran bir filozof, ressam ve şairdir. Sanatçı ruhuna sahip olup aynı zamanda da filozof olmak, hem görsel olarak algısının açık olması ve bunu aktarabilmekte şairlik gibi bir yeteneğe sahip olması bir insanı dört dörtlük yapabilir benim gözümde. Kaldı ki hayran oldum demek istiyorum. Çoğu şiirini bir çok yerde okumuşuzdur zaten hayata dair olan. Ancak bu kitapta bir karma şiir şöleni var. Hem şiir hem felsefe, hayattan almamız gereken her şeye sahip bir kitap. Okumak inanın çok fazla vaktinizi almayacaktır fakat bir ömür yazılanları unutamayacağınıza inanıyorum.

Ermiş kitabında; Orphalese şehrinde 12 yıl kadar yaşayan El Mustafa isimli bir düşünürün şehirden ayrılmak için gemisinin gelmesini beklemesi ve bu esnada halk ile arasında geçen hayata dair dialogları okuyacaksınız. Dialoglar şiir olarak yazılmış başucu kitabı olmaya aday bana göre. En sevdiğim filozof olan Friedrich Nietzsche’in tahtını salladı Halil Cibran. Çok daha anlaşılır ve akıcı bir dili var hayatı şiir tadında okumak ve Cibran’ın gözlerinden görmek istiyorsanız mutlaka okuyun derim

Keyifli okumalar.

Kitaptan çok alıntı yapmak isterim sizlere çünkü her bir kelimesi çok değerli bilgiye sahip. Sizler için seçtiğim bir şiiri eklemek istiyorum.

Çocuklarınız sizin çocuklarınız değil,
Onlar kendi yolunu izleyen Hayat’ın oğulları ve kızları.
Sizin aracılığınızla geldiler ama sizden gelmediler
Ve sizinle birlikte olsalar da sizin değiller.
Onlara sevginizi verebilirsiniz, düşüncelerinizi değil.
Çünkü onların da kendi düşünceleri vardır.
Bedenlerini tutabilirsiniz, ruhlarını değil.
Çünkü ruhlar yarındadır,
Siz ise yarını düşlerinizde bile göremezsiniz.
Siz onlar gibi olmaya çalışabilirsiniz ama sakın onları
Kendiniz gibi olmaya zorlamayın.
Çünkü hayat geriye dönmez, dünle de bir alışverişi yoktur.
Siz yaysınız, çocuklarınız ise sizden çok ilerilere atılmış oklar.
Okçu, sonsuzluk yolundaki hedefi görür
Ve o yüce gücü ile yayı eğerek okun uzaklara uçmasını sağlar.
Okçunun önünde kıvançla eğilin
Çünkü okçu, uzaklara giden oku sevdiği kadar
Başını dimdik tutarak kalan yayı da sever.
ataç ikon Ermiş
kitaba puan vermedi
4 yorum
ayse gülce (@aysegulce)
Kum ve köpük de çok güzeldir, tavsiye ederim.
23.01.18 beğen 1 cevap
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
İnceleme çok güzel, emeğinize sağlık. Merak uyandırdınız doğrusu. Okunacaklar listeme ekliyorum hemen :)
23.01.18 beğen 1 cevap
TC Ömür Durak

TC Ömür Durak

@tcomurdurak

ERMİŞ
Yazar: Halil Cibran
Çevirmen: Ayşe Berktay
Yayınevi : İş Bankası Kültür Yayınları , Modern Klasikler
Sayfa Sayısı: 56

Çoğu insan gibi ben de beğenerek okudum.Hatta geç kalmışlığıma hayıflandım. Hayatın içinde yer alan hemen hemen her şeye bilgece yorumlar yapılmış.
Konu başlıkları;aşk, evlilik, çocuklar, vermek, yemek ve içmek, sevinç ve üzüntü, ev ve evin önemi, giyecekler, alım ve satım, suç ve ceza, yasalar, özgürlük, sebepler ve arzular, acı, bilgelik, öğretme, arkadaşlık, konuşma, zaman, iyi ve kötü, dua, zevk, güzellik, din ve son olarak da ölüm.

El Mustafa adındaki bir kahinin 12 sene kaldığı Orphalese şehrinden ayrılıp evine gitmek üzereyken bir grup halk tarafından durdurulması ve ana kahraman ile halk arasında insanlık ve hayatın genel durumu hakkında geçen konuşmalar kitabın konusunu oluşturmakta.Cibran'ın bu kitapta El Mustafa isimli şahsa verdiği bu isimle peygamber Muhammed'i işaret ettiğini iddia edenler var.
Fakat kitaptaki metinler çoğunlukla Matta'ya göre İncil'in 5. bölümünde yer alan İsa'nın Dağdaki Vaaz'ıyla içerik ve üslup açısından benzerlik ve paralellik gösterir. Yazarın İnsanoğlu İsa adlı kitabındaki çalışmalar da dikkate alınırsa El Mustafa'nın Meryemoğlu İsa Mesih olabileceği iddiaları daha da güç kazanmaktadır.

Doğu’nun Nietzsche’si olarak tanınan, Lübnan asıllı Cibran’ın en ünlü kitabı Ermiş.Araştırdığım kadarıyla Elvis Presley,Cibran'in bir hayrani olarak bu kitabın binlerce kopyasini dağıtmış.1926'dan bu yana İncil'den sonra en cok satilan kitap oldugu soyleniyor ve henüz bu rekora kimse ulaşamamış
ataç ikon Ermiş
kitaba 8 verdi
2 yorum
Baran Yusuf (@baranyusuf)
Daha önce defalarca kitap hakkında yapılan incelemelere rast geldim ama hiçbirini okumadan geçtim , alıntılarına denk geldiğimi hatırlamıyorum eğer öyle bir şey olmuş olsaydı görür ve okurdum gözümden kaçmış da olabilir . Her neyse paylaştığınız alıntıları beğenmem sonucunda incelemenizi de okudum ve kitabı daha neden okumadım diye kızdım kendime . Demin okuyacaklarım rafına ekledim ve en kısa süre zarfında edinip okumaya karar kıldım. Buna vesile olduğunuz ve güzel incelemeniz için teşekkürlerimi sunuyorum , var olun.
14.11.16 beğen cevap
TC Ömür Durak (@tcomurdurak)
Teşekkür ederim.Ne mutlu bana o zaman :) En kısa zamanda okumanız dileğiyle...
14.11.16 beğen cevap
okunmuş kütüphane

okunmuş kütüphane

@okunmuskutuphane - Konya

Daha önce hiç duymadığım ama bir vesile ile haberdar olduğum yazarlardan Halil Cibran. Ermiş isimli kitabı ile tanıştık kendisiyle. Bu kitabı okuduktan sonra alıntılarımı tekrar okuduğumda kitabın güzel bir kitap olduğunu anladım. Halil Cibran'ın Ermiş isimli kitabı felsefi bir kitap. Felsefe de düşünme gerektiriyor ve belki de okurken düşünme eylemini tam olarak gerçekleştiremiyoruz. Bu yüzden kitabı iki kere okuyun derim.
Kitabın konusuna gelirsek.. Orphalese isimli kentte -ki bu kenti mutlak merak edip araştıracaksınız ve aslında böyle bir yerin olmadığını anlayacaksınız benim gibi. tabi ben gözden kaçırmadıysam- El Mustafa isimli bir adam varmış. İşte kitabımızın Ermiş'i bu adamdır. El Mustafa felsefi bir karakter. Orphalese halkı onu çok sevmiş ve değer vermiştir. Ancak El Mustafa kaldığı şehirden doğduğu topraklara geri dönüş yapacaktır. Orphalese halkı gitmeden önce ondan öğütler almak ister. İşte bu kitap bu öğütlerin toplamından ibaret. Aşk, evlilik, çocuklar, yeme-içme, suç ve ceza, dostluk, konuşma, zaman, dua, güzellik, ölüm gibi konu başlıkları mevcut. Bu başlıklar Orphalese halkı tarafından El Mustafa'ya sorulur ve cevap beklenir. Mustafa'da felsefi kişiliği ön planda olarak bu sorulara kendince cevaplar verir. Verilen cevaplar özlü sözler gibidir ya da diğer bir ifadeyle aforizma. Bazı cevaplar o kadar güzel ki. Okurken, bu olgu ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi diyorsunuz kendi kendinize. Velhasıl tavsiye ettiğim ve zaten kısacık bir kitap. İyi okumalar.
ataç ikon Ermiş
kitaba puan vermedi
0 yorum
ruken al

ruken al

@rukenal - Mardin

Birkaç yıl önce bir arkadaşımın “Al, bu ‘Halil Cibran’ seti senin olsun.” dediği gün ismini ilk defa duyduğum bu yazarın kitaplarını; alıp, okuldaki dolabama koyup hiçbir şekilde oradan çıkarmayıp, daha sonra da şehirdeki olaylardan ötürü yıkılan okulun içinden çıkarıp, alıp eve getirmiştim. O günden beridir de zarar görmeden kurtardığım kitapları okumak aklımın ucundan bile geçmedi, fakat buraya üye olduktan sonra sık sık onunla ilgili alıntılara, incelemelere denk geldim ve bende merak uyandırmaya başladı. İlk olarak “Aforizmalar” kitabını okumuştum. Şimdi de yine aforizma tadında bu kitabını... Ve tabi ki bende bulunan diğer kitaplarını da okumaya karar verdim. Kitap, El Mustafa adında bir ermişin, 12 yıl boyunca yaşadığı Orfales kentinden ayrılıp, doğduğu yere gitme gününde; halka veda ederken, onların sorduğu sorulara vermiş olduğu cevaplardan oluşuyor. Aşk, evlilik, çocuklar, yeme ve içme, çalışma, sevinç ve keder, suç ve ceza, yasalar, özgürlük, acı, ölüm gibi konular hakkındaki düşüncelerini okurken neredeyse hepsinin altını çizecek oldum. Toplumun dil, din, ırk ayırmaksızın her kesimine hitap eden bu veda konuşması, okuyan herkesi düşündürmeye yönlendiriyor. Okuduğum her cümleden kendime yollar çizip, anlamlar çıkardım. Doğu toplumunun kıymetli düşünürlerinden Halil Cibran’ın bu kitabının herkes tarafından okunması gerektiğini düşünüyorum.
Okumayı düşünen ve bunu eyleme geçirecek herkese şimdiden iyi okumalar diliyorum.
ataç ikon Ermiş
kitaba puan vermedi
6 yorum
katibe Tunç (@katibetunc)
Kaç yıl oldu bilmiyorum bu kitap okuyalı banada kuzenim hediye etmişti geçen gün kitaplarımı düzelerken dedim. Alıp tekrar bi okusam diye geçirdim aklımda aldım yine bi göz attim ve nerdeyse tüm satırların altınn çizmişim çok güzel bir secim keyifli okumalar 👍😊
12.01.19 beğen cevap
benay yılmaz (@benayyilmaz)
kitabın adı ne
12.01.19 beğen cevap
lilith (@lilithcizre)
Bana da çok aşık olduğum bi adam vermişti. Pek beğenmemiştim o dönem . Sonradan da tekrar okumadım...
12.01.19 beğen cevap
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez - Bursa

Ermiş (Orjinal adı: Prophet- Nebi, peygamber anlamlarına gelir. Türkçe’ye çevrilirken Ermiş olarak çevrilmiş)
Farklı konuları kısa kısa işlemiş Halil Cibran. Öğüt verir gibi, uyarır gibi, konuyu açıklar gibi ve öğretir gibi. Cümlelerin yapısının didaktik olduğunu düşündüğüm bu kitabı çok beğendim. ”Nietzsche’nin “Zerdüşt”ü etkilemiş olmalı Cibran’ı” diye düşünüyorum.

Birçok farklı konu ele alınmış. Bazı konular içerisinde o ana kadar henüz düşünmediğim şeyler olduğunu gördüm ve bol bol düşünmeye sevk etti beni. Beni çok etkileyen ve düşündüren bu bölümlerin bazılarına burda yer vermek istedim.

Vermek konusunda sahip olduklarının çoğunu gösteriş için verenlerin, bu arzularının verdiklerini değersiz kıldığından bahsedilmiş. Sahip oldukları az şeyin tamamını verenlerin kahvesinin hiç şekersiz kalmayacağı vurgulanmış.

Aşkla çalışmaktan bahsedilmiş. İsteksiz çalışılmaması vurgulanmış. İsteksiz çalışıldığında, kazandığımızın tadını bile tam alamayacağımız, kayıtsızlıkla pişirilen bir ekmeğin açlığın yarısını gidereceği konusu vurgulanarak burdaki anlam güçlendirilmiş.

Kısa bir sürede okunabilir. Üzerinde düşünülecek, karşılıklı mütalaa edilecek cümleler var kitapta. Kitabı herkese tavsiye ederim. Keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon Ermiş
kitaba 10 verdi
4 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
"(...) Sahip oldukları az şeyin tamamını verenlerin kahvesinin hiç şekersiz kalmayacağı vurgulanmış." Ne alaka acaba? diye geçti aklımdan.Azıcık azığı var adamın lakin "tamamını" versin bir başkasına diyor anladığım kadarıyla;doğru mu Gülşah?
31.01.18 beğen 1 cevap

Ermiş - S41

yorgun ve bıkkın olanlar derki: '' Güzellik tatlı fısıltılardan oluşur. Ruhumuzda konuşur. Sesi sessizliklerimize teslim olur, gölge korkusuyla titreyen zayıf bir ışık gibi. ''
hatice Yaltır tarafından eklenmiştir.
Busra

Busra

@planemoss - Balıkesir

"Fakat bırakın mesafeler olsun birlikteliğinizde. Bırakın dans etsin göklerin rüzgarları aranızda. Birbirinizi sevin ama aşkı pranga eylemeyin: Bırakın ruhlarınızın kıyıları arasında dalgalanan bir deniz olsun aşk."
ataç ikon Ermiş
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Yusuf Soylu

Yusuf Soylu

@yusufsoylu

Ne garip değiI mi? AkIı yavaş oIana değiI de, ayağı yavaş oIana. Yüreği kör oIana değiI de, gözü kör oIana acırız.
ataç ikon Ermiş
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Garip Abdal

Garip Abdal

@garipabdal - Ankara

Yasa koymaktan haz alıyorsunuz. Ama onları çiğnemekten aldığınız haz daha fazla.
ataç ikon Ermiş
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Limon kabuğu

Limon kabuğu

@limonkabugu

Hayatın okyanusundan içebilmeye değer görülmüş bir kimse, sizlerin küçük derelerinizden de içebilecek değerdedir.
ataç ikon Ermiş
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ceren Başaran

Ceren Başaran

@cerenbasaran

"Konuşanlar var, konuşup, bilmeden ve öngörmeden kendilerinin de kavrayamadığı bir hakikati ortaya çıkaranlar. Bir de hakikati içlerinde taşıyıp da kelimelere dökmeyenler var."
ataç ikon Ermiş
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
246
KİTAP
Okunası ve Tavsiye Edilesi Kitaplar
Satırlarından kopamayacağınız, okumaktan kendinizi alamayacağınız, okuduktan sonra mutlaka bir arkadaşınıza tavsiye edeceğini...
26
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken En İyi Deneme Kitapları
Denemeler, yazarın herhangi bir konuda kişisel düşüncelerinden yola çıkarak yazdığı düz yazılardan oluşur. Bu listede, mutlak...
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
14
KİTAP
Modern Klasikler
Ünlü yazarların modern dönemde kaleme alınmış klasikleşmiş kitaplarının olduğu listedir. ...
Fulya

Fulya

@fulya751

 paylaşım fotoğrafı
Kısacık bir kitap ancak içerisinde hayattan ölüme,aştan arkadaşlık üzerine uzun bir yol var.Her cümlesinden bir kitap çıkabilecek özde.🌿
ataç ikon Ermiş
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize - Balıkesir

Kimin tenhasında bir ses bulsam, susardım... paylaşım fotoğrafı
"Kimin tenhasında bir ses bulsam, susardım..."
İştiyakım bir pınar gibi aksa da kaplarını doldurabilsem...

Bunlar kelimelere dökülenlerdi. Fakat kalbindeki pek çok şey, söylenmemiş olarak kaldı.

Çünkü en derin gizemini açıklayamazdı...

O anda kalbinin kapıları açıldı ve sevinci denize doğru uzandı. Ve gözlerini kapadı, ruhunun sessizliğinde dua etti.
ataç ikon Ermiş
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize - Balıkesir

Yol bir kafiye arar ve bulur dönemeçlerin benzerliğinde..” paylaşım fotoğrafı
Yol bir kafiye arar ve bulur dönemeçlerin benzerliğinde..”
Biz avare gezginler,daima en tenha yolu ararız.

Başlamaz hiçbir gün,bizim başka bir günü sona erdirdiğimiz yerde...

Ve hiçbir gün doğumu bulamaz bizi,
Günbatımının bıraktığı yerde…

*Derin bir aşkın trajediye dönüştüğü hüznün insanın derinliğinde oluşturduğu muhkem bir acı ve ayrılığın bercestesi olabilecek kitabı "Dar Kapı" da günbatımında hissedilen acının makamını güzel anlatıyor.

"İnsan kendini sürükleyeni isteyerek izlediği vakit bağını hissetmez; ama direnmeye, uzaklaşarak yürümeye başladığı vakit çok acı çeker."
ataç ikon Ermiş
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize - Balıkesir

 Varlık aranmalıdır.  paylaşım fotoğrafı
" Varlık aranmalıdır. "
Herşeyi kendine çeken deniz beni de çağırıyor; yola çıkmalıyım…

Çünkü kalmak, saatler geceyle yanarken, donmak, kristalleşmek ve bir kalıba dökülmek demek…

Buradaki herşeyi memnuniyetle yanıma alırdım, ama nasıl..?

Bir ses, dili ve ona kanat olan dudakları taşıyamaz.

Boşluğu yalnız başına aramalı…

*İnsan ancak anladığı şeyleri duyarmış. Sesi olmayan dudaklar hüzünlüdür. Bir pencere yeter kifayetiyle yolumuz aydınlık olsun inşallah...
ataç ikon Ermiş
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Esra Nhr

Esra Nhr

@subathikayesi

 paylaşım fotoğrafı
Aşk’a dair yazılmış en güzel sözler ❤️
ataç ikon Ermiş
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum
Batuuu (@batuuu)
Güzel ve enfes sözler vardi ama bek yazarın dilini sevemedim
12.03.19 beğen cevap