up
ara

Medcezir

- The Understudy

Medcezir Konusu ve Özeti

Medcezir
Biz kitabının da yazarı David Nicholls tarafından kaleme alınan Medcezir kitabı Öykü (Çeviri), Roman (Çeviri) türünde okuyucusu ile buluşuyor. Pegasus yayınevinden 2013 yılında 9786053432067 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Medcezir isimli kitap 416 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Mehmet Boran Evren çevirmiştir. Medcezir kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Mehmet Boran Evren
Yayınevi: Pegasus
ISBN: 9786053432067
Sayfa: 416 sayfa Basım Tarihi: 2013
Ufukta görünen aşklar, kronikleşen hayal kırıklıkları ve küflü yalnızlıklar üzerine...

Stephen için oyunculuk sevdiği kadını kaybetmek, kızından uzaklaşmak ve ceset ya da yoldan geçen adam rollerini oynadığı perişan bir kariyer sahibi olmak demek. Rol arkadaşı Josh içinse para, şöhret ve onu görünce çığlıklar atan kızlarla çevrili olmak. Josh, Stephen'ın hayalini kurduğu her şeye sahip gibidir. Stephen arkadaşını daha fazla kıskanmasının imkânı olmadığını düşündüğü sırada Josh'ın zeki, eğlenceli ve seksi karısına âşık olunca işler iyice karışır. Bir kadın için zengin, başarılı, ünlü ve görünüşte çok mükemmel bir erkek ile tamamen önemsiz ve silik bir karakter arasında seçim yapmak çok zor değil gibi görünse de sayfaları çevirdikçe fikrinizi değiştireceksiniz ve aşk uğruna ne kadar çok rol yaptığımızı hatırlayacaksınız.

Hayat tek perdelik bir oyun, seyirci olmayın başrolü oynayın.

"Karanlık bir mizah ve tuhaf bir aşkla dolu bir kitap."
-More-

"Romantizm ve sinizmin sıra dışı bir karışımı. Kolay rastlanır bir kitap değil, çok komik."
-Company-

"Dehşet güzel, sade ve çok komik bir romantik komedi."
-Metro-

"Çok tatlı ve komik bir roman."
-Eve-

"Harika ve duygusal bir kitap."
-Hannah Stephenson-

David Nicholls’u okur yazarlar muhteşem Bir Gün romanı sayesinde yakından tanıyorlar ve sürekli o kalitede romantik bir aşk kitabı bekliyorlar. Son romanı Medcezir beklenen kitap diyebiliriz.

Kitabın orijinal ismi The Understudy, yani Türkçe karşılığı dublör. Bu aslında kitabın konusu direkt anlatan bir isim olmuş. Fakat Türkçeye Medcezir olarak çevrildi. Bu da kitabın hikayesini dolaylı yoldan anlatıyor diyebiliriz.

Bilmeyenler için Medcezir gelgit anlamını taşıyor. Gökcisimlerinin birbirlerine uyguladığı çekimi anlatıyor. En açık örneği Ay’ın Dünya’ya yaklaştığında yarattığı gelgit olayı. Kitap Türkçeye bu isimle çevrilmiş çünkü kitapta da iki farklı erkeğin farklı zamanlarda yarattığı çekim ile ikisi arasında gidip gelen bir kadının hikayesi anlatılıyor.

Medcezir kitabının iki ana karakteri Stephen ve Josh. Stephen kendini oyunculuğa adamış fakat pek umduğunu bulamamış daha çok figüran, yan rol ve hatta dublörlük yapan bir isimdir. Diğer taraftan Josh kariyerinin zirvesinde, herkesin sevdiği, para ve şöhret içinde yaşayan ünlü bir oyuncudur. Bu ikilinin yolları farklı bir şekilde kesişir.

Stephen, Josh’un karısına aşık olunca işler karışık bir hal almaya başlar. Stephen Josh’un sahip olduğu hiçbir şeye sahip değildir fakat ona verebileceği bir aşk vardır. Josh ise her şeye sahiptir fakat karısına ayıracak fazla zamanı yoktur. Böyle olunca üçlü arasında farklı bir oyun oynanır ve herkes kendini yeni bir rolün içinde bulur. Güzel kadın iki erkek arasında gidip gelir.

David Nichools Medcezir romanı ile okurlarına mükemmel bir aşk üçgeni sunuyor. Kitabın diğer güzel yanı da içinde komedi de içermesi. Hem güzel bir aşk hikayesi okuyorsunuz hem de okurken eğleniyorsunuz.

Stephen McQueen bir gün yıldızının parlamasını bekleyen yardımcı bir oyuncudur. Filmlerde oynadığı karakterler ölü adam, kuryeci ya da buna benzer kısa ve silik rollü karakterlerdir. Stephen eşi Alison’dan ayrılmıştır. Onu hala seviyordur ama Alison, Stephen’ı aldatmıştır. Stephen, Sophie adındaki kızınla sadece Pazar günleri görüşebilir. Kızının kendisiyle gurur duymasını sağlayacak işler yapmaya çalışır.

Stephen bir tiyatro oyununda yardımcı oyunculuk yapar. Başrol oyuncusu Josh Harper’ın yardımcı oyuncusudur. Bir gün ona bir şey olmasını ve başrolü oynayarak yıldızının parlamasını bekler. Bunun dışında tiyatroda silik bir rolü daha vardır.

Josh bir gün Stephen’ı evindeki partiye davet eder. Stephen ünlü kişilerle tanışacağı için mutlu olur. Josh’un evine gittiğinde aslımda bu partiye garson olması için çağrıldığını anlar. Bu gururuna dokunur ama paraya ihtiyacı olduğu için garsonluk yapar. Burada Josh’un eşi Nora ile tanışır. Nora ile arkadaş olurlar. Bugünden sonra Nora ile görüşmeye başlarlar. Stephen zamanla Nora’ya aşık olur.

Stephen bir gün tiyatroda Josh’un tiyatrodaki bir kadınla ilişkisi olduğunu öğrenir. Josh ilişkiyi bitireceğini, Nora’ya söylememesini ister. Josh Stephen’a bir anlaşma teklif eder. Hasta olduğunu söyleyerek birkaç gün tiyatroya gelmeyeceğini bu sırada Stephen’ın büyük çıkışını yapabileceğini söyler. Stepne başta isteksiz de olsa bu anlaşmayı kabul eder.

Stephen bugünden sonra büyük çıkışı için hazırlıklara başlar. Spor yapar formda kalmaya çalışır. Josh yine bir akşam Stephen’a dışarıda bir kadınla görüşeceğini ama eşine Stephen’le dışarı çıkacağını söylediğini söyler. Stephen’dan bozuntuya vermemesini ister. Stephen Nora’ya bu konuda da yalan söylemeyi istemez. Bir anlık düşünceyle bir telefon kulübesinden haber ajansını arar ve Josh Harper’ın kadınla buluşacağı yeri söyler.

Sabah uyandığında gazetelerde Josh Harper’ın haberi vardır. Stephen Nora’yı arar ve nasıl olduğunu sorar. Nora çok kötüdür ve evde çıldırmak üzeredir. Birkaç gün Stephen’da kalmak ister. Stephen o gece tiyatroya gideceği için anahtarları Nora’ya verir ve kendisi tiyatroya gider. Josh’a Nora’nın onun yanında olduğunu söylemez. Eve döndüğünde zili çalar ama Nora kapıyı açmaz. Nora’ya bir şey olduğunu düşünür ve panikle yedek anahtarı alır ve eve gider. Nora çok sarhoştur ve kendinde değildir. Nora sarhoşken Stephen’a kırıcı şeyler söyler. Stephen o akşam birdaha onunla konuşmaz. Sabah Stephen Nora’ya onu sevdiğini söylemeye karar verir ve söyler. Bunu duyan Nora daha fazla o evde kalmak istemez ve çıkar. Dışarıya çıktıkları sırada Josh da oraya gelir. Stephen’ı döver. Gazetecileri onun aradığını bildiğini söyler. Josh Stephen’ı döverken Nora elindeki maketle Josh’un ağzına vurur.

Josh’un dişleri kırılmıştır ve birkaç gün tiyatroya gelemeyecektir. Stephen onun yerine başrol oynayacaktır. Beklediği an gelmiştir. Kızı ve Alison’da onu izlemeye gelir. Ama Stephen o anda beklediği performansı gösteremez. Tiyatroda da çok az izleyici vardır. Oyun sonunda artık Stephen’la çalışmak istemediğini işten kovulduğunu öğrenir. Stephen artık bu işi birakmaya karar verir. Kendisine başka bir iş bulmaya karar verir. Eve döndüğünde Nora da onun evindedir. Nora ile bir süre konuşurlar. Noraailesinin yanına döneceğini söyler. Stephen birlikte Paris’e gitmeyi teklif eder. Nora önce sıcak bakmaz. Sonra pasaportunun yanında olmadığını söyler. Sabah önce pasaportu almaya karar verirler. Stephen Nora fikrini değiştirirse diye sürekli endişe içindedir. Sabah pasaportu almak için Josh’un evine giderler. Nora uzun süre evden çıkmayınca Stephen onun vazgeçtiğini düşünür. Uzun zaman sonra Nora evden çıkar ve gelir. Birlikte trene binerler ve geçmişte olanlardan konuşmamaya karar vererek yolculuğa başlarlar.
serra gündüz

serra gündüz

@serragunduz

bu kitabı okudum ama beğenmedim kitabın anlatım şekli akışı biraz garipti
ataç ikon Medcezir
kitaba 2 verdi
0 beğen · 0 yorum

Medcezir - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle