up
ara

İnsancıklar Kitap İncelemeleri

kübra

kübra

@namtenahi

Yazar:Dostoyevski
Yayın Evi:İletişim
Çeviren:Ergin Altay
Sayfa Sayısı:212

Dostoyevski 1845 yılında kışın başlarında kaleme aldığı ilk kitabıdır. Ünlü eleştirmen Annenkov Belinski, Dostoyevski'nin kitabı hakkında şunları söylemiştir "Şu el yazmasını görüyor musun? Iki gündür okumaktan kendimi alamadım, bu yeni bir yazarın, yeni bir kabiliyetin ilk eseri. Romanı Rus insanının gizli dünyalarını ortaya çıkarıyor, daha önce hiç kimsenin başaramadığı şekilde..."
Yazar altıncı dereceden bir memur (katip) olan Makar Devuşkin'i ve henüz yirmilerinin başında olan Varvara Dobroselova'yı kitabında konu etmiş. Kitap bu iki insanın mektuplaşmalarını anlatıyor. Her ne kadar yaşam kültürleri farklı olsada birçok duyguları ortak olan bu iki kişi gerek kırılganlık gerekse gururları yönüyle bezerlerdir. Kitapta yer alan Makar Devuşkin yoksul ama bundan şikayet etmeyen hatta zaman zaman Varvara'ya küçük hediyeler gönderen biridir. Ama zamanla ilerleyen bölümlerde kaderin kendilerine yoksul bir insan rolünü biçmesine içerlenmeye başlamıştır. Merhametli ve kötü özellikleri olmayan bu insan ara sıra içki içmeye bile başlamıştır. Artık giyim tarzından, delik çizmelerinden utanmaya başlamıştır. Bunula birlikte Varvara Dobroselova kötü iftiralara ve çirkin tekliflere maruz kalmaya başlamıştır. Küçük yaşta yetim kalan ve gözü önünde sevdiği dotları can vermiş olan bu kızın zaten bir de hastalığı vardır. Tüm bunlar üst üste gelmeye başladığında Makar Devuskin'in çalıştığı yerin Ekslansları kendisine 100 ruble vermesiyle olaylar yoluna girmeye başlamıştır. Ama bu seferde Bykov adında kötü biri Varvara'ya evlenme teklifi etmiştir. Sefil hayatından kurtulmak için bu teklifi kabul eden Varvara'nın üzgün bir şekilde Makar'a veda mektubu yazması ve Makar'ın da acı dolu sitemlerini içeren bir mektupla kitap son bulur.
Mektuplar 8 Nisan'dan 30 Eylül'e kadar devam ediyor.
Bir de alıntı bırakayım "Mutsuzluk bulaşıcı bir hastalıktır. Mutsuzlar, zavallılar daha da mutsuz, zavallı olmamak için birbirlerinden kaçarlar."
ataç ikon İnsancıklar
kitaba 9 verdi
0 yorum