up
ara

Atatürk ile Allah Arasında

Bir Ömrün Öteki Hikayesi -

Atatürk ile Allah Arasında Konusu ve Özeti

Atatürk ile Allah Arasında
Atatürk ve din ilişkisi üzerine yazılmış, Atatürk'ün özel yaşamanına dair bir hayat hikayesi.
Yazar:
Yayınevi: İnkılap Kitabevi
ISBN: 9789751028143
Sayfa: 1168 sayfa Basım Tarihi: 2009
"ATATÜRK VE DİN" KONUSUNDAKİ EN KAPSAMLI ÇALIŞMA "Atatürk ile Allah Arasında", Atatürk ve Din konusunda akla gelen tüm sorulara yanıt vermeye çalışan, Atatürk'ün düşünsel gelişimini ve değişimini hazırlayan tüm etkenleri doğumundan ölümüne kadar ayrıntılı olarak inceleyen çok kapsamlı bir çalışmadır.

ATATÜRK VE DİN KONUSUNDAKİ TABULAR YIKILIYOR…

Bu kitap, Atatürk'ün pek bilinmeyen hayat hikâyesini, bu hikâyede gizli kalmış "Allah ve Din" algısını, dağılma dönemini yaşayan Osmanlı Devleti'nin değişim sancılarıyla birlikte ele alan, Türkiye'nin 200 yıllık modernleşme tarihinin de bir bilançosudur.
o Atatürk'ün İslami bilgilerinin açıklanmamış kaynakları nelerdir?
o Atatürk'ün materyalizm, pozitivizm, sosyalizm ve Darvinizmle nasıl bir ilişkisi vardır?
o Atatürk'ün Alevilik ve Mevlevilikle bağlantısı nedir?
o Atatürk'ün daha önce yayımlanmamış "Din ve İslam eleştirileri" nelerdir?
o Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı sırasındaki "İslam Politikası"nın bilinmeyen özellikleri nelerdir?
o Atatürk devrimi ile Osmanlı modernleşmesi arasında nasıl bir ilişki vardır?
o Atatürk'ün hiç söz edilmeyen "Dinde Öze Dönüş Projesi" nedir?
o Atatürk'ün manevi dünyasıyla ilgili gizli gerçekler nelerdir?
o Atatürk'ün "ilk din", "namaz" ve "cami" konusundaki bilinmeyen araştırmaları nelerdir?
o Atatürk'e yönelik "dinsiz" suçlamalarının kaynakları ve gerçekler nelerdir?
Ve daha pek çok sorunun yanıtı "Atatürk ile Allah Arasında" da.
"Atatürk konusunda yazılmış en güzel kitaplardan biri…"
Prof. Dr. Yaşar Nuri ÖZTÜRK
failimimechul

failimimechul

@failimimechul

Bu kitap Atatürk'ün bilinmeyen hayat hikayesi, bu hikayede gizli kalmış Allah ve Din algısını, dağılma dönemini yaşayan Osmanlı Devletini'nin değişim sancılarıyla birlikte ele alan, Türkiye'nin 200 yıllık modernleşme tarihinin de bir bilançosudur.
0 beğen · 0 yorum

Atatürk ile Allah Arasında - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Seren

Seren

@seren

"Cephelerde hayatını hiçe sayarak askerlerinin önünde mücadele edecek kadar cesur, Çanakkale Savaşı’nın en zorlu günlerinde cepheden yakın dostlarına mektuplar yazacak kadar duygulu, dünyanın dört bir yanında Türklerin kökenlerini araştıracak kadar meraklı, işlerden bunaldığı zamanlarda saraydan kaçarak sahil meyhanelerinde horon tepecek kadar hayat dolu ve yalnız, kazanılan bir savaştan sonra savaş meydanında ellerini göğe kaldırarak dua edecek ve not defterine “Allah büyük bir kuvvettir” yazacak kadar inançlı, gördüğü rüyaları yakın dostlarına anlatıp yorum getirmelerini isteyecek kadar geleneksel kültürden beslenmiş ve alaturka, ölüm döşeğinde bile Türkiye’nin sorunlarıyla ilgilenecek kadar vatansever, bir keresinde sabah ezanını dinlerken ve son günlerinde çok sevdiği başkent Ankara’ya gidemeyince ağlayacak kadar insandı. Kısacası, yedi düveli dize getiren o heybetli adam aslında bizim gibi ve bizden biriydi."
ataç ikon Atatürk ile Allah Arasında
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
10 beğen · 0 yorum
45
KİTAP
Atatürkçü Siyaset Üzerine Kitaplar
Mustafa Kemal Atatürk'ün fikirlerini benimseyen siyasi yapıları anlatan, inceleyen kitaplardan oluşan listedir. Siyasi partil...
Nurda

Nurda

@ztrknrd

 paylaşım fotoğrafı
Sinan Meydan' ı bir süre sosyal medyadan takip ediyordum ve o dönem içerisinde kendi ile aynı fikirde olmayan insanlara olan tutumu hiç kitaplarını okumam için teşvik edici değildi. İnsanların düşüncelerine karşı hoşgörülü bir tutumu yoktu ama bu kitabın genel içeriği kendisini okutmak için yeterince merak uyandırıcı olunca büyük bir hevesle okumaya başladım. Neyse ki Sinan Meydan sosyal medyadaki tutumunu kitabında takınmadığı için okumak daha kolay oldu. Şahsi fikrim Atatürk gibi bir liderin bu ülke için yaptıklarının yanında hangi dini neden ve nasıl benimsediğinin bir önemi yok ancak din, tarihte dinin toplumsal değerlerin temelini oluşturduğu toplumlarda siyasetle paralel bir kimlik kazandığı için irdelenmesi gereken bir konu. Ayrıca izlenimlerime göre gerek pek çok Atatürk destekçileri gerekse Atatürkçü düşünceye karşı olanlar Atatürk hakkında yanlış bilgilerin halk içerisinde kabul görmesine neden olmaktalar. Bu nedenle yanlış olmasına rağmen dogmalaşmış bilgilerden arınmak adına herkesin okuması gerektiğini düşündüğüm bir kitap.

Kitap 15 yıllık bir birikimin sonucunda okuyucuyla buluşmuş. Bu da demek oluyor ki Cumhuriyet dönemine, Atatürk' ün genel anlamda dine bakış açısına ve özelde kendi hayatıdaki dini tutumuna dair kolayca ulaşılamayacak pek çok bilgiye ulaşabilmiş oluyorsunuz. Çok kapsamlı bir araştırma sonuncunda hazırlanmış, belgelerin de sunulan bilgiyle beraber verildiği çok dolu bir kitap. Belgeler üzerinden Sinan Meydan' ın yaptığı çıkarımların hepsinde hemfikir olamıyorsunuz çünkü tüm durumlarda Atatürk' ün uyguladığı politikaları her kesim için kabul edilebilir yapmaya çalıştığını düşünüyorum. Objektif değerlendirmeden uzak olduğunu düşünebiliyorsunuz kimi zaman ancak okumak isteyen herkese şiddetle tavsiye ederim.

Son olarak, bu fotoğrafı bundan yaklaşık bir yıl önce çekmiştim şimdi paylaşmak nasip oldu çünkü kitap yaklaşık 1400 sayfa ve benim gibi tarih ve siyaset kitaplarıyla arası çok iyi olmayanlar için okuma sürecinde araya başka kitap almadan okunacak bir kitap değil. Bu nedenle bitirebilmek aylarımı aldı. Tek seferde okuyabilmek için gerçekten tarihle ve siyasetle yakından ilgili olmak gerekiyor.
ataç ikon Atatürk ile Allah Arasında
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğeni · 1 yorum beğen ikon
POST_MORTEM (@postmortem)
"up"
06.06.18 beğen 1 cevap
nurdan sener

nurdan sener

@nurdansener

 paylaşım fotoğrafı
okunması gereken harika bir eser:)
ataç ikon Atatürk ile Allah Arasında
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
28 beğeni · 17 yorum beğen ikon
Hasan Yürekli (@hasanyurekli5)
Sinan meydan'ın birçok kitabını okudum ama bu kitabı okumaya hevesim yok. Sanki bu kadar kalın olması bu konuda Atatürk'ü kurtarmaya çalışmak gibi geliyor bana. Atatürk'ün göklerden indiği sanılan hurafeleri temel almayacağız benzeri sözleri youtube'da bulunabilir. Bu kadar büyük bir insanın dini olduğunu düşünmüyorum. Milli mücadele zamanında kendisini dine yakın gösterip halkın saygısında süreklilik sağlamak istemiş olabilir. Bu benim görüşüm.
08.01.18 beğen 3 cevap
Mert Yitmen (@mertyitmen)
Bu ve bu adam gibi tipler kitlelere afyon satıyor Atatürk'ü kafalarında yarattıkları samimi bir müslüman kimliğine sokmak için her türlü şarlatanlığı yapıyorlar. Bunlar bi huzur verse millete en azından aklı başında tipler bu tarz hurafelere kanmayacak.
08.01.18 beğen cevap
E.A. (@ea)
Fotoğrafı araklamış olman bende bu kitabı okumadığın yönde hisler uyandırdı.
08.01.18 beğen cevap