up
ara

Avrupa ve Biz -Seçme Eserler- I

Avrupa ve Biz -Seçme Eserler- I Konusu ve Özeti

Avrupa ve Biz -Seçme Eserler- I
Avrupa ve Biz -Seçme Eserler- I kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
ISBN: 9944882859
Sayfa: 246 sayfa Basım Tarihi: 2013
Avrupa Ve Biz - Seçme Eserler

Türkiye Avrupaya ilk defa yanaşmıyor. Türkiye Avrupa ile ilk defa bir macera yaşamıyor. Türkiyenin dokuz yüz yıllık tarihi Avrupa ile beraberdir; bunu kimse unutmasın.

Bugün, Türkiyede Avrupa Birliği denen iktisadî ve siyasî oluşumun kültürel boyutu çok az tartışılmaktadır. Kültür bir hayat tarzını ve geçmiş kuşakların mirasını ifade ettiğine göre, Avrupa ve Türkiye bir uyum içinde midir? Tarihsel geçmiş, hal ve gelecek açısından bu uyum sorununun tartışılması şarttır. Oysa toplumumuzda hem idare edenler, hem de idare edilenler, Avrupa Birliğini sadece iktisadî refah, serbest işgücü dolaşımı konuları etrafında ve bir kısım çevreler de insan hakları gibi kurumlar açısından düşünmekte olup; asıl önemli sorunun tartışılmasından herkes kaçınmakta, belki de hoşlanmamaktadır.

Alman ülkesinden Kohl diye bir başbakan, "Biz bunları ne biliriz?" diyor. 18. yüzyılın sonunda, bunu hiç çekinmeden söylerim, bizimkinden edebî bakımdan daha kaliteli bir Kuran çevirisi yapılmış bir ülkede bunu söylüyor! Haberi yok o mirastan, o büyük oryantalist mirastan; yani biz de onları tanımıyoruz, onlar da bizi tanımıyorlar, tanımamakta ısrar ediyorlar.

Prof. Dr. İlber Ortaylı okuyucuyu karşılaştırmalı bir siyasal, toplumsal ve kültürel tarih gezisine çıkardığı bu eserinde, her zamanki akıcı üslubuyla ezberleri bozuyor, "tartışılmaz doğrular" olarak görülen pek çok konuda tabuları yıkıyor, hepimizi, yani Avrupa ve Bizi abartmadan, çarpıtmadan, gizlenmeden gerçeklerle yüzleşmeye çağırıyor.
kitapça

kitapça

@kitapca

Türkler ve Avrupa
İlber Hocamızın özellikle son kitapları yaptığı söyleşilerden derleme ve bu okunurluk açısından çok güzel. Bu eser de aynı şekilde akıcı ve sıkmıyor. Sürekli ilişki içerisinde olduğumuz Avrupa medeniyetini tanımak ve onlarla olan münasebetimizi anlamak için eşsiz bir eser. Sadece tarih bilgisiyle değil bizzat yaşayıp gördüğü ülkelerin kültürlerinden bahseden Ortaylı, doyurucu ve ufuk açıcı bilgi, yorum ve analizlerle okuyucuyu doyuruyor. Eser Avrupa-Türkiye arasındaki ilişki incelemesi düzeyinde kalmıyor, medeni dünyada Türkiye'nin tamamlaması gereken eksiklikleri anlatması açısından ve Türkiye'nin güçlü yönlerini aydınlatarak ufuk açıcı değerlendirmeler yapıyor. Kuşkusuz Türkiye'nin siyasal, sosyal, ekonomik ve eğitim alanındaki çalışmalarına yol gösterecek bir eser. Ortaylı gibi muhakeme yeteneğini taptaze koruyan kişilerin bu tür eserleri kaçırılmamalıdır.
0 yorum
selim baltacı

selim baltacı

@selimbaltaci

Avrupa ile Türkler arasında ki ilişkiyi anlatan 14. Baskıyı yapmış bir eser. Okurken derste ilber hocayı dinler gibiydim hep.
ataç ikon Avrupa ve Biz -Seçme Eserler- I
kitaba puan vermedi
0 yorum

Avrupa ve Biz -Seçme Eserler- I - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

"Meselâ 17. asırda Jacob Nagy Harsabaniy diye bir Macar geliyor ve Türkçe öğretim el kitabı yazıyor; Türkçe öğrenmek için kaleme alınmış Latince / Türkçe ve Türkçeni Latin harfleriyle yazıldığı ilk kitaplardan biri bu. Şöyle başlıyor; "Ört başunu ayıptur." Burada kullanılan diyoloğun Türkçesinin pek hoş ve günümüze yakın olduğunu görüyoruz. Demek ki şapka çıkartıp- şapka giymekten başlayan bir kültür çatışması herkesin dikkatini çekmiş."
ataç ikon Avrupa ve Biz -Seçme Eserler- I
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
turk

turk

@turk

Batı'da klasik tarih eğitiminin belirgin noktalarından biri antitürklüktür, antimüslümanlık demiyorum. Yani Batı Kültürü ve Batı insanı için İranlı her zaman egzotik bir adamdır. Arap demek 1001 gecedir, bir masaldır, şairdir, Ebu Nuvas'tır, çevirisini bulursa okur. Fakat, Türk demek, bunların ötesindedir. O bir militandır. Türk, Roma mirası üzerine oturan asker bir kavimdir ve dolayısıyla bir tehlikedir. Kilise uzun zaman böyle öğretti ve bu nedenle Batı'da Türklere karşı ebedi bir şüphecilik vardır.
ataç ikon Avrupa ve Biz -Seçme Eserler- I
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir2

Misafir2

@misafir001

"Avrupa’yı sadece bir Hristiyan kulübü olarak görme sloganı bir noktayı kaçırıyor: Rusya Hıristiyandır; fakat, her şeye rağmen dışlanmaktadır."

s. 9.
ataç ikon Avrupa ve Biz -Seçme Eserler- I
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum