up
ara

Dalkavuklar Gecesi - Z Vitamini

Dalkavuklar Gecesi - Z Vitamini Konusu ve Özeti

Dalkavuklar Gecesi - Z Vitamini
Türk Ülküsü kitabının da yazarı Hüseyin Nihal Atsız tarafından kaleme alınan Dalkavuklar Gecesi - Z Vitamini kitabı Roman (Yerli), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Ötüken Neşriyat yayınevinden 2009 yılında 9789754378047 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Dalkavuklar Gecesi - Z Vitamini isimli kitap 136 sayfadan oluşuyor. Kitap Siyasetle İlgilenenlerin Mutlaka Okuması Gereken En İyi Siyasi Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Dalkavuklar Gecesi - Z Vitamini kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Ötüken Neşriyat
ISBN: 9789754378047
Sayfa: 136 sayfa Basım Tarihi: 2009
Dalkavuklar Gecesi (1941) ve Z Vitamini (1959), yazarın yaşadığı devri, o devirdekili yetkilileri -birincisinde antik çağda muhayyel bir devlete taşıyarak, ötekinde kendi zamanından 50 yıl sonrasına taşıyarak- hicvettiği iki kısa satirik/allegorik romanıdır. Şahıslarının çoğu o dönemdeki kişilerdir ve müthiş bir tenkit salvosuna tutulmuşlardır. Bu iki kısa romanın önemi, "Milli Şefl'lik" devri ve tek parti diktatoryasının hüküm sürdüğü, ülkede kimsenin gıkını çıkaramadığı yıllarda, devrin ricalini hedef alması ve amansızca eleştirilmiştir. Muhtevasındaki tenkitlerin dozu biraz fazla kaçmış veya insafsızca görünse de bu romanların o devirde yazılmış olması başlıbaşına bir yiğitliktir ve Atsız Hoca'nın tavizsiz kişiliğinin belgesidir. Biz de bir yiğitlik belgesi olduğu için yayınlıyoruz.
Thranduil

Thranduil

@thranduil

Atsızı tanıyan, bilen zaten bu kitabı okuyacaktır o yüzden incelememi görüşleri yüzünden Atsız okumayanlara yazmayı tercih ediyorum.
Her şeyden önce sevenin de sevmeyenin de kabul etmek zorunda olduğu bir şey: Atsızın kitaplarının ne kadar mükemmel olduğu. Çünkü aynı fikirde olmasanız bile, anlatımlarıyla, betimleriyle, zekasıyla sizi hayran bırakabiliyor. O yüzden ön yargılarla okumamak büyük budalalık olur. Bu kitabın içinde de iki hikaye mevcut. Hikayelerdeki eleştiriler muazzam ve çok yerinde. Birbirlerinden bağımsız olsalar da ortak olan: "Doğru söyleyenin ezildiği dönem" hikayeleri olmaları. Gerçekten de kitap doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar deyimiyle işliyor.
Z vitaminini özellikle sevdim çünkü cesurca çok açık yazılmış ve siz de bazı gerçekleri görüyorsunuz. "Atatürk'ten sonra Türkiye'de huzur diye bir şey kalmadı." lafının sadece Atatürk'e övgü ya da öylesine söylenmiş bir söz olmadığını anlıyorsunuz. Yine de onların Türkçülerden nefret ederek söyledikleri bile gurur okşatıcı çünkü bu kanı bozuklar da tıpkı düşmanlarımızın Türklerden korktukları gibi, Türkçülerden korkuyorlar. Ayrıca, Türkleri ve Türkçüleri öldürerek bile yenmeyeceğinin çok güzel bir hikayesiydi. Çünkü onlar sizi diğer tarafta da bulur.
Bu kitabın en büyük avantajlarından biri yaşadığı dönemi anlayabilmek. Çünkü sadece bu hikayelerde değil, Atsız pek çok kez, hakkı yenilmiş karakterler yazmıştır. Çünkü Atsızın yaşadığı dönem böyleydi, kendisinin de bir çok kez fikirleri yüzünden başı yandı, o buna içerlemişti. Çünkü İlber Hocanın da dediği gibi, "Türkiye çok adam harcadı o zaman."
Atsızın görüşlerini benimsemek gerekmiyor kitaplarını okumak için. Evet, Atsız ırkçıydı ve öyle olmak için çok sebebi vardı. Kalıplaşmış klişelerle de bir yere varamazsınız. Irkçılık hastalıkmış, bilmem ne. Asıl hastalık neye karşı olduğunu bile bilmemektir. Ön yargılarınızı yıkıp Atsız okumaya başladığınız vakit, iyileşmeye bir adım yaklaştınız demektir.
4 beğen · 0 yorum
Gülcan

Gülcan

@gulcann

Kahramanlar öldüler. Bu gece dalkavuklar gecesidir.
Okuduğum beşinci H. Nihal Atsız eseri oldu. Atsız'ın okuduğum tüm kitapları çok akıcı ve sürekleyici kitaplardı. Bu kitabı da öyle açıkçası kitaplarını okumak keyif verici. İnsanı yormayan ve film izlermiş hissi uyandıran kitaplardı okuduğum tüm kitapları ve bu kitabı da dahil.

Dalkavuklar gecesi ve Z vitamini iki öykünün yani iki kitabın birleşimi. Dalkavuklar gecesinde mitolojik zamanda geçen bir öykü anlatılıyor. Z vitaminin de ise Atsız'ın yaşadığı dönemdeki olaylar absürtlük ve hicivle 50 yıl sonra yaşanılıyormuş gibi aktarılıyor.

Gayet keyif verici bir kitap. Siyasi yönü diğer kitaplarına oranla daha fazla ağır basmış. Ama bu durum okuyucu rahatsız edecek yoğunlukta değil bence. Çoğu sayfada güldüm. Komik yani esprili bir dille anlatmış. Tabii aşırı iğneleyici cümleleri de var.

Söylediklerinden çok ne söylemek istemiş ona yoğunlaşmak lazım aslında. Neyse herkese tavsiye ederim. Kısacık bir kitap ve iki güzel öykü.
6 beğen · 0 yorum
Berkay Sabbah

Berkay Sabbah

@sempanzer

Dalkavuklar gecesi öyküsü; Saray mahzeninde bulunan şarap ve bilginlerin şarabın ne olduğu hakkında fikirleri ile "Türk tarih tezi"nin hicvedildiği bir öyküdür. Şarap ile ilgili gercekleri söylediği için sürgün edilen bilgin İkeznini ise Türk tarih tezini eleştirdiği için üniversiteden atılan ve yurtdışına gitmek zorunda bırakılan Zeki Velidi Togan'ı temsil etmektedir. Z vitamini ise dönemin yüksek makamlarındaki insanların açık açık isim verilerek tenkit salvosuna tutulduğu bir öyküdür. Eğlenceli bir kitaptır, okurken sıkılmazsınız. Ayrıca Dalkavuklar Gecesi öyküsünde çok güzel bir şiir bulunur.
Her şeyden önce; Hüseyin Nihal Atsız beğin bu kitaplarda eleştirdiği kişilerin döneminde yaşıyor olması tavizsiz kişiliğinin özetidir. Atsız hayatında bir kere -o da ölüme karşı- mağlup olmuştur.
Tanrı Türk'ü korusun.
6 beğen · 0 yorum
Sezgi

Sezgi

@sezgii

Dalkavuklar Gecesi ve Z Vitamini müthiş bir zekanın örneğidir.
Atsız’ın hiciv yeteneği şöyle dursun, dehalığı karşısında saygıyla eğilmek gerekir. Hem açık yüreklilikle herkesi eleştirmiş, hem durum değerlendirmesi yapmış hem de edebiyata çok kıymetli bir hiciv örneği kazandırmıştır. Siyasi isimler kitabın orasında burasında gizli değil açıktır, Neşet dememiştir de tersini yazıp Teşen demiştir. Ya da fiziki özellikleriyle belirtmiştir bu insanları. Z Vitaminin de ise bizzat isim vere vere haklamıştır tabir-i caizse deyyusları : )

Okurken güldüren, anlam kazandıran, düşündüren kaç yazar vardır ki ? Bu eşsiz edebiyat ustası karşısında, dalkavuklar diz çöküp tövbe etmeye devam etmelidir. Ki biz, kitapta bahsi geçenlerin, Tarih Baba’nın o bembeyaz defterini kirlettiklerini unutmuyor ve onları asla affetmiyoruz.
8 beğen · 0 yorum
ruhadam

ruhadam

@ruhadam

Zekice Kaleme Alınmış
Atsız'ın ince zekasını konuşturduğu bir kitap. Okuması çok keyifli, o kadar güzel eleştiriler ve ironiler var ki. Dalkavuklar Gecesi Hattuşaş dönemi üzerinden Beşeri Şef dönemini eleştiriyor, neredeyse her karakterin gerçekte bir karşılığı var. Bu karakterleri ben biliyorum ama filmin sonunu söylemek gibi olmasın diye siz de okuduktan sonra araştırabilirsiniz. Z Vitamini ise yine aynı şekilde Beşeri Şef dönemini kendi zamanından 50 yıl sonrasına taşıyarak anlatıyor. Bir çırpıda okuyabilirsiniz ince ve sempatik bir kitap, bence felsefi boyutu da var.

"Merhametli Şef , balık neslinin soğuktan yok olmaması için denizleri ısıtmaya karar vermişti. Beşeristan'ın kıyı şehir ve köylerinde oturan herkes günde üç defa denize birer teneke kaynar su dökecekti. Böylelikle denizin soğuğu azalacak ve balıklar ölümden kurtulacaktı."
16 beğen · 2 yorum
Fakat Müzeyyen ? (@buderinbirtutku)
Z vitamini çok çok hoşuma gitmisti. Hepsi birbirinden güzel..
17.01.17 beğen cevap
ruhadam (@ruhadam)
evet eğlenceli ve güzel bir kitap
17.01.17 beğen cevap

Dalkavuklar Gecesi - Z Vitamini - S41

Fakat berikiler onca en değerli şeyin levhalar olduğunu sezince onlara da saldırmağa başladılar. Koltuğundan çekip paralıyorlar, kafasına çarpıyorlardı. O hala müdafaa etmiyordu. Kapıya epey yaklaşmıştı. Fakat son levhası da elinden alınıp parçalanınca kızdı. Savaş Tanrısı Zamama'ya sığınarak karşısındakilerden birine bir tokat indirdi. Bu tokat o kadar hızlı inmişti ki onu yiyen adam bir anda yere devrildi.
Fatih Türkalp tarafından eklenmiştir.
ruhadam

ruhadam

@ruhadam

-Ben hakimim!
-Peki sonra ne olacaksın?
-Sonra vezir olacağım.
-Daha sonra ne olacaksın?
-Hiç!...
-Sen birkaç yıl daha uğraştıktan sonra hiç olacaksın. Ben bugünden hiçim. Demek ki senden üstünüm.
ataç ikon Dalkavuklar Gecesi - Z Vitamini
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
8 beğen · 0 yorum
Sezgin Taşcı

Sezgin Taşcı

@sezgintasci

Kâhin Şilka, bir arkadaşı ile bütün bu konuşmaları dinlemişti. Bir sarhoşlara, bir de vezirlere baktıktan sonra:
“Şu sarhoş, beriki herifleri paçavraya çevirdi” dedi.
Arkadaşı cevap verdi:
Yanlış söyledin. Paçavraları tersine çevirdi!..
ataç ikon Dalkavuklar Gecesi - Z Vitamini
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
Garip Abdal

Garip Abdal

@garipabdal

İnsanları kurt belle, kuzu çıkarsa bahtına derdi.
ataç ikon Dalkavuklar Gecesi - Z Vitamini
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
6 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

İsmet İnönü memnundu. Türklüğü ortadan kaldırıyor, soyadlarını Ruslarınkine benzeterek Rusları, isimlere “er” ve “di” harf-i tariflerini getirerek Almanları avlamış oluyordu. İngilizlerle Amerikalılar uzakta oldukları için onlardan fenalık gelemezdi. Maksat insanlığa hizmetti. İnsanlık arasındaki küçük bir azınlık olan Türkleri düşünecek değildi ya... İnsanlık Türklerden hoşlanmıyordu işte... İlle de Türklük yapacağız diye insanlığa karşı gelmek akılsızlık, tedbirsizlik olurdu. Patrik olmak lazımdı.
ataç ikon Dalkavuklar Gecesi - Z Vitamini
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Müşir sağ eliyle İnönüyü göstererek askere hitap etti:
- Şu gördüğünüz adam, askerî talebeliğinde, zabitleri görsün diye seccadesini koridora atıp namaz kılan seciye!... İstemeye istemeye katıldığı İstiklâl Savaşının istismarcısı, İnönü Zaferinin hırsızı, Lozanda Türk mukaddesatının peşkeş çekicisi, Müslümanlık, Türklük ve Türkçülüğün düşmanı; Başvekilliğinde en feci zulüm ve suiistimallerin, Devlet reisliğinde de en korkunç istibdat ve yâran saltanatının merkezi ve nihayet muhalefetinden ebediyyen kendisi için kurulan muhalefet makamının meccani ve sahtekar lüpçüsü!... Sonunda meccânilik ve lüpçülüğün son basamağı olan “Z” vitamini sayesinde ölüme çare bulunacağını sanırken şimdi şerefli ölüler arasında kendisine yer arıyor! Yeri yoktur!
ataç ikon Dalkavuklar Gecesi - Z Vitamini
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
29
KİTAP
Siyasetle İlgilenenlerin Mutlaka Okuması Gereken En İyi Siyasi Kitaplar
Siyasete göndermeler yapan romanlar, siyaset ve gündem hakkında yazılan denemelerden oluşan kitaplar ve daha fazlası... Siyas...
1176
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
DAVUT SEÇER

DAVUT SEÇER

@davut38ks

Atsız paylaşım fotoğrafı
Atsız
Sen vatanın ne olduğunu biliyor musun? Vatan suçlulardan alınan rüşvet değildir . Vatan ataların Kılıcıyla alınan ve kanla korunan topraklardır!! Ayrıca o zamanın sartlari düşünülerek Z Vitamini'nde yazmış olduğu cesur eleştiriler ve cesur düşünceleri için takdire şayan bir eser.
ataç ikon Dalkavuklar Gecesi - Z Vitamini
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
13 beğeni · 2 yorum beğen ikon
Emine 🍁 (@solukbirgolge)
@ruhadam :))) burada olmalısınız diye düşündüm :))
28.12.17 beğen 1 cevap