up
ara

Alıklar Birliği

- A Confederacy of Dunces

Alıklar Birliği Konusu ve Özeti

Alıklar Birliği
Alıklar Birliği kitabının da yazarı John Kennedy Toole tarafından kaleme alınan Alıklar Birliği kitabı Roman (Çeviri), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Kırmızı Kedi Yayınevi yayınevinden 2014 yılında 9786054764983 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Alıklar Birliği isimli kitap 420 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Püren Özgören çevirmiştir. Kitap Babil'in 406 Kitap Listesi - 1001 kitap listesinin Türkçe'ye çevrilmiş tüm kitapları listesinde de yeralmaktadır. Alıklar Birliği kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Püren Özgören
Yayınevi: Kırmızı Kedi Yayınevi
ISBN: 9786054764983
Sayfa: 420 sayfa Basım Tarihi: 2014
Alıklar Birliği'nin kahramanı obur, aksi, tembel, bencil, her şeye karşı, her şeyden hoşnutsuz, toplum düşmanı İgnatius. Annesi mutlaka bir iş bulup çalışması gerektiğini söylüyor, kız arkadaşı cinsel güdülerini serbest bırakırsa bütün sorunlarının çözüleceğini düşünüyor. Ama tamamen eşcinsellerden kurulan ordularla dünyanın barış dolu bir yer olacağını iddia edip bunu gerçekleştirmek üzere eşcinselleri örgütlemeye kalkışmak gibi tuhaf girişimlerin adamı olan İgnatius, onlara ve modern zamanlara inat, geğirerek, yellenerek ve homurdanarak, bıkmadan usanmadan çağının her türlü aşırılığına sövüyor...
John Kennedy Toole'un 1969'daki -henüz otuz iki yaşında, hiçbir kitabı basılmamış bir yazarken- intiharından ancak on bir yıl sonra yayımlanan ve pek çok dile de çevrilen yapıtı Alıklar Birliği, 1981'de Amerika'daki en saygın edebiyat ödüllerinden Pulitzer Roman Ödülü'nü kazandı; böylece ödül ilk kez hayatta olmayan bir yazara verilmiş oldu.
'Bir başyapıt... Yaratıcılığıyla şaşırtan bir roman.'
The New York Times Book Review
(Tanıtım Bülteninden)
Saturnine

Saturnine

@saturnine

Hayatınızda okuyacağınız en itici baş karaktere sahip kitap. Ignatius konuşmaya başladığı an içinizden saydırıp o aptal çenesini kapatmasını diliyorsunuz sürekli, ama her şeyi o kadar güzel kendine bağlıyor, öyle şahane şekilde üste çıkıyor ki hayran kalmamak da elde değil. Karakterler öyle başarılı oluşturulmuş ki film izler gibi okunuyor kitap. Sanki okumuyor, izliyor dinliyorsunuz adeta. Yazar keşke intihar etmeyip bir sürü böyle kitap yazsaymış da biz de keyifle okuyabilseymişiz. Son zamanlarda okuduğum en güzel şeydi.
ataç ikon Alıklar Birliği
kitaba 9 verdi
10 beğen · 0 yorum

Alıklar Birliği - S41

"Ortaçağ sisteminin çökmesiyle Kaos, Cinnet ve Zevksizlik tanrılarının saygınlığı arttı." Ignatius Büyük Şef marka dosya kağıdına yazıyordu.
Onur Tüzüngüven tarafından eklenmiştir.
78
KİTAP
İntihar Eden Yazarların Kitapları
Hayatına kendi isteğiyle son veren ünlü yazarların kitaplarını bu listede paylaşıyoruz. Lütfen sadece intihar eden yazarların...
Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Birlik... paylaşım fotoğrafı
Birlik...
"John Kennedy Toole'un 1969'daki -henüz otuz iki yaşında, hiçbir kitabı basılmamış bir yazarken- intiharından ancak on bir yıl sonra yayımlanan ve pek çok dile de çevrilen yapıtı Alıklar Birliği, 1981'de Amerika'daki en saygın edebiyat ödüllerinden Pulitzer Roman Ödülü'nü kazandı; böylece ödül ilk kez hayatta olmayan bir yazara verilmiş oldu."
ataç ikon Alıklar Birliği
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
15 beğeni · 0 yorum beğen ikon
8.9/10
11 oy
Sence kaç puan almalı?
0