up
ara

Empati

Empati Konusu ve Özeti

Empati
Çok satan Olasılıksız kitabının yazarı Adam Fawer'ın ikinci kitabıdır. İnsanların empati yeteneğinden yola çıkılarak yazılmış olan kitap, merak uyandırıcı ve sürükleyici kurgusu ile oldukça popülerdir.
Yazar:
Çevirmen: Murat Kayı
Yayınevi: April Yayıncılık
ISBN: 9789756006429
Sayfa: 640 sayfa Basım Tarihi: 2007
Yaşamınızın kontrolü sizde değil! Öyle olduğunu düşünebilirsiniz, ama yanılıyorsunuz. Elbette ki kendi kararlarınızı kendiniz vermekte özgürsünüz. Bu kitabı kapatabilirsiniz. O sandalyede oturmaya devam edebilirsiniz. Ya da gözlerinizi oymak gibi çılgınca bir şey yapabilirsiniz. Ne isterseniz yapabilirsiniz. Ama sorun şurada: Ne isteyeceğinizi kontrol edemezsiniz. Her davranışınızı önceden belirleyen arzularınız ruhunuzun o kadar derinlerine işlemiştir ki, onlara dikkat bile etmezsiniz. Ve bu da sizi mükemmel bir köle yapar. Bu nedenle, hayatınızı yaşamaya devam edin. Ne isterseniz yapın. Sadece 'isteklerinizin' tümüyle sizin kontrolünüzde olmadığı gerçeği üzerine kafanızı çok fazla yormamaya çalışın.
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa - Bursa

Olasılıksız' ın çok satmasını yayıncısı ve menajerine bağlayabilecek kadar dürüst bir tüccar, pardon yazar olan Adam Fawer'ın 2. kitabı yazmaması sürpriz olurdu elbette. Ne var ki bu ikinci kitap, para için yapılan tüm devam serileri gibi ilkini arattı. Zaten bir Terminator, bir Geleceğe Dönüş, bir de Baba filmlerinin devamı haricinde edebiyatta da sinemada da ticari kaygıyla yapılan devam işlerinin, ilk işe oranla başarılı olduğu bir örneğe ben hiç rastlamadım.
İlk kitap ne diyordu? ''Bitirmek için yarını, birilerine anlatmak için ise bitirmeyi beklemeyeceksiniz.'' Haklı çıktı mı? Çıktı. Kendi türünün iyi örneklerinden biriydi bana kalırsa ama kendi türü derken de gerilim/macera türünden bahsetmiyorum. Öyle bir sınıflandırma yapmaya kalkarsam Wilbur Smith ezer geçer bu tarz kitapları mesela ya da Michael Connelly' nin ana karakterinin(Harry Bosch) derinliğinde boğulur Adam Fawer' in karakterleri, hikayeleri. Macera/gerilim türleri arasında çerezlik kitaplar alt başlığında değerlendirirsem Olasılıksız 4 yıldız alır benden, ki aldı da. Yoksa genel olarak gerilim/macera diye bakarsak Wilbur Smith' in Bir Avuç Kum kitabına 4 vermişken Olasılıksız' a 3 yeter de artardı bile. İşte bu bakış açıma göre 3 yıldız veriyorum bu kitaba.
Kitapta muhteşem bir kurgu var diyeceklere şunu söyleyeyim daha önce de bir yerde yazdığım gibi: Eğer muhteşem kurgu bir kitabı mükemmel kitap yapıyorsa Hollywood yapımı her macera filminin senaristi aynı zamanda muhteşem bir yazardır bu mantıkla. Kitapta da muhteşem bir kurgu yok ayrıca, sadece iyi bir kurgu var.
Evet sürükleyici kitap, evet elinizden bırakamıyorsunuz, merak ediyorsunuz ama söyler misiniz lütfen eğer merak etmeyecek, sıkılacaksanız bu tür bir kitap okur musunuz zaten? Bu kitapların birinci amacı, görevi zaten okuyucuyu merakta bırakmak değil midir? E olması gereken bir şeyi yapıyor diye bir kitaba muhteşem denir mi? Yoksa muhteşem olması için olması gerekenin üzerinde bir şeylere sahip olması mı gerekli? Bence ikincisi.
ataç ikon Empati
kitaba 6 verdi
0 yorum
Nilufer Akdemir

Nilufer Akdemir

@niluferakdemir - Eskişehir

"İnsanlar söylediklerinizi ya da yaptıklarınızı unutur ama onlara neler hissettirdiğinizi asla unutmaz."
Maya Angelou

Kitap bu söz ile başlıyor. Çok beğendiğimi söylemeliyim.Konuya gelirsek; Bebekken gelişmiş olan empati yeteneğimiz büyüdükçe azalmaya, bazen de tamamen kaybolmaya başlar. Bazılarımızda bu yetenek kaybolmaz ve artmaya devam ederse... İşte " Empati" yetenekleri olağanüstü olan empatlardan bahsediyor. Bu empatlar insanların duygularını sadece hissetmiyor aynı zamanda değiştirebiliyorlar. Bu olaya da bükmek diyorlar. Avatar çizgi filmini seyretmiş iseniz orada insanlar elementleri ( hava, su, ateş, toprak) büküyorlardı. Bu kitapta ise insanları, duygularını büküyorlar. Empatlar insanların duygularını duyu organları yolu ile algılıyorlar. Yani renkler yolu ile görerek, müzik halinde duyarak ya da kokular yoluyla...

Kitap bugün ve geçmiş arasında köprüler kurarak ilerliyor. Arada bilimsel konulara, ayrıntılara yer vererek okuyucuları aydınlatıyor. Bilimsel konulara meraklı olanlara ilginç gelirken bazı okurlara bu ayrıntalar sıkıcı gelebilir.

Kendi mesleklerinde başarılı olan iki insan başlarına gelen bazı olaylar neticesinde bir araya gelir, onların hatırlamadığı geçmişlerine yönelik ayrıntıları geçmişlerinden gelen birisi aracılığı ile hatırlarlar.. Onlar geçmişlerini hatırlarken kitap da geçmişe dönüp birebir bize olayları anlatır. Bugünlerinde ise yakışıklı, karizmatik bir tarikat liderini engellemeye çalışacaklardır.

Kitapta macera, bilimsellik, ihanet, pişmanlık, cesaret, entrika başarı ile yoğurulmuş. Gizli organizasyon, CIA komploları ve bunlardan kaçma, korunma çabaları... Kitabı beğendim. Üstelik kitabın şaşırtıcı bir sonu var...
http://kozmokitap.blogspot.com.tr/
ataç ikon Empati
kitaba 10 verdi
0 yorum
Bahar Dağdaş

Bahar Dağdaş

@baharburak - İzmir

Adam Fawer'in işi bu sefer daha zordu, çünkü "olasılıksız" ile neye uğradığını şaşıran, enfes bir kurguya sahip olan ve iddia ettiği gibi okudukça bırakılmayan bu kitaptan sonra, okurların isteği belliydi: "Empati" daha da mükemmel olmalıydı. Konusu yine tam merkezden yakalayan bir roman: Beyin ve mucizeleri... Olasılıksıza göre kıyas yapılırsa kanaatim girişte biraz dağınıktı, kitabın ortalarına geldiğimde ilk sayfaların tadını ancak alabilmiştim. Ama "olasılıksız"da sanki daha ilk sayfadan bir çekim gücü vardı, kendinizi bıraktığınız. Ama "empati" de dili uçuklatıverecek cinsten ve bunların gerçek olma ihtimali düşünüldüğünde insanın tüyleri ürperiyor. Romanı fantastik bilim-kurgulardan uzak tutan ise akışı. Yazar en hareketli yerlerde bile akışa müdahale edip sizi olay hakkında bilgilendiriyor ve anlatmak istediklerini genelde konu hakkında hiçbir bilgisi olmayanlar üzerinden anlatıyor. Böylece konu hakkında bilgisi olan-olmayan tüm okurlar bilgileri kapabiliyorlar, ve bu bilgilerle harekete devam ediliyor. Yazarın diğer başarılı yönü ise Valentinus ile ilgili. Öyle bir kurmaca hazırlıyor ki, onun gerçek kimliği hakkında emin olduğunuzu sanırken son sayfada afallıyorsunuz. Karakterler ise bana "olasılıksız"daki karakterlerin biraz değişmiş versiyonları geldi, özellikle veliaht ve kuzen hikayesi ile, "olasılıksız"daki ikiz kardeşler... Neticede büyük bir keyifle ve sadece bir günde okuduğum bu kitabı herkese içtenlikle tavsiye ederim.
ataç ikon Empati
kitaba 10 verdi
0 yorum
Kemal DEMİRKOL

Kemal DEMİRKOL

@kemaldemirkol - Isparta

Önce Empati - Sonra Olasılıksız ;)
Olasılıksızdan önce okusam daha beğenirdim diye düşünüyorum. Kitap kötü değil ama okumaya değer güzel bir eser sadece. Benim beklentim fazla yüksekti. Garip ama başlarda sanırım bu kitap zor biter dedim ama yine de kendine çeken kurgusu ile üç günde tamamladım. Sürükleyiciydi ama Olasılıksız tarafından yükseltilen o çıtayı atlayamadı bir yerlerde bir eksik vardı hep, belki ana ahengi bozmuyordu. İçindeki bilim ve felsefe kitabı güzel hale getirmiş ancak eksik olan bir tarafı vardı. Psikolojik yada psişik bir taban üzerine kurulu, felsefi yönü çok ağır, edebi yönü zayıf, süper bir bilim kurgusu ile doyurucuydu. Hele Edison – Tesla hikayesi süperdi. İçindeki bilim ve felsefe kitabın edebi yönünü silik hale getirmiş ve bu okurken bazı şeyleri eksik hissetmenize yol açıyor. Ortada büyük bir emek ve başarılı bir kurgu olduğu doğru ama kitabı bitirip kapatırken üzerine birçok soru işareti koyup kaldırdım. Soru işaretlerini yorumda söylemek istemiyorum çünkü direk roman ile ilgili spoiler olacak. İçerisinde bazen ateist ve aşırı derecedeki Hristiyanlık propagandası çok da abartılmış. Yine de fantastik, bilim kurgu, aksiyon, felsefe severler rahatlıkla okuyabilir tavsiye ediyorum.
ataç ikon Empati
kitaba 8 verdi
0 yorum
Vedat BAYSAL

Vedat BAYSAL

@vbaysal

689 sayfalık kitapta konuya vakıf olup kitabın dünyasına girmek için yaklaşık iki yüz sayfa okumam gerekti ve bu kısımlar bana çok fazla akıcı gelmedi. Fakat bu noktadan sonra karakterler ve hikayenin yerli yerine oturmaya başlaması ve aynı zamanda gizemli bir havaya bürünmesi merakımı epeyce arttırdığından kitabın son bölümlerine kadar oldukça hızlı, konsantre ve keyifli bir okuma süreci başladı. Son kısımlar da ise konu yine gizemini kısmen kaybettiğinden ve tahmin edilebilir bir sonla tamamladığından biraz hayal kırıklığı yaşadım. Özellikle son sayfalarda ki mücadelenin bir aksiyon filmi senaryosuna dönüşmesi de beni mutlu etmedi. Olasılıksız'ın matematiksel serüveni yerine Empati'nin fizik, kimya ve biyoloji üzerinden kurgulanması da esere olan ilgimin azalma sebeplerinden olsa gerek. Bununla birlikte kitap şüphesiz okumaya değer güzel bir eser sadece benim beklentim fazla yüksekti.
ataç ikon Empati
kitaba 6 verdi
0 yorum

Empati - S41

Buzdan kayganlaşan kaldırımda yürüyen kalabalığa karışırken Elijah'ın dişleri birbirine kenetlenmişti. Soğuk Rüzgar yanaklarını yalayınca iğneleyici acının keyfini çıkarttı; etrafındaki yüzlerce insan dışında odaklanacak bir şey olması iyiydi
Murat Duyarlı tarafından eklenmiştir.
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Rosario

"İnsanlar söylediklerinizi ya da yaptıklarınızı unutur, ama onlara neler hissettirdiğinizi asla unutmaz."
ataç ikon Empati
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Betül BLT

Betül BLT

@betulblt - İstanbul

"Duygular yapay olamaz. Eğer onları hissediyorsan gerçektirler."
ataç ikon Empati
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gezgin İKcı

Gezgin İKcı

@hulyaaa - Bursa

"Tuhaf, Tüm duyuların merkezi olan beyin, acı hissetmeyen tek organdır.''
ataç ikon Empati
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Sedanur Sönmez

Sedanur Sönmez

@sedanursonmez - İstanbul

Kişi istediğini yapabilir; ama ne isteyeceğini isteyemez.
ataç ikon Empati
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Rosario

Hepimiz dünyayı gerçekte olduğu gibi değil, kendi ön yargılı algılarımız vasıtasıyla gözlemleriz. Dolayısıyla gerçekten bilebileceğiniz tek şey kendinizsinizdir.
ataç ikon Empati
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
293
KİTAP
Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar
Bu kitapların acilen filmi çekilmeli! Kurgusuna bayıldığımız ve sinemada da görmek istediğimiz, senaryolaştırılması mümkün ol...
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
72
KİTAP
Ma vié - Benim Tarzım Kitaplar
Her yanı ile sizi tasvir eden, veya sizi anlatan bir kitap varsa yeri bu listededir. ...
264
KİTAP
Hazinem Dediğim Kitaplar
Kitap hazineleri ortaya çıksın! Hazine değerindeki kitaplarımızı bu listede paylaşıyoruz. Sen de en değer verdiğin ve herkesi...
 paylaşım fotoğrafı
"Söyleyin bana: Hangi safsatayı seçiyorsunuz? Bunun hakkında hiç gerçekten düşündünüz mü? Yanıtın çoğunuz için, 'hayır' olduğunu biliyorum. Hangi televizyon programını seyredeceğiniz, hangi arabayı alacağınız, ne zaman terfi edeceğiniz, hangi üniversiteye gideceğiniz gibi saçma sapan şeyleri saplantı haline getiriyor, yaşamda öylece yuvarlanıp gidiyorsunuz. Asıl sormanız gerekenler dışında, yaşamınızdaki tüm ıvır zıvırla derinlemesine ilgileniyorsunuz. Ya asıl sorular?"
ataç ikon Empati
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Esra Yılkın

Esra Yılkın

@darksdarks - Bursa

 paylaşım fotoğrafı
Başlarken karşıma bu harika söz çıktı ,şimdiden belli ne kadar güzel bir kitap olduğun.
ataç ikon Empati
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 yorum
barış gelmiş (@barisgelmis1)
Merhabalar elinzde eski kullanmadığınız ama okunabilecek şekilde ilk ve orta okul çocuklarına uygun içerikli bir okumadığınız kitap varsa benimle iletişime geçermisiniz? Köy okullarına yardım edermisiniz?
28.11.18 beğen cevap
barış gelmiş (@barisgelmis1)
Bendeki kitaplarda öyle o yüzdrn yorumlarda yatdım istiyorum ya teşekürler
28.11.18 beğen cevap
Şeyda German

Şeyda German

@seydagerman

 paylaşım fotoğrafı
EMPATİ
ataç ikon Empati
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum