up
ara

Tank Sesiyle Uyanmak

Tank Sesiyle Uyanmak Konusu ve Özeti

Tank Sesiyle Uyanmak
Tank Sesiyle Uyanmak kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9789756770641
Sayfa: 581 sayfa Basım Tarihi: 2000
Türkiye'de 12 Eylül 1980'le askeri bir yönetim başladı. Bu tarihten itibaren basına dönük öylesine çok ve değişken uygulamalar yaşandı ki, haber akımı çeşitli engellere takılıyor, gazete sayfalarına yansımıyordu. Gazeteci, yazabildikleriyle görevini yaptığına inanamadı; yazamadıklarıyla mutsuzlaştı.İşte elinizdeki kitap, bu dönemde yazılıyordu; hem de günü gününe. Gazeteci, yazamadıklarını, haberleştiremediklerini bir bir saptadı, defterine not etti, zamanı gelince gün ışığına çıkarmak amacıyla.Bu gazeteci, Hasan Cemal'dir. Hasan Cemal, konumu gereği, Cumhuriyet gazetesinin genel yayın yönetmeni olarak, bu "kritik" dönemde olayların içinde yaşıyordu. Ancak bu kitapta yalnız olayları değil, kimi zaman kalemi bağlı kalan bir gazetecinin ruhunda bu durumun yarattığı yansımaları da bulacaksınız. Bu ruhsal durum, olağanüstü bir dönemde görevini yerine getirmeye çalışan bir gazetecinin iç hesaplaşmasından doğuyordu.Tank Sesiyle Uyanmak, 1980'li yıllarda yaşadığımız askeri rejime ilişkin görüntülerin, değişik açılı ve duyarlı bir objektiften çekilmiş fotoğraflarla yansıdığı bir film gibidir.
Elif Ateş

Elif Ateş

@drelifates

1980 döneminde gazetecilere uygulanan sansürü ve baskıyı günlük şeklinde anlatan bir kitap. Türkiye için önemli olan o yıllar hakkında olan bu kitabın okunmasını tavsiye ederim.
0 yorum

Tank Sesiyle Uyanmak - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle