up
ara

Tanrı'nın Formülü

- A Fórmula de Deus

Tanrı'nın Formülü Konusu ve Özeti

Tanrı'nın Formülü
Tanrı'nın Formülü kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: Cem Demirkan
Yayınevi: Pegasus
ISBN: 9786053432104
Sayfa: 552 sayfa Basım Tarihi: 2014
"Rab mahirdir ama zalim değildir. Doğa sırlarını sinsiliğinden değil özündeki yüceliğinden dolayı saklar."
-Albert Einstein-

1951 sonbaharı: İsrail'in ilk başbakanı David Ben Gurion, Albert Einstein'la tanışmak için Princeton'a gider. Ziyaretinin amacı nükleer silah elde etmektir. Atomla başlayan gizli sohbetleri hızla Tanrı'nın varlığına doğru yönelir. Einstein Tanrı'nın formülünün peşindedir. Dünya düzenini tepe taklak edebilecek bir önemde olduğu için CIA de bu belgenin izini sürmektedir.

Günümüz Kahire'si, Tahrir Meydanı: Kriptolog ve tarih profesörü Thomas Noronha'nın hayatı, çekici İranlı bir kadın olan Ariana Pakravan'ın, çok gizli bir elyazmasını deşifre etmek için yardımını istemesiyle alt üst olur. Albert Einstein imzalı elyazmasının başlığı Tanrı'nın Formülü'dür. Bu formülü deşifre edebilecek tek uzman Noronha'dır. Bunun farkında olan tüm güçlerse Noronha'yı izlemektedir. Kendisiyle birlikte dünyanın da kaderini ilgilendiren bu formül pandoranın kutusuna dönüşmek üzeredir.

Tanrı'nın Formülü, zamanın başlangıcına, evrenin kökenine ve hayatın anlamına dair bu müthiş macerada kuantum fiziğini dinle, Batı felsefesini Doğu mistisizmiyle buluşturan "Tanrı var mı? Doğum ve ölüm nasıl şeyler? Evren sonsuz mu yoksa bir gün yok olacak mı?" gibi insanlığın her zaman üzerine kafa yorduğu sorulara da bir cevap ararken okurlara unutamayacakları bir macerayı da sunuyor.

Tanrı'nın Formülü bilimin hâlâ keşfetmeye çaşlıştığı biricik yer olan dünyadan ve onun başşlangıcı ve sonundan bahsediyor. Hikâyenin konusu bilimsel ayrıntılara boğulmadan okuşyucuyu ilk sayfadan sonuna kadar ele geçiriyor. Tanrı'nın Formülü sinemaya uyarlanacak kadar güçlü bir görsel algıya sahip. Peki, hikâyede ne anlatılıyor? Okuyucuyu bunu kendi başına keşfetme zevkinden mahrum bırakmayacağım. Ancak şu kadarını söyleyebilirim ki kitabı bir kez okumaya başladığınızda elinizden düşüremeyeceksiniz.
-O Primeiro de Janeiro, Portekiz-
Enes Tekin

Enes Tekin

@enestekin - Konya

Einstein Kafası Yaşamak...
MERHABA, ocak ayında bitirdiğim 3. Kitap oldu. Kitabı okurken hissettiğim duygu ağırlıklı olarak öfke ve meraktan ibaretti. Hayatımda ilk kez bir yazarı okurken hem yerip hem de övdüm! Hem de çok kısa aralıklarla.

Kitabın konusu Einstein'ın ölmeden önce bıraktığı Tanrı'nın varlığını bilimsel olarak kanitlayabilecegini düşündüğü kayıp bir formülden ibaret... desem yalan olur. Bu kitaba baslamadan önce tüm önyargıları yakın. Büyük patlamaya* sokun ama Pegasus'un çıkarmış olduğu gençlik kitaplarıyla eş tutmayın. Çünkü kitap her ne kadar bir romandan çok makale ve ya deneme kitabı gibi olsa da okurken sizin merakınızı ve sabrinizi zorlayan bir Ansiklopedi!

Yazarımız bu kitabını gerçek bilimsel verilere dayandirarak yazmış. Kitabın sonunda üç sayfalık Kaynakçaya bakın derim. Eserde insanın her daim içinde olduğu bir sorgu ve araştırma dünyası var. Fizikten tutun da Budizm'e kadar uzanan bir NİÇİN sorusu sizi bekliyor.

Yazarımız, 554 sayfalik kitabın sadece 200 sayfasını olaylarla doldurmuş ki bu da biçem konusunda baya bir hataya düşürmüş kendisini. Bilimsel bir konuşma sonrasında, bal kutusu* nedir!

Bilimsel yazılar sizi korkutmasin, yazar onları da güzel örneklerle betimlemiş.

Binlerce yıl öncesinden başlayan insanî sorgular, sizleri milyonlarca yıl sonraki Ütopyalara götürüyor. Bu çok hoşuma gitti.

Kitaptaki en sevdiğim karakter, baş karakterimiz Thomas Noronha'nin Matematik profesörü Manuel Noronha oldu. Ölüm ile ilgili sözleri gözlerimi doldurdu çoğu yerde.

Yazarın anlatım dengesini sağlayamadığı ve bir türlü sizi sona getirmeyen senaryosu yüzünden 1 puan kırdım.

Jose Rodrigues Dos Santos' a yaptığı çalışmalar ve bu güzelim eser için teşekkür ederim. Ama her şeyin başı Albert Einstein'a minnet duyarım...

Iyi okumalar :)
ataç ikon Tanrı'nın Formülü
kitaba 8 verdi
0 yorum
Ayda V. Gani

Ayda V. Gani

@aydavgani - Girne

Kitabı okurken, Klasik fizik, kuantum fiziği ve evrenin varoluşuyla ilgili tespit edilen bilimsel bulguların, kuralların ve ilkelerin üzerinde ciddi bir araştırmanın yapılmış olduğunu gözlemlememek mümkün değil. Bilimin emekleme döneminden şimdiye kadar ki zamanı içeren bu süreçte elde edilen bilimsel bilgilerin sentezlenerek birleştirildiği, bunları okuyucunun anlayacağı biçimde sıkmadan, akıcı bir üslupla kaleme alındığı içeriksel anlamda oldukça yoğun, bilgilendirici ve sürükleyici bir kitap. Tanrı, evren ve insanlık üçgeni döngüsünde zeka'nın yaratıcı gücü, evrenin kendi içinde hasıl olan en değerli ve en kapsamlı güç olduğunu vurgulayan yazar bilim adamlarının da ortak görüşü çerçevesinde insanlığın bir milyar yıl sonra kendisini nereye taşıyacağı kurgusunu da işlemiş. İnsanın ufkunu açan bir kitap olduğu kesin. Arka planda giden hikayeden ziyade özetlenmiş bilimle, evrenin sırrına vakıf olmanın heyecanı bence çok daha ilgi çekiciydi. İçinde yaşadığımız evrenin ve dünyanın ahengiyle ilgili hiç aradan kalkmayan sır perdelerinin üretilen teorilerle ve yürütülen mantıklarla görünmeyen o öze ulaşma çabasını hissetmek gerçekten büyüleyici. İlgili, ilgisiz herkesin okumasını şiddetle tavsiye etmekten başka bir şey gelmez elimden.
ataç ikon Tanrı'nın Formülü
kitaba 10 verdi
0 yorum
Funda Aydeniz Güler

Funda Aydeniz Güler

@fundaaydenizguler

Tanrı'nın Formülü için ne yazmam gerek bilemiyorum şu an. Öncelikle sadece kurgu bir macera olarak bakmamak lazım. Tamam kurgu ama içinde o kadar çok matematik ve özellikle fizik teoremleri geçiyor ki aslında biraz da ders kitabı havası var. Fizik okuyup özellikle astrofizik kısmıyla ilgilenenleri bir hayli çekecektir. Bu konulara meraklı olsanız bile sevmeniz için yeterli.

Benim kafamı kurcalayan bir konuyu ilginç bir şekilde açıklamış yazar. Kitabın sonunda yazdığı minik bir son sözde neden buna inandığını ve kullandığı kaynakları açıklamış. Kurguda Einstein ile kısımların ne kadarı doğru ne kadarı yanlış bilmiyorum, araştırmak isterseniz kitabı bitirdikten sonra içinize doğan garip araştırma isteği ile bir sürü şeye ulaşmanız mümkün. Ama en güzeli bu konuda gerçekten bilgi sahibi olan biri ile oturup konuşmak, maalesef benim öyle bir şansım yok.
ataç ikon Tanrı'nın Formülü
kitaba 10 verdi
0 yorum
Tatlı fizik
Kitap çok hızlı şekilde başlıyor ve hız kesmeden bitiyor. Eğer fizik, kimya, kuantum gibi bilimlere ilginiz yoksa kesinlikle okuyun ilginiz bı anda artacak kendinizi YouTube bilim kanallarında bulacaksınız. macera, bilim,aile ve aşk konularıni aynı sayfalara toplayan yazarın en büyük eksiği yine Müslümanlarin bilimi terörist eylemleri için kullandıklarını söylemesi can sıkıyor. Ayrıca inanç konusunda sıkıntılariniz varsa kitabı temkinli okumanızda fayda var yoksa Allah muhafaza yoldan çıkabilirsiniz :)
ataç ikon Tanrı'nın Formülü
kitaba 8 verdi
0 yorum
lala paşa

lala paşa

@lalapasa

Mükemmel
Tanrının varlığını bilimsel olarak tartışmak ve bu tartışmayı kazanmak isteyen ya da fizik teoremleri hakkında fizik bilmine girmeden anlaşılır rahat 1 şekilde bilgi edinmek isteyen herkese nacizane ama kesinlikle tavsiyem. Kitabı okurken not almak post-itlerle işaretlemek ve altını çizmekten uzun sürede ancak bitirdim. Kitabın yazımında matematik ve fizik profesörlerinden destek almış yazar.Harikulade.
ataç ikon Tanrı'nın Formülü
kitaba 10 verdi
0 yorum

Tanrı'nın Formülü - S41

ladım, iki üç yıl önce. "İki kez öksürdü, söylediklerini vurgulamak
istermiş gibi. "Başta üşütme, sonra da alerjidir diye düşündüm. Ama
öksürüğüm artarken iştahımda kesilmeye başladı. kilo vermeye ve
halsizlik hissetmeye başladım. O zamanlar Augusto benden bazı
denklemlerin ispatını yapmamı istemişti ve bende tüm bu olanarı
fazla çalışmaya yordum. "Elini göğsüne kaldırdı. "Sonrada nefes
alırken göğsüm hırlamaya başladı." Göğsündeki hırıltıyı göstermek
için derin nefes aldı. " Annem bana doktora gitmemi söyledi ama
dinlemedim. Sonrada baş ağrıları ve kemik sızıları başladı. Yine çok
çalışmaktandır, diye düşündüm. Annen başımın etini yemeye devam
etti ve sonunda Dr. Gouviea'ya gitmeyi kabul ettim."
TC Nurcan Adanır Yeşil tarafından eklenmiştir.
Yunus Kul

Yunus Kul

@kulyunus

Sessizliğin sonunda cevap,
Günlerimizin sonunda ölüm vardır.
Hayatımızın sonunda ise yeni bir başlangıç.
Yeni bir başlangıç.
ataç ikon Tanrı'nın Formülü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Azra Yılmaz

Azra Yılmaz

@azrayilmaz

Ümitli şekilde uyanıp hemen sonrasında onu kaybetmek o kadar kötü bir şey ki. Sanki birisi bizimle oynuyor, bize bir gelecek sunup sonra da onu elimizden alıyor gibi, sanki yaşam bir oyuncak ve ben de bir çocuğum.
ataç ikon Tanrı'nın Formülü
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Azra Yılmaz

Azra Yılmaz

@azrayilmaz

İnsanlar sanki uyurgezer gibi yaşıyorlar hayatlarını. Önemsiz şeyleri kafaya takıyorlar. Şöhret ve para istiyorlar, diğerlerini kıskanıp hiçbir önemi olmayan şeyler için büyük mesafeler kaydediyorlar. Anlamsız hayatlar sürüyorlar. Yiyor, uyuyor ve kendilerini meşgul edecek sorunlar icat ediyorlar. Asıl olanı unutup geçici olana takılıyorlar.
ataç ikon Tanrı'nın Formülü
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Azra Yılmaz

Azra Yılmaz

@azrayilmaz

Kimi zaman uyanıp tüm bunların sadece bir kabus olduğunu ve her şeyin yolunda olduğunu düşünüyorum. Ama birkaç saniye sonra fark ediyorum ki bu gerçek.
ataç ikon Tanrı'nın Formülü
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Azra Yılmaz

Azra Yılmaz

@azrayilmaz

Ne ölçüde özgürüz biz? Kararlarımızı özgürce veriyoruz gibi görünüyor ama asıl kökenlerini incelediğimizde çoğu zaman farkında bile olmadığımız pek çok etken tarafından koşullandığımızı fark ediyoruz. Özgür irade mi, yoksa sadece bir illüzyon mu? Her şey acaba önceden mi belirlenmiştir, biz bunun farkında olmasak bile?
ataç ikon Tanrı'nın Formülü
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
209
KİTAP
Asla Unutmak İstemediğimiz Kitaplar
Asla unutmak istemediğimiz, aklımızın bir köşesinde hep dursun dediğimiz en etkileyici kitapları bu listede paylaşıyoruz....
312
KİTAP
Tavsiye Ettiğim Kitaplar
Kitap tavsiyesi arayanlar buraya! Herhangi bir kitap türüne bağlı kalmaksızın beğenerek okuduğumuz ve herkesin okumasını tavs...
293
KİTAP
Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar
Bu kitapların acilen filmi çekilmeli! Kurgusuna bayıldığımız ve sinemada da görmek istediğimiz, senaryolaştırılması mümkün ol...