up
ara

Kocan Kadar Konuş

Kocan Kadar Konuş Konusu ve Özeti

Kocan Kadar Konuş
Yıllar sonra ilk aşkı Sinan'la karşılaşan Efsun'un ,Sinan'ı yeniden kazanmak ve elinde tutmak için yaptıklarını çoğu yerde kahkaha atarak okuyacaksınız.Ailesindeki kadınların da yardımıyla Efsun bu sefer doğru şeyleri yapabilecek mi?
Yayınevi: Dex Yayınevi
ISBN: 9786050919387
Sayfa: 220 sayfa Basım Tarihi: 2013
"Türkiye'de kadınların DNA'larına kodlanmış olan evlenme saplantısı, ne yazık ki bizim ailede daha yoğun. Millete ailesinden genetik miras olarak mavi göz kalır, bize bu evlenme saplantısı kalmış. 'Sinek kadar eri olanın dağ kadar feri olurmuş' atasözü, anneannem Peyker'in lafıdır. Yani o sözü söyleyen ata, bizzat benim anneannem.

Sözün özü, kocan varsa varsın, yoksa da geçmiş olsun. Hele ki bir de 30'una gelip de bekâr kaldıysan bu dünyada yatacak yerin yok!"

Evli misin?
Ya nişanlı?
Sevgilin var mı?
O da mı yok!
Yaş kaç?
Hmm. Anlaşıldı.

Sen en iyisi bu kitabı bir oku. Yalnız değilsin Türk kızı! Senden çok var -ay bunu da yanlış anlayıp trip atarsın sen şimdi. Yok, öyle demek istemedik. Ailen, çevren, eşin-dostun-arkadaşınkankan, hepsi evlilik lafı ediyor değil mi? Ama zor iş.

Koca bulmak ÇOK zor iş arkadaş…

Şebnem Burcuoğlu kadınlar için, özellikle de bekar kalmış kadınlar için el kitabı niteliğinde olan Kocan Kadar Konuş ile güzel bir esere imza atmış.

Türk kadınının en büyük sorunlarından biri olan kocan varsa varsın yoksa yoksun yada 30lu yaşlara gelip hala evlenememiş kadınların evde kalmış etiketi bu kitapta mükemmel bir şekilde işleniyor.

Kitabın ana karakteri olan Efsun 30lu yaşlara gelmiş ve halen evlenememiş biridir. Kendinden yaşça küçük kuzeninin de evlenme hazırlıklarına başlaması ile kendi aşk hayatını sorgulamaya başlıyor ve koca arayışları içine giriyor. Buna mahalle baskısı da diyebilirsiniz yada her gittiğiniz misafirlikte yada düğünde o yaşta bekar bir kıza koca bulma muhabbetleri de diyebilirsiniz.

Efsun’un hayatında sevgilileri olmuştur. Ya evlenilemeyecek kadar kapa yada kendi deyimi ile hanzo yada kendisin aldatmış kişilerdir. Koca arayışına girince de hem komik hem de depresif olaylar geliyor başına. Tabi burada çevresindeki herkesin mükemmel bir sevgili yada evlilik uzmanı olmasının etkisi büyük. Herkes her şeyi en iyi bildiği için başlıyor tavsiyeler vermeye. Tabi olan Efsun’a oluyor.

Kocan Kadar Konuş aslında Türkiye’de her kızın başına gelen bir evliliğe yönlendirme macerası diyebiliriz. Sanki Türkiye’de gizli bir güç kızları evlendirmek için var ve herkes bu gücün kontrolü altına girmiş bekar bir kız görünce başlıyorlar evlilik muhabbetlerine. Bu da ister istemez kızlar üzerinde bir baskı yaratıyor. Sonucu da kitaptaki gibi oluyor. Yani bir anlamda Şebnem Burcuoğlu Türk kızlarının sorunlarından bir tanesini hem komik hem de bunalım öğelerini de ekleyerek okurlarına sunmuş.

Efsun İzmirli bir ailenin en büyük kızıdır. Annesi Gönül, babası Oktay ve kardeşleri Ceren ve Tuğçe ile birlikte küçük yaşlarda İstanbul’a gelmişler ve orada yaşamaya başlamışlardır. Aynı apartmanda anneannesi Peyker, teyzesi Nur ve kızları Merve ve Alara, anneannesinin ikiz kardeşleri Üresin ve Türesin de oturmaktadır. Efsun’un ailesindeki tüm bu kadınların ortak özelliği Efsun’a evlenmesi için baskı yapmalarıdır. Efsun 30 yaşına gelmiş ama hala bekâr olduğu için onların gözünde artık evde kalmıştır ve hayırlı bir kısmet bulabilmek için daha fazla gecikmemelidir. Kendinden küçük olan kardeşleri bile ona bu konuda öğüt verirler.

Efsun ise bekâr halinden memnundur. Bir yayınevinde çalışır ve tüm zamanını kitaplarla birlikte geçirir. Başucu kitabı ise Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna adlı eseridir. Sabahattin Ali ile hayali bir arkadaşlığı vardır. Birkaç erkek arkadaşı olmuş ama hepsi Efsun’u aldatmış ve aldattıkları kızlarla da evlenmişlerdir. Efsun erkeklere evlilik bakısı yapmadığı için kimsenin kendisiyle birlikte olmak istemediğini düşünür. Zaten onun aklı hala lise 1’de tanıştığı ve 14 yıl önce ayrılmak zorunda kaldığı Sinan’dadır. Lise 1’den sonra Sinan İsviçre’ye gitmiş ama Efsun ona gitme bile dememiştir. İkisi de birbirini sevdiği halde bunu birbirlerine söylememişlerdir. Sinan gittikten sonra Efsun’a bir süre mektup yazar ama Efsun bunların hiçbirine cevap vermez. Bu yüzden Sinan’da mektup yazmayı bırakmıştır.

Efsun son sevgilisi Timur’la da ayrılınca annesi ve kardeşleri duruma el koyar ve Efsun’u değişmeye ikna ederler. Efsun’un kuzeni olan 23 yaşındaki Merve’nin de evleneceğini duyunca ikna olması kolay olur. Kardeşleriyle birlikte kuaföre gider, kendine yeni kıyafetler alır, tarzını değiştirir. Bir gece kardeşleri ve onların arkadaşlarıyla eğlenmeye çıkar. Alkole alışık olmayan Efsun kardeşlerinin zorlamasıyla fazla içer ve sarhoş olur. Lavaboya gidip geldiğinde kendi locasını bulamaz ve bulduğu ilk locaya oturur. Patlayan flaşlarla kendine gelir ve oturduğu locada Serdar Ortaç’ın olduğunu fark eder. Çok geçmeden internette haberleri görür. Kendisi ile Serdar Ortaç’ın evlilik haberleri yapılmaya başlamıştır bile. Patlayan flaşlardan sonra karşısında bir yüz belirir. Bu 14 yıl önce gördüğü Sinan’dan başkası değildir.

Efsun sabah uyandığında hiçbir şey hatırlamaz. Kendinde bazı değişiklikler olduğunu fark eder. Gece olanları öğrendiğinde ise Sinan’dan çok utanır, kendini nasıl kaybettiğini neden bu kadar çok içtiğini anlayamaz.

Sinan’ı gördükten sonra Efsun başka bir kişiliğe bürünmüştür. Bu kez de Sinan’ı elinden kaçırmak istemez. Annesinin, anneannesinin ve kardeşlerinin dediklerini yapmaya başlar. Sinan’ın evlilik ve gelecek ile ilgili planlarını öğrenmeye çalışır. Mesajlarına çok geç cevap verir, sürekli trip yapar. Ama Efsun’un bu yaptıkları Sinan’ın hiç hoşuna gitmez, onun hatırladığı ve sevdiği Efsun çok farklı birisidir. Efsun’a da değiştiğini söyler ama Efsun bunu hiç kabullenmez. Sinan Efsun’dan giderek uzaklaşmaya başlar.

Efsun’un kuzeni Merve’nin düğün günü gelir. Anneanne Peyker, Sinan’ı da düğüne çağırır. Sinan düğüne Efsun tarafından çağrılmadığı için biraz kırgındır. Düğünde yaşanan bazı tatsızlıklar olur ama sonunda nikâh kıyılır. Düğün sonunda Merve gelin çiçeğini atarken Efsun bu evlilik işine kendini fazla kaptırır ve çiçeği kapmak için büyük bir çaba harcar. Çiçeği almak isterken yere düşer. Bunu gören Sinan’ın artık sabrı taşar ve Efsun’u terk eder.

Sinan’la ayrıldıktan sonra Efsun büyük bir boşluğa düşer. Yaptığı hiçbir şeyin artık anlamı kalmamıştır. Barışabilmek için kardeşlerinin sosyal medya üzerinden yapması gerekenler listesi hiçbir işe yaramaz. Sonunda dayanamayan Efsun Sinan’ın evine gider ve Sinan’la yüzleşir. Ona yaptıklarının nedenini anlatır. Sinan Efsun’un söylediklerini çok umursamaz. Onu eve gitmesi için apartmanın girişine indirirken Efsun artık daha fazla dayanamayıp Sinan’ın ve kendisinin hayatını değiştirecek o cümleyi söyler.
maviucurum

maviucurum

@maviucurum - İstanbul

Uzuuuuuuuun zamandır böylesi gülerek kitap okumamıştım. Başladığınız andan itibaren klasik Türk aile yapısının içinde mücadele veren Efsun'un hayatına konuk oluyoruz. Efsun sıradan bir ana karakter değil bunu söylemem gerek. Eğer sizde evliliğe uzaktan bakıp, manyaklar gibi erkenden çatır çatır evlenen arkadaşlarınızı anlamakta güçlük çekiyorsanız. Sizde birer Efsun'sunuz diyebilirim. Ama Efsun'un işi cidden zor kadınlar hamamı gibi bir evde başına evlilik vurmamış tek birey Efsun olmasına rağmen 23 yaşındaki kuzeni Merve evlilik hazırlıklarına başlayınca Efsun'a soldan soldan geliyorlar. Her ilişkisi başarısızlıklarla sonuçlanmış, sevgilileri onu aldattıkları kızla evlenmiş olan Efsun en son resti çekiyor ve "bana bir koca lazım o da bu gece lazım" diyerek başlıyor bir Ezginin Günlüğü şarkısı tutturmaya. Tabi bu işin espirisi.
30 senedir süsten püsten uzak kuaförün kapısından nadir girmiş kızımız hazırlıklara ilk kız gibi kız olup makyaj ve topuklu ayakkabı gibi KIZSAL şeylere alışmaya çalışarak başlar. Ancak ilk topuklu ve mini etek çabası hüsranla sonuçlanır. Ve kitabın bu kısmında ben kahkahalar atarken annem bana "bu kız iyice çıldırdı" bakışı fırlatır. Hiçbir şekilde pes etmeye Efsun bir barda ilk aşkı ile karşılaşır ama yıllardan sonra ki ilk karşılaşma pekte romantik olmaz. Bunun nedenini kitapta okuyacaksınız :P
Efsun ile Sinan tekrardan görüşmeye başlar ve artık Efsun'un evdekilerin baskısı ile tek amacı vardır. O da Sinan'ı nikah masasına oturtmak!
Peki bu nikah masasına giden yolda Efsun neler yapar, Sinan ne tepki verir bunların cevabı için sizi kitabı okumaya davet ediyorum.
Okurken inanılmaz eğlendiğim sadece sonlarına yaklaşırken azıcık sıkıldığım ancak Pucca Günlük tarzı kitapları sevenlerin bayıla bayıla okuyacağı bir kitaptı.
Dipnot olarak; kitaptaki Kürk Mantolu Madonna ve Sabahattin Ali kısımlarına b a y ı l d ı m!
ataç ikon Kocan Kadar Konuş
kitaba 8 verdi
1 yorum
saniye (@saniye)
oldukça ilginç bir kitaba benziyor :)
26.08.14 beğen 1 cevap
Hilal Kaya

Hilal Kaya

@hk13 - Kocaeli / İzmit

Konusu ve hakkında konuşulanlara istinaden çok merak ettiğim bir kitaptı. Gene de kitap alma konusunda öncelik sırasında yer almıyordu. Bir tanıdıktan gelen istek üzerine ("sen hızlı okursun, oku da bir bak güzel mi, güzelse ben de okuyayım") okuduğum bir kitaptı.

Konusu aslında bütün Türk kızlarının aşina olduğu evlilik-evde kalma-toplumun ve ailelerin bu konulara bakış açısı olarak seçilmiş. İlk başlarda kitap akıcı gelmese de ilerleyen sayfalarda, Başkahramanımız Efsun'un etrafındaki kadınlar topluluğunun başlattığı operasyon ile kitap biraz keyifleniyor ve sayfalar hızlı çevrilmeye, konular hızlı akmaya başlıyor. Yer yer kendi kendime söylendiğim, gülmekten kendimi alamadığım, kahramanla beraber hayıflandığım kısımlar da oldu. Güldük eğlendik; ama sonundan pek memnun olduğumu da söyleyemem. Bana göre ucu açık kalmış ve kitabın başı gibi çok da etkileyici değil

Dil, oldukça akıcı ve bildiğimiz sokak ağzı. Tavsiye eder miyim ? Eğer vakit hızlı geçsin, şöyle bir güleyim, keyifleneyim derseniz okuyun derim :)

Duyduğuma göre filmi çekilecekmiş, Ezgi Mola Efsun rolünü üstlenecekmiş. Kitap uyarlaması filmleri pek sevemesem de Ezgi Mola dışında bu karaktere bu kadar uyacak başka birini düşünemezdim şahsen bende.

İyi Okumalar :)
ataç ikon Kocan Kadar Konuş
kitaba 4 verdi
0 yorum
silaes

silaes

@silaes - Ankara

Bu kitabı aldıktan sonra hakkında ufak bir araştırma yaptım. Çünkü normal insanlar benim yaptığımm bu işi kitabı almadan yapıp, kitabı almaktan vazgecebiliyorlar. Huyum kurusun!!! Anlatılanlara göre kitap tam bir kezban manifesto kitabıydı. Kitaba başlamadan aldığıma pişman oldum. Hatta böyle aldığım ''tırt'' kitapları daha önce okurum ki gözümün önünden toz olup, kitaplığın en ücra köşelerinde çürümeye yüz tutsunlar diye... ( iskender kebabın pidelerini önce yiyip etlerini sonradan keyifle yemeye saklamak, lakin doymak gibi bişey bu!!!) Aman yarabbii okudum bitiyor bitti derken kapağı bir kapadım. Ben kezbanların önde bayrak tutanıymışım.... Bi hoşuma gitti bi hoşuma gittii. Efendim daha resmiyet kazanmasada gayri resmi olarak hayatımı 20 kediyle paylaşıp, cesedimin 30 gün sonra bulunacağı kesinleşti. Aslında bakarsak hepimizin içinde bir efsun var, başkalarının gazıyla biz biz olmaktan çıkıyoruz. böylece burnumuz dertten çıkmıyor. Doğal bir anlatım, hoş bir konu. Hepimizin hayatından kareler var. Bu yüzden çerezlik bir kitap olaraktan okuyunuz. Valla benim yüzümü güldürdü. azıcık eğlendim, hayat tantanasından biraz uzaklaştım. Lakin bir ''oyş be kitaba bak'' kitabımı hayır. Bir kült olabilir mi asla. :)
ataç ikon Kocan Kadar Konuş
kitaba 8 verdi
0 yorum
kevser

kevser

@kevsersagiroglu

Hiçbir derinliği olmadığı için 1 günde bitirdiğim kitap olmuştur.(Toplamda 2 saat kadar.) Pucca türü yazarlar epey çoğalmış. Klasik hikaye. Kadınları yerip erkekleri ayyuka çıkaran insanların ürünü. Tam bir popüler kültür ürünü. Üstelik bu kitaplar genelde komik olur fakat bu komik de değil. Kitapta bizden olan tek şey 30 yaşına gelmiş insanların evlilik telaşesi ve üzerlerindeki toplum baskısı. Gerisi hep Amerika efendim!
"Güzel vücutlar, boş beyinler." Bu kitapta yazılanların ülkemizde var olmadığına kalıbımı basmak isterdim ama acı olan da bu basamıyorum! Var böyleleri. Çoğalıyorlar.

Neyse kitap devamı geleceği için yarım bırakılmış. İçerisindeki espriler neredeyse 90'lardan kalma. 90 olmasa da 2014 - 2015 değil yani. Yeni bir kitapta neden bu kadar geyik olur anlamadım. Halbuki kitap kahramanı çok aklı başında, okuyan kültürlü bir kadın olarak tanıtılıyor. Gerçi o aptal çevresinin lafına uyup saçma sapan davranan bir insanın birkaç adım önce aklı başında bir insan olduğunu kimse iddia etmemeli ama yazar etmiş. 2.'sini okumadım ama eminim ki kızla oğlan evleneceklerdir. Sürpriz son değil mi? Evet.
ataç ikon Kocan Kadar Konuş
kitaba 2 verdi
0 yorum
Elif

Elif

@elifce - Sakarya

Sürekli ağır, düşündürücü romanlar okumak istemediğim için ve ismini çok duyduğum için araya bu kitabı katmak istedim. 30'unda aile baskısı ile evlilik telaşına düşürülen kızın öyküsü esprili bir dille anlatılmış. Filmi de Mart ayında Murat Yıldırım ve Ezgi Mola eşliğinde vizyona girecekmiş. Ben beklentiyle almadım elime, dolayısıyla hayal kırıklığım yok. Birkaç yerinde gülümsedim, ama yazara başarılı diyemem. Kimseye tavsiye etmeyeceğim. Gerek yok, siz başka eğlencelik kitaplar araştırın. Bunu ben denedim, olmadı. Özellikle finali bir lise öğrencisine yaptırsak eminim daha başarılı olurdu. Tamam sustum.
ataç ikon Kocan Kadar Konuş
kitaba 2 verdi
0 yorum

Kocan Kadar Konuş - S41

BENİ TÜRK KIZLARINA EMANET EDİN.
"İnsanlar birbirlerini tanımanın ne kadar güç olduğunu bildikleri için, bu zahmetli işe teşebbüs etmektense, körler gibi rastgele dolaşmayı ve ancak çarpıştıkça birbirlerinin mevcudiyetinden haberdar olmayı tercih ediyorlar."
yağmurokyanus tarafından eklenmiştir.
maviucurum

maviucurum

@maviucurum - İstanbul

Ben evlenmeyi düşünmüyorum. Son derece bekarım.
ataç ikon Kocan Kadar Konuş
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Gülizar Çalık

Gülizar Çalık

@gulizarcalik - Ankara

"Gözlerini gözlerden sakın, gözlerin gözlerime lazım."
ataç ikon Kocan Kadar Konuş
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Elif

Elif

@elifce - Sakarya

Bazen karşınızdakinin gözlerinde bir anlam yakalarsınız belki de o an için gerçekten samimi olan. Sonra adam işe yaramazın teki çıksa bile siz o anlama kilitlenip kalırsınız. Adamı değil, o anlamı seversiniz aslında. Buna literatürde "vakit kaybı" denir.
ataç ikon Kocan Kadar Konuş
kitaba 2 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
ÇölKelebeği

ÇölKelebeği

@colkelebegi - Eskişehir

En büyük pişmanlığım,yanlış insanlara iyi davranmış olmamdır.[s.36]
ataç ikon Kocan Kadar Konuş
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ceren Acer

Ceren Acer

@cerenacer948 - Ankara

Ey Türk kızı! Birinci vazifen, 10 saniyelik basit bir konuyu 1 saatlik problem yumağına dönüştürmek üzere erkeğine trip atmak, onu çıldırtmak, zıvanadan çıkarmaktır!
ataç ikon Kocan Kadar Konuş
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
34
KİTAP
Zaman Kaybı Olan, Okunmaya Değmeyen Kitaplar
Vaktim değerli diyorsanız okumaktan kaçınmanız gereken, zaman kaybı kitaplar listelenmektedir. ...
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...