up
ara
‹ Tüm Kocan Kadar Konuş İncelemeleri

Kocan Kadar Konuş Kitap İncelemeleri

maviucurum

maviucurum

@maviucurum

Uzuuuuuuuun zamandır böylesi gülerek kitap okumamıştım. Başladığınız andan itibaren klasik Türk aile yapısının içinde mücadele veren Efsun'un hayatına konuk oluyoruz. Efsun sıradan bir ana karakter değil bunu söylemem gerek. Eğer sizde evliliğe uzaktan bakıp, manyaklar gibi erkenden çatır çatır evlenen arkadaşlarınızı anlamakta güçlük çekiyorsanız. Sizde birer Efsun'sunuz diyebilirim. Ama Efsun'un işi cidden zor kadınlar hamamı gibi bir evde başına evlilik vurmamış tek birey Efsun olmasına rağmen 23 yaşındaki kuzeni Merve evlilik hazırlıklarına başlayınca Efsun'a soldan soldan geliyorlar. Her ilişkisi başarısızlıklarla sonuçlanmış, sevgilileri onu aldattıkları kızla evlenmiş olan Efsun en son resti çekiyor ve "bana bir koca lazım o da bu gece lazım" diyerek başlıyor bir Ezginin Günlüğü şarkısı tutturmaya. Tabi bu işin espirisi.
30 senedir süsten püsten uzak kuaförün kapısından nadir girmiş kızımız hazırlıklara ilk kız gibi kız olup makyaj ve topuklu ayakkabı gibi KIZSAL şeylere alışmaya çalışarak başlar. Ancak ilk topuklu ve mini etek çabası hüsranla sonuçlanır. Ve kitabın bu kısmında ben kahkahalar atarken annem bana "bu kız iyice çıldırdı" bakışı fırlatır. Hiçbir şekilde pes etmeye Efsun bir barda ilk aşkı ile karşılaşır ama yıllardan sonra ki ilk karşılaşma pekte romantik olmaz. Bunun nedenini kitapta okuyacaksınız :P
Efsun ile Sinan tekrardan görüşmeye başlar ve artık Efsun'un evdekilerin baskısı ile tek amacı vardır. O da Sinan'ı nikah masasına oturtmak!
Peki bu nikah masasına giden yolda Efsun neler yapar, Sinan ne tepki verir bunların cevabı için sizi kitabı okumaya davet ediyorum.
Okurken inanılmaz eğlendiğim sadece sonlarına yaklaşırken azıcık sıkıldığım ancak Pucca Günlük tarzı kitapları sevenlerin bayıla bayıla okuyacağı bir kitaptı.
Dipnot olarak; kitaptaki Kürk Mantolu Madonna ve Sabahattin Ali kısımlarına b a y ı l d ı m!
ataç ikon Kocan Kadar Konuş
kitaba 8 verdi
7 beğen · 1 yorum
saniye (@saniye)
oldukça ilginç bir kitaba benziyor :)
26.08.14 beğen cevap