up
ara

Vajina Monologları

Vajina Monologları Konusu ve Özeti

Vajina Monologları
Vajina Monologları kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Çevirmen: Özden Öke
Yayınevi: Miron Yayınevi
ISBN: 9789759791704
Sayfa: 143 sayfa Basım Tarihi: 2002
İnsanoğlu, dünya üzerindeki muhteşem zihinsel evrimi boyunca, "doğru" veya "yanlış" kabul ettiği sayısız kavram, yaklaşım, düşünce kalıbı ve zihniyet oluşturdu. Zamanla, bir kısım "doğruların" yetersiz, "yanlışların" ise eksik olduğu anlaşıldı ve bunlar terk edilerek yenilendi. Sonuçta, kuşku ve merak dürtüsünün verdiği enerjiyle, insanlar kendileri için daha iyisini bulmayı ve geliştirmeyi hep başardı.

Ne var ki, binlerce yıldır tabulaşan öyle bir konu var ki, en gelişmiş çağ olarak kabul ettiğimiz 21. yüzyılda dahi hangi toplumda, ülkede, coğrafyada olursa olsun, önemli sosyal sorunların kaynağı niteliğindedir: Vajina.

Özellikle, köklü erkek egemen kültürün hakim olduğu ülkemizde bu durum daha da belirgindir. Erkek çocukların "pipi"leri konu komşuya, akrabaya gururla anlatılıp afişe edilirken, adı bile konmakta zorluk çekilen "vajina" sahibi kız çocukların cinsel organları saklanmakta, hatta "yok" sayılmaktadır.

Vajina Monologları'nı, kadınların kendi kendileriyle barışmalarına, erkeklerin ise kadınları biraz daha iyi tanımalarına ve anlamalarına yardımcı olabilecek güçlü bir araç olarak görmekteyiz.

Keyifli okumalar, bol diyaloglar...
(Sunuş'tan Alıntı)
Merve Arslanalp

Merve Arslanalp

@mervearslanalp5

dvdsini izledikten sonra kitabı olduğunu öğrendim. dvdsini çok beğenmiştim değindiği konu çok cesur. dvdde anlatılanların aynısı yazıyor kitabında ama konuya odaklanmak ve iyice benimseyebilmek için hem okumalı hem de dvdsi izlenmeli bence.
ataç ikon Vajina Monologları
kitaba 8 verdi
0 yorum

Vajina Monologları - S41

Ben bu oyunla yıllardır bütün Amerika'yı (şimdi de dünyayı) dolaşıyorum. Ziyaret ettiğim: vajinasever şehirlerde vajinasever bir bilinç yaratılması için insanları zorluyorum. Vajinasever şehirlerin sayıları giderek artıyor. Birçok sürpriz de yaşadım; Oklahoma City şaşırttı beni. Orada vajinalara bayılıyorlardı. Pittsburg şaşırttı. Pittsburg'da vajinalara aşıklar. Üç defa çağırıldım oraya.
Metin-Recep Yücal tarafından eklenmiştir.
Arif Boğaç

Arif Boğaç

@bogac

Öncelikli olarak, kadınlara uygulanmakta olan şiddeti durdurmak gerektiğini kavradım. Kadınlara tecavüz edildikçe, dayak atıldıkça, onlar, sakat bırakıldıkça, sünnet edildikçe, yakıldıkça, gömüldükçe ve korkutuldukça dünyadaki temel yaşam enerjisinin zarar gördüğüne inanıyorum. Ben öyle radikal bir insan değilim ama, kadınların bu şekilde aşağılanması, hayatın kendisinin de hiçe sayıldığını gösteriyor. Bu durumun düzeltilmesi gerektiğini, aksi takdirde hepimizin sonunun geleceğini düşünüyorum. Açık, güven dolu, koruyucu, yaratıcı ve hayat dolu olması gereken kadınlar, boynu bükük, kısır ve kırık olmaya zorlanmamalı.


Sayfa : 18 - 19
ataç ikon Vajina Monologları
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum