up
ara
‹ Hayvan Çiftliği

Hayvan Çiftliği Kitap İncelemeleri

Şok
sonuç olarak şoka girdim. Kafamda deli sorular... düşünce tarzınızı değiştirecek!
ataç ikon Hayvan Çiftliği
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Fethi Uzun

Fethi Uzun

@fethiuzun

Yazarın okuduğum ilk eseriydi. Kitabı araştırırken şu çarpıcı cümleyi görünce çok heyecanlanmıştım:
Hayvanlar eşittir bazı hayvanlar daha eşittir.
Kitap peri masalı tarzında da olsa kendini okutturan anlatımı ile içine çeken bir üslubu var.Üstelik her bir karakteri gerçek yaşamımızda fazlasıyla örneği var.

SPOİLER - SPOİLER - SPOİLER - SPOİLER - SPOİLER


Başlangıçta adil bir sistem kurmak için yola çıkan hayvanlar yarı yolda domuzlar tarafından kandırılıyor.

Bütün hayvanlar eşittir ama bazı hayvanlar öbürlerinden daha eşittir.

Sözüne kapılıyorlar.
ataç ikon Hayvan Çiftliği
kitaba 6 verdi
2 beğen · 0 yorum
Rena

Rena

@susarsamonlarkonusur

Yaklaşık 2 saatte aralıksız okuduğum müthiş bir kitap. Hayvan çiftliğini değil de sanki insanoğlunun yurdunu anlatıyor. Mükemmel bir baş yapıt.
ataç ikon Hayvan Çiftliği
kitaba puan vermedi
12 beğen · 7 yorum
Bahar Gürses (@portuga)
Aslında siyasi eleştiri niteliğinde bir kitap olduğunu biliyorsunuzdur ,Bende çok beğenerek okumuştum
31.01.19 beğen 3 cevap
PARKER MEMO (@parkermemo)
Kapitalizm anlatıyor bence
31.01.19 beğen cevap
haybe okur haybe yasar (@haybeokurhaybeyasar)
"Bütün hayvanlar eşittir, bazıları daha da eşit.."
31.01.19 beğen 3 cevap
PARKER MEMO (@parkermemo)
Hatta kuzular me liyordu iki ayaklılar kötü 4 ayaklılar iyi mi diyordu
31.01.19 beğen cevap
sadecesessizlik

sadecesessizlik

@sadecesessizlik123

Evet.Kitabı sadece okumuyorsunuz aynı zamanda yaşıyorsunuz. En güzel yanı bu zaten. Yazar bu kitabında insanları, bir ressemın sanki ölmeden önce son kez eline aldığı fırçasıyla çizdiği bir resim kadar son nokta denilebilecek şekilde anlatmış. Ben kitabı bitirip, kapağını kapatıp, derin bir nefes aldıktan sonra:
- Vay be, dedim...
ataç ikon Hayvan Çiftliği
kitaba 10 verdi
7 beğen · 0 yorum
Eray Erdoğan

Eray Erdoğan

@erayerdogan

George Orwell - Hayvan Çiftliği
Yine bir George Orwell klasiği, iğneleyici bir kitap. Birçok açıklamada Sovyet Rusya dönemini anlattığı, Napolyon’un Stalin’i temsil ettiği vs. şeyler yazıyor ve evet haklılarda fakat o şekilde bakmasanız da zaten bu kitabın neyi anlattığını açıkça görebilirsiniz. Bir zamanlar çiftlikteki hayvanlar insanlar tarafından yönetilirken hayvanların içinden Koca Reis dedikleri öncü domuz bir ayaklanmadan söz eder, kendi kendilerini yönetebilecekleri, insanlara gerek olmadığı ve onların düşmanları olduğunu savunur. Özgürlüğü sağlamak adına onlardan kurtulmak gerektiğini ve bir ayaklanma olması gerektiğini açıklar. Buradan sonrası spoiler içerebilir o yüzden kitabı okumadıysanız okumayın derim bence. (Bu ayaklanmayı sözde gerçekleştirirler fakat gerçekleştirdiklerinde Koca Reis onlarla beraber değildir, ölmüştür ve bu özürlük durumu bir süre çok iyi bir işleyişle devam eder. Ta ki Napolyon birgün bir devrim yapıp yönetimi eline alana kadar, artık herşey eskisinden daha berbat olacaktır.) Aslında spoiler sayılmaz pek ama yine de dikkatli olun, istemiyorsanız okumayın. Evet yazar gerçekten anlatmak istediğini farklı bir yoldan çok iyi bir şekilde anlatıyor ve dilide gayet akıcı, ben keyifle okudum ve içinde geçenleri de tebessümle karşıladım. Hala daha günümüzde aslında kitapta geçenler yer almakta, buna gülsem mi ağlasam mı karar veremiyorum. İyi okumalar, herkese tavsiye ederim.
ataç ikon Hayvan Çiftliği
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
MrH

MrH

@mrh

Hiç eskimeyecek harika bir eser
Merhaba arkadaşlar öncelikle bir solukta okumuş olduğum tek kitap. Yazar sanki tüm dünya tarihini almış önüne ve insanların nasıl yönetilip nasıl kendi iradeleri ile farkında olmadan köleleştirilebileceklerini gayet güzel basit bir dille anlatmış. Her yönü ile ders kitabı niteliğinde hele bir de şuan ülkemizdeki salgın hastalık olan biyadın resmen doktor reçetesi.
ataç ikon Hayvan Çiftliği
kitaba puan vermedi
5 beğen · 0 yorum
NLGNYC

NLGNYC

@dunyasnilzehes

Kitabımız George Orwel den Hayvan Çiftliği, okumayan kalmamıştır diye düşünüyorum bu kitabi.Ben uzun zaman nedense belkide kapağı itici gelmişti bana erteledim durdum bu kitabi.
Oysaki dedikleri kadar iyiymiş,farklıymış bende de çok güzel etkiler bıraktı bu kitap.

Masalsı anlatımı, zaten alt başlığı Bir Peri Masalı imiş ,bu sizi aldatmasın.Derinlemesine düşünüldüğünde ,okurken hissedeceksiniz bunu fazlasıyla politik bir kitap.Bir diktatorluk savaşı.
Son sayfadan yaptığım cikarimla tek bir cümle ile özetleyecek olursam bu kitabi o cümle ışte şu olur._____ Artık insanlar ile domuzlar birbirinden ayırt edilemiyordu,insanlar adeta domuzlasmisti.
Ne demek istedigimi kitabi okuyanlar pekâlâ anlamıştır.

Yazarın 1984 ,Papazın Kizi,Pariste Beş Parasız eserlerini de keyif alarak okumuştum.Özellikle 1984 adlı eserini henüz okumamış olanlara tavsiye ederim.
ataç ikon Hayvan Çiftliği
kitaba 8 verdi
9 beğen · 0 yorum
Kilic000

Kilic000

@kilic000

Orwell hayal ile hayatın ne kadar farklı olabileceğini ve komünizmin insan doğasına ne kadar aykırı olduğunu ancak bu kadar iyi anlatabilirdi, bundan iyisi olamaz bence. Komünizmin yalnızca hayal sattığının en güzel örneklerinden Hayvan Çiftliği.
Dili, üslubu, konusu, akıcılığı her yönüyle 10/10'u hak ediyor. Basit bir hikaye kitabı gibi görünmesine aldanmayın, gerçekten çok ama çok derin anlamlar içeriyor. Her dönemde Bestseller olmayı hak ediyor.
ataç ikon Hayvan Çiftliği
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Melisaholmes

Melisaholmes

@melisaholmes

Kitabın kapitalizme,emperyalizme ve faşizme yaptığı roman şeklindeki tanımı müthiş! Lakin sonu böyle bitmemeliydi.Kitabın sonunda halk kazanmalı ve faşistler kovulmalıydı.Tek sonunu beğenmedim onun dışında beğendim
ataç ikon Hayvan Çiftliği
kitaba 7 verdi
6 beğen · 0 yorum
J.K Dawson

J.K Dawson

@disconnectuserectus

Orwell gerçekten çok iyi bir gözlemci ve teşbih sanatkarı. Sınırsız gücün salt faydacılığı getirdiğini sistem eleştirisi üzerinden çok güzel anlatmış. Her karakterin gerçek yansıması aslında kişisel çevremizde mevcut.
ataç ikon Hayvan Çiftliği
kitaba 9 verdi
7 beğen · 0 yorum
nurullah türkyılmaz

nurullah türkyılmaz

@nurullahturkyilmaz

Okunması gerekenlerden...
Günümüzde yaşanan bir çok hadise çiftlikte yaşanlarla benzerlik gösteriyor. Okumaya başlayınca, içinizden bitirene kadar devam etmek geliyor. Pişmanlık duyulmayacak bir kitap.
ataç ikon Hayvan Çiftliği
kitaba puan vermedi
5 beğen · 0 yorum
mesude çoban

mesude çoban

@mesudecoban

Bütün hayvanlar eşittir, ama bazı hayvanlar daha eşittir.
ataç ikon Hayvan Çiftliği
kitaba 10 verdi
9 beğen · 0 yorum
Meltem Şener

Meltem Şener

@meltemsnr

Eleştiri ve sorgulama yapılacagı zaman koyunların araya girip ortamı baglamaları ... siyasetten nefret etmeme sebep olan kitaptır.
ataç ikon Hayvan Çiftliği
kitaba 6 verdi
8 beğen · 0 yorum
SweetHexe

SweetHexe

@glbn

Son zamanlarda okuduğum en güzel kitaptı diyebilirim. On yargılı davranıp bu kadar geciktirmiş olduğuma da üzüldüm. Hakkında konuşulacak o kadar şey var ki aslında. Arka kapakta her ne kadar önder domuzun Stalin'i simgelediği yazsa da o kadar geriye gitmeye gerek olmdagini düşünüyorum. Bence tam da bugün kendi ülkemizi anlatiyor. Eskiden dolar 1 kur yükseldiğinde ayaklananlarin dövizin şimdi 5 tl ye varmış olmasına sessiz kalanları, günde 12-13 saat çalışıp ay sonunda aldıkları asgari ücretle mecliste uyuyarak milyarlar goturenleri alkislayanlari simgeliyor kitap. Onlarca örnek verilebilir ama uzun uzadıya yazmaya gerek görmüyorum ben. Gerçekten anlayabilenlerin kitabı olsun Hayvan Çiftliği. ??❤?
ataç ikon Hayvan Çiftliği
kitaba 10 verdi
11 beğen · 2 yorum
Eseflal (@eseflal)
?
05.05.18 beğen 2 cevap
Mehmet (@yoldas)
Sistem kendini yaratmakla yetinmiyor beraberinde yazarını, müziğini, sanatçısını, aydınını, kuyrukçusunu, ajanını da yetiştiriyor. '' Hindistan’da İngiliz gizli servisiyle bağlantılı olarak sömürge subaylığı yapmış bir muhbir olan Orwell'in'' yazdıkları çok da şaşırtıcı olmasa gerek. Nede olsa CIA ajanı olan bir yazardan bahsediyoruz... Emperyalizmin, kültürel alanda kendi propagandasını tüm dünyada nasıl yaptığını ve bu propagandaya hangi yazarların nasıl alet olduğunu en iyi anlatan, en sağlam eserlerden biri olan Rances Stonor Saunders'ın PARAYI VERDİ DÜDÜĞÜ ÇALDI kitabını, okumanızı öneririm. Bertrand Russelleri, George Orwelleri, Arthur Koestleri çok daha iyi inceleyebileceksiniz.
06.05.18 beğen 2 cevap
bu kitap bence kötünün kötüsü olduğunu anlatan bir kitap hem de hani bir ortamı beğenmezsiniz sonra o ortam değişir hayatınız zehir olur bence bu kitap tam da bu noktayı anlatıyor
ataç ikon Hayvan Çiftliği
kitaba 10 verdi
5 beğen · 1 yorum
Ömer AKALAN (@omerakalan)
aynen . bence öğretici bir kitap bile sayılabilir. :D
02.04.18 beğen cevap
/ 17