up
ara

Hayvan Çiftliği Kitap İncelemeleri

Mustafa Kerem

Mustafa Kerem

@mustafakerem

Muhteşem bir ''Yergi'' ...
Ülkemizde George Orwell ismiyle bilinen yazarın gerçek adı Eric Arthur Blair'dir. 20. Yüzyıl İngiliz Edebiyatının önde gelen yazarları arasındadır. Yazar ülkemizde daha çok 1984 adlı eseriyle tanınmaktadır.
Orwell'in hayatı, sonradan yazılarını etkileyecek olan deneyimlerle doludur. Burslu okuduğu Eton Koleji'nden mezun olduktan sonra, o sırada bir İngiliz sömürgesi olan Burma'da bulunmuş; kısa süreliğine buranın polis teşkilatında görev yapmıştır. Bu memuriyet döneminde şahit olduğu acımasız uygulamalar, emperyalizme karşı geliştirdiği derin öfkeye katkıda bulunmuştur.
Edebi gelişim sürecinde Honoré de Balzac ve Émile François Zola'dan etkilenmiştir.
Yazar bu eserinde, bir çiftlikte yaşayan hayvanların bir domuz tarafından kışkırtılmasıyla birlikte hayatları pahasına ortaya koydukları özgürlük mücadelesi ve bu hakka sahip olduktan sonra da aralarında ne gibi entrikaların döndüğü anlatılmaktadır.
1940´lardaki ´Reel Sosyalizm´in eleştirisi olan roman, dünya edebiyatında ´yergi´ türünün başyapıtlarından biridir. Hayvan Çiftliği´nin kişileri hayvanlardan oluşmaktadır. Bir çiftlikte yaşayan hayvanlar, kendilerini sömüren insanlara başkaldırıp çiftliğin yönetimini ele geçirirler. Amaçları daha eşitlikçi bir topluluk oluşturmaktır. Aralarında en akıllı olan domuzlar; kısa sürede önder bir takım oluştururlar, devrimi de onlar yolundan saptırırlar. Ne yazık ki insanlardan daha baskıcı, daha acımasız bir diktatörlük kurulmuştur artık. George Orwell, bu romanında tarihsel bir gerçeği eleştirmektedir. Romanda önder domuzun, düpedüz Stalin´i simgelediği açıkça görülecektir. Öbür kişiler bire bir belli olmasalar da, bir diktatörlük ortamında olabilecek kişilerdir.
Eser, eşitlik mücadelesi ile başlayan bir ayaklanmanın yavaş yavaş bir dikta yönetimine dönüşmesini başarılı bir şekilde okuyucunun gözleri önüne sermektedir. Başlangıçta herkes tarafından kabul gören ve benimsenen ''Yedi Emir'' 'in zamanla yönetimde otoriterleşen domuzlar tarafından kendi çıkarlarına göre nasıl değiştirildiğini göreceksiniz.

-YEDİ EMİR- (İlk Haliyle)
1. İki ayak üzerinde yürüyen herkesi düşman bileceksin.
2. Dört ayak üzerinde yürüyen veya kanatları olan herkesi arkadaşın bileceksin.
3. Hiçbir hayvan elbisesi giymeyecek.
4. Hiçbir hayvan yatakta yatmayacak.
5. Hiçbir hayvan içki içmeyecek
6. Hiçbir hayvan diğerini öldürmeyecek.
7. Tüm hayvanlar arkadaştır. (Yoldaş)

Yazar, yasaların farklı kişilere farklı şekillerde uygulandığı zaman toplum düzeninin yavaş yavaş kaosa doğru kayışını eserine özgün bir üslup ile başarılı bir şekilde aktarmış.

Alıntı:
“Bütün hayvanlar eşittir ama bazı hayvanlar ötekilerden daha fazla eşittir.”


Her yaştan bireylerin okuması gereken güzel ve nitelikli bu eseri okumadıysanız en kısa zamanda okumanızı tavsiye ederim.

Saygılarımla, Mustafa KEREM.
ataç ikon Hayvan Çiftliği
kitaba 8 verdi
0 yorum