up
ara

Yahudi Düşmanı - Antisemitin Portresi

Yahudi Düşmanı - Antisemitin Portresi Konusu ve Özeti

Yahudi Düşmanı - Antisemitin Portresi
Sözcükler kitabının da yazarı Jean Paul Sartre tarafından kaleme alınan Yahudi Düşmanı - Antisemitin Portresi kitabı Antropoloji, Sosyoloji türünde okuyucusu ile buluşuyor. Salyangoz Yayınları yayınevinden 2008 yılında 9786050040043 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Yahudi Düşmanı - Antisemitin Portresi isimli kitap 184 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Emin Türk Eliçin çevirmiştir. Yahudi Düşmanı - Antisemitin Portresi kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Emin Türk Eliçin
Yayınevi: Salyangoz Yayınları
ISBN: 9786050040043
Sayfa: 184 sayfa Basım Tarihi: 2008
"BATI'NIN SON AYDINI"nın antisemitizm hakkındaki düşünceleri…YAHUDİ SORUNU'NU BİR DE SARTRE'DAN OKUYUN…"Yahudiler bütün çağdaş uluslarca özümlenmeye hazır ve elverişli iken salt istenmemeleri yüzünden Yahudi kalmış bir halk olarak tanımlanabilir. İsa Peygamberin öldürülmüş olmasının günahı ta baştan beri Yahudi'nin omzuna yüklenmiş ağır bir yüktür. Kilise Ortaçağ'da Yahudileri zorla özümlemeye çalışacak, ya da yok edecek yerde onlara göz yummuş ise bunun da nedeni onların çok önemli bir ekonomik görev yüklenmiş olmalarıdır. Ortada yine ancak lanetlenmişler tarafından yapılması gereken lanetlenmiş bir uğraş vardı: Para alışverişleri. Bir Hıristiyan, kendini lekelemeden bu işle uğraşamayacağından, toprağı olmayan, askerlik hizmetinden uzak tutulan Yahudi için para ticareti biçilmiş kaftandı. Böylece eski dinsel lanete, yeni bir ekonomik lanet katılmış, günümüze dek gelen bir çifte lanet halkası olarak Yahudi'nin omzunda asılı kalmıştı. Hıristiyanlar, Yahudi'yi kendileri yaratmıştır, demekte hiç abartma yoktur, çünkü onu, özümlemekten ansızın vazgeçip, giderek büyük ustalık kazanmaları pek doğal olan bir göreve iradesi dışında onlar yöneltmişlerdir.Kimi sivri akıllılar, Yahudilerin ardında enternasyonal kapitalizm, tröstlerle silah fabrikatörlerinin emperyalizmi saklıdır, sanıyorlar. Bir bakıyorsunuz, tam tersine, dişleri arasında hançer tutan bir Bolşevik hayali! Şurada bir Yahudi bankerini -ki komünizmden şeytandan kaçar gibi kaçması pek belli bir şeydir- komünist tehlikesinden sorumlu tutarken orada Rosier sokağını dolduran yoksul Yahudileri uluslararası kapitalizmden sorumlu sayarlar.Zengin-yoksul, işçi-patron, yasal güçler-karanlık güçler, köylü-kentli., vb. çelişki ve ayrıntılar yalnız Yahudilerle Yahudi olmayanlar arasındaki karşılıkta toplanıp yerelleştirilmeye çalışılır. Bundan anlaşılıyor ki, antisemitizm sınıf kavgasının burjuvaca ve mistik bir şeklidir, onun için de sınıfsız bir toplumda yok olması pek doğaldır."

Yahudi Düşmanı - Antisemitin Portresi - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Misafir

Misafir

@misafir000

Demokrat, bilim adamının yaptığı gibi tek insanı göremez, çünkü birey ona göre genel niteliklerin bir toplamından başka bir şey değildir. Bundan şu sonuç çıkar ki, demokratın savunması Yahudi'yi insan olarak kurtarırken Yahudi olarak batırır.
ataç ikon Yahudi Düşmanı - Antisemitin Portresi
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Beaumrchais'nin bir cümlesine öykünerek şöyle denilebilirdi: Gerçek Fransız sayılmak için bir Yahudi'den istenen erdemlere bakılınca, insanın, acaba kaç Fransız kendi öz yurdunda Yahudi olmaya layıktır, diye soracağı geliyor.
ataç ikon Yahudi Düşmanı - Antisemitin Portresi
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

... Onda en zavallı bir Hıristiyan'ın güvenci bile yoktur. Bu belki de Yahudi yazar Kafka'nın "Dava" adlı romanında anlatılan şeyin aynıdır: Tıpkı romanın kahramanı gibi Yahudi bitmek bilmez bir davanın çıkmazına düşmüştür. Yargıçlarını da avukatlarını da hemen hemen tanımaz, suçlamanın ne olduğunu anlamaz. O kendisini savunmak için kırk dereden su getirerek tanıtlarını (kanıtlarını) toplar, ama neye yarar! Bulduğu en su götürmez tanıtlar onu su götürmez suçunun bataklığına daha çok gömmekten başka bir şeye yaramaz. Dış durumu ne kerte parlak olsa bu bitmez dava onu durmadan kemirecek, özünü söyleyen yabancı insanlarca kenar semtlerinden birine götürülüp kurşuna dizilecektir.
ataç ikon Yahudi Düşmanı - Antisemitin Portresi
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum