up
ara

Tarih Sümer'de Başlar

Tarih Sümer'de Başlar Konusu ve Özeti

Tarih Sümer'de Başlar
Sümer Mitolojisi
İÖ Üçüncü Bin Yıldaki Tinsel ve Edebi Gelişim Üstüne Bir Çalışma kitabının da yazarı Samuel Noah Kramer tarafından kaleme alınan Tarih Sümer'de Başlar kitabı Tarih, Dünya Tarihi türünde okuyucusu ile buluşuyor. Kabalcı Yayınevi yayınevinden 2014 yılında 9786055272500 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Tarih Sümer'de Başlar isimli kitap 490 sayfadan oluşuyor. Kitap Tüm Zamanların En Çok Okunan En İyi Aşk Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Tarih Sümer'de Başlar kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Kabalcı Yayınevi
ISBN: 9786055272500
Sayfa: 490 sayfa Basım Tarihi: 2014
İlk yasa sistemi hangi uygarlığa aitti? İlk vergi indirimini hangi uygarlık uyguladı? Ya ilk atasözü, ilk aşk şarkısı, ilk atasözü ve deyimler?Tüm bu soruların yanıtı hiç şüphesiz çiviyazısı denen yazılarını kil tabletlere geçirerek yazılı tarihi başlatan Sümerler olacaktır. Kitabı Mukaddes'te geçen birçok kavramın kökenlerinin de Sümerlerde olduğunu görmek kafalarımızda soru işaretleri uyandıracaktır. Önde gelen Sümerologlardan Samuel Noah Kramer, Sümerlerin insanlık tarihine katkıda bulundukları 39 alanı, yıllar süren araştırmalar ve binlerce tabletin okunması sonucunda ortaya çıkan bu kitapta topladı. Eğitimden aileye, tarımdan adalete, ahlaktan felsefeye, edebiyattan politikaya "Tarih Sümer'de Başlar."
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

İlk yazıyı bulan ve "bilinen dünya tarihinde" pek çok ilki bulup başaran, medeniyetin beşiği Sümer uygarlını anlatan bu kitap bence tarih ve arkeolojiyi sevelerin mutlaka okuması gereken kitaplardan. Aynı zamanda Muazzez İlmiye Çığ'ın da hocası olan Kramer hayatını sümerlere adamış bir tarihçi. Kitabın adı bir gerçeği yansıtıyor. Bundan yaklaşık 6000 sene önce şimdi bile bir çok tolplumun (teknolojik anlamda değil tabi) ulaşamadığı uygarlığı yakalamış Sümerliler. Ayrıca dili ve gramer yapısıyla Türk olduğu da ileri sürülen bu milletin yarattığı uygarlık sonra Asur, Babil, Mısır, Yunan, Roma, Arap ve Osmanlı medniyetlerine de rehberlik yapmış.
ataç ikon Tarih Sümer'de Başlar
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Muazzez İlmiye Çığ'ın hocası olan ve sümerlere hayatını adamış olan Kramer gerçekten en ünlü SÜmerolog. Bunu okuyunca tarihte bilinen ilk medeniyetin Sümerlerle başladığını görüuorsunuz. Pek çok tarikçi tarafından da Sümerlerin dillerinin Türkçe gibi bitişken olduğu ve geldikleri yerin de İran üzerinden olduğu düşünülürse Türk kökenli olmaları yüksek ihtimal. Ama o zaman da şu paradoks çıkıyor ortaya. Eğer tarihin ilk medeni insanları Türk kökenli Sümerler ise, biz neden bu kadar medeniyetten ve insanlıktan uzağız? Hatta neden medeniyet düşmanıyız? Bunu da tarihçilerin araştırması lazım. Belki de tersine evrim geçirdik,kimbilir.
ataç ikon Tarih Sümer'de Başlar
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Meltem

Meltem

@meltemaslan18

Sümerleri anlatan en iyi kitaplardan biri. İçinde öğrenilecek çok şey var. Okuduktan sonra, tarihin gerçekten Sümer'de başladığına ikna olacaksınız.
ataç ikon Tarih Sümer'de Başlar
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum
Rauf yaman

Rauf yaman

@raufyaman

Sümerler kim ?
Sümer Uygarlığı bilindiği gibi Türk'lerin atasıdır . Sümerler kendinden sonra gelen tüm uygarlıklara ayna olmuştur
ataç ikon Tarih Sümer'de Başlar
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum
Mücahit Ahmet Ok

Mücahit Ahmet Ok

@mucahitahmetok

Birçok ilklerin Sümer medeniyeti ile başladığının tarihsel kanıtları ile sunulması.
ataç ikon Tarih Sümer'de Başlar
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum

Tarih Sümer'de Başlar - S41

"Harekete geçmeden önce, Enmerkar dinsel ayin nitelikli görünen bazı işlemleri yerine getirir. Önce Sümerlerin bilgelik tanrıçası Nidaba'ya danışır. Sonra da yük hayvanlarına tahıl yükletir. Bunlar haber­leriyle, Enmerkar'ın krallığını öven ve beyin kendisine akik ve lapis göndermesini emreden bir mesajla birlikte, Aratta'ya gönderilir. Ha­berci Aratta'ya varır varmaz tahılı saray avlusuna boşaltır ve mesajı iletir. Tahılın gelişine sevinen halk istenen akiği (lapisten söz edilmiyor.) Enmerkar'a sunmaya ve onun için "ihtiyarlar"a "saf evi" inşa ettirmeye hazırdır. Ama Aratta'nın isterik beyi, kendi krallığını övdükten sonra, Enmerkar'ın kullandığı sözcüklerin aynını kullanarak, on­dan kendisine akik ve lapis göndermesinde ısrar eder."
Uğur Altay tarafından eklenmiştir.
231
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Okunan En İyi Aşk Kitapları
Bazen gülümseten, bazen ağlatan, bazense imrendiren duygu yüklü aşk hikayeleri, tüm zamanların en iyi aşk kitapları listesind...