up
ara

Beşiktaş'ın Dervişi Süleyman Seba

Beşiktaş'ın Dervişi Süleyman Seba Konusu ve Özeti

Beşiktaş'ın Dervişi Süleyman Seba
Beşiktaş'ın Dervişi Süleyman Seba kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Chiviyazıları Yayınevi
ISBN: 9786055708993
Sayfa: 360 sayfa
Türk spor tarihinin yaşayan en saygın ismi olduğu konusunda tüm spor kamuoyunun görüş birliği içerisinde bulunduğu Seba, hem Türk futbol tarihinin son 70 yılının yaşayan canlı tanığı hem de Beşiktaş tarihinde "Şeref Bey", "Baba Hakkı" ile birlikte oluşan sac ayağının yaşayan efsanesidir... Seba; bugün, o geleneğin son temsilcisi olarak, Beşiktaş Kulübü'nün resmi sitesinde "Beşiktaş Duruşu" diye kabul edilen değerleri, kişiliğinde cisimleştirmiş bir abide olarak anılıyor.Seba'nın yaşam öyküsü kimi sırlar ve gizlerle örülüdür. Zir mesleği Milli İstihbarat Teşkilatı'nda memurluk olan Seba, hayatının iki parçasını bütün popülaritesine karşın titizlikle parlak neon ışıklarından uzak tuttu. Mesleğini ve sevdalarını hiçbir zaman karıştırmadı, konuşmadı ve anlatmadı.Seba, Beşiktaş tarihinin en başarılı ve en etkin dönemine başkanlık yaptı. Bu 16 yıl içinde Beşiktaş tam beş kez lig şampiyonluğu yaşadı. Futbola, rakibe saygı, dürüstlük, tevazu, gençlere fırsat, sözünün eri olmak ve belki de en önemlisi "Şerefli ikinciliklerle övünmek" gibi değerleri kazandırdı ve yaşattı.Bu kitapta sadece Süleyman Seba değil, onun yaşamının bütün önemli kilometre taşlarının tanıkları olan 100'den fazla isim de Seba'yı anlattı.
Çağrı

Çağrı

@cagricorduk

‘’Seksen küsür yaşına geleceksiniz, devlete yıllarca hizmet edeceksiniz ve seksen metrekare bir evde oturacaksınız. Üzerinizde topluiğne kadar bir leke olmayacak. Beşiktaş gibi bir camianın yıllarca başkanlığını yapacaksınız. Bütün insanlığın hayatında başarılar vardır ama kalite istikrarda saklıdır. İnsanlar tesadüfen bir yere gelirler ama on altı yıl bir yerde duramazlar. Bu onların kalitelerini gösteriyor. Süleyman Seba gibi isimler, efsane isimlerdir. Bizim çocuklarımıza, genç nesillere örnek gösterebileceğimiz portrelerdir. Birine benzemek istiyorsanız Süleyman Seba’ya benzeyin. Süleyman Seba gibi anılırsınız. Yaşamak önemli değil, öldükten sonra kendinizi yaşatmak çok önemlidir. Bence Süleyman Seba, bedenini teslim ettikten sonra yaşayacak ender insanlardan biridir.’’
Ersin Taranoğlu
0 yorum

Beşiktaş'ın Dervişi Süleyman Seba - S41

Süleyman, okula başlar başlamaz Kabataş’ın futbol takımına girdi. Zira Beşiktaş’ın genç takımında oynamaya başlamıştı. Cahit Kocaömer, futbol başlamasıyla birlikte okul içinde giderek popülerleştiğini, sevildiğini ve akranlarıyla saygılı bir iletişim kurduğunu hatırlıyordu. O yıllarda, şehrin en önemli futbol faaliyetleri arasında, okullar arası futbol müsabakalarının özel bir yeri vardı. Özellikle Kabataş, Vefa, Haydarpaşa ve Pertevniyal arasındaki maçlar kıran kırana geçerdi. Futbolun yaygın olmasa da yine çok sevildiği, yine izlendiği bir dönemdi. Bu okullar arası müsabakalar, aynı zamanda genç yetenekler için fırsat demekti. Henüz ‘’ okumayacaksın da topçu mu olacaksın’’diye sporun küçümsenmediği, eğitimli olanların futbola daha çok yöneldiği yıllardı. O nedenle de futbolun genç yetenekleri buralarda anılırdı.
Çağrı tarafından eklenmiştir.