up
ara

Bir Şeftali Bin Şeftali

Bir Şeftali Bin Şeftali Konusu ve Özeti

Bir Şeftali Bin Şeftali
Ulduz Kız ve Kargalar kitabının da yazarı Samed Behrengi tarafından kaleme alınan Bir Şeftali Bin Şeftali kitabı Çocuk, Masal türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Çocuk Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789755109701 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Bir Şeftali Bin Şeftali isimli kitap 56 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Deniz Canefe çevirmiştir. Kitap Çocuklara Hediye Edilebilecek En İyi Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Bir Şeftali Bin Şeftali kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Deniz Canefe
Yayınevi: Can Çocuk Yayınları
ISBN: 9789755109701
Sayfa: 56 sayfa
Samed Behrengi'yi kim sevmez ki. Onu, dünyanın dört bir yanında büyük yankılar uyandıran, iki de büyük ödül kazanan Küçük Karabalık adlı kitabıyla tanımıştık. Bir Şeftali, Bin Şeftali de onun en güzel kitaplarından biri. Bu küçük öyküde iki küçük yoksul çocuk var: Ali ile Mehmet. Ama öykünün asıl kahramanı, dalından kopmuş dünya güzeli bir şeftali. Samed Behrengi, öyle uygun görmüş, şeftali'yi konuşturmuş bu kez. Toprağın altında kalın kabuklu bir çekirdek olarak nasıl uyuyup beklediğini, mevsim bahara dönüşünce nasıl çekirdeğin kabuğunu ikiye ayırıp içinden filizlenip boy attığını, sonunda toprağın üstüne çıktığını, ağaç olabilmek, meyve verebilmek, özellikle Ali ile Mehmet yesinler diye, dünya güzeli şeftalilerle dallarını süslemek için nasıl çabaladığını ilgiyle okuyacaksınız. Sonra bu güzel şeftali ağacının bir de küsüşü var. Yok, öykünün bütününü anlatmamızı beklemeyin. Açın, okuyun. Çok seveceğinizi umuyoruz.
Nil

Nil

@nill - İstanbul

Okurken canım şeftali çekti...
İyi ki hediye gelmiş bu kitap. Hediye olmasaydı büyük ihtimalle alıp okumazdım. Ve çok hoş ve naif bir kitabı es geçmiş olurdum.
Bazı kitaplar küçükler için yazılmış gözükse de biz büyüklerin unutmuş olduğu bazı şeyleri hatırlatması için okumak gerekir. Bu kitap da öyle bir kitap, unutmuş olduğumuz inceliği hatırlamak için çok uygun bir kitap.
Kitapta iki arkadaşın birbirlerine ve şeftali ağaçlarına olan bağ ve sevgisini okuyoruz. Şeftali ağacını sadece kendileri için değil de köylerindeki bütün fakir çocukların yemesi için dikiyorlar ve büyümesi için uğraşıyorlar. Üstelik de verimli toprakları kendine alıp verimsiz toprakları köylüye satan ağanın bahçesine dikiyorlar şeftali ağacını.
Okunmazsa kayıp okunursa kazanç olarak değerlendirilebilecek bir kitaptır. Hediye eden arkadaşa tekrar teşekkür ediyorum.
ataç ikon Bir Şeftali Bin Şeftali
kitaba 9 verdi
0 yorum
Fatoş Çetiner

Fatoş Çetiner

@fatoscetiner

Samed Behrengi, Küçük Kara Balık'tan sonra merakımı oldukça cezbettiği için yine önemli eserlerinden biri olan Bir Şeftali ve Bin Şeftali'yi hemen okudum. Küçük Kara Balık gibi içinde sistemimizi eleştiren, yargılayan ve hafiften isyan eden bir hava sezildiği için yine bir çocuk kitabından çok daha fazlası olduğunu söyleyebilirim.
Yazarın genç yaşta şaibeli bir ölümle son bulan kısa hayatı da bunun bir kanıtı gibi. Ayrıca yazım dili bir harika. Bu yazarı keşfetmekten oldukça memnunum.
Küçük Kara Balık, kendisine diretilen hayatın dışında farklı bir dünyanın var olduğuna inanıp bilinmezliğine doğru cesurca adım atarken, Bir Şeftali Bin Şeftali tam tersi insanın kendi içine bir yolculuk.
Okuyun pişman olmayacaksınız.
ataç ikon Bir Şeftali Bin Şeftali
kitaba 10 verdi
0 yorum
Ay Nur

Ay Nur

@lavinnia - Yozgat

Meyvesi olmayan bir şeftali ağacının hikayesini kendisinden dinletiyor Samed Behrengi. Toprağa ekildiğinde çekirdek olan şeftali ağacının hayallerine, büyüme tutkusuna, meyve vereceği günleri düşünmesine ve bir anda hiç beklemediği olayla karşılaşıp hayata küsmesine tanık oluyorsunuz. Bu arada Ali ile Mehmet'in dostluğu, samimiyeti, sabrı, hayatla mücadeleleri sizi düşündürüyor.
Eğer bir yerlerde görürseniz kesinlikle çocuk kitabı diye geçmeyin. Okuyun, çocuklarınıza da okutun...
ataç ikon Bir Şeftali Bin Şeftali
kitaba 10 verdi
0 yorum
Firdevs Çetinkaya

Firdevs Çetinkaya

@hayalimiz_kitap - Bolu

Çok anlamli bir hikaye.
Iki tane yakin arkadaş, bir bahcivan ve karisi var oykumuzde. Bahçıvan ac gözlü. Çocuklar ise fakir ama o kadar pırıl pırıl bir yüreğe sahipler ki..Bu kitapta birazcik agladigimi itiraf etmeliyim. Duygulari öylesine güzel islemis ki yazar, bütün kitaplarini okumak isteyeceksiniz. Okuduğum ikinci kitabiydi. (1.küçük kara balik) ama son olmayacak eminim.
ataç ikon Bir Şeftali Bin Şeftali
kitaba puan vermedi
0 yorum
Derya Y.

Derya Y.

@deryasin

Kısacık bir kitabın içine birçok duyguyu sığdırırken, ders vermeyi de unutmamış yazar.
Günümüzde kolay kolay memnun edilemeyen çocuklara yapacağımız en büyük iyilik bu kitabı okutmaktır sanırım.
Büyük küçük demeden herkese tavsiye ederim :)
ataç ikon Bir Şeftali Bin Şeftali
kitaba 10 verdi
0 yorum

Bir Şeftali Bin Şeftali - S41

...mi merak ediyordum. Şeftalilerin, bedenimden özsu emmelerinin nasıl bir şey olduğunu görmek için elimden geldiğince çabuk meyve vermek istiyordum. Şeftalilerimin ağırlaşmalarını, dallarımı uçları yere değecek kadar aşağı eğmelerini istiyordum.
H G tarafından eklenmiştir.
hk

hk

@haticeee - Ankara

Dön bir bak, kendini güneşten sakınanlara, benzi sararıp solmuş hepsinin, kemik kemik vücutları.
ataç ikon Bir Şeftali Bin Şeftali
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahminel

Ahminel

@ahminel - Denizli

"Bir zamanlar vücudumun zerreleri toprak ve su idi, bazıları da güneş ışığı. Annem bunları az az topraktan emdi, emdi, dallarının uçlarına kadar ulaştırdı. Sonra annem tomurcuklandı, çiçek açtı ve yavaş yavaş ben ortaya çıktım. Vücudumdaki tüm zerreleri az az annemin bedeninden aldım, güneş ışınlarıyla karıştırdım. Çekirdeğim, kabuğum ve etim oluştu ve nihayet olgun, sulu bir şeftali oldum. Şimdi Pulad ile Sahibali beni yiyorlar. Bir süre sonra zerrelerim onların vücutlarında et, saç, kemik olacak. Elbette bir gün onlar da ölecek.O zaman benim vücudumun zerreleri ne olacak? "
ataç ikon Bir Şeftali Bin Şeftali
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Sezgin Taşcı

Sezgin Taşcı

@sezgintasci - İstanbul

Bir dengesizin yüzünden güneş tüm insanlara küsmez.
ataç ikon Bir Şeftali Bin Şeftali
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

Küçük şeftali ağacı her yıl binlerce çiçek açıyor, ama tek bir meyve vermiyordu.
Ya çiçekleri soluyor ya da şeftalileri, olmadan kuruyup dökülüyordu.
Bahçıvan, küçük ağaç için elinden geleni yaptı, ama hiçbir şey değişmedi.
Yıllar boyunca yeni yeni dalları, yaprakları oldu, ama tek bir şeftali vermedi.
Bahçıvan küçük ağacı da aşılamaya karar verdi, ama değişen bir şey yoktu.
Ağacın neredeyse inatçılık ettiğini düşünebilirdiniz. Sonunda bıktı usandı bahçıvan.
Bir oyun oynayıp küçük ağacı korkutmak istiyordu. Bir testere almaya gitti, karısını çağırdı, küçük şeftali ağacının önünde durup testerenin dişlerini bilemeye başladı. Testere iyice bilenince geri çekildi, sonra bundan böyle şeftali dökemesin diye küçük
şeftali ağacını kökünden kesip bir yana atacakmış gibi ileri atıldı.

Tam kesmeye başlayacaktı ki karısı kolunu yakaladı, “Hatırım için kesme onu!” dedi. “Söz veriyorum önümüzdeki yıl küçük şeftali ağacı olgun, güzel meyveler verecek. Şayet yine tembellik ederse ikimiz birlikte kafasını keseriz, ocağa atarız, yanıp kül olur.”
Bu tehdit de ağacın aklını başına getirmedi.
Şimdi hepiniz küçük şeftali ağacının niye şeftalilerini olgunlaştırmadığını kendisinin açıklamasını istiyorsunuzdur elbette.
Pekâlâ. Buradan sonrasında öyküyü küçük şeftali ağacı anlatacak.
ataç ikon Bir Şeftali Bin Şeftali
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

Belki de ötekilerden daha büyük ve sulu olduğum için bahçıvan ilk bakışta görüleyim diye beni en tepeye koymuştu.
Sakın böbürlendiğimi sanmayın. Kurt­çukların tenlerinden içeri girip etlerini, hatta çekirdeklerini yemelerine izin veren dikkatsiz şeftaliler
dışında, büyüyüp olgunlaşma fırsatı bulan bütün şeftaliler kocaman ve sulu olurlar.
ataç ikon Bir Şeftali Bin Şeftali
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
50
KİTAP
Çocuklara Hediye Edilebilecek En İyi Kitaplar
Çocuğunuza kitap hediye etmek istiyorsanız bu listeye mutlaka göz atın. Çocuklara hediye edilebilecek en iyi kitaplar burada....
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
6
KİTAP
Çocuklar için Öğretici ve Eğlenceli Kitaplar
Her çocuğun okuması gereken, çocukluk dönemlerimizin en eğlenceli ve öğretici zamanlarını geçirdiğimiz, hayal gücümüzü genişl...
8
KİTAP
Anlattıkları, Sayfa Sayısı ile Ters Orantılı Olan Kitaplar
Az sayfadan oluşan fakat her sayfası anlam yüklü olan en iyi kitaplar listelenmektedir....