up
ara

Sabırsız Yürek

Sabırsız Yürek Konusu ve Özeti

Sabırsız Yürek
Kendi Hayatının Şiirini Yazanlar: Casanova, Stendhal, Tolstoy kitabının da yazarı Stefan Zweig tarafından kaleme alınan Sabırsız Yürek kitabı Öykü (Çeviri), Roman (Çeviri) türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Yayınları yayınevinden 2006 yılında 9789750706356 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Sabırsız Yürek isimli kitap 437 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Çiğdem Öztekin çevirmiştir. Kitap İntihar Eden Yazarların Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Sabırsız Yürek kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Çiğdem Öztekin
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750706356
Sayfa: 437 sayfa Basım Tarihi: 2006
Sabırsız Yürek, özellikle düşsel ve tarihsel karakterler üstüne yazdığı yaşamöyküleriyle tanıdığımız Stefan Zweig?ın tek romanıdır. Freud?un öğretisine derin bir ilgi duyan Zweig?ın bu psikolojik romanı, acıma duygusunun nelere yol açabileceğini, insanı nasıl çatışmadan çatışmaya sürükleyebileceğini anlatan bir başyapıttır. İki tür acıma duygusundan söz eder yazar:

"Birincisi, duygusal ve zayıf olanı, başka birinin yaşadığı felaketlerden kaynaklanan acı ve hüzünden olabildiğince çabuk kurtulmak için çırpınan bir yüreğin sabırsızlığıdır. Diğeri, tek gerçek acıma duygusu ise duygusal olmayan, ama yaratıcı olan, ne istediğini bilen; sabırla, gücü yettiğince, hatta gücünün bile ötesinde katlanmaya ve dayanmaya kararlı olunan acıma duygusudur."

20. yüzyılın kült kitaplarından biri olan Sabırsız Yürek, insanca duyguların savaşın dehşeti karşısında allak bullak oluşunun romanıdır.
Nesli

Nesli

@nesli

İki küçük hikayesiyle beni bağlayan bir yazar Stefan Zweig. Bu durumda onun tek romanını okumamak olmazdı. Psikolojik bir roman olması da kitabı özel kılıyor. Zira Zweig, Freud'un analizlerine ilgi duyan, destekleyen bir yazar imiş.

Hikayeye kendimi kaptırdığım her saniye boyunca ben de kendimi ve bilinçaltımı sorguladım durdum. Israrla görmezden geldiğimiz isteklerimizi sakladığımız, vicdanımızın ve egomuzun çarpıştığı yer bilinçaltıdır diyor yazar. (böyle söylemiyor da ben bunu çıkardım işte).
Okurken aynaya bakıyor gibi hissettim. Sanki tam karşımda bana dikilmiş gözler benim değilmiş gibi ama aslında benimmiş gibi de.
Çok kapılmışım çok.

Öncelikle ben yazarı çok seviyorum, hayranım. Bu hayranlık 2 öyküyle oluşmadı, hayır. Melankolik hayatını öğrendikçe oldu. Nasıl öldüğünü, nasıl acılar çektiğini. Bunları Sabırsız Yürek'te bir yerlere yerleştirdikçe daha çok hayran oldum.

Kitap -bana göre- bir Turk filmi sahnesiyle başlıyor. Biraz spoiler olabilir ama yazmam gerek. Baş kahraman Toni Hofmiller, bir teğmen. (bu da bu aralar 3.teğmenim oldu, önce Tatar Çölü sonra Silahlara Veda şimdi de bu)
Çok genç, sabırsız, acemi, gözü çabuk boyanan, kendi içinde sürekli her haltı sorgulayan ama hayır demeyi bilmeyen ahmak bir adam.
Edith ise histerik ve felçli genç bir kadın. Kitaba adını veren sabırsız yürek Edith'e ait. Felçli olduğu için sevmeye, sevilmeye, tutkuya ihtiyacı olamazmış düşüncesi, kızı mahvediyor. Bir sonuç alınamayan tedavilerden yorulmuş, kendinden vazgeçmiş.
Toni'nin sınırsız acıma duygusuna karşılık Edith hem acımasız hem de bencil. Toni de özünde bencil ama bu yaşına kadar görmediği şevkat ve ilgiyi bu kız yüzünden elde edince şaşkınlıktan ne yapması gerektiğini bir türlü bilemiyor.

Toni, Edith'in yaşadığı eve bir yemeğe davet ediliyor. Yemekler, içkiler, purolar derken peşinden dans etmeye başlayan insanlar içinde fakir oğlan zevkten dört köşe haldedir. O da ne? Birdenbire evin kızını dansa kaldırmadığı gelir aklına. Nasıl kabalık etmiştir öyle! Akıllı Toni, felçli kıza -özrünü bilmeden- dans teklifi ediyor.
Edith ise bunun ardından histeri krizine giriyor.
Ciddiyim böyle bir türk filmi vardı. Hatırlayamıyorum şimdi ama.

Hikaye bu yükselişin ardından hiç bir şekilde inişe geçmedi, hep tempo yüksek, sürekli Toni'nin gel-gitleri arasında kayboluyorsunuz. Edith'in de ondan farkı yok. İki sorunlu birey aynı kitaba nasıl da sıkışmışlar. Ayrıca beklediğim son bu değildi nedense. Beni şaşırttı.
Onların beyin kıvrımlarındaki karmaşa içerisinde kaybolmaya hazırsanız eğer, okuyun derim.

Tavsiye ederim.
ataç ikon Sabırsız Yürek
kitaba 10 verdi
1 beğen · 3 yorum
FULYA GÜN (@fulyagun)
Kendinizi ona bağlayan şu 2 öyküyü merak ettim... Yazabilir misiniz?
31.03.15 beğen cevap
Nesli (@nesli)
Satranç ve Bilinmeyen Bir Kadının Gizli Mektubu.
31.03.15 beğen cevap
Bulut Kahraman (@derinsonsuzgokyuzu)
Aynen ben de okurken çoğu kez bir Türk filmini izler gibi canlanıyordu kafamda..Teğmen; Ediz Hun, Edith; Hülya Koçyiğit olarak canlandı, hatta öyle ki ikisi arasında geçen diyaloglarda elimde olmadan Türk filmlerine özgü sesleri ve tonlamaları duyuyordum zihmimde..:) Zannediyorum benzer konulu bir Türk filmi vardı fakat ben de hatırlıyamadım ismini.
14.10.17 beğen cevap
darkest hour

darkest hour

@darkesthour

Yazarın savaş karşıtı tutumdan, Freud'a karşı yaklaşımından uzun uzadıya bahsetmeye gerek yok. Kitabın -özellikle girişinde- savaşa karşı tutumu net olarak belli oluyor zaten. Nevi olarak romana dahil ama git gide açılan bir yönü yok tam aksine git gide birey temelli olarak daralıyor. Sıkılıyorsunuz, Toni'ye kızıyorsunuz. Kitabı okurken iyi hissediyorsunuz çünkü size kötü hissediyor. (Hasan Ali Toptaş'tan arakladım bu sözü.) Merhamet - acıma - doyumsuzluktan oluşan bir üçgen var kitapta. Kitabın adına bakıp aşk romanı olduğunu falan düşünmeyin sakın. :) Okurken anneannemin; "Fazla iyilikten maraz doğar." sözü geldi hep aklıma. Seni unutmayacağız koca yürekli adam Toni. Okumalısınız.
ataç ikon Sabırsız Yürek
kitaba puan vermedi
6 beğen · 0 yorum
Nilufer Akdemir

Nilufer Akdemir

@niluferakdemir

Duygularımızın etkisi ile davranmaya başladığımızda , kendimizden çok başkalarını düşünmeye başladığımızda bir süre sonra çevremizdeki insanların da bizi önemsemediğini sadece daha fazla vermemizi beklediklerini görürüz. Biz ödün verdikçe karşı taraf hep daha fazlasını istemeye başlar. Bir tarafı ile bu kitap bu duygulara çok güzel bir tercüman olmuş.
ataç ikon Sabırsız Yürek
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
İrem Temizkan

İrem Temizkan

@iremtemizkan

Kitap bittiğinde hala etkisinden çıkamamıştım. Acıma duygusu mükemmel bi şekilde anlatılmış. Acımak ve merhamet kavramları üzerinde durulan ve herkesin okuması gereken bi kitap. Mutlaka sizden bi parçayı bu kitapta bulabilirsiniz.
ataç ikon Sabırsız Yürek
kitaba 7 verdi
10 beğen · 0 yorum
Mavilllll

Mavilllll

@leyla29

Acıma duygusunun kişinin hayatında nelere mal olabileceğini, bu duygunun neden olduğu iç çatışmaları anlatan ve insanı anlamaya yönelik iyi tespitlerin yer aldığı güzel bir kitap.
ataç ikon Sabırsız Yürek
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum

Sabırsız Yürek - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Affinity

Affinity

@biocide

'' Yaşamımda ilk kez, yeryüzündeki en büyük kötülüklerin kaynağının vahşet ve kötü niyet değil, kişilerin yenemedikleri zayıflıkları olduğunu anlıyordum. ''
ataç ikon Sabırsız Yürek
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
Mavilllll

Mavilllll

@leyla29

… bir şeyi saklamak ya da saklamak zorunda kalan kişinin gözlerinin doğal, özgür ve samimi bakması olanaksızdır.
ataç ikon Sabırsız Yürek
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
6 beğen · 0 yorum
Nesli

Nesli

@nesli

***"Bir şeyi saklayan ya da saklamak zorunda kalan kişinin gözlerinin doğal, özgür ve samimi bakması olanaksızdır."

***"Yaşamımda ilk kez, yeryüzündeki en büyük kötülüklerin kaynağının vahşet ve kötü niyet değil, kişilerin yenemedikleri zayıflıkları olduğunu anlıyordum."

***"Nasıl ki bitkiler seranın sıcak ve tropik ortamında hızla gelişirse, kuruntular da karanlıkta aynı gelişimi gösterirler."
ataç ikon Sabırsız Yürek
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum
Mavilllll

Mavilllll

@leyla29

"... vücudunda bir ağrı sezip de yerini belirleyememek gibi bir duyguydu bu."
ataç ikon Sabırsız Yürek
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

"Çünkü duyguların gizemli kimyası, bir hastaya duyulan acıma duygusu ile şefkat duygusunu fark ettirmeden zorunlu olarak birbirine bağlıyordu."
ataç ikon Sabırsız Yürek
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
78
KİTAP
İntihar Eden Yazarların Kitapları
Hayatına kendi isteğiyle son veren ünlü yazarların kitaplarını bu listede paylaşıyoruz. Lütfen sadece intihar eden yazarların...
18
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Stefan Zweig Kitapları
Avusturyalı gazeteci ve roman, oyun, biyografi yazarı Stefan Zweig'ın mutlaka okunması gereken en iyi kitapları bu listede....
Bulut Kahraman

Bulut Kahraman

@derinsonsuzgokyuzu

Sabırsız Yürek  paylaşım fotoğrafı
Sabırsız Yürek
Çok yakın bir arkadaşım 'çok beğeneceksin mutlaka okumalısın' diyerek elime tutuşturmuştu. Geçen gün okuyayım dedim ve elimden bırakamadan bitirdim, sanırım ben de Zweig tutkunları arasında yerimi alacağım gibi gözüküyor..daha önce de Satranç kitabını okumuştum. Yüreğinde fazlaca merhamet ve sabırsızlık olanların bu duyguları ile hem kendilerine hem etraflarına verdikleri zararı, karmaşayı gözler önüne seriyor. Psikoloji sevenlerin keyifle okuyacağı bir eser..
ataç ikon Sabırsız Yürek
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
18 beğeni · 2 yorum beğen ikon
Sinan Akşit (@sinanaksit)
Satranç gerçekten mükemmeldi...bu kitabı da merak ettim.
10.11.17 beğen 1 cevap