up
ara

Son Kamelya

The Last Camellia

Son Kamelya Konusu ve Özeti

Son Kamelya
1940'lı yıllarda Livingston Köşkünde çiçek kaçakçılığı ve esrarengiz olaylara şahit olan Flora ile 2000'li yıllarda tesadüfen Flora ile kaderi kesişen Addison'un hikayesi.
Yazar:
Çevirmen: Ayhan Ece Şirin
Yayınevi: Arkadya Yayınları
ISBN: 9789759997441
Sayfa: 352 sayfa Basım Tarihi: 2013
Son Kamelya Kitabının Konusu
1940'lı yıllarda Amerika'da yaşamakta olan Flora Lewis, yaşlı anne ve babasına yardım etmektedir. Bir yandan da çiçekler ile uğraşmaktadır. Hobisi, uluslararası çapta bir çiçek hırsızlığı zincirinin içine düşürür. Flora, bulaşmış olduğu belayı acı bir hal ile öğrenecektir.

Livingston Köşküne elli yılın ardından Addison Sinclair eşiyle birlikte gelir. Addison, geçmişlerinde yer alan hayaletten kurtulmaya çalışmaktadır ve büyük bir gizemin içine düşmektedir. Durumu çözümlemeye çalıştıkça dilden dile dolaşan kamelya bahçesinin kan ile sulandığı gerçekliğini öğrenir.

Son Kamelya Kitabının Özeti
Kitabımız 2 bölümden oluşmaktadır. İlk karakterimiz Flora ile 1940'lı yıllara giderken diğer karakterimiz Addison ile de 2000'li yıllara gideceğiz ve geçmişin sırlarına tanıklık edeceğiz.

Flora - Maddi durumu kötü olan ailesiyle birlikte yaşar ve kendisi botanik ile ilgilenmektedir. Bir gün Flora'nın karşısına Price adında biri çıkar ve ona iş teklif eder. İş ise Londra'daki Livingston Köşküne gidip orada ki çocuklara dadılık yapması ve çok nadir bulunan Middlebury Pembesi adında ki kamelya çiçeğini köşkün bahçesinde bulmaktır. Flora ilk işi kabul etmek istemese de ailesinin maddi durumunu göz önüne getirince işi kabul eder ve Londra'ya gider.

Addison - New york'ta bahçe tasarımcısı olarak çalışmaktadır. Addison'un Rex isminde bir kocası vardır fakat geçmişinde ki bazı sırları Rex'den saklar. Fakat geçmişi onu bırakmaz ve bildiklerini kocasına anlatmakla tehdit ederek para ister. Bu durumdan kaçmak isteyen Addison ise Rex'in ailesinin Londra'da bulunan köşküne gider. Bu köşk Livingston Köşküdür.

Flora - Gemi ile Londra'ya giden Flora gemide bir gençle tanışır be birbirlerine aşık olurlar. Fakat köşke gizli ve tehlikeli bir görev için giden Flora ondan ayrılır. Köşke ilk geldiğinde ana hizmetkar Dilloway ile tanışan Flora kısa sürede de gemide ki aşkının Lord Livingston’un oğlu olduğunu öğrenir.

Addison - Addison artık köşktedir. Köşk gerçekten çok büyüleyici ve ihtişamlıdır. Bu arada köşkün ana hizmetkarı Dilloway köşkün Rex'in ailesine satılmasından sonra da köşkte kalmaya devam etmiştir.

Flora - Zaman geçtikçe Flora çocukların annesi olan Lady Anna'nın ölümünde ki gizemi merak etmeye başlar. O döneme ait bir çok şey ortadan kaybolmuş durumdadır. Bir taraftan bunu çözmeye çalışan Flora diğer yandan da tehlikeli görevi olan kamelyayı bulmak için sürekli çalışır. Tüm bunlar Flora'yı başka olayların içine çeker.

Addison - Köşkte buldukları Addison'un dikkatini çeker. Lady Anna'ya ne olduğunu öğrenmeye çalışırken diğer taraftan da kaybolan kızlara neler olduğunu merak eder. Bu arada Londra'daki geçmişi onu köşkte de bulmuştur. Bir yandan köşkte ki esrarengiz olayları anlamaya çalışırken diğer yandan da kendi geçmişinden saklanmaya çalışır.

Flora - Lord Livingston'un ailesine gönderdiği mektupları sakladığını öğrenir. Nedenini öğrenmeye çalıştığında kendi tehlikeli göreviyle yüz yüze gelir. Hemen ardından Lord Livingston Flora'nın köşkü terk etmesini ister. Desmond buna şiddetle karşı da çıksa Flora o gece kökü terk eder. Giderken ise Lady Anna ve kaybolan kızların tüm akıbetiyle yüzleşmek zorundan kalır.

Addison - Araştırmalarına devam ederken o dönemde köşkte Flora adında bir dadının çalıştığını da öğrenir. O da esrarengiz biçimde ortadan kaybolmuştur. Bu sırada Addison kendi geçmişiyle de yüzleşir. Yeniden kendine geldiğinde ise Dilloway'dan kendisine bir mektup gelir. Aslında bu bir hediyedir ve bu hediye sayesinde geçmiş ile gelecek bir araya gelir ve tüm olaylar aydınlığa kavuşur.
Dilara Okut

Dilara Okut

@dilaraokut53

http://kahvedamlasi.blogspot.com.tr/2015/01/orginal-adthe-last-camellia-yazarsarah.html


Arkadya Yayınları'ndan çıkan Sarah Jio'nun dördüncü kitabı Son Kamelya'yı bitirmiş bulunmaktayım.
Bu yazarın bence kalemini beğenmemek olamaz.Çıkarmış olduğu bütün kitaplarını severek okudum.(Tabii bu arada daha okumadıklarım da var).
Fakat bu sefer ki kitabı benden, tam not alamadı. Evet yazdığı konular gerçek, samimi ve içten; ama bu kitabında çok üstü kapalı, açıklanmayan cevapsız kalan sorular oldu. Belki sonunu bu şekilde bırakmak bir çok kişinin hoşuna gidebilir ama benim fikrimce bu durum, Sarah Jio'nun kalemine yakışmadı. Neyse sonuçta bu benim fikrim :)

Yazar, yine aynı tarz geçmiş ve günümüz arasında mekik dokuyor. Konusuna gelirsek;
Flora Lewis,1940 yılında New York'ta kendilerine ait fırında çalışmaktadır. Aynı zamanda Flora, bitki bilimine de meraklıdır. Annesi ve babası çok hasta olup, çokta borçları vardır.Flora, ailesinin çok borcu olduğundan dolayı fırına gelen gizemli adamın teklifini kabul eder. Fakat yolculuk sırasında uluslararası bir çiçek hırsızlığına düştüğünü öğrenir. Bu çiçeği bulacağı yer, Livingston Kösküdür. Köşkte, çocukların dadısı olarak çalışmaya başlar. Amaç son kamelya olan Middleburry Pembesini bulup, ailesini borçtan kurtarmaktır.
Günümüzde ise; Addison ile Rex'in mutlu bir evlilikleri vardır. Fakat Addison'nun geçmişten sakladığı bir sır vardır. Bu sırdan kaçmak için eşiyle birlikte Livingston Köşküne gider, fakat bu sır Addisonla birlikte gelir. Bu arada Addison bu sırla uğraşırken bir yandan da köşkte de bazı sırlar keşfetmiş olup, bunların peşine düşer.
Kitabın sonuna doğru Rex ile Addison için sonuç apaçık belli olurken, bunu Flora cephesinde göremiyorum. Üstü kapalı bir şekilde sonlandırılmış kitabı. Ne yalan söyleyeyim,biraz daha detay olsaydı gerçekten daha güzel olurdu diye düşünüyorum.
ataç ikon Son Kamelya
kitaba 8 verdi
3 beğen · 0 yorum
Asi'm

Asi'm

@asim

İtirazım var !! Bu kitabın böyle bitnesine itirazim var !!.

Sarah jio hayranlığımı sağır sultan bile bilir.. Hatunumun yazdığı hikayeleri kalbimin neresine koyacağını bilemeyen masum bir okurum ben.. Her bir hikayesi beni derinden etkiler tüylerimi ürpertir yeri gelir geçmişte yaşanan o çaresizliğe ağlamışlığımı bile bilirim ama bu kitabın bu sonuna -edit- son satırlarına İTİRAZIM VAR !!

Kurgu yine kusursuz.. Hikayeler yine muazzam ama acaba sorsam yazarıma o son satırlardaki bilinmezlik niye ? Kitabı bitirdiğim anda ki o belirsizlik hissini hiç mi hiç sevmedim.. Hayır yani direk isim versen olmazmıydı be yazarım belki ben salağım anlamıyorum !!

Yinede tabi sakinleşip kitabıma eziyet etmeyeyim..Konu ve karakterler yazarın kaleminden kusursuzca aktarılmış, YİNE!!.. Kurguda okurken sürekli acabalar, İnşallah o kişi sen degilsiner alıyor başını gidiyor.. Ve yine her zaman ki gibi yazar beni ters köşe yaptırıyor ve o kişi benim sandığım kişi çıkmıyor Stres yok alıştım ben

1940 yılında Livingston Köşkü'nde yaşayan 5 çocuklu Lord Livingston ve ailesinin o hüzünlü hikayesi..

Gizli bir amaç uğruna aileye katılan Flora'nın hem kendisini hem de aileyi o hüzün den kurtarma çabaları ♡

2000 yılında gizemli geçmişiyle yazar eşi Rex ile mutlu mesut yaşayan Addison'nın kayinvalidesinin o gizemli Livingston Köşkü'nü satın alması ve yıllar önceki gizemi gün yüzüne çıkarma çabası. . Poff yazarken bile hüzünlendim

Son kamelya Middlebury Pembesini görmek insanı dünyanın en mutlu insanı edebilir belki ama yaşattığı hüzün mutluluğu değersiz kılabiliyor..

Evet bir Sarah jio kitabının daha sonuna geldim.. Mutluyum hüzünlüyüm ama itirazımda da hala kararlıyım..

Kitapsız bir hayat yaşamamanızz dileğiyle. . Sevgiler Asi'm. .
ataç ikon Son Kamelya
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
TC Ömür Durak

TC Ömür Durak

@tcomurdurak

#kitapyorum

SON KAMELYA

Sarah Jio
Çeviren : Ayhan Ece Şirin
Arkadya Yayınları
352 sayfa

Sarah Jio’nun okuduğum ilk kitabıydı.Son Kamelya,yazarın çok satan ve çok beğenilen romanıymış.Kitap iki bölümden oluşuyor. Birincisi ana karakter Flora ve asıl hikayenin yaşandığı 1940 yılı,ikincisi ise diğer karakter Addison ve 2000 yılında geçen geçmişin sırlarının araştırıldığı bölüm.Olaylar bir geçmişten bir gelecekten anlatılıyor.

Yazarın başarlı bir kurgusu var.Hayalinden yazmış olduğu yerleri okurken sanki varmış,yaşıyormuş hissine kapılıyorsunuz.Romanın dili sade ve akıcı.Romandaki karakterlerin işlenişi ve gizem sayesinde kitabın sonuna kadar merakla okuyorsunuz.

Fakat şunu da belirtmeliyim ki kitaplarla arası iyi olanlar için biraz basit ve çerez kitap olabilir smile ifade simgesi:)

Kitaptan Alıntılar :

"Geçmişimizin dönüp dolaşıp bizi tekrar bulması ne kadar tuhaf."

"İnsan çoğu şeyle mücadele edebilir, ama seveceği kişiye asla kendi karar veremez. Kalbin seçtiği kişiyi, istese de değiştiremez."

"İnsanların da gökyüzündeki yıldızlara benzediğine kanaat getirdim. Bazıları milyonlarca yıl, belli belirsiz parlar. Onlar hep orada olmasına rağmen bunu fark etmezsin bile. Tuvaldeki bir nokta misali birleşirler. Ama diğerleri öyle bir parlar ki gökyüzünü aydınlatırlar. Onları fark etmeden, hayranlık duymadan edemezsin. Bunların ömrü uzun sürmez, süremez. Enerjilerini çabuk tüketirler."
ataç ikon Son Kamelya
kitaba 7 verdi
5 beğen · 1 yorum
SweetHexe (@glbn)
evet katılıyorum, cerez niyetine okudum ben de. Ama sarah Jio, Kristin Hannah gibi yazarlarn tüm kitapları böyle. ikinci kitaptan sonrası sanki etki etmiyor.
03.03.17 beğen cevap
Gamze Türk

Gamze Türk

@gamzeturk

Mükemmel
Mayıs ayını Sarah jıo 'la karşıladım. Sarah beni bu kitabında kamelyaların arasında sırlarla dolu olan bir bahçeye 1940 yılına götürdü.
Klasik Sarah kitaplarını okuduysanız yazarın tarzını bilirsiniz fakat bu kitap bir başkaydı. Biraz fazla macera vardı ki buda beni bir sonraki sayfada neler olacak diye meraklandırdı. Roman cinayet polise tadındaki kitaplara benziyordu fakat tamda öyle değildi. Bir günde bitirdim o yüzden kitabın sonunda bütün sırlar açığa cıkınca gözlerimin ağarmasına değerdi dedim. Bitkiler halkında çok fazla şey öğrendim. Kitap gercekten okmaya değer. Kitapahakkında kısa bir bilgi veriyim ben size daha fazla uzatmadan çünkü ben hala 1940 lı yıllarda kamelya bahçesindeyim.

Kitap iki kadını anlatıyor. Biri 1940 yılında olan flora diğeri 2000 yılında olan addios. Flora Lewis'in ailesinin paraya ihtiyacı olduğu için Londra'da dadılık adı altında çiçek kaçakçısına çok özel bir kamelyanın yerini söylemesi karşılığında para alacaktır. Fakat işler hiçte planlandığı gibi gitmez. Flora çok büyük sırların ortasında bulur kendini.
Ve 2000 de addios bu sırları gün yüzüne cıkarır. Geçmişinden gelen hayaletle ve köşkün sırlarıyla dolu bir maceranın kapılarını bizlere aralıyor. Kesinlikle okumalısınız. Tadı damağımda kaldı desem yeridir. Hala 1940 yılında ve uzun bir süre kamelya lar arasında kalıcam sanırım...
ataç ikon Son Kamelya
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Sena Tuncer

Sena Tuncer

@senatuncer

Güpgüzel bir kitabın daha sonuna vardım! Ne kadar da şeker görünüyor kitabın kapağı öyle değil mi? Aşk, çiçek güneş, mutluluklu hayat anlatacak gibi geliyordu bana da, ama sonradan çok şaşırdım. Dışarıdan korkuyla bakılan köşkte gelişen olaylar mı dersiniz, o köşkün hemen hizasında gömülen cesetler mi dersiniz, uçuruma arabayla yuvarlanan iki insanın hayatta kalıp kalmayacağı merakı mı dersiniz.. nefes nefese bıraktı beni. "Anlat hadi çabuk ee sonra noldu? " dedirtti. Sürükleyici, gizem dolu bir kitap. Iki insanın hayatından sırayla anlatarak sanki iki roman okutuyormuş gibi bir his vermiş Sarah ablamiz. Sonunda afallayip olanları sindirmeye, tamamen anlamaya çalışıyor insan.. "nasil ya? ne demek o kolyedeymis Son Kamelya? Vay canına" şeklinde gelişen şaşırmalarim hâlâ sürüyor. Tavsiyemdir.
ataç ikon Son Kamelya
kitaba puan vermedi
2 beğen · 0 yorum

Son Kamelya - S41

Bir elin kibarca omzuma dokundugunu hissettim.
Melda Doğan tarafından eklenmiştir.
İnsan çoğu şeyle mücadele edebilir, ama seveceği kişiye asla kendi karar veremez. Kalbin seçtiği kişiyi istese de değiştiremez.
ataç ikon Son Kamelya
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
mediha

mediha

@daily

Bir yeri yıllarca gördüğünüz zaman, ne kadar güzel olduğunu fark etmeyi bırakıyorsunuz.
ataç ikon Son Kamelya
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
Önce küçük bir tohum düşer kalbin odasına, sonra aşkla yeşerir. Kulak verin, umudun sesini duyabiliyor musunuz?
ataç ikon Son Kamelya
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Elif

Elif

@elifce

İnsan çoğu şeyle mücadele edebilir, ama seveceği kişiye asla kendi karar veremez. Kalbin seçtiği kişiyi, istese de değiştiremez.
ataç ikon Son Kamelya
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
Günay ilgar

Günay ilgar

@gunayilgar

Beni dünyanın en mutlu adamı yap ve beni bekleyeceğine söz ver...
ataç ikon Son Kamelya
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
209
KİTAP
Asla Unutmak İstemediğimiz Kitaplar
Asla unutmak istemediğimiz, aklımızın bir köşesinde hep dursun dediğimiz en etkileyici kitapları bu listede paylaşıyoruz....
51
KİTAP
Kitapyurdu Çok Satan Kitaplar
Kitapyurdu'nun edebiyat kategorisinde çok satan kitaplar listesine göre hazırlanmıştır....
32
KİTAP
En Değerli Kitaplarım
Tüm okuduğumuz kitaplar arasında en değerli olan, gerçekten çok sevilen, unutulmaz bir hikayesi olan kitaplar yer alıyor....