up
ara

Yüzyıllık Yalnızlık

- Cien Anos De Soledad

Yüzyıllık Yalnızlık Konusu ve Özeti

Yüzyıllık Yalnızlık
Büyülü güçlere sahip bir çingenenin akraba evliliği yüzünden domuz kuyruklu bir ailenin yüz yıllık lanetli ve yalnız hayatını anlattığı yazılara göre bu ailenin ve lanetlerinin son bulması için bütün ailenin yok olması gerekmektedir. Ve ailenin son üyesi bu yazıları bulduğunda dışarıda bir fırtına esmeye başlar. Artık ailenin son ferdinin de ölme zamanı gelmiştir.
Çevirmen: Seçkin Selvi
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750719363
Sayfa: 461 sayfa Basım Tarihi: 2014
Yüzyıllık Yalnızlık Kitabı Hakkında Genel Bilgiler
Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez'in 1967’de yazdığı bu romanı 1982 yılında ona Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandırmıştır. Ve neredeyse tüm dünya dillerine çevrilmiştir. 17 Nisan 2014’te 87 yaşında vefat eden ve hayranları tarafından Gabo olarak anılan yazarın bu kitabının ilk baskısı Mayıs 2015’te Kolombiya’daki Uluslararası kitap fuarından çalınmıştı.

Yüzyıllık Yalnızlık Kitabının Konusu
Kitabın konusu ile ilgili yazar şöyle demiştir: "Yüzyıllık Yalnızlık'ı yazmaya başladığımda, çocukluğumda beni etkilemiş olan her şeyi edebiyat aracılığıyla aktarabileceğim bir yol bulmak istiyordum. Çok kasvetli kocaman bir evde, toprak yiyen bir kız kardeş, geleceği sezen bir büyükanne ve mutlulukla çılgınlık arasında ayrım gözetmeyen, adları birörnek bir yığın hısım akraba arasında geçen çocukluk günlerimi sanatsal bir dille ardımda bırakmaktı amacım. Yüzyıllık Yalnızlık'ı iki yıldan daha kısa bir sürede yazdım. Ama yazı makinemin başına oturmadan önce bu kitap hakkında düşünmek on beş, on altı yılımı aldı. Büyükannem, en acımasız şeyleri, kılını bile kıpırdatmadan, sanki yalnızca gördüğü şeylermiş gibi anlatırdı bana. Anlattığı öyküleri bu kadar değerli kılan şeyin, onun duygusuz tavrı ve imgelerindeki zenginlik olduğunu kavradım. Yüzyıllık Yalnızlık'ı büyükannemin işte bu yöntemini kullanarak yazdım. Bu romanı büyük bir dikkat ve keyifle okuyan, hiç şaşırmayan sıradan insanlar tanıdım. Şaşırmadılar, çünkü ben onlara hayatlarında yeni olan bir şey anlatmamıştım. Kitaplarımda gerçekliğe dayanmayan tek cümle bulamazsınız."

Yüzyıllık yalnızlık Buendia ailesinin yıllardır süren öyküsünü anlatır. Ve yazar çocukluğunun geçtiği topraklar olan Aracataca’yı Macondo ismiyle kitabına taşımıştır. Orada yaşadıklarını, kalabalık bir ailede büyümenin de vermiş olduğu avantajla Latin America kültürü ile yoğurup aktarmıştır okuyucuya.

Yüzyıllık Yalnızlık Kitabının Özeti
Ursula ve Jose akrabadırlar ve Ursula’nın babası kızını korkutur doğacak çocuklarının kötü görünüşlü olacağını söyleyerek. Ve bekaret kemeri taktırmıştır. Jose’de köyde çıkan dedikodulara kızarak cinayet işler. Bir adamı öldürür ve eşinden bekaret kemerini çıkarmasını ister. Sonrasında bir oğulları ve kızları olan aile giderek büyür ve dağılır. Ancak yüzyıl sonra soyları tükenecektir. Ve tükenmesi de gerekmektedir. Kitap bu aile üzerinden yüzyıllık gelişimi, değişimi ve onların lanetlerini anlatır.

Maconda köyü 20 hanelik bir köydür. Ve kurucularının arasında Buendia ailesi de vardır. Jose Arcadio Buendia her Mart ayında köye gelen çingenelerden simya bilgisini öğrenir ve onların getirdiği ekipmanlarla kendine bir laboratuvar kurar. Eşi Ursula bu duruma karşıdır. José Arcadio Buendia simya ve çingenelerin her sene getirdikleri “mucize” olarak adlandırdıkları aletlere kafayı o kadar çok takar ki ölümüne sebep olur. Ursula ise ailedeki, yaşı 100 yaşına geldiğinde bile bilinci en açık, bilgili ve mantıklı kişi olarak çevresinde olan biten her şeye mantıklı bir şekilde müdahale edebilme yeteneğine sahiptir. Zaman geçtikçe aileleri büyür ve doğan her çocuğa aynı isimler döngü halinde verilir. Bu durum karakterleri gruplandırmada çok işine yarar Ursula’nın. Aureliano isimli olanlar içe kapanık, bilinçli ve akıllı ama Jose Arcadio isimliler daha girişken ve belaya daha yatkınlar.

Bu çoğalma aşamasında tekrar akraba evliliği yapanlardan birinin kuyruklu bir çocuğu olur ve böylece lanetleri başlar. Bu lanetten kaçmak için uğraşırlar ve bir çok yere yayılırlar fakat lanet peşlerini bırakmayacaktır.

Buendia ailesinin kaderi Melquides isimli sihirli güçlere sahip çingene tarafından kaleme alınmıştır. Ve Aynı isime sahip olan aile bireylerinden Aureliano bu yazmaları çözmeye çalışırken ailenin sonunun nasıl olacağını anlar. Soyun atası konumundaki ilk kişi ağaca bağlanmış şekilde ölmüştür. Sonuncusunun da sonu karıncalar tarafından olacaktır, diye yazmaktadır. Aureliano bu yazmaları okurken köylerinde kasırga olmaktadır. Bu lanetli soyun bitmesinin zamanı gelmiştir artık.

Roman aslında bu çingenenin Buendia ailesini yakından tanıdığı için kaleme aldığı kitaptır. Ve ailenin son üyesi tarafından okunmaktadır. Kendi sonunu da ancak yazmaların sonuna geldiğinde öğrenir.
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa - Bursa

Bu roman çok uzun süre elimde kaldı. İlk başlarda inanılmaz sıkıldım. Yarısına kadar gelmem 1 ayımı aldı ki tam da emin değilim belki de bir ayı da geçmiştir. Çünkü hiçbir şey olmuyordu. her şey durağan ve sıradandı. Sonrasında okuduğum diğer Marquez kitaplarını düşündüm. Hepsinde aynı şey vardı. Hepsini okurken aynı hatayı yapmıştım. Alıştığım, popüler kültürehizmet eden kitaplar gibi değildi Marquez'in kitapları. Finali için okunmamalıydı, aksine finalde sarsıcı, şaşırtıcı hiçbir şey olmazdı. Güzellik, kitabın sonunda değildi; güzellik; her cümleye özenle, parça parça serpiştirilmişti. Büyülü gerçekçiliğin en büyük temsilcisi, her cümlede bir final yaratmıştı ve Yüzyıllık Yalnızlık bu büyülü cümlelerle yazılmış bir destandı. Ben bunu kitabın yarısında fark edebildim. Zaten sonrasında da kitabın kalan yarısını kısa bir sürede bitirdim.

Hikaye bir yana, o nasıl bir üsluptur ki Marquez' in Veda Mektubu ismiyle paylaşılan o uydurma mektubun daha 3. satırında bunu Marquez yazmış olamaz dedirtebilmiştir bana. Bir kitap düşünün ki baştan sona bir eşi daha olmayan bir üslupla yazılmış olsun. Bu üslup kurulurken zamanımızda denenen ve benim en naif tabirle zorlama olarak niteleyebileceğim hiçbir yola başvurulmamış olsun. Bir paragraf düşünün ki; o paragrafta yazar dünyalar güzeli bir kızı alıp göğe uçursun ama siz tüm o paragrafı ''susadım ve su içtim'' cümlesi kadar basit, sıradan, doğal bir şeymiş gibi okuyun. Marquez' in elinde kelimeler yeni anlamlar kazanıyor ama eski anlamlarını da kaybetmiyor. Marquez bir kızın göğe uçtuğunu yazdığında, uçmak fiili insanlara özgü(!), sıradan(!) bir eylemi niteliyor o cümlede; ama uçmak dendiğinde aklınıza gelen ilk şeyi de karşılamaya devam ediyor aynı zamanda.

Kitabın içeriğinden bahsetmeye kalkarsam burası yetmez bana. Bambaşka bir şekilde yaradılışı, dünyada insanın varoluşunu anlatıyor Marquez. O çok büyük bir yazar ve çok büyük yazıyor. Bana sadece hayranlık duymak ve asla onun kadar iyi yazamayacağımı bilip üzülmek kalıyor.

Edit: Bir aksilik olmazsa yakında bu incelmeyi tamamen değiştirip, gereksiz övgülerden arındırıp bu kitabın aslında ne olduğu, neden bu kadar güzel ve önemli olduğuyla ilgili uzun bir şey yazacağım üşenmezsem. Yeni yetme bir ergenin gelip de anlamadan, bilmeden bu kitaba ve yazara sallaması kabul edilemez bir şey çünkü. Bugün dünyada hala edebi romanlar yazılabiliyorsa bu kitabın çok büyük bir payı vardır bunda. Don Kişot dünya edebiyat tarihi için neyse, bu kitap da modern zamanlar için odur işte. (17.06.2016 bu editin tarihi)

Edit 2: Yüzyıllık Yalnızlık için ''kötü kitap'' diyenlere kızıp bir edit eklemiştim şimdi o editin hakkını vermeyi deneyeceğim. Öncelikle daha ilkokul sıralarında bazı kavramların subjektif olabileceğini ''zevkler ve renkler tartışılmaz'' cümlesiyle öğrenmiştik hepimiz. Derdim kitabı beğenmeyenlerle değpil yani. Beğenmiyorsa okumaz ve elbette neden beğenmediğini de anlatır. Ama nasıl ki onun kitabı eleştirme özgürlüğü varsa benim de onun eleştirisini eleştirme özgürlüğüm var. Önce şunu merak ediyorum; bu öz güveni nereden buluyorsunuz. Yani bugün bir klasik müzik sitesine girip de ''Mozart çok kötü bir müzisyen ya'' yazabilecek cesaret yok bende. Peki siz nasıl oluyor da her ne kadar adının hakkını veremiyorsa olsa da bir kitap sitesinde, tarihin en büyük yazarlarından birinin en önemli yapıtı hakkında ''boş kitap'' diyebiliyorsunuz?

Önce size Marquez' i bir anlatmak gerek. Bunun için ekşisözlük' ten bir entry alıntılıyorum;

---alıntı--------
bir tanıdığım kolombiyada tanışmıştır kendisiyle. yazarla ilgili aktardığı bir anekdotu yazmak istiyorum. kolombiya'da uluslararası bir film festivali vardır. önemli bakanlar, başbakan, ülkenin önde gelen bürokrat ve aydınları ve tabi ki marquez de ordadır. açılış dolayısıyla konuşmalar yapılacaktır. önce kültür bakanı çıkar:
- "sayın marquez, başbakan ve değerli konuklar. hepiniz hoşgeldiniz". ardından konuşmasını sürdürür. ondan sonra sazı eline başbakan alır:
- "sayın marquez, şili devlet başkanı, kültür bakanı ve saygıdeğer konuklar". oda bitirir ve şili devlet başkanı bir konuşma için çıkar:
- "sayın marquez, kolombiya devlet bakanı ve herkese hoşgeldiniz diyorum".
-----alıntı------ (13.11.2006 11:16 tarih ve saatli khaotik nickli yazarın entrysi)

Bu kısa anektod sanırım Marquez' in nasıl bir isim olduğunu anlamanzıa yeter.

Gelelim Yüzyıllık Yalnızlık' a. Büyülü gerçekçilik diye adlandırılan akımı marquez yaratmadı, bu tanımı da Marquez bulmadı ama bu akımın belki de en güzel örneğini Yüzyıllık Yalnızlık ile Marquez sundu. Distopyaların, ütopyaların, post modern romanların arasında klasik roman kurgusu ve mantığıyla yazılan bir kitabın bir başyapıt olabileceğini, klasik romanın ölmediğini dünyaya gösterdi. Kitabın ana temasını yalnızlık olarak belirledi, bir aileyi yalnızlık ile lanetledi ama bunu yaparken de arka fonda bir ülkenin hatta dünyanın varoluşunu anlattı. Tüm bunları benzersiz ve leziz bir üslupla yaptı. Ama sen bu kitabın neden bu kadar övüldüğünü anlamaya çalışmak yerine, lan bu kadar usta bir yazar, -hatta usta olmasına gerek de yok ya neyse- neden sürekli aynı isimleri kullanmış da kafa karıştırmış acaba diye düşünme zahmetine bile girmeden ''isimler birbirine benziyor, karışık, sıkıcı, boş kitap'' deyip köşene çekildin. O benzer isimlere sahip insanların benzer kaderlere de sahip olduğunu göremedim. Her karakterin aslında daha önceden yaşanmış bir hayatın farklı bir versiyonunu yaşadığını, kitap boyunca zaman kavramının lineer bir çizgide gitmediğini, bir çemberde aktığını göremedim. Spoiler' in tillahı geliyor şimdi; kitabın sonunda, kaderini okuyan adamı,n o kaderi okumasının da yaşadığı kaderin bir parçası olduğunu görüp heyecanlanamadın, vay be! diyemedin. Çünkü ne bunları görebilecek bir bilgi birikimin vardı ne de merakın ve çaban.

Bir konuda sana katılırım; evet kitap başta sıkıcı. Sıkıcı çünkü daha önce okuduğun polisiyelere benzemiyor. O akdar basit değil, kolay değil. Donnie Darko' yu gece yarısı uykun kaçınca Show Tv' de izlediğin aksiyon filmleri gibi izlersen Donnie Darko da sıkıcı ve anlamsız gelir ama ben o filmi 7 8 kez izledim, aynı yerinde 3 4 kez ağladım. Yönetmenin -ki senaristi de kendisi- lise yıllarında yazmaya başlayıp profesyonel kariyerinde uzun metrajlı ilk filmi olan Donnie Darko elbette ki tv' de gösterilsin diye 3 günde yazılıp 1 ayda çekilen o filmlerdend aha yoğun, dolu ve karışık olacak. Bu kitap da öyle işte. Öyle 2 3 ayda ilham gelip de yazılan bir kitap değil. İçerisinde aforizmalar, twittera yazınca fav alacağın cümleler barındıran bir kitap değil. Altını çizebileceğin cümleler çok fazla değil, değil çünkü o cümleri oradan alıp başka bir yere koyduğunda hiçbir anlam ifade etmiyor. O cümle orada güzel, öncesi ve sornasıyla güzel, o hikayede güzel, o karakterle güzel...

Daha çok şey anlatır ya da yazarım bu kitapla ilgili ama araştırma kısmı size kalsın diye başka bir alıntı ile bitiriyorum;

''Bir edebiyat aşığı ve kitap delisi değilseniz, sıkıcı gelebilir.''
ataç ikon Yüzyıllık Yalnızlık
kitaba 10 verdi
2 yorum
cansu berk (@cansuberk)
Çok harika anlatmışsınız. Yuzyıllık Yalnızlık benim hazinemdir.Onu okumak, onun kelimelerini anlayıp haz almak şansına eriştiğim için kendimi seviyorum.3 kez okudum.Her okuduğumda kelimelerin nasıl ustaca kaynaştığını nasılda ayrı ayrı iken başka, birleşince başka anlamlar yüklediğini görmekten şaşkına döndüğümü biliyorum.Sanırım tekrar okuduğumda belki de bambaşka şeyler göreceğim değil mi?
04.02.17 beğen cevap
Gökhan Başkan (@gokhankaraderili)
https://gokhanbaskancom.wordpress.com/2016/08/29/sen-cok-yasa-jose-arcadio-buendia/
17.10.17 beğen cevap
Mustafa Çelen

Mustafa Çelen

@mustafacelen - İstanbul

Yüzyıllık Yalnızlık – Gabriel Garcia Marquez
1 Yılda 80 Kitap olarak Defne Sanat Evi‘nde gerçekleştirdiğimiz bu ayki buluşmamız Gabriel Garcia Marquez‘in Yüzyıllık Yalnızlık kitabı üzerine idi. Kırmızı Pazartesi‘den sonra ikinci Marquez kitabı benim için...

Kitapla ilgili iki farklı yorum yapacağım. Aslında etkinlik günü sabahına kadar tek yorum derlemiştim ama yaptığım araştırma beni o kadar derin noktalara götürdü ki, bir tarih meraklısı olarak bu olaylara kayıtsız kalamazdım. İlk yorumum genel olarak şu şekilde: okurken sıkıldım, evet. Gruptaki arkadaşımın deyimi ile: meyan şerbeti tadı var. Kitaptaki karakterlerin ismi birbirleriyle aynı ve karıştırmadan edemiyorsunuz. Zaten kitabın başında bir soyağacı var. Eminim siz de benim gibi bir kez baktıktan sonra –üşengeçlik de diyebiliriz buna– bir daha açmadınız o sayfayı. Onun için isimlere pek takılmadan devam ettim. Benim için isimlerin devam etmesi, kitaptaki karakterlerin kaderlerinin de benzer olmasından geliyor. Gruptaki diğer arkadaşlarımın yorumuna göre de, bulunulan coğrafyaya özgü bir durum…

Kitapın hikayesi, Buendia ailesinin Macondo kasabasını kurması ile başlıyor. Ailenin hikayesi ile Macondo’nun kuruluşu aynı zamana denk geldiği için aileden biri veya birilerinin yaşadığı olaylar, verdiği tepkiler tüm kasabanın halet-i ruhiyyesine yansıyor. Aile içine kapanık ve kendi içinde bir kısır döngü oluşturuyor. Bundan dolayı ev halkı birbirlerine ilgi duymaya başlıyor. Bir nevi ensest ilişki havası hakim. Ben bir de isim benzerliklerinin bundan dolayı olduğunu düşünüyorum. Kitabın çevirisi gayet muntazam ve akıcı. Özellikle ilk bölümlerde eski Türkçe kelimeler kullanılmış...

Gelelim kitabın beni en çok etkileyen kısmına. Yalnız buraya geçmeden önce bu kısımla ilgili, Illinois Üniversitesi‘nde Latin Amerika Edebiyatı dersi veren Ericka Beckman‘ın sözlerini sizle paylaşayım:

"Bizler halen, bizden önce meydana gelen felaketlerin bir ürünüyüz. Yapılması gereken, bu paylaşılan hikayeleri yeni kolektifler ve ifade biçimlerine dönüştürmektedir…"

Kitapta Muz İşçileri Katliamı isminde bir olay yaşanıyor. Kitap her ne kadar kurgu olsa da şimdi bahsedeceğim gerçek bir trajediye dayanıyor. 1928 yılında gerçekleşen bu katliamda ölenlerin sayısı hiçbir zaman bilinmemekle birlikte 47 ile 3000 arasında değişen sayılar rivayet ediliyor. Olayın odağında muz işçileri var çünkü Latin Amerika büyük bir muz plantasyonuna sahip. Bizim bugün chiquita muz diye yediğimiz muza adını veren şirketin o yıllardaki ismi United Fruit Company. Haksız çalışma koşullarına baş kaldıran halka karşı Kolombiya ordusu harekete geçiyor çünkü Amerikan Hükümeti, United Fruit Company‘nin çıkarlarını korumak için Kolombiya Hükümeti’ni işgal ile tehdit ediyor. Bir bakıma şirket için Latin Amerika‘nın ilk toprak ağası tanımı yanlış da olmaz. Bu gerekçeler neticesinde de bahsettiğimiz katliam gerçekleşiyor…

Yalnız olay burada bitmiyor. Katliamdan 20 yıl sonra Márquez’in hayatını etkileyen bir olay daha yaşanıyor. Geçmişteki acıları araştırmak isteyen Kolombiyalı politikacı suikaste kurban gidiyor. Bunun üzerine başlayan halk ayaklanmasının –ki bu olaylar sadece Kolombiya ile sınırlı değil, United Fruit Company‘nin üretim yaptığı Latin Amerika ülkelerini etkiliyor– Fidel Castro ve Ernesto Che Guevara önderliğindeki Küba Devrimi‘nin başlangıcına etkisi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bir muz nelere kadir diyebilirsiniz. Yalnız şunu unutmamak gerekir ki muz; pirinç, buğday ve sütten sonra dünyada tüketilen dördüncü tarım ürünü. Bundan dolayı oldukça değerli. Ayrıca kitaptaki kasabanın isim olan Macondo, o coğrafyada kullanılan eski bir dil olan Bantu dilinde muz anlamına geliyor. Son olarak şunu da belirtmek gerekir ki, Muz Cumhuriyeti lafı da –burası Muz Cumhuriyeti değil arkadaş!– buradan geliyor. 1930’lu yıllarda şirketin üretim sahası o kadar büyük ve ülkeler üzerinde o kadar etkili ki, Amerikalı yazarlar Latin Amerika ülkeleri için, parmaklarında oynatmalarına atıfta bulunmak amacıyla bu terimi çıkartıyorlar…

Ericka Beckman‘ın sözleri şimdi anlam kazandı, değil mi? Bu tür toplumsal trajediler bir şekilde nesillere aktarılmalıdır…

Bu yazı ve devamı için: http://mustafacelen.net/yuzyillik-yalnizlik-gabriel-garcia-marquez/
ataç ikon Yüzyıllık Yalnızlık
kitaba 8 verdi
5 yorum
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Çok uzun bir inceleme. Ayrıca kitabın özeti çıkarılmış. İnceleme kitabın özeti değildir. Kitabın sizde bıraktığı etkilerin sizin cümlelerinizle anlatılmasıdır. Sitedeki "İdeal inceleme nasıl olmalıdır?" başlıklı bölümü okuyarak sonrasında inceleme paylaşırsanız daha uygun olacaktır.
02.09.15 beğen cevap
Mustafa Çelen (@mustafacelen)
Merhaba Gülşah Hanım,
Öncelikle görüşünüz için teşekkür ederim. Bir incelemenin uzun veya kısa oluşu göreceli bir kavram olmakla birlikte önemli olan içinde ne barındırdığıdır. Kitap özeti bu şekilde olmaz. Burada kitaba direk alıntı yapılan yani özet olduğunu düşündüğünüz sadece üç cümle var. Eğer yazıyı tam okuma fırsatınız oldu ise "uzun" dediğiniz kısmın, bende bıraktığı etkinin yazıya dökülmüş hali ve kitapla bağlantı araştırma olduğunu pek ala anlayabilirsiniz -ki bu etkinin kısa veya uzun oluşu da yine göreceli bir kavramdır. İncelemenin kaba tabirle "uzun" oluşu, boş olduğu anlamına gelmemektedir. Ayrıca "inceleme" tanımından ne anladığımız da önemlidir. Benim için bir inceleme, kitabı okumamı sağlayacak, beni meraklandıracak, kitapla ilgili kısmen çevremden edindiğim -belki de olumsuz- ön yargıyı kırmama neden olacak öğeler barındırmasıdır. Yüzyıllık Yalnızlık kitabı, sadece okuma ve beğenme anlamında belki de rafımın alt sıralarında bulunacak iken sırf toplumsal bir trajediyi işlemesi ve tarih farkındalığıma yeni pencere açması açısından en üstte bulunduracağım kitaptır. Kitapla ilgili bir soru sorsanız, edebi yorumu bir yana, kaç kişi size bu trajediden ve bugün hala devam ettiğinden bahsedebilir? Ben kendi bakış açımda, bir kitap bana ne katıyor, bilmediğim veya duymadığım ne anlatıyor diye sorarım. İşte bu inceleme yazısı da sorduğum bu soruya verdiğim cevaptır yani kitap özeti değildir. Kaynakları da ayrıca belirtilmiştir. Bu tür bir incelemeye alışık olmamanız, yapılması gereken incelemenin "İdeal inceleme nasıl olmalıdır?" başlıklı bölüm kalıbına girmesi gerektiğini göstermeyecektir...
İyi akşamlar.
02.09.15 beğen cevap
Pınar Ayşe Ercan (@pinarayseercan)
Kitabı okumadım ama bu kadar güzel bir fikir teatisinden sonra en kısa sürede okuyacağım.
03.09.15 beğen cevap
volkan köstek (@volkankostek)
İnceleme yazınızı çok beğendim
17.09.15 beğen cevap
cansu berk (@cansuberk)
Kitap hakkındaki bilgi ve düşüncelerinizin yanı sıra bilgi paylaşımı ne güzeldi.
04.02.17 beğen cevap
emine inan

emine inan

@emineinan

“Bin Yılın En Önemli Kitaplarından Biri” olarak tanıtılır Yüzyıllık Yalnızlık. Latin Amerika’da var olmayan bir kasabada var olmayan bir ailenin 6 jenerasyonluk var olmayan yükseliş ve yok oluşunu anlatır. Bir ölüm acısından kaçmak amacıyla gelinen Macondo’da hayata sıfırdan başlayışın, azmin, bilimin, savaşın, eğlencenin, mücadelenin, yok oluşun ve çoğunlukla doğal-doğaüstü olayların anlatımıdır. Edebiyatın “Büyülü Gerçekçilik” adı verilen fantastik akımıyla yazmasına rağmen “Ben bunu daha önce duydum sanki” dedirtecek kadar hayatın içinden gerçekleri sunar bize Marquez.

İyi bir liderin vasıflarına sahip olan Jose Arcadio Buendia’nın bilimsel gerçeklerle bezeli yaşamının bilime uygun olmayan sonlanışına hüzünlenerek okuruz kitabı. Yada karısı Ursula’nın hırsına, batıl inançlarına, yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen gücünü koruyuşuna, 6 jenerasyon sığdırdığı yaşamındaki yalnızlığına şahit oluruz kitap boyunca. Romandaki erkeklerin nesiller boyunca benzer adlara ve benzer kaderlere sahip oluşu bir süre sonra şaşırtmaz bizi. Ailenin erkekleri ya ‘güçlü ama yalnız’dır ya da ‘kendisinden beklenmeyenleri başarabilen ve âşık’tır. Ailenin en güçlü kadın karakteri kuşkusuz Ursula’dır. Diğer kadın karakterlerin ortak noktası ise gerçekten hazin bir sonla yaşamı tamamlamalarıdır. Ursula’nın kuşaklar boyunca bir şeyleri ya da birilerini değiştirme çabalarına rağmen insanların “yazgıları” değişmemiştir. 6 jenerasyon boyunca ailenin yaşamını etkileyen Çingene Melquiades’in ilk kuşakların yaşamını simyayla, sonraki kuşakların yaşamını ise bilinmeyen bir dille yazdığı şifreli yazılarıyla etkilemesi, yaşayan son fert olan Aurelino’nun tam da gizemi çözmesiyle ailenin yok olması tuhaf bir rastlantı mıdır sadece?

Macondo kasabasının da Buendia ailesinden farklı olmayan bir hikâyesi vardır. Sıfırdan kurulan kasaba önceleri Çingenelerin gelişiyle zenginleştirdiği sosyal ve kültürel yaşamını, oğul Albay Aureliano Buendia’nın da katıldığı darbelerden etkilenerek sürdürür. Darbeler kasabaya liberallerin hâkim olduğu bir yaşamı getirmez, ancak muhafazakârların kasabayı ve verimli topraklarını keşfetmesiyle görece daha modern ve eğlenceli bir yaşamı getirir. Sonrasında yoğun göç alarak, değişen sosyolojik yapısıyla kimi olaylarda sınıf atlar, çoğunlukla ise değer kaybeder. Bir süre sonra, darbelerin değiştirdiği yaşamları işçi eylemleriyle boyut değiştirir. İşçilerin hazin sonuna doğanın bile isyanı büyüktür kasaba için. Bu isyanın sonrasında ise halk koşullara dayanamaz ve terk eder Macondo’yu.

Buendia ailesi kurulmasına liderlik ettiği bu kasabada sırasıyla bilimin, darbenin, yolsuzluğun, sefahatin, işçi hareketlerinin öncülüğünü yapar. Ancak bu öncülükleri yapan erkeklerin hayal kırıklıkları kaçınılmazdır ve umutsuz bir şekilde sona erer yaşamları. Kadın karakterlerin kendi içlerindeki çatışmalarını, hırslarını, küskünlüklerini, yalnızlıklarını, bazen sapkınlık düzeyine varan şehvetlerini, doğaüstü güçlere yatkınlıklarını hemen her bölümde anlatır bize Marquez. Hal böyle olunca ‘Evlenince domuz kuyruklu çocukları olur’ kaygısıyla engellenmek istenen bir evliliğin hikâyesinin 6. kuşakta tam da bu sonla bitmesine şaşırmayız.

Marquez’in kitaplarını her bitirdiğimde kendime ilk sorum ‘Sevdim mi?’ olur. Genelde tek kelimelik cevaplar veremem. Çünkü Marquez salt bir fantastik edebiyat yazarı değildir. Onun kitaplarında kurmaca zannederek okuduklarımız Güney Amerika ülkelerinin çeşitli yerlerinde değişik zamanlarda yaşanmış olaylardır aslında. O bize Latin hikâyelerini, Latin siyasi ve askeri yaşamını da aktarır eserlerinde. Var olmaya çalışan ülkelerin yoklukla mücadeleleri kitaplarının gerçek ‘tema’sıdır. Belki de Marquez’in dediği gibidir: Onun kitaplarında gerçekliğe dayanmayan tek cümle bulamazsınız.
ataç ikon Yüzyıllık Yalnızlık
kitaba 10 verdi
1 yorum
Gökhan Başkan (@gokhankaraderili)
https://gokhanbaskancom.wordpress.com/2016/08/29/sen-cok-yasa-jose-arcadio-buendia/
17.10.17 beğen cevap
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay - İstanbul

YÜZYILLIK YALNIZLIK

Roman;Gabriel Garcia Marquez;Can Yayınları;36.Basım / Temmuz 2008;Türkçesi:Seçkin Selvi ; 356 Sayfa

'Yüzyıllık Yalnızlık' başlıklı romanı birkaç saat önce mahallemdeki sahafa sordum;kalmadı, diye cevap verdi.1998-99 yıllarından birinde ben bu eseri devrettim;hatta hiç beğenmediğime dair notum var karakaplı defterimde.Birkaç arkadaşımla bu günlere kadar ne vakit bu romanın mevzusunu ettiysem,bir daha okumam konusunda ısrarlı davrandılar.Edinip okuyacağım romanı.

Çarşamba,2 Ekim 2013

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Bu sabah "Nobel ödüllü Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez, Meksika'nın başkenti Meksiko'da hastaneye kaldırıldı." diye duydum haberlerde...Ve gün içerisinde Marquez'in 'Yüzyıllık Yalnızlık' başlıklı romanını buldum.

Cuma,4 Nisan 2014

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Devrettim bu sabah Marquez'in 'Yüzyıllık Yalnızlık' başlıklı romanını.Çok beğendim.On beş yıl kadar önce,kitabın daha önceki basımlarından bir nüshasını okuduğumda beğenmemiştim;utandım.Okumak belki de böyle bir eylem:Yüzyıllar değil onyıllar geçtikten sonra aynı verimi okumak,demek ki farklı beğenilere sürüklüyor insanı.Demek önerilen bir kitabı,elimize tutuşturulan bir kitabı,dudak büküp önyargıyla okumak bazan işte böyle benim başıma geldiğinde anlamış olduğum gibi 'beğenmedim' demeye vardırabiliyor insanı.Hem bu defa 'Yüzyıllık Yalnızlık' başlıklı romanın ne tür bir edebî verim olduğunu da öğrendim: "Büyülü Gerçekçilik Akımı" denilen bir türde yazılmış roman...Her şeye rağmen zor okuyabildiğim bir roman oldu 'Yüzyıllık Yalnızlık' başlıklı roman.İki yüz ellinci sayfayı geçmiştim ki okuduklarımdan haz almaya başladım.Türündeki 'BÜYÜLÜ' ifadesinin nereden kaynaklanabileceğini keşfetmeye uğraştım.Başlarda,Ne kadar da abartmış Marquez,derken sonra sonra,Yahu nereden bulmuş bu kadar hayal gücünü,derken buldum kendimi,üstelik kahkahalar attığımı da fark ettiğimde,önyargılarımı hatırlayıp utandım.Misal sayfa 320'de:
"(...) Nil yılanı güzelliğindeki tezgâhtar kız..." misal sayfa 295'te: "Ursula yavaş yavaş kuruyup ufalıyor,çocuk gibi oluyordu.Son aylarında,geceliğinin içinde kaybolan bir kiraz çekirdeğine döndü." örnekleri Yazara önyargılı olan biri için,beğenilmekten uzak cümleler, ifadeler gibi görünebilir.Mamafih türü severek,haz alarak okuduğumdan biliyorum:bu cümleler hiç de abartı gibi görünmedi bana.Büyülü gerçekçilik akımının bir edebî tür olduğunu bilmezden önce okuduğum benzer kitaplar,bana salt okuyucuyu güldürmek maksadı güdülmüş eserler bunlar,diye düşündürtmüştü.Bunlardan şu ân aklıma gelen Rabelais'in GARGANTUA adlı eseri yazılıyorken "Büyülü Gerçekçilik Akımı" sanıyorum henüz edebî âlemde bilinir bir tür değildi(?).

Eseri Türkçemize kazandıran Seçkin Selvi Ablamızın ellerinden öpüyorum müthiş,muazzam çevirisinden dolayı;ve inanıyorum ki adı gibi 'seçkin' bu tercümelerin değerini,bu tercümeler için harcanılan vakitlerin değerini hiçbir zaman yeterince anlayamayacağım.

Salı,15 Nisan 2014

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX


"Nobel Ödüllü Yazar Gabriel Garcia Marquez Öldü" haberini az önce okudum http://www.haberler.com/nobel-odullu-yazar-gabriel-garcia-marquez-oldu-5921913-haberi/
sayfasından.Toprağı bol olsun...

Perşembe,17 Nisan 2014
ataç ikon Yüzyıllık Yalnızlık
kitaba 10 verdi
0 yorum
Begonvil

Begonvil

@dreamerr

Yalan&Gerçek
Yüzyıllık yalnızlık!
İsmi ile müsemma bir eser. Yüzyıl geçiyor neredeyse ve her yaşayan karakter her yılda bir miktar yalnız. Nesilden nesile sürekli aynı isimlerle devam eden bir nesil ve bunca şeye rağmen saçını süpürge eden bir eş, bir anne, bir babaanne, bir teyze. Anlam arayışları, iç boşluklar, aşk, tutku, acı, ölüm, savaş, muhafazakarlık, liberalizm, kör kütük din... Kitap baştan uca her şeye dokunuyor. Muhteşem bir delilik inşası. Mükemmel bir kaos! Neden mükemmel neden muhteşem? Anlatım. His ve hissettirme.
Kitap bazı yerlerde sanki hiç gerçeklikle ilgili değilmiş gibi geliyor. Bazı yerlerde ise hayatın tam içinde. Yazarın ismi ile alakalı mıdır yoksa tip olarak mı bilmem kendisini Hintli zannettim. Yaşanan olaylar partiler düzenlenen şölenler hint kültürü ile benziyordu bir nebze. Sonra Kolombiyalı olduğunu okuduğumda onca iç içe ve çarpık ilişkiler yerli yerinde imiş dedirtti. Yer yer abartılı anlatımlar ve alışılmadık olaylarla karşılaştığımda öhh artık bu kadarı da fazla değil mi sayın Marquez demedim değil. Mesela Güzel Remedios 😅 Mükemmel bir abartı ve aptal erkekler (Sorry)’Bir kadını seyretmek için saatlerce yemek bile yemeden boşu boşuna duracak kadar aptal bir adamla evlenmemek’ Remedios’u bu konuda kendime örnek alıp büyük dersler çıkardım gerçekten. Ah buralar beni cidden güldürdü. Remediosun uçması ve yalnız çarşafların geri istenmesi :)) Çok iyi.
Kitapta dikkat çekici bulduğum şeylerden biri de Türkler sokağı. Yazar bunu nasıl bir alt yapı ile yazdı merak ettim. Tanıdığı herhangi bir Türk ya da yaşadığı bir Türk şehri var mıydı? Bilemiyorum. Merak eden olursa bakabilir 😅
“Kendi yüreğinden korkmak”
...
“Zaman geçip gitmiyor bir çember içinde dönüp duruyor!” Zaman kavramı asla anlaşılamayan ve anlaşılamayacak bir şey gibi geliyor artık. Bu konu üzerine o kadar fazla inanış varki hepsi doğru ya da hepsi yanlış. Ah zaman!
“Edebiyat insanlar ile alay etmek için bulunmuş en eğlenceli yol” (güzel tanım)
Kitap efsanevi bir son ile dehşetle bitiriyor. Fazla spoi vermek istemiyorum ve büyük bir iştahla okunmasını tavsiye ediyorum. Sizde öyle iştahla okuyacaksınız 🤭🤗
ataç ikon Yüzyıllık Yalnızlık
kitaba 9 verdi
8 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
"(...) Kitap bazı yerlerde sanki hiç gerçeklikle ilgili değilmiş gibi geliyor." Bazı yerlerde mi?! :O
09.06.19 beğen cevap
Batuuu (@batuuu)
marquezi sevmesem de oldukça etkileyici bir inceleme olmuş kalemine sağlık. önümüzdeki aylar için belki şans taniyabilecegim bir eser oldu sayende
09.06.19 beğen cevap
hakan acar (@hakanacar)
Bu kitabın son 50 sayfasına kadar sıkılmadan usanmadan ve tam olarak anlayabilmek yürek ister yapan varsa saygılarımı sunarım
09.06.19 beğen cevap

Yüzyıllık Yalnızlık - S41

Ocak ayında bir perşembe sabaha karşı saat ikide Amaranta doğdu.
İrfan Yılmaz tarafından eklenmiştir.
Tuba S.

Tuba S.

@tuba53

“Yüreğini kolla, ölmeden çürüyorsun.”
ataç ikon Yüzyıllık Yalnızlık
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Batman

''Kötülük dünyada değil, kişinin yüreğindedir.''
ataç ikon Yüzyıllık Yalnızlık
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Batman

“‘Umut karın doyurmaz,’ dedi kadın, ‘Umudu yiyemezsiniz.’ ‘Umut karın doyurmaz,’ diye yanıtladı albay, ‘Ama sizi ayakta tutar.’”
ataç ikon Yüzyıllık Yalnızlık
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Batman

''Birisi kabuk tutmuş yaralarımızı okşamaya başladığında, cırt diye açılıveriyor ve oluk oluk kanama başlıyor yeniden… Birine teslim olduğumuzda ve içimizi döktüğümüzde, bedenimiz ve ruhumuz kan içinde kalıveriyor. O yüzden değil mi, içimizi tutmalarımız, birine teslim olmaktan korkmalarımız, ortalıkta tedirgin ve gergin dolanmalarımız? -anlatsam mı, anlatmasam mı?- kararsızlığımız, -bu sevgi beni acıtır mı?- kuşkularımız…
Her zaman seni üzecek birileri olacaktır. Tek yapmamız gereken; sevginin bize vadettiklerine güvenmeyi sürdürmek, ama kime ikinci defa güveneceğimizi de iyi seçmek.''
ataç ikon Yüzyıllık Yalnızlık
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
RT.D.

RT.D.

@312 - İstanbul

"Yüreğini kolla, ölmeden çürüyorsun..."
ataç ikon Yüzyıllık Yalnızlık
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
34
KİTAP
En Sıkıcı Kitaplar
Sıkıldım, bittim ama kitabı da bitirdim diyen okurlar bu listeye. Okuması en zor, yavaş ilerleyen, uzun tasvirlere boğulmuş, ...
212
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları
Aşk, fantastik, polisiye, bilim kurgu ve diğer kitap türlerini kapsayan ve zirveyi kolay kolay kaptırmayan tüm zamanların en ...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
246
KİTAP
Okunası ve Tavsiye Edilesi Kitaplar
Satırlarından kopamayacağınız, okumaktan kendinizi alamayacağınız, okuduktan sonra mutlaka bir arkadaşınıza tavsiye edeceğini...
Begonvil

Begonvil

@dreamerr

 paylaşım fotoğrafı
Başlayalım bakalım yaşamımızın en başından.....
ataç ikon Yüzyıllık Yalnızlık
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
30 yorum
iz'ah'sız (@rabiazeyneparslan)
Kitap güzel ise buradan ıslık çal. İçinde yalnızlık geçen kitapları seviyorum🦌
22.05.19 beğen 4 cevap
Mustafa Kemal'in Askeri (@mustafakemalinaskeri)
Okuduğum en güzel romanlardandı.
22.05.19 beğen 1 cevap
Batuuu (@batuuu)
çok kitap okuyan bir insan olmamakla beraber kimyası ben uyuşmayan her kitabı bana sıkıcı gelen ender yazarlardan biri:)
23.05.19 beğen cevap
Tûlây sârî

Tûlây sârî

@letha6 - Trabzon

 paylaşım fotoğrafı
İnsanın oturduğu toprakların altında ölüleri yoksa, o adam o toprağın insanı değildir.
ataç ikon Yüzyıllık Yalnızlık
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
2 yorum
SHADOWMAN (@melankolikruhum)
Immm, Bence yanlış. Yazar tam olarak nasıl bir yerde kullanmış bu cümleyi önemli tabi ki ama, sadece cümleye istinaden düşünürsem, İnsan bazen toprağın altındakilerden utandığı, çekindiği veya korktuğu için de ayaklarının altındaki toprağı değiştirebilir.. Aklımda çok şey var şu kısacık cümle için ama zihnimdeki kelimeleri tutup çıkaramıyorum. Sanırım az kitap okumaktan. :)
12.04.19 beğen 2 cevap
Beyza Nur Altay

Beyza Nur Altay

@beyzanuraltay

Ne okuyorum paylaşım fotoğrafı
Ne okuyorum
Ne yazsam bilemedim..
ataç ikon Yüzyıllık Yalnızlık
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
12 yorum
Katil (@katil)
Güzel fotoğraf.
22.01.18 beğen 2 cevap
SÜLEYMANCI (@kavalbaz)
Yüzyıllık yalnızlığı öneririm çok güzel bir kitap....................uzun sessizlik....... ben de okudum......... güzeldi........ma.... kacarak uzaklaşır
22.01.18 beğen 2 cevap
Ruh Hassası (@ruhhassasi)
Hasan Ali Toptaş'ın etkilendiği bir yazar olarak bilinir ama bana göre Toptaş bu üslubu çok daha ilerilere taşımıştır. Bilemiyorum, belki de Türkçeyi enfes bir şekilde kullanıp Marquez'in tarzını özgün bir noktaya taşımasının da bunda payı vardır. ( Amacım değerlendirme yapmaktan çok Hasan Ali'nin adını anmaktı. Duymayan bilsin, öğrenen tatsın. Gölgesizler ile başlayabilirsiniz.)
22.01.18 beğen 2 cevap
Elif bayram

Elif bayram

@superisi67

 paylaşım fotoğrafı
Lanetli bir soyun yaşamını anlatan bu kitap dünya üzerinde yaşanılan her şeyin bir tekerrürden ibaret olduğunu dile getiriyor
ataç ikon Yüzyıllık Yalnızlık
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum
tlb (@tlb)
bir aileyi takip eden lanet kısmı olan kuyruk yerine farklı bir lanet olsaydı daha çok beğenecektim
24.01.18 beğen cevap