up
ara

Kurtadamın Döngüsü

Kurtadamın Döngüsü Konusu ve Özeti

Kurtadamın Döngüsü
Kara Kule VII: Kule kitabının da yazarı Stephen King tarafından kaleme alınan Kurtadamın Döngüsü kitabı Roman (Çeviri), Gerilim türünde okuyucusu ile buluşuyor. Altıkırkbeş Yayınları yayınevinden 0 yılında 9799758467265 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Kurtadamın Döngüsü isimli kitap 159 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Nil Alt çevirmiştir. Kurtadamın Döngüsü kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Nil Alt
Yayınevi: Altıkırkbeş Yayınları
ISBN: 9799758467265
Sayfa: 159 sayfa
Dehşet Ocak'ta başlamıştı...Dolunayın ilk ışıklarıyla...Dolunay, küçük kasabanın üzerine düştüğünde kanlı bedenleri aydınlatmayı bir alışkanlık haline getirirken, ilk çığlığı atan kişi, karla kaplı kulübesine gırtlağını parçalayan dişleri hisseden bir demiryolu işçisiydi. Bir sonraki kurbanı kimse bilmiyordu, bir kişi dışında. Ama herkes tek bir şeyden emindi: Ay iyice şişmanladığında, insan sözcüklerini andıran hırıltıları esen rüzgarın içine, korkunun kanatlarıyla ıssız sokakların üzerine serecekti. Altıkırkbeş Yayın, balkondan bahçedeki kesilmiş ağaçlara bakarak sunar:"Tamamen zifiri bir kış ve karanlık buzdan oluşan bir şeyin içinde Tanrı ya da Işıkla ilgili hiçbir şey olamaz, olmamalı, olamamalı mı?"
Rogojin

Rogojin

@rogojin - İstanbul

kurt adam...
6.sınıfta okurken büyük bir hata yaparak arkadaşlarımla beraber okulu kırmış ve bugüne dek gördüğüm en güzel sinemalardan biri olan Suadiye Atlantik sinemasına gitmiştim. Bir korku filmi oynuyordu sinemada: "Kurt Adam Londra'da." Salona girmeden önce girişte filmle ilgili bazı gazete haberleri olduğunu görmüş ve okumuştum, habere göre başroldeki oyuncular özellikle açılış sekansındaki sahneler yüzünden büyük gerilim yaşamışlardı, sinirleri bozulmuştu. Filmi izleyince adamların neden o hale geldiğini anladım elbette... Kurt Adam Londra'da adlı film bugün bile etkisini gösteren bir iz bıraktı bende: o kadar korkmuştum ki o gece ancak annemin okuduğu yasin-i şerifle uyumaya çalışırken bir yandan da şu yaşıma dek kurtlar ve kurt adamlarla ilgili herşeyden uzak durmaya çalışacak, dayanamaz teslim olursam da geceleri korkudan uyuyamamak gibi bir bedel ödeyecektim. Hayvan haklarıyla ilgilenmeme ve kurtları da sevmeme rağmen filmlerde ve özellikle korku filmlerindeki kurtlar ve kurt adamlar şu an yazarken dahi içimi titretiyor, her zaman da öyle oldu.

Buna rağmen Stephen King'in 1983 yılında yazdığı bu hikâye ya da kısa romanı keyifle okudum. Altıkırkbeş yayınları hikâyeyi her iki üç sayfada ve bölüm başlarında karşımıza çıkan kurt adam, kasaba, cinayet sahneleri gibi resimlemelerle doldurmuş, sağolsun bende izini bırakması için elinden geleni yapmış; çizimler güzel, hikâye ise daha güzel. Sıradışı birşey var mı? Hayır, yok. Korktum mu? Hayır, ama saat daha 19.30 ve gece yatağıma uzanıp da karanlıkta aklıma o çizimler gelince ne düşünürüm bilmiyorum...göreceğiz. Ancak kitap ilk kez bir kurt adam hikâyesine başka bir açıdan bakmamı sağladı, ya da bu konuda kendimi iyi kandırıyorum:) Benim için önemli bir tema olan kimlik ve başka birisine dönüşmek, yeni bir kimliğe kavuşmak ve kendi gerçeğini öğrenmek temasını burada da buldum ve açıkçası bundan memnun oldum. Bu belki yazar hikâyesini böyle kurguladığı için de olabilir; çünkü kurt adam olan karakter neden böyle olduğunu anlamadığı gibi kasabada yaşanan cinayetlerden kendisinin sorumlu olduğunu da zamanla anlıyor; normal hayattaki kimliğiyle bu yeni kimliğinin çatışması durumunda da zorlanmadan kendi gerçek kimliğini seçiyor. İşte bu bana ilgi çekici geliyor her zaman. Başımıza gelen olayların bizi dönüştürmesi, değiştirmesi; kimliğimizin başka bir şeye dönüşmesi ve bu yeni kimliği benimseme düşüncesi beni etkiliyor. Katzenbach'ın Psikoanalist'inde örneğin karakterimiz bir kurt adama dönüşmüyor örneğin, ama eskiden olduğu insan olarak da kalmıyordu da.

Kitap rahat okunan, teklemeyen, popüler edebiyatın nitelikli eserlerinden biri; nihayetinde iyi, güzel bir Stephen King kitabı bu.

Kurt Adamın Döngüsü'nü bütün Stephen King ve kurtadam severlere öneriyorum...
ataç ikon Kurtadamın Döngüsü
kitaba 10 verdi
1 yorum
RT.D. (@312)
[silindi]
29.05.16 beğen cevap
Nuri KURUCU

Nuri KURUCU

@nurikurucu

Deneme
Stephen üstadın kurtadam ile bizi ilk karşılaştırmasıdır.. Daha sonra Kara kule serisinde de kendilerinden yardım alacak.. calla'nın kurtları ortaya çıkacaktır. Fazla bir beklentiye girmeden okursanız keyif alırsınız..
ataç ikon Kurtadamın Döngüsü
kitaba 8 verdi
1 yorum
ismail kayra (@ismailkayra)
ne zaman okudun
09.06.15 beğen cevap

Kurtadamın Döngüsü - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle