up
ara

Kitap Evi

Kitap Evi Konusu ve Özeti

Kitap Evi
Alternatif: Aydın - Kültür ve Siyaset Üzerine Yazılar 1 kitabının da yazarı Enis Batur tarafından kaleme alınan Kitap Evi kitabı Roman (Yerli), Kütüphanecilik türünde okuyucusu ile buluşuyor. Sel Yayıncılık yayınevinden 0 yılında 9789755706733 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Kitap Evi isimli kitap 132 sayfadan oluşuyor. Kitap Kitapları Anlatan Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Kitap Evi kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Sel Yayıncılık
ISBN: 9789755706733
Sayfa: 132 sayfa
Hayatım kitapların arasında, ortasında geçti. Birkaçını yazdım, birçoğunu yaptım, daha çoğunu okudum, okumak için edindim, edinmek için elledim, sayfalarını karıştırdım, evimin duvarlarını kaplamalarından zamanla bir tür güvence duygusu yonttum. Neredeyse bütün düşüncelerimin, duyularımı harekete geçiren kıvılcımların kaynağında, kökünde, kuyusunda yer aldı kitaplar. Korktumsa, en çok onlardandır; şüpheler içinde kendi kendimi ve başkalarını kemirdiysem, onlardan.
Misafir

Misafir

@misafir000

Enis Baturla tanışma kitabım Kitap Evi. Şimdi kitabın kapağına baktım da Sel Yayıncılık her zamanki gibi eser seçiminde başarılı, basımda başarısız. Yazar hakkında yine bilgi yok.Enis Batur’un yeni yayımlayacağı eserler hakkında bilgi vermiş sadece.Belki yazarın talebidir diyeceğim ama yanılmıyorsam Soğukkanlılık'ta da Truman Capote ile ilgili bilgi yoktu, dizgi yanlışları var, imlada hata var ve Sel Yayıncılık bunu hep yapıyor.
İdefix’in kararsız okuru gibiyim. Kitabı okurken de, okuduktan sonra bir tanıdıkla Enis Batur üzerine ettiğimiz sohbetten sonra da çıkan sonuç; tam bir kararsızlık.
Kendisine hiç tanımadığı bir Beyefendiden kalan kitapevi ile baş başa kalan bir yazar üzerinden kendisini anlatmış Batur. Özetle Kitap Evi böyle.
Romandan ziyade bir deneme. Okurken biraz Bilge Karasu, biraz Ahmet Altan karışımı geldi ve kendine has olmayan, oradan buradan topladıkları ile bir “ben” yaratmaya çalışanlar duyduğum uzaklığı duydum önce, sonra “Haksızlık mı ediyorum?” dedim. Evet galiba haksızlık ettim, okudukça Batur’a saygım arttı. Birikimi var, entelektüel ama bu bilgi birimi ve entelektüel yapıyı satır aralarında eritseydi de benim gibi kılçık okurları itmeseydi daha güzel olurdu. Ukalalık yakışan için çok güzel bir özellik ama yakıştırabilene. Çok fazla yazacak bir şey yok. Ressamından yazarına, heykeltıraşına kadar geniş bir yelpazede not almak istedikleriniz, kitap biriktirme tutkunuz varsa, kitaplar hayatınızda ilk üçteyse, kitapsever genellemelerine uyuyorsanız, zaman zaman kendinizi bulacağınız bir eser.
Çok geç duymuş olsam da Umberto Eco’nun “Nasıl kaşıktan iyisini yapamamışsa insan, kitaptan iyi bir taşıyıcı bulamayacaktır yazıya” sözünü, Maldoror’un Şarkıları’nı, Arcimboldo’u Batur’a borçluyum.Okumayacak olsa da, fikirlerime bir Batur daha okumam konusunda yön veren Oda Kitapevi’ne sevgiler.
ataç ikon Kitap Evi
kitaba puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Nil

Nil

@nill

Kötü değildi...
Son zamanlarda kitaplarla ilgili kitaplara merak saldım. Onları keşfetmeye çalışıyorum. Ve kitaplarla ilgili bir kitap ne kadar kötü olabilir ki diye düşünüyorum. Evet bu roman hiç de kötü değildi ama, roman olarak yayınlanması da gerekmiyordu bence. Uzun deneme, uzun hikaye, novella... ama roman olabilir mi düşünüyorum hala. Ve kitap pat diye bitiyor. Ben "ee eşi?", "ee kitap evinin akibeti" vb sorular içinde boğuşurken çoktan son cümlesini bitirmiş, kitap kendini kapatmıştı bile.
Enis Batur'un okuduğum ilk kitabıydı. İkincisi olur mu emin olamadım. Cümle dizilimi yer yer karışık yer yer bilerek karıştırılmış gibi geldi bana. Fakat kitap konu olarak gerçekten ilginç ve heyecan uyandırıcıydı. Bir anda hiç tanımadığınız birisinden size harika bir miras kalıyor. Kitap okumayı seven herkesi heyecanlandırır ve hayallere sürükler bu durum. İşte yazar bizi oradan yakaladı ama bırakmakta biraz acele etti gibi. Bari kitabın sonunu getirseydi dedirtti.
Okunmayacak bir kitap değil, okunmasını tavsiye ederim.
ataç ikon Kitap Evi
kitaba 5 verdi
3 beğen · 0 yorum
birnevi notdefteri

birnevi notdefteri

@notdefteri

Tanımadığı birinden miras kalan bir kütüphaneyle uğraşan yazarımızın konuyu bi yere de tamamlamadan kah kitaplara bakışından dem vurup kah şu kitap da pek güzel canım diye diye bitirdiği romanımsı.. Sevdim mi bilemiyorum ama güzel cümleler de yakalamadım değil.. Belki yazarın üslubundan kaynaklı günlük hayatta hep kullanılıyormuş gibi kullandığı ama benim "şavillemek de ne yav?" deyip biraz duraladığım yerler oldu, durmadım evet duraladım.. Bir de çok fena yazım yanlışları vardı ki amacını bilmiyorum, yazar öyle istemiş de olabilir.. Zira arada bi doğal olayım derken "gittiydim, geldiydim" gibi yazmış ama sorun o ki o da doğal durmamış.. Olmamış işte bir şeyler de bu terazi o kadar sikleti çekmez..
ataç ikon Kitap Evi
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum
burcuuuuk

burcuuuuk

@burcuodaci

Hey kitap kurtları, bu kitap galiba sizi anlatıyor.
Okuduğum ilk Enis Batur kitabıydı ve sonuncu olmayacak. İlginç bir kurgu, güzel bir hikaye. Bir kitap aşığının, kitap sevdalısının başına gelebilecek en güzel şey oluyor bu kitapta. Size bir kitap evi miras kalsaydı ne yapardınız?
Bu kitapta kitap tutkunlarının genel davranış ve eğilimlerine de değinmiş yazar. Bir solukta okuyacağınıza eminim.
ataç ikon Kitap Evi
kitaba 6 verdi
3 beğen · 0 yorum
okur

okur

@tubba

Enis Batur... Alıp okuduğum ilk kitabı oldu, Kitap Evi. Anlatımının güzelliği, içine çekmesi, "Yahu nerde, nasıl bir yerde bu kütüphane?!" dedirtmesi, çıkıp çıkıp betimlediği o yerde olmak isteğimle keyifle, hüüp diye içtiğim bir kitaptı. Kesinlikle yeni kitaplarını da edineceğim.
ataç ikon Kitap Evi
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum

Kitap Evi - S41

Orta yaşa gelesiye, bilmem benzerlerim mi demem daha doğru olur yoksa türdeşlerim mi , kaygıları azami müşterek kapsamına giren kitabevi sakinleriyle yolların kesişmesi heyecan yaratırdı içimde.
(...)
Gözde Uysal tarafından eklenmiştir.
Müptelâ

Müptelâ

@aysrana

Gerçek kitap tutkununun merakına ket vurma, önünde açılan küçük evrenin ortasına dalma isteğini erteleme olanağı yoktur. Sıra tanımaz bu tutku, sıraya koymayı bilmez. Kitap dünyasında, yalnızca yazmanın sırası vardır.
ataç ikon Kitap Evi
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Gözde Uysal

Gözde Uysal

@gozdeuysal

Konuşursanız geri dönüşü yoktur, susarsanız öyle değil: Dilediğiniz an giz kilidini açmak,açılmıyorsa kırmak sonuçta size kalmıştır.
ataç ikon Kitap Evi
kitaba 4 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Nil

Nil

@nill

... ben kitaplarını insanları oyalamak, kandırmak, sıkıntılarından uzaklaştırmak için yazan hiçbir yazarı kütüphaneme sokmadım.
ataç ikon Kitap Evi
kitaba 5 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum
Merve

Merve

@mervelerdnbiri

Bazı kararları kendiniz, enine boyuna düşündükten sonra verirsiniz; bazı kararlarsa, sanki içinizdeki tanımadığınız bir merci tarafından hazırlayıp önünüze sürülmüş, verilmişlerdir.
ataç ikon Kitap Evi
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
büşra

büşra

@busraozknc

"Ben kitaplarını insanları oyalamak, kandırmak, sıkıntılarından uzaklaştırmak için yazan hiçbir yazarı kütüphaneme sokmadım!."
ataç ikon Kitap Evi
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
14
KİTAP
Kitapları Anlatan Kitaplar
İçinde kitaplardan, kütüphanelerden, okumaktan söz eden ve özendiren kitapların oluşturduğu listedir. ...