up
ara
‹ Kitap Evi

Kitap Evi Kitap İncelemeleri

okur

okur

@tubba

Enis Batur... Alıp okuduğum ilk kitabı oldu, Kitap Evi. Anlatımının güzelliği, içine çekmesi, "Yahu nerde, nasıl bir yerde bu kütüphane?!" dedirtmesi, çıkıp çıkıp betimlediği o yerde olmak isteğimle keyifle, hüüp diye içtiğim bir kitaptı. Kesinlikle yeni kitaplarını da edineceğim.
ataç ikon Kitap Evi
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum
Esra Pektaş

Esra Pektaş

@esrapektas

Kitapseverseniz bu kitap sizinle bir tür arkadaşlık-yoldaşlık kuruyor.Kitapla ilgili hislerinize tercüman oluyor.Keşke biri bana da böyle bir miras bıraksaydı..
ataç ikon Kitap Evi
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Nil

Nil

@nill

Kötü değildi...
Son zamanlarda kitaplarla ilgili kitaplara merak saldım. Onları keşfetmeye çalışıyorum. Ve kitaplarla ilgili bir kitap ne kadar kötü olabilir ki diye düşünüyorum. Evet bu roman hiç de kötü değildi ama, roman olarak yayınlanması da gerekmiyordu bence. Uzun deneme, uzun hikaye, novella... ama roman olabilir mi düşünüyorum hala. Ve kitap pat diye bitiyor. Ben "ee eşi?", "ee kitap evinin akibeti" vb sorular içinde boğuşurken çoktan son cümlesini bitirmiş, kitap kendini kapatmıştı bile.
Enis Batur'un okuduğum ilk kitabıydı. İkincisi olur mu emin olamadım. Cümle dizilimi yer yer karışık yer yer bilerek karıştırılmış gibi geldi bana. Fakat kitap konu olarak gerçekten ilginç ve heyecan uyandırıcıydı. Bir anda hiç tanımadığınız birisinden size harika bir miras kalıyor. Kitap okumayı seven herkesi heyecanlandırır ve hayallere sürükler bu durum. İşte yazar bizi oradan yakaladı ama bırakmakta biraz acele etti gibi. Bari kitabın sonunu getirseydi dedirtti.
Okunmayacak bir kitap değil, okunmasını tavsiye ederim.
ataç ikon Kitap Evi
kitaba 5 verdi
3 beğen · 0 yorum
birnevi notdefteri

birnevi notdefteri

@notdefteri

Tanımadığı birinden miras kalan bir kütüphaneyle uğraşan yazarımızın konuyu bi yere de tamamlamadan kah kitaplara bakışından dem vurup kah şu kitap da pek güzel canım diye diye bitirdiği romanımsı.. Sevdim mi bilemiyorum ama güzel cümleler de yakalamadım değil.. Belki yazarın üslubundan kaynaklı günlük hayatta hep kullanılıyormuş gibi kullandığı ama benim "şavillemek de ne yav?" deyip biraz duraladığım yerler oldu, durmadım evet duraladım.. Bir de çok fena yazım yanlışları vardı ki amacını bilmiyorum, yazar öyle istemiş de olabilir.. Zira arada bi doğal olayım derken "gittiydim, geldiydim" gibi yazmış ama sorun o ki o da doğal durmamış.. Olmamış işte bir şeyler de bu terazi o kadar sikleti çekmez..
ataç ikon Kitap Evi
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Enis Baturla tanışma kitabım Kitap Evi. Şimdi kitabın kapağına baktım da Sel Yayıncılık her zamanki gibi eser seçiminde başarılı, basımda başarısız. Yazar hakkında yine bilgi yok.Enis Batur’un yeni yayımlayacağı eserler hakkında bilgi vermiş sadece.Belki yazarın talebidir diyeceğim ama yanılmıyorsam Soğukkanlılık'ta da Truman Capote ile ilgili bilgi yoktu, dizgi yanlışları var, imlada hata var ve Sel Yayıncılık bunu hep yapıyor.
İdefix’in kararsız okuru gibiyim. Kitabı okurken de, okuduktan sonra bir tanıdıkla Enis Batur üzerine ettiğimiz sohbetten sonra da çıkan sonuç; tam bir kararsızlık.
Kendisine hiç tanımadığı bir Beyefendiden kalan kitapevi ile baş başa kalan bir yazar üzerinden kendisini anlatmış Batur. Özetle Kitap Evi böyle.
Romandan ziyade bir deneme. Okurken biraz Bilge Karasu, biraz Ahmet Altan karışımı geldi ve kendine has olmayan, oradan buradan topladıkları ile bir “ben” yaratmaya çalışanlar duyduğum uzaklığı duydum önce, sonra “Haksızlık mı ediyorum?” dedim. Evet galiba haksızlık ettim, okudukça Batur’a saygım arttı. Birikimi var, entelektüel ama bu bilgi birimi ve entelektüel yapıyı satır aralarında eritseydi de benim gibi kılçık okurları itmeseydi daha güzel olurdu. Ukalalık yakışan için çok güzel bir özellik ama yakıştırabilene. Çok fazla yazacak bir şey yok. Ressamından yazarına, heykeltıraşına kadar geniş bir yelpazede not almak istedikleriniz, kitap biriktirme tutkunuz varsa, kitaplar hayatınızda ilk üçteyse, kitapsever genellemelerine uyuyorsanız, zaman zaman kendinizi bulacağınız bir eser.
Çok geç duymuş olsam da Umberto Eco’nun “Nasıl kaşıktan iyisini yapamamışsa insan, kitaptan iyi bir taşıyıcı bulamayacaktır yazıya” sözünü, Maldoror’un Şarkıları’nı, Arcimboldo’u Batur’a borçluyum.Okumayacak olsa da, fikirlerime bir Batur daha okumam konusunda yön veren Oda Kitapevi’ne sevgiler.
ataç ikon Kitap Evi
kitaba puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Ceren Çetinkaya

Ceren Çetinkaya

@cerencetinkaya

Pek sevemedim.
Nedendir bilmem bana durağan geldi. Pek akıcı değildi.
ataç ikon Kitap Evi
kitaba 4 verdi
2 beğen · 0 yorum
burcuuuuk

burcuuuuk

@burcuodaci

Hey kitap kurtları, bu kitap galiba sizi anlatıyor.
Okuduğum ilk Enis Batur kitabıydı ve sonuncu olmayacak. İlginç bir kurgu, güzel bir hikaye. Bir kitap aşığının, kitap sevdalısının başına gelebilecek en güzel şey oluyor bu kitapta. Size bir kitap evi miras kalsaydı ne yapardınız?
Bu kitapta kitap tutkunlarının genel davranış ve eğilimlerine de değinmiş yazar. Bir solukta okuyacağınıza eminim.
ataç ikon Kitap Evi
kitaba 6 verdi
3 beğen · 0 yorum