up
ara
‹ Tüm Kitap Evi İncelemeleri

Kitap Evi Kitap İncelemeleri

Misafir

Misafir

@misafir000

Enis Baturla tanışma kitabım Kitap Evi. Şimdi kitabın kapağına baktım da Sel Yayıncılık her zamanki gibi eser seçiminde başarılı, basımda başarısız. Yazar hakkında yine bilgi yok.Enis Batur’un yeni yayımlayacağı eserler hakkında bilgi vermiş sadece.Belki yazarın talebidir diyeceğim ama yanılmıyorsam Soğukkanlılık'ta da Truman Capote ile ilgili bilgi yoktu, dizgi yanlışları var, imlada hata var ve Sel Yayıncılık bunu hep yapıyor.
İdefix’in kararsız okuru gibiyim. Kitabı okurken de, okuduktan sonra bir tanıdıkla Enis Batur üzerine ettiğimiz sohbetten sonra da çıkan sonuç; tam bir kararsızlık.
Kendisine hiç tanımadığı bir Beyefendiden kalan kitapevi ile baş başa kalan bir yazar üzerinden kendisini anlatmış Batur. Özetle Kitap Evi böyle.
Romandan ziyade bir deneme. Okurken biraz Bilge Karasu, biraz Ahmet Altan karışımı geldi ve kendine has olmayan, oradan buradan topladıkları ile bir “ben” yaratmaya çalışanlar duyduğum uzaklığı duydum önce, sonra “Haksızlık mı ediyorum?” dedim. Evet galiba haksızlık ettim, okudukça Batur’a saygım arttı. Birikimi var, entelektüel ama bu bilgi birimi ve entelektüel yapıyı satır aralarında eritseydi de benim gibi kılçık okurları itmeseydi daha güzel olurdu. Ukalalık yakışan için çok güzel bir özellik ama yakıştırabilene. Çok fazla yazacak bir şey yok. Ressamından yazarına, heykeltıraşına kadar geniş bir yelpazede not almak istedikleriniz, kitap biriktirme tutkunuz varsa, kitaplar hayatınızda ilk üçteyse, kitapsever genellemelerine uyuyorsanız, zaman zaman kendinizi bulacağınız bir eser.
Çok geç duymuş olsam da Umberto Eco’nun “Nasıl kaşıktan iyisini yapamamışsa insan, kitaptan iyi bir taşıyıcı bulamayacaktır yazıya” sözünü, Maldoror’un Şarkıları’nı, Arcimboldo’u Batur’a borçluyum.Okumayacak olsa da, fikirlerime bir Batur daha okumam konusunda yön veren Oda Kitapevi’ne sevgiler.
ataç ikon Kitap Evi
kitaba puan vermedi
0 beğen · 0 yorum