up
ara

İncir Kuşları Kitap İncelemeleri

M.K

M.K

@mervekoras

10 bin bina parçalandı.
Yaklaşık 18 bin kişi kayıp.
Her gün ortalama 330 bomba atıldı.
2 milyon kişi zorunlu göç etti.
56 bin kişi yaralandı.
Yaklaşık 350 bin kişi öldü.
8300 silahsız Boşnak erkeği katledildi.
28 bin Boşnak, 14 bin Sırp, 6 bin Hırvat askeri öldü.
35 bin çocuk yaralandı, 10 bin çocuk öldü, 1800 çocuk ömür boyu engelli kaldı.
44 bin Boşnak kadınına tecavüz edildi.

44 bin kadından biri Suada. Sadece Boşnak ve Müslüman olduğu için savaşta tecavüze uğradı, defalarca, onlarca farklı kişi tarafından. Kendinden utandı, ölmek istedi, kimsenin yüzüne bakamadı. Sevdiği herkesi elinden aldı savaş; sevdiği erkeği, babasını, annesini, teyzesini, ablalarını.. Tek bir şey kaldı geriye her şeye rağmen yaşamak.

Evet yaşadılar. Herşeye rağmen yaşayan bu kadınlar 2003'te bir dernek kurdular: Tecavüze Uğramış Savaş Mağduru Kadınlar Derneği. Tecavüzcülerini ihbar ettiler ve ceza almalarını bile sağladılar. Bu derneğin kurucusu Bakira Haseçiç şöyle diyor:
- Tecavüze uğradıkları için daha önce toplum içine çıkmaktan utanan, travma yaşayan binlerce kadın vardı. Ancak bu kadınlar derneğimiz sayesinde artık suçluları adalete teslim etmek için çaba gösteriyor. Çünkü utanması gereken bizler değil hâlâ hiçbir şey olmamış gibi rahat bir şekilde gezme cesareti gösteren tecavüzcülerimizdir.

Not: Bu savaşta henüz 7 yaşında bir çocuk olan Emine Seçeroviç Kaşlı yaşadıklarını anlatmış 'Kurşunların Da Rengi Var' isimli kitapta. Ben gözümü diktim bu kitaba belki siz de okumak istersiniz.
ataç ikon İncir Kuşları
kitaba puan vermedi
2 yorum
EnTeLBirMoRFiNmaN. (@entell)
Şu dünyada her ama her türlü kötülüğü,iyiliği eylemi bir yerde anlayabilirim ama Tecavüz.Aklım almıyor bunu benim.
08.08.19 beğen cevap
enkido (@cengizkalici)
Glenn Meade SON TANIK kitabı benzer bi konusu var. bu kitabı okumadan önce hic bi duyarlılığım yoktu avrupanın ortasındaki bu soykırıma farkındalık yaratı .
08.08.19 beğen cevap
Müberrâ

Müberrâ

@muberramb

Bosna Katliamı'nı anlatan etkileyici bir kitap. Sırpların Bosnalılara yaptığı katliamı , nefes kesen vahşet anlarını kanımızı dondurarak gözler önüne seriyor. Fakat yine de çok başarılı olduğunu söyleyemeyeceğim.
Konunun fazlasıyla ilgimi çekmesine rağmen kitabı çok çok beğenemedim, çünkü üslup iyi değildi. Hele başları okurken kalitesiz ama bestseller kitaplardan birisini okuyormuş gibi hissettim . Daha iyi bir anlatıma sahip olsaydı müthiş diyebilirdim , yine de kötü değil .
ataç ikon İncir Kuşları
kitaba puan vermedi
0 yorum
Zehra Alpakan

Zehra Alpakan

@zehraalpakan

Herkes okuması gereken bir kitap
Gözyaşlarıma engel olamadığım bir kitap.Batı’nın sessiz kaldığı,ön plana çıkarmadığı olayı okumak çok ilginçti.Tarih hocamın söylediği gibi”Savaşın başlaması ve bitmesi erkeklerin elinde ama acısını kadınlar çekiyor...”
ataç ikon İncir Kuşları
kitaba puan vermedi
0 yorum
sibel

sibel

@sbl

İncir Kuşları
İncir Kuşları bir soykırımın hikayesi. Anlatılanlar hayal ürünü değil. Kitapta bir kişinin yaşadıkları gibi gözüken olaylar, savaşta binlerce kişinin başına gelenler. Bu yüzden kitap için ‘beğendim’ sıfatını kullanamıyorum. İçim acır. Belki en doğru tanım şu olabilir. Etkilendim. Çok fazla etkilendim.
Üstelik aklınıza bu sefer Naziler ve Yahudiler gelmesin. Çok daha yakın bir tarihte ve çok daha yakın bir coğrafya da: 1992/1995 yılları arasında Sırp ve Çetnik’ler tarafından katledilen Müslüman Boşnak’ların soykırım gerçeğini okuyoruz bu kitapta. Her şey apaçık ortada. Gerçekler can yakıcı. İnançları yüzünden katledilen bir millet. İnançları yüzünden tecavüze uğrayan bir millet. Sistematik olarak... Sırp doğurmaları amaçlanan Boşnak’lar. Bir savaşta kadınları kullanmak ne alçakça bir yöntem.
İncir Kuşları sanki bir aşk kitabıymış gibi başlıyor ama kesinlikle bir aşk romanı değil.
Biri Boşnak öteki Sırp iki genç, konservatuar da ki başarılı öğrencilerden biri olan Suada’ya aşık olur. Suada Boşnak’ın aşkına karşılık verirken, Sırp gence başkasına ait olduğunu söyler. Ama kader bu ya Sırplar savaş açtığından Suada hayır dediği gencin eline esir düşer. Onun yanında çekecekleri, esir kampında çekeceklerinin yanından hiç bir şeydir aslında.
Sırpların vicdansızlığını, savaşın acımasızlığını ufak bir aşk hikayesi çerçevesinde okuyoruz okumasına da başka şeyler de gözler önüne seriliyor kitapta. Avrupa’nın Müslümanlar katledilirken kılını dahi kıpırdatmaması, Boşnak’lara konulan silah ambargosu, BM’nin müslüman devletleri barındıran hristiyan bir topluluk olup olmadığı sorusu... Savaş sonrası ortaya çıkan tablo şuydu: Yüz binin üzerinde Müslüman Boşnak öldürüldü. Elli bin kadına ve genç kıza tecavüz edildi. Tabi susanlar da yok değildi... Yani bu sayılar kayıtlara geçenden çok daha fazlasıydı aslında.
.
İncir Kuşları şöyle son buluyor; Boşnakların deyimiyle herkese ‘Allah’a emanet...’
ataç ikon İncir Kuşları
kitaba puan vermedi
0 yorum
RUHASTASI

RUHASTASI

@ruhastasi679

Sinan Akyüz'ün kitabı dilini pek etkileyici bulamadım. Cümleler çok kısa ve sıradan bir şekilde kurulmuş. Fonda aşk ve savaş... Boşnak kızı olan güzeller güzeli olarak nitelendirilen Suada ve müslüman Boşnak genci Tarık'ın aşkı. Daha sonra Hristiyan bir Sırp gencinin Suada' ya aşkını ilan etmesi. Suada'nın olumsuz cevabı üzerine Hristiyan gencin konservatuvarı bırakması. Ve patlak veren bir savaş. Suada'nın kurumuş bir yaprak gibi ordan oraya savrulmasının etkileyici öyküsü. Diline ve sıradanlağına rağmen etkileyici bir hikaye. Yazarın sonundaki sözünde kitabın gerçeklere dayandığını söylüyor
ataç ikon İncir Kuşları
kitaba puan vermedi
0 yorum
Gül Aykut

Gül Aykut

@gulaykut

Leyla’yı okuduktan sonra İncir Kuşları’nı eline almak aynı filmi farklı objektiften ikinci defa izliyormuşsun gibi bir his yarattı. Buna üzüldüm. Çünkü aslında çok hisli bir kitaptan yeteri kadar doyum alamadım. Yine de içimde kabaran Avrupa öfkesi de özellikle yakın dönem yaşananların üzerine körük oldu. Allah zalimin zulmünden İslam’ı korusun. Canım feda olsun, dinim, ırkım ebediyen yaşasın!
ataç ikon İncir Kuşları
kitaba puan vermedi
0 yorum
Türkan Sesli

Türkan Sesli

@kvrckhtn

Boşnakların yaşadığı işkence, ızdırap, korkuların anlatıldığı; okurken midemin bulandığı, tiksinerek okuduğum kitapdı. Keşke okuma sırası bekleyen kitaplarım arasında unutsaydım İncir Kuşları nı. Yaşanılanları bilmek hiç istemezdim. Bazen bilmemek, bilmekten iyidir.
ataç ikon İncir Kuşları
kitaba puan vermedi
0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Incir Kuşları ,Cefakar Boşnak Kadınlarına Ithafen yazılan Sinan Akyüz kaleminden okudugum bir kitap.90 lı yılların başında Bosna_Hersek te yaşanan katliamı tüm gerçekliğiyle ortaya koyan anlatımlar ki kitap tamamile gerçek olaylardan oluşmuştur.Okurken tugleriniz diken diken olacak ,kizginliginiz artacak ve savaşta bir kadın olmanın zorluklarını tamamiyle hissedeceksiniz yazilnlarda.

Incir Kuşları büyük bir vahşetin kitabı.Avrupa ülkelerinin görmezden gelip taraf tuttuğu,Birleşmiş Milletlerin dünya barışını, guvenligini korumak ,ekonomik kalkinma ve sosyal esitligi saglamak gibi görevlerini yapmadığının , seyirci kaldiginin altını çizerek anlatıldığı bir eser.

Okurken aglamadim , bu olaylara uzulmedigimden değil yalnız yazarın bu duygu aktarımında bana göre bir eksiklik vardi bilemiyorum.😕😕😕😕Kızdım sadece hem de çok.Savaşlar günümüzde hala yaşanmakta,katliamlar hala olmakta neden?Niçin?
ataç ikon İncir Kuşları
kitaba 7 verdi
2 yorum
Batuuu (@batuuu)
ben bu kitabı okuduktan sonra sevdalinkayi okumuştum sonra karşılaştırma yapayim derken bu kitabın daha cok hosuma gittigini farketmistim. sevdalinkada sona doğru su stefan ile ilgili detayli bölüm cok fuzuli olmuştu .sanki kitabın icine baska bir kitap koymuşlar gibi olmuştu.
11.01.19 beğen 1 cevap
nlgnycydncr (@dunyasnilzehes)
Valla sevdalinka ile kıyas edemeyeceğim Ben bu kitabi Ben çok sevmiştim Sevdalinka adli kitabi belki siz arka arkaya okudugunuzdan beğenmemiş olabilirsiniz 😊😊 @batuuu
12.01.19 beğen cevap
Özge Gürbüz

Özge Gürbüz

@ozgeistanbul

Yarım kalan pek çok hayat .. Edina neler yaşadı , emin baba sonra ne yaptı , Kerima yurtdışında ne yapacak , o küçük çocuk satıldığında neler yaşadı , ramiza ne yapıyor.. aslında her insan yalnızdır .. ama yalnız kalmak çok korkunç .. acılarla dolu bir kitap , evet sürükleyici ama bir anda okumak ağır geliyor .. Yüce mevlam savaş göstermesin ...🙏🏻🙏🏻
ataç ikon İncir Kuşları
kitaba 9 verdi
0 yorum
Betül Zeyrek

Betül Zeyrek

@betulzeyrek

3 yıl süren soykırım, 100.000 den fazla musumun katli, tecavüze uğrayan yüzlerce kadın... Tek suçları müslüman olmaları, Türk zannedilmeleri...
--Konuşmak tehlikeli
--Susmak Günahtır

Zaman geçiyor, hemde öyle hızlı değişiyor ki herşey, unutuyoruz,tarihimizi, başımıza gelenleri, bizden önceki dönemlerde yaşayan ve onca acıya maruz kalan, katlanmak zorunda kalan insanların dramını... Aslında unutmuyoruz da unutturuluyoruz. Zaman değişmiş, piyonlar değişmiş, şah değişmiş, ama oyun hala aynı, hala daha insanlar, özellikle kadınlar acı çekiyor. O zamanın Bosnalı müslümanları, şimdinin Arakanlı, Miyammarlı müslümanları... Acı aynı acı, katliam aynı katliam... Peki ya bizler neden hala gözümüz kapalı onu anşamlandırmak zor işte. Bu kitabı okuyunca tam olarak ne hissedeceğimi bilemedim, daldım, üzüldüm, sessiz kalıp bu vahşeti seyreyleyen halimizi 'yuhaladım, protesto ettim.'

İncir kuşları, Bosnalı Müslümanların sırplar tarafından harcandığının, yerle bir edildiğinin, bir katliama kurban edilişlerinin dramını bulacağınız bir roman. Anlatılanlarım kurgu değil de yaşanmışlık olduğunu biliyor olmak o kadar ürpertiyor ki insanın içini. Hayal edip gözünüzde canlandırmak istemiyorsunuz... Suada ve Tarık ne masum bir aşk... Ve bu aşkın katili olduğu gibi, tğm müslüman halkın ruhlarının katili olan sırplar. Bir milletin kinine, ve kinlerinin neleri yaptıracağına inanamayacaksınız. Kesinlikle okunmalı ve okutmalı, anlatmalı. Geçmişi bilip ders almak gerek, susmayı bırakıp zulme dur demek, aynı oyuna düşmemek gerek. Ah kadınlar, Sırp nüfusunun çoğalması için harcanan bedenler... İncir kuşları katliamın belki de en minik canlıları... Zulme .... Zalime... Fırsat verme... İNSAN eylesin Allah hepimizi.
ataç ikon İncir Kuşları
kitaba puan vermedi
0 yorum
LAVİNYA

LAVİNYA

@pnar

:(
Kitap da Hıristiyan Sırp askerlerinin , müslüman Boşnak insanlarına yaptıkları eziyetleri anlatmaktadır. Özellikle Boşnak kadınlarına yapılan tecavüz ve eziyetlere değinilmiştir.
ataç ikon İncir Kuşları
kitaba puan vermedi
1 yorum
MettÇk (@mettck)
Sırpların, ''Dünyadaki Aşağılık Irklar'' listesine girdiği karanlık zamanlardı. Beğenmedim.
22.05.18 beğen cevap
Tûlây sârî

Tûlây sârî

@letha6

Sessizlik...
Söyleyecek cümlem yok bu kitabın konusu ve içeriğine,hayal ürünü deniliyor evet doğru bir o kadar da yanlış....Bu anlatılanlar maalesef yaşandı belki daha beterleri...Okurken ne kadar ofke,acı,nefret,tiksinti içeren duygu varsa hepsini hissettim. Ve bir kez daha lanetledim insan görünümlü aşağılık yaratıkları...
ataç ikon İncir Kuşları
kitaba 8 verdi
1 yorum
Ezgin (@ezginn)
Size sonuna kadar katılıyorum, maalesef... O acı sahneler gözümün önüne geldikçe tiksindim herkesten, insan diye adlandırdığımız iğrenç varlıklardan. Ve inanır mısınız öyle sahneler oldu ki kitabı kapatıp yarıda bırakmak istedim. Lakin gerçekler bunlar.
12.05.18 beğen 1 cevap
Elif BURMA

Elif BURMA

@bence

İncir Kuşları Saray Bosna soykırımını çok güzel tasvir etmiş herkes okumalı
Çoooook güzel bir kitap....
ataç ikon İncir Kuşları
kitaba 10 verdi
0 yorum
Simay

Simay

@simaycanan

BENCE HERKESİN OKUMASI GEREKEN BİR KİTAP BEN BU KİTABI OKUDUKTAN SONRA HAYATA BAKIŞ AÇIM DEĞİŞTİ ŞİMDİYE KADAR OKUDUĞUM EN GÜZEL 2.KİTABIM
ataç ikon İncir Kuşları
kitaba 10 verdi
5 yorum
Berfin Şirin (@berfinsirin)
ilki ne ki
23.08.18 beğen cevap
Hayrat-ı Süvari (@yldrmerk4n)
Kurşunların da Rengi Var ı da tavsiye ederim.
23.08.18 beğen 1 cevap
can (@can359)
Kitabi okimadim,okumaya da niyetim yok,Bosna Hersek'in baskentine gittim; o apartmanlardaki kursun izleri her seyi anlatiyor,hala unutamam...
07.04.19 beğen cevap
Motleyy (@motleyy)
Beni de en etkileyen kitaplardan biriydi.Boşnakların avrupa’nın göbeğinde ve çok yakın bir zamanda bunları yaşamış olması, savaşlar,sanırım hiç bitmeyecek olan müslümanlara karşı kin, çok üzücü. O anları yaşamışta günlüğümü okuyormuşum gibi hissettim.
07.04.19 beğen cevap
Rabia nl

Rabia nl

@rabianl

Sinan Akyüz'ün okuduğum ilk kitabi ama beklentimi karşılamadı. Maalesef yaşanmış hayatları anlatıyor ama çok ruhsuz duygusuz geldi bana. Okurken biran önce bitsin istedim
ataç ikon İncir Kuşları
kitaba 6 verdi
0 yorum
/ 10