up
ara

Oğlak Dönencesi

Oğlak Dönencesi Konusu ve Özeti

Oğlak Dönencesi
Kara İlkbahar kitabının da yazarı Henry Miller tarafından kaleme alınan Oğlak Dönencesi kitabı Roman (Çeviri), Aile Hayatı, Aile İlişkileri türünde okuyucusu ile buluşuyor. Siren Yayınları yayınevinden 0 yılında 9786055903503 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Oğlak Dönencesi isimli kitap 344 sayfadan oluşuyor. Oğlak Dönencesi kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Siren Yayınları
ISBN: 9786055903503
Sayfa: 344 sayfa
Ölmeden önce okumanız gereken 1001 kitaptan biri!Arkadaşlığın gerçek anlamını kavrayabilmek için insanın arkadaşlarından kopması gereken zamanlar vardır. Bunu söylemek biraz tuhaf kaçacak ama, bu kitabın keşfi etrafımda bulunan ve benim için artık bir şey ifade etmeyen arkadaşlarımı yaralayabileceğim bir silah, bir aygıt keşfetmekten farksızdı. Bu kitap dostum oldu çünkü bana arkadaşa ihtiyacım olmadığını öğretti. Bana tek başıma durma cesareti verdi ve yalnızlığın kıymetini bilmemi sağladı.Sözünü sakınmayan dev bir yazardan, isyanla haykıran bir klasik: Oğlak Dönencesi.Dünyaya biçili koordinatlara, medeniyet adı altında savaş, silah ve beton üreten düzene, insanı yok etmek pahasına köleleştiren sisteme karşı bir çığlık, gemlenemeyen bir ezgi ya da çağdaş yaşamın çarklarına atılan sert bir tekme... Henry Miller, Oğlak Dönencesi'nde rahimden mezara, kasıklardan zihne uzanıyor, benzersiz bir atlasın sayfalarını kendi renklerine boyayarak bambaşka bir dünya resmi ortaya koyuyor. Burada savaş saçma, yaşam beyhude; burada aşk siyah bir yıldızın gölgesinde ve ekmek aslanın ağzında... Burada kölelik özgürlüğü, yalanlar gerçekleri ve sürü bireyleri ezip geçiyor; burası Amerika, ama başka bir yer de olabilir; kitlelerin günbegün topluca cephelere veya işe yürüdüğü herhangi bir yer... Ve Henry Miller, akıntının tersine doğru gitmekte, kendi şarkısını haykırmakta kararlı. Yayımlandığı günden bu yana yasaklarla boğuşan Oğlak Dönencesi, bir açıdan Henry Miller'ın yaşam öyküsü... Rahme düşmesinden aşka yuvarlanmasına, sürüye katılmasından kendi yazgısını ele geçirmesine ve dünyanın başlangıcından geleceğin müziğine varan bir öykü. Yaşam adı verilen sonsuz döngünün her zerresine uzanan bir varoluş çığlığı bu ve şiddeti dünyayı yerinden sarsmaya yetiyor. Tek başına duracak, kendi doğrularınca yaşayacak cesareti olanlar için.
Hayata Gülümse

Hayata Gülümse

@hayataagulumse

Beden yasakları söz yasakları ile birleşti. Hayatın gerçekleri inkar edilemez, yadirganamaz, bastırılamaz. Yeterki AHLAK çerçevesinde olsun.
İnsanların kendi duyguları ile barisabilmeleri için önce bedenleri ile barışmaları gerekiyordu.

"Henry Miller Amerikan toplumuna, ahlaki yapısına, cinsel tabulara, dogumlara, toplumca ahlaki olarak kabul edilen ne varsa saldırıyor. İhanet ve yalanlarla örülmüş evlilik ve ilişkiler, yoksulluk, adaletsizlik, eşitsizlik,içki ve uyuşturucu ve bütün bunlarla birlikte devam eden savaş durumlarına çok SIKI göndermeler yapmış"

Hikaye 1920'li yıllarda ki buhran geçiren Amerika'yı anlatmaktadır. Kahramanımız yani Miller telgraf şirketinde çalışan, insanların telgraf yoluyla iletişimlerini sağlayan 20'li yaşların sonunda genç bir adam. Kendini bulma çabalarının ve cikmazlarinin farkında olan, bu sebeple bir çıkış yolu arayan ve nihayetinde yaşadığı çevreye ayak uydurarak hayatının merkezine cinselliği alarak genç, orta, şişko, zayıf farketmeden sadece kadınları (kitap ağzı ile) düzmek için günü birlik hayat yaşama tarzını benimsemiş bir karakter.

Bireysel ahlakın cöküşü ile toplum ahlakı da şiddetli bir şekilde etkilenmeye başlamış. Ahlak, aile birliği ve insanların manevi değerlerden iyice uzaklaşması ile yalanlar, ve iki yüzlülük iyice içlerine isleyince insanlarin birbirleriyle olan iletişimi kopmuştur.

Oğlak Donencesi her ne kadar aşırı mustehcenlikten dolayı yıllarca yayın yasağına uğramış olsa da romanın ana teması cinsellik degil.

CİNSELLİK hayatin gerçekçiliği.
iNKAR edilemez
YADIRGANAMAZ
BASTIRILAMAZ
Neden bu kadar endişe ? Sadece kelimelerden korkulmalı mı? Ya da fikirlerden ?

ANA TEMA AHLAKİ ÇERCEVE olduktan sonra zaten bunları yaşamıyor muyuz? Yaşamıyorlar mıymış ? ??

OKU'yunuz, hatta OKU'tunuz. Bunlar gerçekler. ?
ataç ikon Oğlak Dönencesi
kitaba 10 verdi
23 beğen · 44 yorum
Leandros (@leandros)
bravo . . .
21.12.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
"Kış gündönümü yani, 21 Aralık günü, Güneş ışınları Oğlak Dönencesi'ne dik olarak gelir. Bu gün, güney yarımkürede yazın başlangıcı demektir. Aynı zamanda ise Kuzey Kutup Dairesi'nde 24 saat gece yaşanır." Denk mi getirdin bu kitabı bu güne okumayı Hayat?
21.12.17 beğen 6 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Asıl bizim bu danışıklı dövüş hâllerimizden feyz almayı öğrenmen gerek Hayat! Bak ne diyor Sayın Cevizkabuğu : "(...) bayağı tahrik oldum ki sen okurken kalbin durur neme lazım " diyor değil mi? Evvel zamanda beni hastaneye zor yetiştirmişlerdi OĞLAK DÖNENCESİ okuyorken.Bir daha mı? Asla okumam! Sağ ol @karacurin bana doğru yolu gösterdiğin için;gençler bizi anlamıyor Mirim...
06.01.18 beğen 3 cevap
Leandros (@leandros)
Sn. @semih-oktay kör baykuş iranda yasaklı bir kitap. Oğlak donencesi hem Amerika hem de tr de yasaklı bir kitap ( bir dönem tr de baskı sonrası toplatildi ) . Unutmamak gerekir ... Tabular ne de olsa hastalıklı zihinlerin ürünüdür... Sn. @karacurin seni bu kitap hakkında yazdıklarından dolayı şiddetle kınıyorum. Dönemin amerikan rüyasına çengel takmış bir kitap hakkında bu düşünceler nasıl sahvip olabildiniz? Felsefe insanlık anlayışınıza ne oldu?
06.01.18 beğen 1 cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
Sn.@leandros; ~birilerine İnsanlar'ın "poposu"nun olduğunu anlatabilmek için pantolonumu indirip göstermek mi gerekli? Değindiği konu güzel ve etkili olabilir fakat bu kadar pornografik olmak zorundamı? Ki ben yazarın bu tutumundan dolayı kınamadım ki sen beni kınama zahmetinde bulunuyorsunuz ! Kitap güzel fakat aşırı derecede abartılacak bir durum sözkonusu olmadığı ~şahsımca düşüncem bu katılıp~katılmamak hakkına sahipsiniz lakin kınamanız üçün bir sebep göremiyorum
06.01.18 beğen 2 cevap
buket (@ludingirra)
Gülümsemeyi ilke edinmiş ve salt tebessüm değil,arkasından bu hayattaki (kaynağını nerelerden bulduğunu da merak ettiğim) pozitif enerjisini karşısındakine geçirebilen ’Hayat’ Hanım,yazınızı çok beğendim.Zamanındaki elinize ve emeğinize sağlık...Teşekkürler...🌸🌸🙏🏼
21.12.18 beğen 1 cevap

Oğlak Dönencesi - S41

kıçına sağlam bir tekme bastı. Lena çocukları alıp evi bir hışımla terk etti, Clausen de bir daha geri dönmemesini söyledi.
Arif Boğaç tarafından eklenmiştir.
Merve

Merve

@mervez

Dönüşüm istiyordum; bir balığa, bir deniz canavarına, bir muhribe dönüşmek. Yeryüzü yarılıp tek bir esnemeyle her şeyi yutsun istiyordum. Kentin denizin dibini boyladığını görmek istiyordum. Bir mağarada oturup mum ışığında kitap okumak istiyordum. Kendi bedenimi, kendi arzularımı tanıyabileceğim bir değişim için gözün imhasını istiyordum. Gördüklerimi ve duyduklarımı derinlemesine düşünebilmek için bin yıl yalnız kalmak istiyordum -ve unutmak için. Dünyanın insan yapımı olmayan bir parçasını istiyordum, kusma raddesine geldiğim insandan tamamen bağımsız bir parçasını. Bütünüyle toprağa ait, fikirden yoksun bir şey istiyordum. Kanımın damarlarımda tekrar akmaya başladığını hissetmek istiyordum, yok olma pahasına bile. Taşı ve ışığı içimden söküp atmak istiyordum. Doğanın karanlık doğurganlığını istiyordum; rahmin derin kuyusunu, sessizliği ya da ölümün karanlık sularının kıyıya vurmasını. Acımasız gözün aydınlattığı gece olmak istiyordum; yıldızlarla, süzülen kuyruklu yıldızlarla bezeli bir gece. Geceye ait olmak; ürkütücü bir biçimde sessiz, aynı anda hem kavranamaz hem de anlaşılır olmak. Bir daha asla konuşmamak, dinlememek, düşünmemek. Hem kapsanan hem de kapsayan olmak. Merhamet yok, şefkat yok. Sadece toprağa ait bir insan olmak; bir bitki, bir solucan, bir nehir gibi. Ayrışmış olmak; ışık ve taştan mahrum, molekül kadar değişken, atom kadar dayanıklı, dünyanın kendisi kadar kalpsiz.

'sayfa 77
ataç ikon Oğlak Dönencesi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
Hayata Gülümse

Hayata Gülümse

@hayataagulumse

Baglanacagim bir şeye doğru elimi uzattim ve elim boş kaldı. Yine de, yakalamak ve bağlanmak için elimi uzatıp da havada kaldığımda, aramadigim bir şey çıktı karşıma. KENDİM. Anladım ki yasamim boyunca yaşamayı değil, ötekilerin yaptığına yaşamak denirse kendimi anlatmak istemişim.
ataç ikon Oğlak Dönencesi
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum
İnan Yüce

İnan Yüce

@inanyuce

Uyanıkken düş kurmayı öğrenmemiştim henüz. Benim zihnim her zaman açıktı, anın içinde, uyumlu. Dedemin gündüz düşlerine dalışı beni büyülerdi. Yaptığı işle ilgili olmadığını bilirdim o anlarda, hiçbirimizi düşünmezdi; yalnızdı ve yalnızlığında özgürdü. Ben asla yalnız olamadım, özellikle de tek başımayken. Hep bana eşlik eden biri vardı sanki yanımda.
ataç ikon Oğlak Dönencesi
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
İnan Yüce

İnan Yüce

@inanyuce

İnsan elinin ve beyninin yarattığı dünyayla bağlantımı koparmıştım bir şekilde. Dedem haklıydı belki, henüz filizlenirken okuduğum kitaplar beni mahvetmişti. Fakat neredeyse yıllardır hiç kitap okumamıştım, gerçi izleri oradaydı. Kitap yerine insan okuyorum şimdi. Onları baştan sona okuyup fırlatıyorum. Yutuyorum onları, teker teker. Ve okudukça doyumsuzlaşıyorum. Sonu yok. İçimde çocukken kopardığım hayatın akışıyla tekrar birleşmemi sağlayacak bir köprü olmadıkça sonu gelmeyecek.
ataç ikon Oğlak Dönencesi
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Arif Boğaç

Arif Boğaç

@bogac

Arkadaşlığın gerçek anlamını kavrayabilmek için insanın arkadaşlarından kopması gereken zamanlar vardır.

214
ataç ikon Oğlak Dönencesi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Vüsat

Vüsat

@vayacondios

HİÇLİĞİN KOF ÇANAĞINDA DANS EDİYORUZ! paylaşım fotoğrafı
HİÇLİĞİN KOF ÇANAĞINDA DANS EDİYORUZ!
Kentin kendisi deliliğin en yüksek biçimi ve her bir parçası, organik ya da değil, aynı deliliğin dışavurumu.
ataç ikon Oğlak Dönencesi
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Vüsat

Vüsat

@vayacondios

Kör bir akordeoncuyu izleyerek ara sokaklarda geziniyordum. paylaşım fotoğrafı
Kör bir akordeoncuyu izleyerek ara sokaklarda geziniyordum.
Gerçeğin, gerçekleri kanıtlayanların ona atfettikleri anlamdan öte hiçbir anlamı yoktur.
ataç ikon Oğlak Dönencesi
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Sıradan yabancı  paylaşım fotoğrafı
Sıradan yabancı
Bu kitap bir şekilde yakalıyor beni şaşırtıcı bir anlar zinciri. Okurken çoğu zaman sıkılsam da. Klasik olma sebebi çıkarıyor karşıma. Alıntı efenim.

"Gerçek benin hangisi olduğunu sık sık unutuyorum. Düşlerimde çoğu zaman bir unutkanlık dalgasına kapılıyor, bana ait bedeni ve adı arayarak sokaklarda perişan ve mutsuz bir halde dolanıyorum. Düş ile gerçekliğin arasında bazen ipince bir çizgi oluyor. Bazen biri benimle konuşurken ayakkabılarımın içinden çıkıyor, akıntıya kapılmış bir bitki gibi köksüz benliğimin yolculuğuna başlıyorum. Bu haldeyken hayatın sıradan taleplerini yerine getirebiliyorum - bir eş bulmak, baba olmak, ev geçindirmek, arkadaşları ağırlamak, kitap okumak, vergi ödemek, askerlik yapmak gibi. Bu haldeyken, gereklilik hasıl olsa ailemin iyiliği, ülkemi korumak ya da başka bir amaç uğruna, soğukkanlılıkla insan öldürebilirim. Bir ada cevap veren ve pasaportuna belirli bir numara yazılı sıradan bir yurttaşım ben. Yazgımdan kesinlikle sorumlu değilim."

Oğlak dönencesi - Henry Miller sf:222-223
ataç ikon Oğlak Dönencesi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
10 beğeni · 0 yorum beğen ikon