up
ara
‹ Oğlak Dönencesi

Oğlak Dönencesi Kitap İncelemeleri

Hayata Gülümse

Hayata Gülümse

@hayataagulumse

Beden yasakları söz yasakları ile birleşti. Hayatın gerçekleri inkar edilemez, yadirganamaz, bastırılamaz. Yeterki AHLAK çerçevesinde olsun.
İnsanların kendi duyguları ile barisabilmeleri için önce bedenleri ile barışmaları gerekiyordu.

"Henry Miller Amerikan toplumuna, ahlaki yapısına, cinsel tabulara, dogumlara, toplumca ahlaki olarak kabul edilen ne varsa saldırıyor. İhanet ve yalanlarla örülmüş evlilik ve ilişkiler, yoksulluk, adaletsizlik, eşitsizlik,içki ve uyuşturucu ve bütün bunlarla birlikte devam eden savaş durumlarına çok SIKI göndermeler yapmış"

Hikaye 1920'li yıllarda ki buhran geçiren Amerika'yı anlatmaktadır. Kahramanımız yani Miller telgraf şirketinde çalışan, insanların telgraf yoluyla iletişimlerini sağlayan 20'li yaşların sonunda genç bir adam. Kendini bulma çabalarının ve cikmazlarinin farkında olan, bu sebeple bir çıkış yolu arayan ve nihayetinde yaşadığı çevreye ayak uydurarak hayatının merkezine cinselliği alarak genç, orta, şişko, zayıf farketmeden sadece kadınları (kitap ağzı ile) düzmek için günü birlik hayat yaşama tarzını benimsemiş bir karakter.

Bireysel ahlakın cöküşü ile toplum ahlakı da şiddetli bir şekilde etkilenmeye başlamış. Ahlak, aile birliği ve insanların manevi değerlerden iyice uzaklaşması ile yalanlar, ve iki yüzlülük iyice içlerine isleyince insanlarin birbirleriyle olan iletişimi kopmuştur.

Oğlak Donencesi her ne kadar aşırı mustehcenlikten dolayı yıllarca yayın yasağına uğramış olsa da romanın ana teması cinsellik degil.

CİNSELLİK hayatin gerçekçiliği.
iNKAR edilemez
YADIRGANAMAZ
BASTIRILAMAZ
Neden bu kadar endişe ? Sadece kelimelerden korkulmalı mı? Ya da fikirlerden ?

ANA TEMA AHLAKİ ÇERCEVE olduktan sonra zaten bunları yaşamıyor muyuz? Yaşamıyorlar mıymış ? ??

OKU'yunuz, hatta OKU'tunuz. Bunlar gerçekler. ?
ataç ikon Oğlak Dönencesi
kitaba 10 verdi
23 beğen · 44 yorum
Leandros (@leandros)
bravo . . .
21.12.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
"Kış gündönümü yani, 21 Aralık günü, Güneş ışınları Oğlak Dönencesi'ne dik olarak gelir. Bu gün, güney yarımkürede yazın başlangıcı demektir. Aynı zamanda ise Kuzey Kutup Dairesi'nde 24 saat gece yaşanır." Denk mi getirdin bu kitabı bu güne okumayı Hayat?
21.12.17 beğen 6 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Asıl bizim bu danışıklı dövüş hâllerimizden feyz almayı öğrenmen gerek Hayat! Bak ne diyor Sayın Cevizkabuğu : "(...) bayağı tahrik oldum ki sen okurken kalbin durur neme lazım " diyor değil mi? Evvel zamanda beni hastaneye zor yetiştirmişlerdi OĞLAK DÖNENCESİ okuyorken.Bir daha mı? Asla okumam! Sağ ol @karacurin bana doğru yolu gösterdiğin için;gençler bizi anlamıyor Mirim...
06.01.18 beğen 3 cevap
Leandros (@leandros)
Sn. @semih-oktay kör baykuş iranda yasaklı bir kitap. Oğlak donencesi hem Amerika hem de tr de yasaklı bir kitap ( bir dönem tr de baskı sonrası toplatildi ) . Unutmamak gerekir ... Tabular ne de olsa hastalıklı zihinlerin ürünüdür... Sn. @karacurin seni bu kitap hakkında yazdıklarından dolayı şiddetle kınıyorum. Dönemin amerikan rüyasına çengel takmış bir kitap hakkında bu düşünceler nasıl sahvip olabildiniz? Felsefe insanlık anlayışınıza ne oldu?
06.01.18 beğen 1 cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
Sn.@leandros; ~birilerine İnsanlar'ın "poposu"nun olduğunu anlatabilmek için pantolonumu indirip göstermek mi gerekli? Değindiği konu güzel ve etkili olabilir fakat bu kadar pornografik olmak zorundamı? Ki ben yazarın bu tutumundan dolayı kınamadım ki sen beni kınama zahmetinde bulunuyorsunuz ! Kitap güzel fakat aşırı derecede abartılacak bir durum sözkonusu olmadığı ~şahsımca düşüncem bu katılıp~katılmamak hakkına sahipsiniz lakin kınamanız üçün bir sebep göremiyorum
06.01.18 beğen 2 cevap
buket (@ludingirra)
Gülümsemeyi ilke edinmiş ve salt tebessüm değil,arkasından bu hayattaki (kaynağını nerelerden bulduğunu da merak ettiğim) pozitif enerjisini karşısındakine geçirebilen ’Hayat’ Hanım,yazınızı çok beğendim.Zamanındaki elinize ve emeğinize sağlık...Teşekkürler...🌸🌸🙏🏼
21.12.18 beğen 1 cevap