up
ara
‹ Oğlak Dönencesi

Oğlak Dönencesi Paylaşımları

Vüsat

Vüsat

@vayacondios

HİÇLİĞİN KOF ÇANAĞINDA DANS EDİYORUZ! paylaşım fotoğrafı
HİÇLİĞİN KOF ÇANAĞINDA DANS EDİYORUZ!
Kentin kendisi deliliğin en yüksek biçimi ve her bir parçası, organik ya da değil, aynı deliliğin dışavurumu.
ataç ikon Oğlak Dönencesi
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Vüsat

Vüsat

@vayacondios

Kör bir akordeoncuyu izleyerek ara sokaklarda geziniyordum. paylaşım fotoğrafı
Kör bir akordeoncuyu izleyerek ara sokaklarda geziniyordum.
Gerçeğin, gerçekleri kanıtlayanların ona atfettikleri anlamdan öte hiçbir anlamı yoktur.
ataç ikon Oğlak Dönencesi
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Sıradan yabancı  paylaşım fotoğrafı
Sıradan yabancı
Bu kitap bir şekilde yakalıyor beni şaşırtıcı bir anlar zinciri. Okurken çoğu zaman sıkılsam da. Klasik olma sebebi çıkarıyor karşıma. Alıntı efenim.

"Gerçek benin hangisi olduğunu sık sık unutuyorum. Düşlerimde çoğu zaman bir unutkanlık dalgasına kapılıyor, bana ait bedeni ve adı arayarak sokaklarda perişan ve mutsuz bir halde dolanıyorum. Düş ile gerçekliğin arasında bazen ipince bir çizgi oluyor. Bazen biri benimle konuşurken ayakkabılarımın içinden çıkıyor, akıntıya kapılmış bir bitki gibi köksüz benliğimin yolculuğuna başlıyorum. Bu haldeyken hayatın sıradan taleplerini yerine getirebiliyorum - bir eş bulmak, baba olmak, ev geçindirmek, arkadaşları ağırlamak, kitap okumak, vergi ödemek, askerlik yapmak gibi. Bu haldeyken, gereklilik hasıl olsa ailemin iyiliği, ülkemi korumak ya da başka bir amaç uğruna, soğukkanlılıkla insan öldürebilirim. Bir ada cevap veren ve pasaportuna belirli bir numara yazılı sıradan bir yurttaşım ben. Yazgımdan kesinlikle sorumlu değilim."

Oğlak dönencesi - Henry Miller sf:222-223
ataç ikon Oğlak Dönencesi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
10 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Yemek yemek  paylaşım fotoğrafı
Yemek yemek
Camekanın yanından yaşam akıyor... Ben de ıstakoz kadar, on dört ayar yüzük kadar, at merhemi kadar yaşamın parçasıyım, fakat gerçeği kanıtlamak fazlasıyla güç. Gerçek şu ki yaşam konşimentosu ekte gelen bir metadır ve yemeyi seçtiğim şey yemeği yiyen benden daha önemlidir. Her biri ötekini yer durur, dolayısıyla yeme edimi belirleyici, hükmedici bir hale gelir. Yeme eylemi esnasında yiyen kişi tecavüze, adalette geçici olarak yenilgiye uğrar. Tabak ve içeriği, barsakların yırtıcı gücü sayesinde dikkat talep eder ve ruhu birleştirir önce onu hipnotize ederek, sonra yavaşça yutarak, sonra çiğneyerek, sonra sindirerek. Varlığın tinsel bölümü köpük gibi eriyip gider ve gidişine dair hiçbir iz bırakmadan kaybolur, matematiksel bir işlem sonrasında noktanın uzayda kaybolacağından bile daha bütünsel biçimde. Hummanın, ki yarın geri gelebilir, hayatla ilişkisi termometredeki cıvanın ısı ile ilişkisi gibidir. Humma hayatı ısıtmaz, ki bunun kanıtlanmış olması gerekirdi ve böylelikle köfteyle spagettinin kutsanmasını sağlar. Her çiğneyiş bir cinayet eylemiyken, binlerce insan çiğnerken çiğnemek, insan denen türün adil bir biçimde katledilebileceğini ya da sakatlanabileceğini ya da aç bırakılabileceğini ya da işkenceye maruz bırakılabileceğini görmek için gereken toplumsal bakışı sağlar çünkü, giysilerle iskemleye oturup ağzını peçeteyle silmenin avantajı sana en bilge insanların bile kavrayamadığı bir şeyi kavrama olanağı tanır, o da başka bir hayatın mümkün olmadığıdır. Söz konusu bilge insanlar genellikle iskemle, giysi ya da peçete kullanmaktan kaçınırlar. Bu yüzden insanların şu ya da bu arayışla her gün belli saatlerde bu yarığın içinden koşturarak broadway adındaki caddeye gitmesi, şunu ya da bunu kanıtlar, ki matematikçilerin, mantıkçıların, fizikçilerin, astronomların ve benzerlerinin yöntemi tam da budur. Kanıt gerçeğin kendisidir ve gerçeğin gerçekleri kanıtlayanların ona atfettikleri anlamdan öte hiçbir anlamı yoktur.

Oğlak Dönencesi -Henry Miller sf: 101-102
ataç ikon Oğlak Dönencesi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
20 beğeni · 7 yorum beğen ikon
Pelin (@pelinnn)
Cümleleri zaten sıradışı hele cümlelerdeki geçişler sıçramalar halinde, üstelik gerçeklikten kopmadan... Şu çıkarımı okuyunca herhangi birşeye ne kadar dar alandan baktığımı kanıksattı. Okurken sanki yüksek noktadan başlayan teması sürekli değişen bol dönemeçli su kaydırağından kaymışım gibi hissettim :D
20.01.17 beğen 5 cevap
Ömer Aydemir. (@seyyah73)
Kelimeler içinden seçtiklerimiz önemli. Yazar "sindiremediklerini" nasıl çiğnediğini anlatmış :D
20.01.17 beğen 1 cevap
Pelin (@pelinnn)
Geviş getirme geldi aklıma :)
20.01.17 beğen 1 cevap