up
ara

İri Memeler ve Geniş Kalçalar

İri Memeler ve Geniş Kalçalar Konusu ve Özeti

İri Memeler ve Geniş Kalçalar
Kızıl Darı Tarlaları kitabının da yazarı Mo Yan tarafından kaleme alınan İri Memeler ve Geniş Kalçalar kitabı Roman (Çeviri), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Yayınları yayınevinden 2014 yılında 9789750721755 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan İri Memeler ve Geniş Kalçalar isimli kitap 1040 sayfadan oluşuyor. İri Memeler ve Geniş Kalçalar kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750721755
Sayfa: 1040 sayfa Basım Tarihi: 2014
Nobel ödüllü Mo Yan, Çin toplumunun tüm değerlerini altüst eden Kültür Devrimi sırasında yaşananları, dokuz çocuklu bir ailenin başından geçenlerle yansıtıyor. Çocuklar doğdukları andan büyüyünceye kadar o süreçteki olaylardan her birinin dolaylı ya da dolaysız öznesi veya tanığı oluyorlar. Romanın en önemli kişilerinden biri de o çocukların annesi.

Mo Yan, kitabı nasıl yazdığını ve o anne karakterini nasıl oluşturduğunu şöyle aktarıyor:
"Romanı yazarken hiç çekinmeden annemin kişisel deneyimlerinden yararlandım; ama kitaptaki annenin duygusal deneyimleri kurgusaldır ve Gaomi Kuzeydoğu Bucağı'ndaki pek çok annenin deneyimlerine dayanır. Kitabın girişinde, bu kitabı annemin ruhuna adıyorum, diyorum; ama bu kitabı aslında dünya üzerindeki tüm annelere ithaf ediyorum; tıpkı benim şu kibirli ve vahşi hırsımla o küçücük Gaomi Kuzeydoğu Bucağı'nı Çin'in ve dünyanın mikrokozmosu olarak gördüğüm gibi."
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Iri Memeler Ve Geniş Kalcalar Çin Edebiyatı yazarlarından 2012 Nobel ödüllü Mo Yan'dan okudugum geniş hacimli bir kitap.Yazmak istediğim o kadar çok şey var ki kitap uzerine ,nasıl toparlayabilecegim bilemiyorum.
Kitap Jintong 'un anlatımıyla biz okurların önüne çıkıyor.Jintong 'un doğumuyla başlar 60 lı yaşlarına varırken sonlanir.Bu sürede koca bir savaş dönemi geçer gider Kültür Devrimi başlar.Asıl karakter 9 çocuklu bir annedir.Neler yaşamış neler görmüştür okurken heyecaninizi biran bile kaybetmeyeceginizi düşünüyorum.
Çin ile Japonlar arası yaşanan savaş daha sonra Çin içerisinde bir iç savaşa dönüşür.Toprak Ağaları, Devlet adına çalışanlar arasında gücü yeten yetene..Savaşın yaşandığı her toprakta olan sefalet ve acı dolu yaşam gözler önüne serilecek okuduğumuz satırlarda.Çinli kadınların saçlarını, neden kısa kesim önü percemli model yaptığını bunun savaş dönemi bir baskaldiris modası olduğunu öğrendim.Çok ama cok ilgimi çeken bir durum ise Lotus Ayak meselesi.Neden kız çocuklarının ayakları sıkı sıkı baglanmaktaydi. 5 yaşını alan her kiz cocugu bu geleneksel durumu yasamak zorundamiydi.Ayakları bağlanmadan evlenmeleri mümkün degilmiydi.Ufak bir araştırma yapınca bu gerçeklik beni çok etkiledi.😥😥😥
Kitabın kalınlığı veya ismi sizi yanıltmasın lütfen.Tamam içeriğinde alanen küfür içeren cümlelerle karşılaşacaksınız bu durumu yadirgayabilir, olmaması gerektiğini düşünebilirsiniz.Benim iyi ki okudum dediğim eserlerden biri oldu Iri Memeler Ve Geniş Kalçalar.
Çocuk Jintong (meme düşkunu)annesinin memeleri için şöyle der _"Onunkiler aşktı, siirdi,o yüce ve uçsuz bucaksız gökyüzü üzerinde altın sarısı basaklarin dalgalandığı zengin ve verimli topraklardi."
Kitapta biraz hangisi hangi çocuktu kim kiminle evlendi karmaşası yaşayabilirsiniz tavsiyem sayfa 37 nin ucunu hafife kivirip bir işaret bırakmanız. ilk yarıya kadar defalarca baktım bu sayfaya sonra olayların akışına bıraktım kendimi .1038 sayfa bu kitaptan bikmadin mi derseniz sadece sayfa 800 ile 900 arasi olan bölüm olmasa da olurdu diyebilirim.Okumak isteyen arkadaşlarıma son bir sey daha söylemek istiyorum neden bilmem ama kitap bana biraz da Gabriel Marquez in Yüzyıllık Yalnızlık adlı kitabını anımsattı.O kitabi da aynı lezzette okumustum.
6 beğen · 1 yorum
Red Red (@khaos)
Üç yıldır elimde olmasına karşın bir sebepten (muhtemelen hacimsel bir sebep) bir türlü başlayamadığım bir kitap. Fakat bir gün muhakkak okuyacağım. İnceleme için teşekkürler.
22.03.19 beğen cevap
madison

madison

@madison

kara mizah...
Öncelikle kitapla ilgili tüm ön yargılarınızı bir kenara atmalısınız. İsmi, sayfa sayısı gibi şeylere takılmayın. Kitabın en temel konusu Çin'deki kültür devrimi lakin bu kadar basite indirgemek yazara da okura da haksızlık etmek olur. Kültür Devrimi öncesinden başlayarak sonraki süreci 9 çocuklu bir ailenin en küçük çocuğu Jintong'un gözünden anlatıyor Mo Yan. Toplumda hem Japonya'yla olan mücadele sebebiyle hem de halkın devrimci-karşı devrimci olarak bölünmesiyle ortaya çıkan bir kaos mevcut. Devrim adına halkın malına el koyuluyor. Bir sürü farklı eyalette bir sürü farklı "ordu" meydana çıkıyor; olan ise halka oluyor. Tüm bu kaos ortamında ailesine sahip çıkmaya çalışan bir anne aslında bizim tüm olay örgümüzün sürekliliğini sağlayan. Bu anne çocuklarını koruyabilmek için komutanlara tokat atan, göz göre göre ölüme yürüyen bir anne. Konusuyla ilgili bir çok soru soruldu o yüzden detaylı anlatma ihtiyacı duydum; kitaba başlamadan önce ben de pek bir bilgi toplayamamıştım.
Anlatımı yer yer müthiş eğlenceli (kahkahalara boğulabilirsiniz), yer yer çok duygusal. Yekta Kopan'ın da dediği gibi tam bir kara mizah.
(İlk 200 sayfadan çok beklentiniz olmamalı sabır isteyen bir kitap, başlarda altyapı hazırlanıyor.)

Keyifli okumalar.
4 beğen · 0 yorum

İri Memeler ve Geniş Kalçalar - S41

Sun halanın avlu duvarından geçerken keskin ve çok hoş bir koku aldılar. Evin bacasından çıkan yoğun ve beyaz bir duman gördüler. Beş dilsiz çocuk karınca sürüsü gibi eve çıra taşıyordu, siyah köpekler ise kırmızı dillerini sarkıtmış, sanki bir şey bekliyormuş gibi kapının yanına çömelmişti.
Zübeyde Yerebatan tarafından eklenmiştir.
madison

madison

@madison

Sayın köy halkı, ayağa kalkın, ya devrimlesinizdir ya da devrime karşısınızdır, arada yürünebilecek bir orta yol yok!
ataç ikon İri Memeler ve Geniş Kalçalar
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
5 beğen · 0 yorum
madison

madison

@madison

Eğer kötü biri olacaksan kalbin taş gibi olmalı, göz kırpmadan adam öldürmelisin. Eğer iyilik yolunda ilerleyeceksen başın hep yerde olsun, bir karıncayı bile ezme. Asla olmanı istemediğim şeyse bir yarasaya dönüşmen; kuş desen kuş değil, canavar desen canavar değil.
ataç ikon İri Memeler ve Geniş Kalçalar
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum
madison

madison

@madison

Devrim bir tümörü kesip ondan kurtulmak gibidir, arada etinden iyi parçalar da kopar ama bu bizi tümörü kesip almaktan alıkoymamalı.
ataç ikon İri Memeler ve Geniş Kalçalar
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum
madison

madison

@madison

Kim başa geçerse geçsin bizler sonuçta sıradan halk olarak kalacağız.
ataç ikon İri Memeler ve Geniş Kalçalar
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum
Ahmet KARAMAN

Ahmet KARAMAN

@ahmetkaraman

Kim başa geçerse geçsin bizler sonuçta sıradan halk olarak kalacağız.
ataç ikon İri Memeler ve Geniş Kalçalar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Red Red

Red Red

@khaos

 paylaşım fotoğrafı
@bs görüldüğü üzere üzerime düşen görevi layıkıyla yapmış olmanın haklı sevincini yaşıyorum. Adını halılara yazdım @bs, çalgı çengi ekibini de hazır ettim üstelik. Gece mum ışığı ile donatacaktım ama dedikodu olur diye yapmadım. Daha ne yapayım, şimdi gelsin beşi bir yerdeler @bs
ataç ikon İri Memeler ve Geniş Kalçalar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
46 beğeni · 33 yorum beğen ikon
kişibaşınadüşenmilligelir (@kisibasinadusenmilligelir)
Aga başka kitap ekleseydin keşke:)
05.04.18 beğen 5 cevap
Burcu S. (@bs)
Vuuuhhh =)) Özel jüri ödülünü hak ettin. Ödülünü çek olarak mı alırsın, sürpriz paket olarak mı? =)
05.04.18 beğen 5 cevap
Burcu S. (@bs)
Red'e oy verirseniz Neokur'a deniz getireceğim!
05.04.18 beğen 8 cevap