up
ara
‹ Tüm İri Memeler ve Geniş Kalçalar İncelemeleri

İri Memeler ve Geniş Kalçalar Kitap İncelemeleri

nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Iri Memeler Ve Geniş Kalcalar Çin Edebiyatı yazarlarından 2012 Nobel ödüllü Mo Yan'dan okudugum geniş hacimli bir kitap.Yazmak istediğim o kadar çok şey var ki kitap uzerine ,nasıl toparlayabilecegim bilemiyorum.
Kitap Jintong 'un anlatımıyla biz okurların önüne çıkıyor.Jintong 'un doğumuyla başlar 60 lı yaşlarına varırken sonlanir.Bu sürede koca bir savaş dönemi geçer gider Kültür Devrimi başlar.Asıl karakter 9 çocuklu bir annedir.Neler yaşamış neler görmüştür okurken heyecaninizi biran bile kaybetmeyeceginizi düşünüyorum.
Çin ile Japonlar arası yaşanan savaş daha sonra Çin içerisinde bir iç savaşa dönüşür.Toprak Ağaları, Devlet adına çalışanlar arasında gücü yeten yetene..Savaşın yaşandığı her toprakta olan sefalet ve acı dolu yaşam gözler önüne serilecek okuduğumuz satırlarda.Çinli kadınların saçlarını, neden kısa kesim önü percemli model yaptığını bunun savaş dönemi bir baskaldiris modası olduğunu öğrendim.Çok ama cok ilgimi çeken bir durum ise Lotus Ayak meselesi.Neden kız çocuklarının ayakları sıkı sıkı baglanmaktaydi. 5 yaşını alan her kiz cocugu bu geleneksel durumu yasamak zorundamiydi.Ayakları bağlanmadan evlenmeleri mümkün degilmiydi.Ufak bir araştırma yapınca bu gerçeklik beni çok etkiledi.😥😥😥
Kitabın kalınlığı veya ismi sizi yanıltmasın lütfen.Tamam içeriğinde alanen küfür içeren cümlelerle karşılaşacaksınız bu durumu yadirgayabilir, olmaması gerektiğini düşünebilirsiniz.Benim iyi ki okudum dediğim eserlerden biri oldu Iri Memeler Ve Geniş Kalçalar.
Çocuk Jintong (meme düşkunu)annesinin memeleri için şöyle der _"Onunkiler aşktı, siirdi,o yüce ve uçsuz bucaksız gökyüzü üzerinde altın sarısı basaklarin dalgalandığı zengin ve verimli topraklardi."
Kitapta biraz hangisi hangi çocuktu kim kiminle evlendi karmaşası yaşayabilirsiniz tavsiyem sayfa 37 nin ucunu hafife kivirip bir işaret bırakmanız. ilk yarıya kadar defalarca baktım bu sayfaya sonra olayların akışına bıraktım kendimi .1038 sayfa bu kitaptan bikmadin mi derseniz sadece sayfa 800 ile 900 arasi olan bölüm olmasa da olurdu diyebilirim.Okumak isteyen arkadaşlarıma son bir sey daha söylemek istiyorum neden bilmem ama kitap bana biraz da Gabriel Marquez in Yüzyıllık Yalnızlık adlı kitabını anımsattı.O kitabi da aynı lezzette okumustum.
6 beğen · 1 yorum
Red Red (@khaos)
Üç yıldır elimde olmasına karşın bir sebepten (muhtemelen hacimsel bir sebep) bir türlü başlayamadığım bir kitap. Fakat bir gün muhakkak okuyacağım. İnceleme için teşekkürler.
22.03.19 beğen cevap