up
ara

Babam Çatlı

Babam Çatlı Konusu ve Özeti

Babam Çatlı
Çatlı Reis kitabının da yazarı Gökçen Çatlı tarafından kaleme alınan Babam Çatlı kitabı Tarih, Biyografi türünde okuyucusu ile buluşuyor. Bilgeoğuz Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9786055965273 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Babam Çatlı isimli kitap 462 sayfadan oluşuyor. Babam Çatlı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Bilgeoğuz Yayınları
ISBN: 9786055965273
Sayfa: 462 sayfa Basım Tarihi: 1970
'Bu akşam soğuk olacak eve girmeyin...!'3 Kasım habercisi olan son telefon konuşmamız: "Kızım sana bırakabileceğim en büyük mirasım yaşadıklarımdır. Başını hiçbir zaman eğmeyeceksin."......Onun içinde mor dağlara türkü söylemek, uzaktan geçen turnalara el sallamak vardı. O bir devre damgasını vurdu ama içindeki türküyü hiç duymadılar, dinlemediler... Yükselen canhıraş çığlıkların ortasında hep bir "sebep" olarak görüldü, gösterildi.Oysa bir insanın tek başına bu kadar "çok sebep" olması mümkün değildi. "Utanç Duvarları" gibi yükselen tek yanlı sese verilen bir cevabı özleyenlere ve "Utanç Duvarları"nın acımasız mimarlarınadır sözümüz...Sadece ve sadece dile getirilmemiş gerçeklerin hikâyesini okumak hakkı, bu hakkı isteyen herkesindir...-Gökçen Çatlı-
Harun Bora Tunç

Harun Bora Tunç

@sadaktakipusat

Kızının Dilinden Sırlarla Dolu Bir Adam.
Türkiye'nin neredeyse çeyrek asrına konu olan ve hasır altı edilen bütün olaylara konu edilen Abdullah Çatlı'yı hakkıyla okumak isteyenler için edinilmesi gereken mühim kitap. Susurluk Kazasında hayatını kaybeden Çatlı hakkında, Türkiye'de birçok kitap çıktı; kimi onu sayfalara bir katil olarak geçerken, kimi ise adeta fantastik bir kahraman olarak anlattı. (Abartmıyorum, okuduğum bir kitapta neredeyse pelerini eksikti.)

İster yazılsın, ister yazılmasın, isterse de dile getirilmekten ar edilsin Türkiye kurulduğu günden bu yana terör örgütleri ile mücadele eden tek ülkedir. Böyle bir ülke daha dünya tarihinde yoktur. İşte ASALA gibi, yurtdışında diplomat ve büyükelçilerimizi öldüren Ermeni Terör Örgütü hakkında devlet, uluslararası platformda haklılığını ispat edemeyince, resmi olmayan yollara başvurmak zorunda kaldı. Bunun için de, ülkesi için canını feda edebilecek ve hiçbir şeyini kaybetmekten sakınmayacak isimleri tercih etti. Abdullah Çatlı da bunun için biçilmiş bir kaftandı ve Fransa'ya giderek, ülkeyi güç bir durumdan kurtardı. Hayatını kaybetmesinin ardından bütün faili meçhul cinayetlerde onun adını görmemiz kimseyi şaşırtmamalı aslında. Zira statükonun en büyük alışkanlığı da budur. Gökçen Hanım'ın da anlatımından anlayacağımız esasen Çatlı'nın, solcu gençler ile sağcıların birbirlerini öldürmelerini saçma bulmasıdır. Annesi de kazanın ardından oğlunun adını televizyonlarda sık duymasına, bunların hepsini susturan benim oğlum muymuş, der. Kardeşinin anlatımına bakılacak olursa ağabeyi, 12 Eylül'den sonra Turgut Özal gibi yetkililerle bire bir çalışmıştır.

Hayatını kaybettiği kazayı dün gibi hatırlıyorum. Devlet - Mafya ilişkilerinin açığa çıkacağı söylenmişti ancak zamanın devlet görevlileri dahil kimse Çatlı hakkında kötü bir söz söylemedi. Sadece, Dündar Kılıç son zamanlarda uyuşturucu kullandığını iddia etti ancak bu da ispat edilemedi. Ajandasının halen eski Milletvekili Sedat Bucak'ta olduğu bilinmektedir. Devletle anlaşma masasına oturduğunda istediği tek şey ise Bahçelievler Katliamının gözden geçirilmesi ve Türkeş'in serbest bırakılmasıdır. Netice olarak ASALA çökmüştü ancak Bahçelievler Katliamı Çatlı'nın üzerine yıkılmıştır ve Türkeş ancak 5.5 sene sonra (bütün siyasi parti genel başkanlarından sonra) cezaevinden çıkmıştır. Masa başında Korkut Eken'in de aralarında bulunduğu devlet yetkililerine masaya vurarak, "Hepiniz beni kullandınız." diye bağırması da Ergenekon Davası kayıtlarına geçmiştir.

Sonuç olarak, daha temiz ve şeffaf bilgiler ortaya konulana dek, Çatlı hakkında okuyabileceğiniz tek kitaptır.
ataç ikon Babam Çatlı
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

O dönemdeki derin devleti ve mafya-devlet-siyaset üçlüsünü sade ve akıcı dille anlatan, bizzat Çatlı'nın kızı tarafından kaleme alınmış, medyaya yansımayan birçok çarpıcı konunun da serpiştirildiği güzel bir kitap. Merakı olanlara tavsiyemdir ancak yazarın ilk kitabı olduğu için çıta seviyesi bellidir, bunu da belirtmekte yarar var.
ataç ikon Babam Çatlı
kitaba puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Sezgi

Sezgi

@sezgii

Dönemin büyük adamı Asala terör örgütünü bitiren adam Çatlı. Bizim tabiirimizle Reis Çatlı.

Birebir kızından okuyoruz olayları. Hep aklıma Ali Kınık'ın dizeler geliyor bu kitaba bakınca;

''Bir hayat böyle tersine dönmez
Bir yiğit böyle harcanmaz
Dağlara taşlara bağırasım geliyor
içim yanıyor içim bildiğin gibi değil…''
ataç ikon Babam Çatlı
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Seher Şahin

Seher Şahin

@senkitaplarinyazildigiyersin

Kızının ağzından Çatlı'yı okumak öyle anlamlı ki...
Muhakkak okunması gereken bir kitap. Çatlı'yı tüm gerçekliğiyle merak edenler için özellikle de.
ataç ikon Babam Çatlı
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Vedat Özgan

Vedat Özgan

@vedatozgan

İsmini çok duyduğum ve bilgi edinmek istediğim bir kitaptı.Herkesin okumasını tavsiye ederim.Kendi kızı tarafından kaleme alınmış bir kitap
ataç ikon Babam Çatlı
kitaba 6 verdi
0 beğen · 0 yorum

Babam Çatlı - S41

Abaza asıllı 22 Nisan 1947 doğumlu olan Tarık Ümit'in yaşamı, şayet öldürüldüyse kaçırıldığı Mart 1995'de bitmiş sayılabilir. Ümit'in gerisinde bulunan ilk şey Silivri yakınlarında, jandarma bölgesine giren Büyükkılıçlı beldesinde 34 ZU 478 sahte plakalı Chevrolet Camaro marka arabasıdır. Bu plaka güvenlik gerekçesiyle, dönemin Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar tarafından verilmiştir.
Nuri Sözal tarafından eklenmiştir.
Canan Topaloğlu

Canan Topaloğlu

@canantopaloglu

"Bu gece soğuk olacak eve girmeyin!."
ataç ikon Babam Çatlı
kitaba 2 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum