up
ara

İlk Aşk

- An Abundance of Katherines

İlk Aşk Konusu ve Özeti

İlk Aşk
Katherine gibi bir sevgili hayali olan Colin'in tüm denemeleri başarısızlık ile sonuçlanır.
Yazar:
Çevirmen: Çiçek Eriş
Yayınevi: Pegasus
ISBN: 9786053433156
Sayfa: 320 sayfa Basım Tarihi: 2006
İlk Aşk Kitabı Hakkında Genel Bilgiler
John Green adından Aynı Yıldızın Altında kitabı ile bahsettirmeyi başarsa da ilk kitabı olan Alaska'nın Peşinde ile de ödülü yakalamıştır. 2. kitabı olan İlk aşk, Aynı Yıldızın Altında'nın ününün artması ile raflarda yeniden yerini aldı.

İlk Aşk Kitabının Konusu
Hayatta unutulmaktan korkan Colin, bir buluş yaparak hafızalara kazınmayı istemektedir. Katherine ismine olan aşkı 19 başarısız deneme ile sonuçlanacaktır.

İlk Aşk Kitabının Özeti
Colin, daima Katherine gibi bir sevgilisinin olmasını hayal etmektedir. Hayal etmek ile kalmamış ve bunun için çabalamıştır. Girişimleri 19 kez başarısızlık ile sonuçlanmıştır. Kendi hayatına bir şeyler katması gerektiğinin farkına varmıştır ve işe yaramayan dış görünüşünün yerine zekasıni kullanma kararı almıştır.

Colin, romantik ilişkilerin analizini çıkartmaya çalışarak formüllerini çıkartmaya çalışır. Bu sayede bilimsel veriler elde ederek kız arkadaş edinme planları yapmaktadır.

Bunu başarabilirse terk edilenlerin kahramanı olacağını düşünmektedir. İlişkiler artık karmaşık olmaktan çıkacaktır. Oysan Colin'in planı hiç kolay değildir. Planlamış olduğu bu durum onu farklı maceralara çıkartacaktır.

Colin'i IQ düzeyi normalin oldukça üzerindedir. Zeka seviyesi epey yüksek olan Colin, özel bir çocuktur ve eğitimini de bu düzeyde almaktadır. Fakat Colin'in farklı bir problemi bulunmaktadır.

Colin, Katherine adında 19 kız ile çıkmıştır ve tüm ilişkilerinde terk edilmiştir. 19. kız arkadaşı Katherine'in de onu terk etmesi üzerine farklı düşüncelere sürüklenmiştir.

Colin zeki bir kişi olduğu için hayatta unutulup gitmesini engelleyecek bir başarıya imza armak ister. Lakin, aklına henüz bir fikir gelmemiştir. Katherine adında ki 19. kız arkadaşı da onu terk ettiğinde kişiler arasında ki ilişkinin gidişatının tahminine yönelik bir formül geliştirme kararı alır. Ve bunun için geçmişinde ki sevgililerini incelemeye başlar.

Colin, aklını dağıtmak için yanına en yakın arkadaşı olan Hasan'ı da alarak uzaklara doğru arabayla bir yolculuğa çıkar. Ufak bir kasabaya varırlar. Kasabada bulunan müzeyi gezmeye karar verirler. Müze aynı zamanda bir mezardır. Bu müzede Lindsey isminde güzel bir kız ile tanışırlar.

Sadece bir sevgilisi olan Lindsey'in erkek arkadaşının da adı Colin'dir. Lidnsey'in annesi Colin'i tanımak için onu yemeğe davet eder. Lindsey'in annesi Colin ve Hasan'a iş teklifinde bulunur. Bu teklifi kabul ederler ve Colis ve Hasan, Lindsey ile birlikte yaşamaya başlarlar.

Lindsey aşık olduğu Colin ile ilişkisine devam ederken, iş arkadaşı olan Colin'in formülüne de yardımcı olmaya çalışır ve ikili arasında yakınlaşma başlamış olur. Birlikte çok fazla zaman geçirmeye başlayan ekip, üzerinde çalışmakta olduğu formülü tamamlar ve formül doğru bir şekilde çalışır. Colin'in eski sevgilileri ile olan ilişki sonuçlarını doğru tahmin eder.

Formülü günümüzde var olan ilişkiler üzerinde deneyeceklerken sevgilisi Lindsey'i aldatır ve ilişkileri son bulur. Bunun üzerine buldukları formülü Lindsey'in ilişkisi üzerinde denerler ve ilişkinin tam zamanında bitmiş olduğunu görürler. Colin sonunda başardığını düşünür. Aldatılan Lindsey'e destek olurken aralarında bir aşk başlar. Formülü bu ilişki üzerinde korkarak deneyen Colin, ilişkinin 4 gün süreceğini öğrenir. 4. günde Colin, masasının üzerinde Lindsey'den kendisine yazılmış bir not bulur.
Dilara

Dilara

@dilara23

Aslında neredeyse bir yıldır okumak istediğim ama almaya cesaret edemediğim sonunda kuzenimden okuduğum bir kitaptı. Evet, birkaç olumsuz yorumlar duymuştum. Ama bu kitabı kendim okuyup bitirdikten sonra şunu anladım: Herkesin kitabı yorumlama ve keyif alma şekli farklı. Çünkü ben okurken çok keyif aldığımı söylemeliyim. Kurgusu için her zamanki John Green diyorum :) Yine inanılmaz bir deha olarak zekasını konuşturmuş. Kitabı okurken sırıttığım, kimse yokken kahkaha attığım ve sonunu olmasa da birkaç olayın gerçekleşeceğini tahmin ettiğim yerler oldu. Matematik kısmına gelince, ilk yaptığı grafiğe anlamak için tam 10 dakika bakıp en azından bir şekilde bir şeye benzetmeye çalıştım. Ama dediğim gibi sadece çalıştım. Ondan sonraki her grafiği ya da onlar her neyse onları da inceledim ama pek ne anlama geldiklerini bilmeyerek. Zaten benim için önemli olan buradan birinin dediği gibi, John Green'in olayı anlatması değil, olayı anlattığı şekli yani kullandığı mizacı, kelimeleri. O yüzden bu kitabı iyi ki okumuşum diyorum.
ataç ikon İlk Aşk
kitaba 8 verdi
0 yorum
inci öztürk

inci öztürk

@inciozturk - Yalova

ilk John Green kitabı
Bu yazarı çok duydum, okuma fırsatı bulamamıştım ya da okumayı geciktirmemde popülarite etken oldu diyelim itiraf etmek gerekirse:) okuduğum ilk John Green kitabıydı. neyse bu kitabı kısa sürede bitirdim ve gerçekten çok eğlendim okurken çok güldüm:)) Colin ana karakterlerinden biri yakın arkadaşı Hasan ile bir maceraya yelken açıyor. Colin üstün zekalı entelektüel dünyada iz bırakmayı yaşama amacı halinee dönüştürmüş biri Hasan ise hayatta bir amacı olmayan alabildiğine rahat bir tip bu ikisi muhteşem ikili olmuşbence okuyun derim sayfalar nasıl ilerlemiş siz de benim gibi şaşıracaksınız:)) dipnotları da atlamayın sakın okurken:)
ataç ikon İlk Aşk
kitaba 5 verdi
0 yorum
Gamze Şahin

Gamze Şahin

@gamzesahin - Gazimağusa

Kitap bir filme uyarlansa ben o filme giderim.Kitabı beğendim belki hikayede anlatılan gençlerle aynı dönemde olduğumdan dolayıdır bilemiyorum.Kitabı okurken sadece teoremleri okurken sıkıldım.Belki de matematik kavramanı hala çözemediğimdendir.John Gree'nin okuduğum ikinci kitabı Aynı Yıldızlar Altında yı okuyup filmini izlemiştim.O kitabı da sevdim.John Green kitaplarında karakterlerin kafa yapılarını seviyorum.Farklı bakış açıları olmalarını,hikayeyi falan.
ataç ikon İlk Aşk
kitaba 10 verdi
0 yorum
Corpus

Corpus

@corpus - İstanbul

Okuduğum en iyi JG kitabı olarak kitaplığımda yerini almış bulunuyor İlk Aşk. Yazarın diğer kitaplarını okurken bir şeyler eksik gelmişti, fena halde. TFIOS ve PT elbette sevdiğim kitaplar arasında ama bu kitap daha farklı hissettiriyor. Evet, tamam, olmuştur diyebiliyorum düşündüğümde. Şu böyle ya da o şöyle olamaz mıydı diye düşünmüyorum. Ve şimdi Colin'i düşünerek gülümsemek de ayrı bir güzel... Okuma eylemi insanı gerçekten mutlu ediyor. :)
ataç ikon İlk Aşk
kitaba 8 verdi
1 yorum
Ceyda Aktaş (@ceydaaktas)
John green'in diğer Kitaplarına göre biraz sönük kalsada beğendim. Dili herzaman ki gibi akıcı ve yeni bilgilerle doluydu :)
26.04.15 beğen cevap
Açelya Batur

Açelya Batur

@acelyabatur - İstanbul

John Green beyin sıradışı bi yazar olduğunu kanıtlamak için ıkınıp sıkınıp ortaya çıkardığı bir kitap olmuş bence. Yazarın diğer kitaplarına göre ortalamanın altında. Okurken sıkıldım,bunaldım,şiştim. Dili akıcı ama kitap akmıyor. Okurken heyecan aradım ama sayfayı her çevirdiğimde daha da sıkıldım. Her okurun farklı bir zevki vardır tabii olarak lakin bu kitap zevkin ötesinde bir şeylerin ispatı için yazılmış hissi uyandırdı.
ataç ikon İlk Aşk
kitaba 2 verdi
0 yorum

İlk Aşk - S41

"Olabilir ama Hardee's'teki kadın Gutshot 'ı ' ücra yer ' diye betimledi," dedi Hasan kadının aksanını taklit ederek
Bilge Karataş tarafından eklenmiştir.
fall

fall

@aysenur6 - Bitlis

Hepimiz önemliyiz; belki çoktan az ama hiçten fazla
ataç ikon İlk Aşk
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Merve Balcıoğlu

Merve Balcıoğlu

@mervebalcioglu

İnsan her yerde doğa ile kaderi suçlar ancak kaderi çoğunlukla kişiliği ve tutkularının, hataları ve zayıflıklarının bir yansımasıdır.
ataç ikon İlk Aşk
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Selin

Selin

@selin18 - Ankara

O gülümsemeyi göz ardı etmek mümkün değildi. O gülümseme nice savaşlar bitirip kansere çare olabilirdi.
ataç ikon İlk Aşk
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ceylan Bektaş

Ceylan Bektaş

@ceylanbektas - Kocaeli / İzmit

Çünkü bence önemli olmak harbiden bok gibi bir fikir. Ben kimsenin gündeminde olmak istemiyorum çünkü ne kadar yükselirsen o kadar kolay hedef olursun. Önemli oldukça hayatın da kötüleşir.
ataç ikon İlk Aşk
kitaba 2 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Tuğçe

Tuğçe

@tugce2 - Eskişehir

Hepimiz önemliyiz; belki çoktan az ama hiçten fazla.
ataç ikon İlk Aşk
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
312
KİTAP
Tavsiye Ettiğim Kitaplar
Kitap tavsiyesi arayanlar buraya! Herhangi bir kitap türüne bağlı kalmaksızın beğenerek okuduğumuz ve herkesin okumasını tavs...
195
KİTAP
Zaman kaybı olan kitaplar
Bitse de kurtulsam dediğiniz, okuduktan sonra kendinize bir şey katmadığını düşündüğünüz, zamanımı keşke başka bir kitaba ver...