up
ara

Dalay Lama'nın Kedisi

- The Dalai Lama's Cat

Dalay Lama'nın Kedisi Konusu ve Özeti

Dalay Lama'nın Kedisi
İlk kitabı ile edebiyat dünyasına giren David Michie tarafından kaleme alınan Dalay Lama'nın Kedisi kitabı Roman (Çeviri), Budizm türünde okuyucusu ile buluşuyor. Maya Kitap yayınevinden 2014 yılında 9786055675912 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Dalay Lama'nın Kedisi isimli kitap 252 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Burcu Yalçınkaya çevirmiştir. Dalay Lama'nın Kedisi kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Burcu Yalçınkaya
Yayınevi: Maya Kitap
ISBN: 9786055675912
Sayfa: 252 sayfa Basım Tarihi: 2014
Ölmek üzere olan bir sokak kediciği Dalay Lama tarafından bulunup tapınağa getirildikten sonra boncuk gözleriyle Budist liderin hayatındaki her şeyi gözlemlemeye başlar. Bu şekilde insanoğlu ve hayvan arasındaki, sadece en sessiz anlarda ortaya çıkan zamansız bilgeliğe tanık olur. Hazretleri'nin kedisi Hollywood yıldızlarına kendini sevdirirken, Budist keşişlerle birlikte modern çağda nasıl aydınlanacağını hem öğrenir hem öğretir. Bu kitapta bir kedinin insanların içindeki güzelliği nasıl ortaya çıkardığına şahit olacaksınız. Dalay Lama'nın Kedisi eğlenceli ve sürükleyici olmasının yanında merakınızı ve düşünme isteğinizi de körüklüyor.

Bu büyüleyici hikaye gerçekten nadir bulunan türden. Ne söylesem az.
- Gay Hendricks-

Dalay Lama'nın maceracı kedisiyle samimi vakit geçirmek çok keyifliydi. Bu sevimli ve son derece eğlenceli kitap sizi neşelendirecek ve kalbinizi ısıtacak. Dalay Lama'nın kedisiyle bir köşede kıvrılın.
-Michael Carroll-
Uzel

Uzel

@uzel

Çok hafif, çok kolay okunan bir kitap. Yetişkinler için tatil kitabı olarak görülebilir. 12-13 yaşından itibaren gençlerin rahatça okuyabileceği biçimde yazılmış. Budizm'e son derece hafif bir giriş de yapılmasını sağlayacak olan kitap, özellikle kediseverlerin hoşuna gidecektir.

Tür olarak bakarsak, gerçek kişilerin kurmaca karakterlerle bir araya getirildiği bu gibi romanların, dikkatsiz okurlarda kurgu ile gerçeğin çorba hâlinde yutulması gibi bir duruma yol açışına sıkça rastlıyoruz. Sonra, kitaptaki Dalai Lama karakterine söyletilmiş bir repliği alıp, gerçek Dalai Lama alıntısı imiş gibi orada-burada paylaşabiliyorlar. En sık karşılaşılan örnek, Elif Şafak'ın Aşk kitabındaki Şems karakterinden alıntı yapılıp, gerçek Şems söylemiş gibi (Elif Şafak/Aşk diye belirtmeden) paylaşılması. Buna dikkat edilerek okunması rica olunur.

Son bir not, çeviri hakkında. Kitap boyunca bir kaç yerde tekrarlanan tek bir şaşırtıcı hataya rastladım: İngilizce "hair" sözcüğü hem "insan saçı" hem de "hayvan tüyü" anlamında kullanılır. Çevirmen, kedi-köpekten söz ederken "tüy" diyeceğine "saç" demiş (örn. bkz. s.69 ve s.70).
ataç ikon Dalay Lama'nın Kedisi
kitaba 6 verdi
0 beğen · 0 yorum

Dalay Lama'nın Kedisi - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Uzel

Uzel

@uzel

Ben odaya girdiğimde sepetinde uyuyan köpek, önce burnunu kaldırıp havayı kokladı. Güvende olduğuna karar verdiğinden olacak, ardından tüylü başını sepete gömdü. Ben ise onun varlığını görmezden gelerek yanından geçip gittim ve önce Chogyal'ın masasına, oradan da ahşap dosya dolabının üstündeki gözetleme yerime atladım.

Dakikalar sonra Chogyal geldi. Eğilerek küçük köpeği okşadı ve her zaman bana özel olduğunu düşündüğüm o şefkatli ses tonuyla konuştu. Tüylerim ürpermişti, bu ihanet daha da derinleşmişti. Chogyal hayvanı okşayarak ve severek hayli zaman geçirdi. Sanki benim orada olduğumun farkında değil gibiydi. Ona iyi göründüğünü, tatlı bir yaradılışta olduğunu ve özel ilgi göstereceğini göstermiş oluyordu. Gerçi çok da sıska bir köpekti bu. Zamanında aynı şeyleri benim kulağıma da fısıldıyordu ve ben bunların samimi olduğunu, hissederek söylendiğini düşünüyordum.

Chogyal'ın bu sözleri o donuk gözlü, cansız tüylü, her şeye burnunu sokan hayvana söylediğini duyunca, bu iltifatların bana özel olmadığını, Chogyal'ın bunları dört ayağı ve tüylü yüzü olan herhangi bir canlıya söyleyebileceğini fark ettim.

Demek bizim ilişkimiz buraya kadarmış!
ataç ikon Dalay Lama'nın Kedisi
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Uzel

Uzel

@uzel

Bayan Trinci gidecekmiş gibi kapıya yöneldi. Kapıyı açmadan önce tereddüt etti.
-- "Size bir soru sorabilir miyim?"
-- "Elbette."
-- "Buraya yirmi yıldan fazla bir süredir yemek pişirmek için geliyorum ama hiç benim dinimi değiştirmeye çalışmadınız. Bunun nedeni nedir?"
-- "Bayan Trinci, ne kadar da tuhaf şeyler söylüyorsunuz böyle!" dedi Dalai Lama gülerek. Bayan Trinci'nin elini nazikçe elleri arasına alarak "Budizm'in amacı insanların dinini değiştirmek değildir. Budizm'in amacı mutlu olmaları için insanlara gerekli araçları sağlamaktır. Böylelikle bu kişiler daha mutlu Katolikler, Ateistler, Budistler olurlar. Bir çok çeşidi var bunun ve biliyorum ki siz bir tanesine mensupsunuz."
ataç ikon Dalay Lama'nın Kedisi
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum