up
ara

Zeplin

Zeplin Konusu ve Özeti

Zeplin
Edebiyat Seti - 6 Kitap Takım kitabının da yazarı Karin Tidbeck tarafından kaleme alınan Zeplin kitabı Fantastik, Roman (Çeviri) türünde okuyucusu ile buluşuyor. Aylak Kitap yayınevinden 2014 yılında 9786054972098 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Zeplin isimli kitap 160 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Tülin Er çevirmiştir. Kitap Fantastik Evrenlerin Kapılarını Aralayan En İyi Fantastik Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Zeplin kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Tülin Er
Yayınevi: Aylak Kitap
ISBN: 9786054972098
Sayfa: 160 sayfa Basım Tarihi: 2014
İsveçli yazar Karen Tidbeck'in tekinsiz, ama tekinsiz olduğu kadar da olağanüstü dünyasına hoş geldiniz. İskandinav kültürünün alacakaranlığından ve melankolisinden doğan bu öyküler, güneşin dönmeyi bıraktığı bir dünyanın büyülü atmosferine sahip: Fantazyadan, büyülü gerçekliğe, bilimkurguya ve hayalî bir yaratığın Borgesvari taksonomisine kadar uzanıyor. Bu öyküler rahatsız edici; bir o kadar da kara mizahın engin zekâsını içeriyor. Tidbeck, bildiğimizi sandığımız dünyadan güçlü bir kopuş duygusu yaratarak, akla hayale sığmaz çok sayıda şeyin ortaya çıkabildiği bir yarığa yönlendiriyor bizi.

"Daha önce Zeplin gibi bir şey okumadım. Belirgin bir şekilde Kuzeyli oluşunu saymazsak Karin Tidbeck'in hayal gücü hiçbir sınıfa girmiyor -usul usul, zekice, anlatılamayacak kadar tuhaf... Ve çeşitli. Ve tedirgin edici. Ve eğlenceli. Ve gizemli biçimde dokunaklı. Bunlar şahane hikayeler."
- Ursula K. Le Guin-

"Sade ve canlı, temkinli ve tuhaf… imkânsızlıkların harmonisiyle Tidbeck, esaslı bir ses."
- China Miéville-

"Tidbeck'in tekinsiz ve rahatsız edici yazma yeteneği adeta tanrı vergisi. Bu harika, ustaca yazılmış öykülerde büyü usulca ortaya çıkıyor. Ormanlardan ya da topraktan geliyor veya kendi içinizde hep var ya da tamamen başka bir diyarda mevcut… insanı biraz sersemlemiş ve daha da fazla efsunlanmış halde bırakıyor."
- Karen Joy Fowler-
Ucangacan

Ucangacan

@ucangacan

Tuhaflıklar içtenlikle normalleştirilmiş.
Kitap 13 öyküden oluşuyor. Keşke bu öyküler ayrı ayrı kitap olsa, diye iç geçiriyorsunuz.

- Birazdan karanlık çökecek. Hava parçalı bulutlu, yer yer yağmur yağıyor. Ormanda çıplak ayakla yürümeniz yetmezmiş gibi aklınızdan geçenlere tebessüm ediyorsunuz. Çevrenizi saran mor parıltılı duman yükseliyor fakat pek aldırmıyorsunuz. Oysa yılın bu zamanları duman renginin mavi olması gerekirdi.

Kitabın bıraktığı tadı bu paragrafımla özetlemek istedim.

İlham verici, özgün ve yaratıcı. İsveç fantazyası. Uzaylı, makineli bilim kurgulardan değil. Steampunk klasikliği var kitapta.
ataç ikon Zeplin
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
Aslı Atay

Aslı Atay

@asliatay

En sevdiğim yazar olan "Ursula"nın kitabın kapağındaki yazısını görünce merak ettim ve kitabı alıp, okudum. Değişik bir kitap, içinde farklı kısa hikayeler var. Farklı ilişkiler ve aşk türleri.. Gerçekten de dünyada kitabın ismini verdiği Zeplin hikayesinde yer alan aşk türünü yaşayan insanlar var, belki okursunuz diye çok konuya değinmek istemiyorum aslında. 2-3 saat içinde bitirebileceğiniz bir kitap, değişik hikayeler okumak isteyenlere...
ataç ikon Zeplin
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum
nilgün pamuk

nilgün pamuk

@nilgunpamuk

Ursula Le Guin'in yazar hakkıındaki söylemleri nedeniyle okudum. Açıkçası çok daha farklı güzellikte bir şeyler bekliyordum.Fazlasıyla uçuk öykülerden oluşan, okuduktan sonra aklınızda genellikle bir şey bırakmayan, ancak yazarın uçsuz bucaksız yaratıcılığını görmek adına okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.
ataç ikon Zeplin
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum
Erbuğ Kaya

Erbuğ Kaya

@erbugkaya

İskandinav Ülkelerinin Karanlığından
İskandinav ülkelerinin karanlığından öyküleri kraliçe Ursula da övünce alıp okudum. Okuyalı biraz oluyor. Öykülerden sadece birini hatırlıyorum. Çünkü kitabı sevemedim.
ataç ikon Zeplin
kitaba 4 verdi
0 beğen · 0 yorum

Zeplin - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Esra Özdemir

Esra Özdemir

@creaturesra

Yarın için kaygılanmayın. Çünkü yarınki gün, payına düşen kaygıyı taşıyacaktır. Her günün tasası kendine yeter.
ataç ikon Zeplin
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
9 beğen · 0 yorum
c

c

@tennesseewhiskey

Senin tuhaf bitkilere duyduğun tutkuyla da alakası var. Sıradan, sıkıcı bitkiler yetiştirmek pek ilgini çekmiyordu. Mümkünse ıtrışahi, çünkü çok güzellerdi. Bunun dışında, bazıları genel prensip gereği, tohum kataloğundaki en tuhaf şeyleri sipariş etmeyi yeğliyordun:

"Boru çiçekleri! Yasaklanmalılar. Onlardan yetiştirmeliyim."
ataç ikon Zeplin
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
c

c

@tennesseewhiskey

İki saksının arasında çok küçük bir yaratık vardı, olduğu yerde sabit durup dikkat çekmemeye çalışıyordu. Soğuktan titriyordu. Budaklanmıştı ve toz toprak içindeydi, dizleri ve dirsekleri parlıyordu...mutfağa götürüp masanın üstüne bıraktığında karşı koymadı. Bir süre birbirinize baktınız. Sonra dedin ki:

"Seni ben mi yetiştirdim?"

Yanıt olarak başını aşağı yukarı salladı.
ataç ikon Zeplin
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Ucangacan

Ucangacan

@ucangacan

"Dr Franz Hiller bir zepline aşık oldu."
ataç ikon Zeplin
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
399
KİTAP
Fantastik Evrenlerin Kapılarını Aralayan En İyi Fantastik Kitaplar
Okurları gerçek dünyadan koparıp bambaşka diyarlara götüren, hayal gücünün sınırsızlığını kanıtlar nitelikteki en iyi fantast...