up
ara

Piyonun Son Hamlesi

Piyonun Son Hamlesi Konusu ve Özeti

Piyonun Son Hamlesi
Piyonun Son Hamlesi kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Çevirmen: Uğur Portakal
Yayınevi: Martı Yayınları
ISBN: 9786053483298
Sayfa: 432 sayfa
"Kesinlikle okuduğum romanların en iyilerinden biri diyebilirim!"-Tess Gerritsen-Kanımda cinayet akıyordu. DNA'mın iki ipliğinde de cinayet yazılıydı. Bundan kaçmak için elimden geleni yapmıştım, ama nereye gidersem gideyim, orada da aynı kişiyim. Lana Granger, psikolojik sorunların yanı sıra cinsel kimlik karmaşası yaşayan ve sırları olan genç bir kızdır. Buna rağmen okul hayatında oldukça başarılıdır. Üniversite eğitiminin son yılında annesinin vasiyeti üzerine işe girerek kendi ayakları üzerinde durmak için çocuk bakıcısı olarak çalışmaya başlar. Bakıcılığını üstlendiği on bir yaşındaki Luke da kendisi gibi sorunlu bir çocuktur. Fakat zaman geçtikçe Lana, onun yalnızca çocuklara mahsus problemleri olmadığını, bunun da ötesinde tehlikeli biri olduğunu fark eder. Lana'yı içinden çıkılmaz bir girdabın ortasına sürükleyecek ve herkesten gizleyerek maziye gömdüğünü sandığı ölümcül sır, bu esrarengiz çocuğun eline geçmiş olabilir miydi? Belki de geçmişine ait eksik parçalardan biri Luke'un ta kendisiydi… "Entrika ve gizemin kendini çokça hissettirdiği, sürprizlere açık bir gerilim."-The New York Times-"Sizi ters köşe yapıp hiç beklemediğiniz bir finale imza atacak sıra dışı bir roman."-USA Today-Türünün en iyilerinden, sürükleyici bir psikolojik gerilim. Lisa Unger'in romanlarıyla henüz tanışmadıysanız, başlamak için ne bekliyorsunuz?-Harlan Coben-
lovenfeelin

lovenfeelin

@dolphinsho

Fena Değil
Piyonun Son Hamlesi sürprizli bir kitap öncelikle. Kitap Lana isimli, oldukça karanlık bir geçmişe sahip olan bir genç kızın ağzından anlatılıyor. Cinayet, gizem ve beklenmedik olayların bol olduğu kitapları sevenler için oldukça ideal. Bunun dışında daha detaylı incelemek gerekirse kitapta birtakım sorunlar var: Luke karakterinin çocuk olmasına rağmen abartılı bir zeka ve kötülüğe sahip olması, vurucu bir son yaratmak için tüm kişi ve olayların kitabın son bölümünde birleştirilmesiyle ortaya çıkan kaos, kitabın sonunun -son sayfalarının- havada kalması ve hikayeyi anlatan Lana'nın oldukça sık bir şekilde bir sırrı olduğundan bahsetmesi: Pekala bu kızın sırları olduğunu kitabın ilk sayfalarından itibaren anlamaya başlıyorsunuz zaten.
Genellikle günümüz yazarları ve gerilim-gizem kitaplarını tercih edenler için oldukça iyi bir kitap olduğu kanısındayım. Ama bu türlerde daha eski kitapları ve daha güçlü kalemleri okumuş insanlar için tahmin edilebilir bir son ve gittikçe sönükleşen bir kurgu. Yine de okunabilirliği mevcut bir kitap.
ataç ikon Piyonun Son Hamlesi
kitaba 8 verdi
0 yorum
Wowww!
Öncelikle süpriz seven okuyucuların bu kitabı okumasın şiddetle tavsiye ediyorum. Yazar inanılmaz bir dönüş yapmış, yani bazı kitaplarda kitabın ortalarında ne olduğunu anlarsınız ama bu kitapta ben son 50 sayfa kaldığı zaman bile ne olacağını çözemedim.
Anlatım dili harika, kurgu ve konu harika. Karakterler zaten çok mükemmel. Özellikle başrol gerçekten süprizlerle dolu.
Ben kitabı çok çok beğendim. Ki gerçekten kitaplar da zor beğenen bir insanım.
Okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.
(Ayrıca cinsiyet kavramına çok takılan okuyucular, bu kitaptan rahatsız olabilir. Spoiler da vermek istemiyorum.)
:))))
ataç ikon Piyonun Son Hamlesi
kitaba 9 verdi
0 yorum
Nazlı

Nazlı

@selamalbatros

Bitti...
Korka korka tarzımın dışına çıktım. Ama öyle birden dalmadım,sadece dostumun elinden tutup ablamı da arkama alıp ayağımı soktum denize hatta ..
Öyle gerilmedim,korkmadım da sadece kitaba yoğun bir merak vardı ve kendisini okuttu.
Kitap ağır psikopatlarla doluydu,ve ben kapattığımda derin bir ohh çektim normalmişim diye :)
Tarzı olan olmayan tereddütsüz okuyabilir canlar ben çok sevdim ?
ataç ikon Piyonun Son Hamlesi
kitaba 9 verdi
0 yorum
Jessamine

Jessamine

@jessamine

Lisa Unger tatlı bir yalancı! Kitabı bitirdiğimde düşündüğüm tek şey bu oldu. Kitabın tanıtımını aşan bir olay örgüsü ve sonuç ile karşılaştım. Her kitap böylesine şaşırtamaz. Dili ve akıcılığı ile tüm beğenimi kazandı.

Satırları okurken adeta yaşıyorsunuz, yaşarken geriliyorsunuz, gerilirken düşünüyorsunuz ve düşünürken birden görüyorsunuz ki kitap bitmiş.
ataç ikon Piyonun Son Hamlesi
kitaba 10 verdi
0 yorum
Ebru YAZICI

Ebru YAZICI

@yaziciebru

Kitabı beğendim. Kesinlikle sürpriz bi sondu.

Sadece beğenmediğim daha önce inceleme yazan bir arkadaşında belirttiği gibi sürekli 'Lana nin sırrı var', 'Lana sırları olan bi kiz' , 'sirlari ogrenilmemeli' tarzında Lana nin geçmişi hakkında kitabın başından beri yapılan vurgular.
ataç ikon Piyonun Son Hamlesi
kitaba 8 verdi
0 yorum

Piyonun Son Hamlesi - S41

Böylece, günün geri kalanını konuşarak, kolileri açarak, kitapları raflara yerleştirerek ve cam eşyaların paketlerini açarak geçirdik. Ailemle ilgili soruları, artık alıştığım bir yöntem olan belirsiz cevaplar verme yöntemini kullanarak başımdan savdım. Çoğu insan sorulara daha fazla devam etmezdi.
"Ailen nereli" diye öylesine sordu.
"Güney Florida" dedim.
"Sık sık görüşüyor musunuz?" diye sordu; sadece sohbet etmek istediği belliydi. "Daha geçen yılbaşı tatilinde oradaydım. Ee, sen ailenin şehirde olduğunu söylemiştin, değil mi?" diye karşılık verdim.
Konu kendi ailesine geldiğinde konuyu hemencecik değiştirdiği gözümden kaçmamıştı. İlişkilerin sarsıldığını söylemişti. Kimse bu konuda konuşmak istemezdi. Sonra daha rahat konulara gelmiştik; okuldan, daire arkadaşlarımdan, onun New York Üniversitesi'ndeki yıllarından bahsettik. İkimiz de Hemingway'den nefret ediyorduk ve ona hayran olan insanlara güvenmiyorduk; ama The Sound of Music'e bayılıyorduk (tepeler canlanıyor!). Aramızda bir sevgi bağı oluşmuştu. Bana birini hatırlatıyordu, ama kimi hatırlattığını bilemiyordum.
Ne olduğunu hatırlamadığım bir şeye gülüyorduk ki, ön kapının açıldığını duyduk. Rachel'ın gülümsemesi birden söndü ve omuzları gerildi. Aceleyle benden uzaklaştı.
"Ben geldim," diye bir ses geldi koridordan. "Anne, karnım aç."
Jessamine tarafından eklenmiştir.
Esra Karagül

Esra Karagül

@esrakaragul

-Başına korkunç şeyler gelmiş olması ileride normal ve mutlu olmayacağı anlamına gelmez.
-Dikkati üzerine çekmemenin en iyi karşındaki kişinin her sözüne katılmaktır. Sessizlik bile dikkat çeker.
-Büyük hayaller peşindeydik ve hayallerimizin gerçekleşmeyeceğini düşünmek için hiçbir sebebimiz yoktu. Ayrıcalıklıydık, eğitim seviyemiz yüksekti. Ancak dünyadan bihardik ve hayatın insana ve hayallere nasıl komplolar kurduğunu henüz bilmiyorduk.
-İnsanlar çok önyargılıydı; kendilerini haklı çıkarmak için diğerlerini hemen harcayıveriyorlardı.
ataç ikon Piyonun Son Hamlesi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Alp y.

Alp y.

@alpy

sopalar ve taşlar kemikleri kırabilir ama kelimeler kalbinizi incitir
ataç ikon Piyonun Son Hamlesi
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
-

-

@bulutlarakusuyorum

Hepimiz kendimize özgü delileriz.Bazılarımız diğerlerinden daha beter, o kadar.
ataç ikon Piyonun Son Hamlesi
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
mediha

mediha

@daily

Dikkati üzerine çekmemenin en iyi yolu karşındaki kişinin her sözüne katılmaktır. Sessizlik bile
dikkat çeker...
ataç ikon Piyonun Son Hamlesi
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
mediha

mediha

@daily

Kendi yalanlarımla oluşturduğum balık ağına yakalanmıştım...
ataç ikon Piyonun Son Hamlesi
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
26
KİTAP
Okuduğunuza Pişman Olmayacağınız Kitaplar
Belki bir kitap bir hayat değiştirebilir. Okumak emek ister, zaman ve para ister. Harcadığınız emeğe ve paraya değdiğini düşü...
PİP!

PİP!

@nusretk

 paylaşım fotoğrafı
“Kesinlikle okuduğum romanların en iyilerinden biri diyebilirim!”
Tess Gerritsen ve Ben?

Psikolojik roman olan, “Piyonun Son Hamlesi” harika bir akışı yazmakla tarif edilir mi?, bilmiyorumda çikolata ve sıcak çikolatadan daha iyi olduğunu söyleyebilirim..
her bölüm bitişinde diğer bölüme ayrı bir düşünce, merak ve ilgi ile başlayıp bitiyorum..??
Herkese tavsiye ederim...??
İyi Günler.. ??


Ocean Rae için..
Seni kiraz çiçeğinin rüzgârı sevdiği gibi seviyorum.
????
EK 1: Kaplan! Kaplan! Gecenin ormanında
Işıl ışıl yanan parlak yalaza
Hangi ölümsüz el ya da göz
Kurabildi o korkunç simetrini?
Hangi uzak derinlerde, göklerde
Yandı senin ateşin gözlerinde?
O hangi kanatla yükselebilir?
Hangi el ateşi kavrayabilir?
Ve hangi omuz ve beceri
Kalbinin kaslarını bükebildi?

-William Blake, Kaplan 29.06.18
EK 2: Sopalar ve taşlar kemikleri kırabilir ama kelimeler kalbinizi incitir... ❕❗️ 29.06.18
ataç ikon Piyonun Son Hamlesi
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum