up
ara

Deliduman

Deliduman Konusu ve Özeti

Deliduman
Behzat Ç. - 10.Yıl Özel Baskı kitabının da yazarı Emrah Serbes tarafından kaleme alınan Deliduman kitabı Roman (Yerli), türünde okuyucusu ile buluşuyor. İletişim Yayınevi yayınevinden 0 yılında 9789750515606 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Deliduman isimli kitap 350 sayfadan oluşuyor. Kitap Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap listesinde de yeralmaktadır. Deliduman kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: İletişim Yayınevi
ISBN: 9789750515606
Sayfa: 350 sayfa
On yedi yaşındaki Çağlar İyice konuşuyor. Kız kardeşi Çiğdem'i, onu meşhur etme ümitlerini, belediye başkanı dayısını, yakın arkadaşı Mikrop Cengiz'i, taşra muhabbetlerini, depresyonun eşiğindeki annesini, eski sevgilisini, hiç unutamadığı dedesini, hatırlarken kahrettiği babasını anlatıyor.

Deliduman, dermansız ve güdük bir ilçeden haykırmaya başlıyor, İstanbul'a uzanıyor. Çocukluğumuzun, hatıralarımızın ve bütün sokaklarımızın üzerinden dangır dungur geçen imar ve para iştahına lanet! Riyakâr dünyaya, Allahsız sermayeye, martılara, küçük bir kızın kalbini kıranlara isyan ediyor. Barikatların arkasında, soluk soluğa, yapayalnız, erken kaybeden bir delidumanın öfkesini çemkiriyor. Emrah Serbes, zamanın ruhunu, Gezi'nin isyancılarını, hürriyetleri için öksürenleri, yerinde duramayanları, küfredenleri, ağlamayı unutmak için yumruğunu sıkanları resmediyor. Deliduman, büyük zamanın ve her zaman kenarda kalanların romanı.
özgür hanım

özgür hanım

@ozgurhanim

deliduman
Okumaya başladığımdan hatta kitap elime geçtiği andan itibaren bir heyecan kaplamıştı içimi çünkü başkasının altını çizdiği kitapları okumak hep ilgimi çekmiş, heyecanlandırmıştır beni. Bunda daha fazla oldu o kişi üstad olunca tabii bende hem o heyecan hem Çağlar heyecanı aldı başını gitti. Yahu tüm bunları geçtim bir kitapta hiç mi tansiyon düşmez hiç mi demez, aklından dahi geçiremez insan şu cümleyi “amaan burası da ne sıkıcıymış hemen geçsin, bitsin.” Çok sıkılgan bi tip olan ben bile Çağlar’ı okurken hiç söylenmedim ama son sayfalara doğru fazlasıyla sabırsızlandım Çağlar’ın kardeşi Çiğdem’in son durumu için.. Onları söylenmekten saymayalım:)

Son zamanlarda okuduğum ve beni böylesine sürekleyen Çağlar.. Şeeyy bana göre kitabın adı Çağlar da:) Cümle içinde de genellikle bu şekilde kullanıyorum; Çağları okuyorum, Çağları yazıyorum, Çağlarla buluşacağız gibi gibi..

Çağlar, Kıyıdere’de kız kardeşi mükemmel Çiğdem’i moonwalk dansıyla yarışmaya hazırlamasıyla başlayıp, Gezi parkında TOMA önünde dans etme fikirleriyle, devam ediyor. Bazı kişilerin ve kurumların şifreleyerek anlatılması esrarlı havayı arttırmış, oraları anlamakta biraz güçlük çekmedim değil. Çağlar’ın belediye başkanı dayısı, en yakın arkadaşı Mikrop Cengiz’i, depresyon eşiğindeki annesini, eski sevgilisini, hiç unutmadığı dedesini, TC Sinem Uzun’u ve hatırladıkça kahrettiği babasın sanki yıllardır tanıyormuş hissine kapılmamak elde değil, hele bir de kitapta geçen karakterlerin instagram ve twitter hesaplarının gerçekte de kullanıldığını görünce daha bi bağlanıyor insan Çağlar’a:) Özellikle Mikrop Cengiz’i instagramdan takip etmenizi şiddetle tavsiye ediyoruuum:)

Benim hissettiğim tek olumsuz şey, duymaya çok alışık olmadığımdan olsa gerek, okurken bir hayli rahatsız olduğum ama kitabın akışıyla da gayet uyumlu giden küfürler oldu.

İki koldan altını çizdiklerimiz,

“Her insanı seven birileri bulunur çünkü, budur dünyada kalan son adalet kırıntısı.”

“Önce bir özgür olalım da, ondan sonra o özgürlükle ne yapacağımızı düşünürüz demiştik. Belki de hiçbir şey yapamazdık. O hissin kendisi yeterdi bize. Özgürlüğü hep insanın canının istediğini yapması zannediyoruz, oysa özgürlük her şeyden evvel bir histir. Eylemden önce o his gelir. İnsana bir şey yaptıran yahut yaptırmayan şey o histir.”

Çağlar’ın kendi için söylediği bu sözde kendimi buldum:)

“Ben açık görüşlü biriyimdir. Psikolojimin politik olarak muhafazakarlığa yatkın olduğunu kabul ediyorum. Ama meseleleri soğukkanlılıkla değerlendirebildiğim her anda açık görüşlü biriyimdir. Moralim iyiyken var ya, beni bir görseniz, pek çok ateistten daha açık görüşlü biri olduğumu anlarsınız. ”

Galiba Çağlar’a aşık oldum..
ataç ikon Deliduman
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Seval Deveciler

Seval Deveciler

@nymphes

Kitabı şimdi bitirdim ve özetle şunu söylüyorum tam bir hayal kırıklığıydı. Kitabın sonundaki boş sayfalara bile tek tek baktım yani acaba devamı nerde diye . Sonu eksik kalmıştı artı içindeki olayları da bir birine bağlamamıştı Yaşına bişey demicem artık o neyse 17 diyor 25-30 yaşında ki biri gibi hareket ve düşünceleri bu mevzu önemli değil zaten. Peki kardeşinden bahsediyor ağırlık olarak peki kardeşinin hayallerine ne oldu? Dayısı bir çok yerde Çağların anlattıklarının abartı ve hayali olduğunu söylüyor hatta en sonra Mikropda aynı şeyi söylüyor geçek neydi yani yazar bize bunu da sunmamış. Gezi olaylarını anlatıyor önce gezi karşıtı gibi düşündürüp yandaş oluyor ve onun dilinden gözünden anlatıyor bu güzel de bu konunun da sonunu bağlamamış gezi de öylece kardeşi gibi hava da kaldı. Martının ölümüyle yada Çağların içsel yüzleşmesiyle kitap bitti ben şok oldum .
ataç ikon Deliduman
kitaba 6 verdi
5 beğen · 0 yorum
Umut Çalışan

Umut Çalışan

@umutcalisan

En son ne zaman bir kitap okurken bu kadar sıkıldım hatırlamıyorum.Sanki biri yazara “kitabı azıcık uzun tut, biraz pahalıya satalım, para kazanalım” demiş gibi. Konu sürekli uzatılıyor, lastik gibi çekiliyor da çekiliyor.

Bu durum yazarın Behzat Ç serileri ile çitayı çok yükseltmesi ile de alakalı olabilir. Ne yalan söyleyeyim, beklentim çok ama çok daha büyüktü. Hayallerim yıkıldı resmen.

Kitap baştan sona sistem eleştirisi içeriyor. Özellikle tüketim toplumuna, inşaata dayalı büyümeye her fırsatta laf sokuyor. Bugüne kadar hiçbir kitapta görmediğim kadar çok marka, mağaza, dükkân ismi gırla gidiyor. Partilere verilen, kitabın kimyasına uygun isimler (Dedemi Kanser Eden Parti, Kim Ne Derse Tersini Söyleyen Parti vs.) yaratıcı. Ama dediğim gibi bence geneli kurtarmıyor. Dedim ya kötü bir şarkı gibi. Baslar iyi ama vokal kötü. http://ucalisan.blogspot.com.tr/2015/03/deliduman.html
ataç ikon Deliduman
kitaba 4 verdi
2 beğen · 0 yorum
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan

Deliduman bir direniş kitabı. Taşra kültürü ile büyümüş ve güçlünün yanında yer almayanların hiçe sayıldığı bir ortamda kendine yer edinmeye çalışan yeni yetme bir çocuğun kendini bulma öyküsü. Bir yandan karakterimiz sistemi sorgularken bir yandan ise kardeşinin benliğini de bulması için elinden geleni yapıyor.

Başta zorlama gibi gelse de sayfalar geçtikçe, Gezi olaylarının içerisindeki hayat hikayesini izlerken, oldukça samimi düşünceler beyninizi kemiriyor. İyisiyle kötüsüyle eleştiri anlamı taşıyan kitapta tek kabul etmediğim nokta, karakterin taşra ile yetişmesine ve hiç dışarı çıkmamasına rağmen aforizmalarının şehir kültürü ile bağdaşık olmasıydı. Bu denge tutabilseydi, diğer kitap Erken Kaybedenler'den daha fazla etki bırakabilirdi bende.
ataç ikon Deliduman
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum
Sena Tuncer

Sena Tuncer

@senatuncer

Deliduman'ın son sayfasını maalesef ki az evvel bitirdim. Başlayalı epey oldu aslında, hatta çok da sürükleyici gidiyordu ama sonlara doğru bozdu, sıktı.. Benim bir huyum vardır ki çoğu zaman iyi hissettirir ; siyaset yapmayı ve hiçbir grup lideri hakkında olumlu-olumsuz konuşmayı sevmem, konuşulan sohbetleri de dinlemem. Siyasî yazılar sarmıyor beni ve emrah serbes, oldukça yanlı yazmış, zaten daha önceki yazımda da söylemiştim; çokça argo kelimeler, artist artist yazmalar, anneyi düşman gibi görüp ona hayvan gibi davranmalar.. bilmiyorum ne kadar kurgu olsa da ben beğenmedim bu kitabı, hiç hoş değil. ve büyük hayal kırıklığı yaşadım. O kadar dilde dolaşan bi isim ve ben "Herkes nesini beğeniyor bu adamın" der oldum...
asla tavsiye etmeyeceğim türden bir kitap!
ataç ikon Deliduman
kitaba puan vermedi
3 beğen · 0 yorum

Deliduman - S41

Kız kardeşim odasına gitti.Kapıyı kapattı.Ben de mutfağa girdim,sırtım kapıya yaslıyken anneme döndüm,"Sakın!" diye fısıldadım,"Bir daha!" diye fısıldadım."Kız kardeşime sesini yükselteyim deme! Bunu aklından bile geçirme!" İçeri ses gitmesin diye fısıldayarak konuşmuştum. Başka bir amacım yoktu ama çok kötü çıkmıştı sesim.Annemin bana korkuyla baktığını gördüm o an.Aslında ben bile kendimden korkmuştum biraz.Öyle olunca da utandım kendimden.Tamam itiraf ediyorum annemi pek sevmem, ama işin bu noktaya gelmesini de istemezdim.Annem sessizce ağlamaya başladı.Şaşkın ve kederli bakıyordu bana,tanımaya çalışır gibi."Bu benim çocuğum mu acaba?" diye düşünüyordu muhtemelen. Her annenin bunu düşüneceği bir gün gelir.
Zafer Akın tarafından eklenmiştir.
Bade

Bade

@badegul

İnsan ayrılınca değil, yeniden kavuşma ümitleri tükenince yıkılır.
ataç ikon Deliduman
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
24 beğen · 2 yorum
Gülcan (@gulcann)
Selam bade, yarışmada önerdiğim kitaba oy verebilir misin? Teşekkürler. http://www.neokur.com/neo...16/kitap/188807
14.12.16 beğen cevap
Gülcan (@gulcann)
Gördüyseniz bu yorumumu silebilir miyim artık?
17.12.16 beğen cevap
Bade

Bade

@badegul

İnsanın hayatında öyle bir an gelir ki önünde uzayıp giden karanlık yolda ilerlemekten başka çaresi kalmaz, geri adım atamayacak kadar yorgundur çünkü ve yerinde duramayacak kadar da yıkkın. Hayatta çoğu zaman asıl ihtiyacımız olan şey de budur işte, sağlam kalan parçalarımızı toplayıp kör bir kararlılıkla yolumuza devam etmek.
ataç ikon Deliduman
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
20 beğen · 0 yorum
SILA

SILA

@bilkenter

ömrümüzü yaptığımız yanlışlardan geri dönmekle harcamıştık ama hayatı hala ilerlenebilecek bir şey olarak görüyorduk.insandık çünkü biz; budalaca zaferlerimiz vardı hiç bir işe yaramayan ve bilgece yenilgilerimiz vardı bizi birbirimize daha sıkı bağlayan kederle. kendi içimizde sessiz ve korkunç mücadeleler vermiştik, kendi iç savaşlarımızın gazisiydik hepimiz, kendimize yenilip kabul etmiştik kendimizi ve kendimize boyun eğmiştik ve şimdi hiç kimseye boyun eğmeyecektik.
ataç ikon Deliduman
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
14 beğen · 0 yorum
Hep Okur

Hep Okur

@okumak

"Kafamda tonlarca soru varken sustum."
ataç ikon Deliduman
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
12 beğen · 0 yorum
Hep Okur

Hep Okur

@okumak

"Olsun, hatırlanmıyorum diye unutacak değilim."
ataç ikon Deliduman
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
1129
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
312
KİTAP
Tavsiye Ettiğim Kitaplar
Kitap tavsiyesi arayanlar buraya! Herhangi bir kitap türüne bağlı kalmaksızın beğenerek okuduğumuz ve herkesin okumasını tavs...
104
KİTAP
En iyi Türk / Türkiyeli Yazarlar ve Kitapları
Türk edebiyatının herkes tarafından bilinmesi gereken en önemli yazarlarının en iyi kitaplarını bu listede paylaşalım. Lütfen...