up
ara
‹ Deliduman

Deliduman Kitap İncelemeleri

Eray Erdoğan

Eray Erdoğan

@erayerdogan

Emrah Serbes - Deliduman
Kitap gerçekten güzeldi, baş karakterin yani Çağlar’ın ağzından dinliyoruz hikayeyi. Çağlar’ın hayatta en çok değer verdiği insan kız kardeşi Çiğdem. Onun için her türlü şeyi yapabilecek bir abi olduğunu ve neler yaptığını görüyoruz kitapta. İçten, samimi, biraz buruk biraz garip ama zaman zaman da güldüren bir kitap. Tavsiye ediyorum!
ataç ikon Deliduman
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
lala paşa

lala paşa

@lalapasa

Pöff
Anlatacağı çok güzel şeyler var ama nasıl anlatacağı hakkında 1 fikri yok sanki yazarın. Yazarın iletişim güçlüğü çektiğini düşünün, şimdi de iletişim güçlüğü çektiğinden bihaber, kendini çok marjinal sandığını düşünün. Hani ergen kızlar ablalarına özenip de ağır iğrenç bi makyaj yapar da palyaçoya döner ya tam da öyle. Çok ciddi hayal kırıklığına uğradım. Yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Konu anlatımındaki beceriksizliği diğerlerinde de aynıysa kitapları nihale olarak kullanmak caizdir.
ataç ikon Deliduman
kitaba 1 verdi
3 beğen · 1 yorum
shitick (@shitick)
dislike olsaydı bu yprum için kullanırdım :) bence kötü değildi kitap.. o tarzı seviyosan tabi
04.12.17 beğen 1 cevap
Özgür Sevinç

Özgür Sevinç

@ozgursevinc

Küçük bir kasabada, terkedip gitmiş bir babanın ardından, annesi ve kızkardeşiyle yaşayan ve biraz kasaba kültürünün, biraz 90'lı yılların kültürünün ve biraz da bir ucundan siyasi kültüre dokunmanın etkisiyle ve tabi bir de ergenliğin getirdiği türlü iç halleriyle yaşama tutunmaya çalışan bir Çağlar İyice hikayesidir.
Bambaşka koşullarda bambaşka biri olabileceğini hissettiğim Çağlar bu bahsettiğim koşullarda mecburen bir Emrah Serbes hikayesi kahramanı olmuş.
Bir bakıma dışlanmış, kafası karışmış, ezik ve cahil bir ergen Çağlar; bir bakıma da zeki ve yaratıcı aslında. Ama her Emrah Serbes kahramanı gibi o da bir kaybeden sonuçta.
ataç ikon Deliduman
kitaba 8 verdi
3 beğen · 0 yorum
Mehmet Tekinbaş

Mehmet Tekinbaş

@mehmettekinbas

Beklentiyi çok yüksek tutmamak gerek
Kitabı uzun süredir arıyor bulamıyordum.Yazarın başka romanlarını okuduktan sonra nihayet Delidumanı okumaya sıra gelmişti. Buldum aldım ve okumaya başladım.Tabi beklenti yüksek haliyle. Kitabı okumaya başladıktan ve sayfalar ilerlemeye başladıktan sonra eee konu nereye gidiyor, anlatılmak istenen düşünce ne, ben acaba yanlış kitabı mı okuyorum, benim kafamdaki hikaye bu değildiler geçmeye başladı kafamdan.Emrah Serbes romanlarını biliyorum az çok.Kitabı süsleyen yine güzel ve yerinde küfürler olmuş. Anlatım, basit ve sıradan bir olaya bile güzellik katmış.Gezi olayları biraz havada kalmış.Kitap tam sona bağlanmamış.ama olsun yine de beklentiyi çok büyük tutmadan okuduğunun keyfini çıkarmak için okunası bir kitap.
ataç ikon Deliduman
kitaba 9 verdi
3 beğen · 0 yorum
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan

Deliduman bir direniş kitabı. Taşra kültürü ile büyümüş ve güçlünün yanında yer almayanların hiçe sayıldığı bir ortamda kendine yer edinmeye çalışan yeni yetme bir çocuğun kendini bulma öyküsü. Bir yandan karakterimiz sistemi sorgularken bir yandan ise kardeşinin benliğini de bulması için elinden geleni yapıyor.

Başta zorlama gibi gelse de sayfalar geçtikçe, Gezi olaylarının içerisindeki hayat hikayesini izlerken, oldukça samimi düşünceler beyninizi kemiriyor. İyisiyle kötüsüyle eleştiri anlamı taşıyan kitapta tek kabul etmediğim nokta, karakterin taşra ile yetişmesine ve hiç dışarı çıkmamasına rağmen aforizmalarının şehir kültürü ile bağdaşık olmasıydı. Bu denge tutabilseydi, diğer kitap Erken Kaybedenler'den daha fazla etki bırakabilirdi bende.
ataç ikon Deliduman
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Ilk etapta alırken sever miyim sevmez muyim diye çekindiğim fakat okudukça elimden bırakamadığım bir kitap. Kurgusu, anlatım tarzı sürükleyici ve farklı. Fakat dili fazlasıyla edepsiz. Bu da kitaba ayrı bir doğallık katmış. Okunmaya değer bir roman :)
ataç ikon Deliduman
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum
Sefa Özgömeç

Sefa Özgömeç

@sefaozgomec

En sevdiğim yazarlardan
Emrah Serbes en sevdiğim yazarlardan!!!! diğer kitapları gibi bu da çok iyi, çok başarılı...herkes okumalı
ataç ikon Deliduman
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Fatih Bildirici

Fatih Bildirici

@kaanarkan

Fikirler tutsak, Emrah Serbes demek için alelacele yazılmış gibi geldi bitirdikten sonra bilenler bilir, tüm filintalar gibi Serbes'in de kendi dili, hali ve edebi tavrı vardır. Sadece sonu değil tüm kitap kurgu açısından biraz eksik kalmış gibi. Ama buna rağmen ne yazdıysa okunur bu değerlendirme birazda beklenti yüksek olduğu için böyle oldu.
ataç ikon Deliduman
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
SILA

SILA

@bilkenter

nasıl ki durum hikayeleri belirli bir sona ermiyorsa bu kitapta da kesin bir son yoktu. yani sonuç kısmı eksikti. kitabı okumam uzun sürdü. sokak jargonunun kullanıldığı dil bir nevi yeraltı edebiyatının özelliklerini taşıyordu; ancak bu özellikler çok keskin değildi. ''Tutunamayanlar'' ı okuyan insanların okumakta pek de zorlanmayacakları bir eser.
ataç ikon Deliduman
kitaba 8 verdi
4 beğen · 0 yorum
Özge

Özge

@ozzge

Çok büyük umutlarla aldım bu kitabı. Hatta alalı çok uzun zaman oldu. Hiçbir kitabı okurken bu kadar sıkılmamıştım. Deli saçması diye adlandırabileceğim kitapları bile sonuna kadar okudum. Ama bu kitabı alalı aylar olmasına rağmen ve okumak için kendimi zorlamama rağmen 60.sayfaya zar zor geldim. Çok sıkıcı. Gereksiz detaylar var ve cümleler, olaylar haddinden fazla uzatılmış. Tam sıkıldım derken okuduğum bir cümleyle 'evet, işte kitap şimdi bir şeye benzemeye başladı' dediğim anda yine başa sarıyorum. Sonuna kadar okusam belki çok güzel bir kitaptır. Fakat, okuyamıyorum. Emrah Serbes'ten daha çarpıcı bir eser beklerdim.
ataç ikon Deliduman
kitaba 4 verdi
1 beğen · 0 yorum
Umut Çalışan

Umut Çalışan

@umutcalisan

En son ne zaman bir kitap okurken bu kadar sıkıldım hatırlamıyorum.Sanki biri yazara “kitabı azıcık uzun tut, biraz pahalıya satalım, para kazanalım” demiş gibi. Konu sürekli uzatılıyor, lastik gibi çekiliyor da çekiliyor.

Bu durum yazarın Behzat Ç serileri ile çitayı çok yükseltmesi ile de alakalı olabilir. Ne yalan söyleyeyim, beklentim çok ama çok daha büyüktü. Hayallerim yıkıldı resmen.

Kitap baştan sona sistem eleştirisi içeriyor. Özellikle tüketim toplumuna, inşaata dayalı büyümeye her fırsatta laf sokuyor. Bugüne kadar hiçbir kitapta görmediğim kadar çok marka, mağaza, dükkân ismi gırla gidiyor. Partilere verilen, kitabın kimyasına uygun isimler (Dedemi Kanser Eden Parti, Kim Ne Derse Tersini Söyleyen Parti vs.) yaratıcı. Ama dediğim gibi bence geneli kurtarmıyor. Dedim ya kötü bir şarkı gibi. Baslar iyi ama vokal kötü. http://ucalisan.blogspot.com.tr/2015/03/deliduman.html
ataç ikon Deliduman
kitaba 4 verdi
2 beğen · 0 yorum
Elifin teki

Elifin teki

@dmrelif

Deliduman
Konusunu okuduğumda heyecanla başlamıştım kitaba. Yazarın Atarlı ve olayı dümdüz cümlelerle anlatması bana samimi geldi. Bu nedenle kitabın oldukça iyi ilerlediğini düşünüyorum. Ta ki sonuna gelene kadar. Beni en çok sonu üzdü. Çünkü bir kitabın başlangıcı kadar bitirişinin de iyi olmasi gerektiğine inanırım. Bence bu kitapta son hiç umduğum gibi olmadı. Ama yine de yazarın kalemini oldukça samimi buldum. Keyifli okumalar.
ataç ikon Deliduman
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
özgür hanım

özgür hanım

@ozgurhanim

deliduman
Okumaya başladığımdan hatta kitap elime geçtiği andan itibaren bir heyecan kaplamıştı içimi çünkü başkasının altını çizdiği kitapları okumak hep ilgimi çekmiş, heyecanlandırmıştır beni. Bunda daha fazla oldu o kişi üstad olunca tabii bende hem o heyecan hem Çağlar heyecanı aldı başını gitti. Yahu tüm bunları geçtim bir kitapta hiç mi tansiyon düşmez hiç mi demez, aklından dahi geçiremez insan şu cümleyi “amaan burası da ne sıkıcıymış hemen geçsin, bitsin.” Çok sıkılgan bi tip olan ben bile Çağlar’ı okurken hiç söylenmedim ama son sayfalara doğru fazlasıyla sabırsızlandım Çağlar’ın kardeşi Çiğdem’in son durumu için.. Onları söylenmekten saymayalım:)

Son zamanlarda okuduğum ve beni böylesine sürekleyen Çağlar.. Şeeyy bana göre kitabın adı Çağlar da:) Cümle içinde de genellikle bu şekilde kullanıyorum; Çağları okuyorum, Çağları yazıyorum, Çağlarla buluşacağız gibi gibi..

Çağlar, Kıyıdere’de kız kardeşi mükemmel Çiğdem’i moonwalk dansıyla yarışmaya hazırlamasıyla başlayıp, Gezi parkında TOMA önünde dans etme fikirleriyle, devam ediyor. Bazı kişilerin ve kurumların şifreleyerek anlatılması esrarlı havayı arttırmış, oraları anlamakta biraz güçlük çekmedim değil. Çağlar’ın belediye başkanı dayısı, en yakın arkadaşı Mikrop Cengiz’i, depresyon eşiğindeki annesini, eski sevgilisini, hiç unutmadığı dedesini, TC Sinem Uzun’u ve hatırladıkça kahrettiği babasın sanki yıllardır tanıyormuş hissine kapılmamak elde değil, hele bir de kitapta geçen karakterlerin instagram ve twitter hesaplarının gerçekte de kullanıldığını görünce daha bi bağlanıyor insan Çağlar’a:) Özellikle Mikrop Cengiz’i instagramdan takip etmenizi şiddetle tavsiye ediyoruuum:)

Benim hissettiğim tek olumsuz şey, duymaya çok alışık olmadığımdan olsa gerek, okurken bir hayli rahatsız olduğum ama kitabın akışıyla da gayet uyumlu giden küfürler oldu.

İki koldan altını çizdiklerimiz,

“Her insanı seven birileri bulunur çünkü, budur dünyada kalan son adalet kırıntısı.”

“Önce bir özgür olalım da, ondan sonra o özgürlükle ne yapacağımızı düşünürüz demiştik. Belki de hiçbir şey yapamazdık. O hissin kendisi yeterdi bize. Özgürlüğü hep insanın canının istediğini yapması zannediyoruz, oysa özgürlük her şeyden evvel bir histir. Eylemden önce o his gelir. İnsana bir şey yaptıran yahut yaptırmayan şey o histir.”

Çağlar’ın kendi için söylediği bu sözde kendimi buldum:)

“Ben açık görüşlü biriyimdir. Psikolojimin politik olarak muhafazakarlığa yatkın olduğunu kabul ediyorum. Ama meseleleri soğukkanlılıkla değerlendirebildiğim her anda açık görüşlü biriyimdir. Moralim iyiyken var ya, beni bir görseniz, pek çok ateistten daha açık görüşlü biri olduğumu anlarsınız. ”

Galiba Çağlar’a aşık oldum..
ataç ikon Deliduman
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
kevser

kevser

@kevsersagiroglu

Saçma sapan bir kitap. Ne mantık var ne edebiyat. Gezi olayları hakkında kitap yazayım da satışı çok olsun, istemiş belli ki yazar. Yoksa bunu kitap diye önümüze koyması pek akıl karı değil. Emrah Serbes'in okuduğum tek kitabı. Birinden ödünç aldığıma sevindim. Zira para vermeye değmez. Umarım diğer kitapları da böyle değildir ki ben hiç merak etmiyorum. Elime düşerse okuyabilirim. O kadar.
ataç ikon Deliduman
kitaba 2 verdi
5 beğen · 0 yorum
Begüm Güler

Begüm Güler

@uykugereksiz

Fazla atarlı düz ve kendini sürekli tekrar eden sayfalar,sevemedim.
ataç ikon Deliduman
kitaba 2 verdi
1 beğen · 0 yorum
/ 4