up
ara

Alice Harikalar Diyarında

Alice Harikalar Ülkesinde

Alice Harikalar Diyarında Konusu ve Özeti

Alice Harikalar Diyarında
Aynanın İçinden kitabının da yazarı Lewis Carroll tarafından kaleme alınan Alice Harikalar Diyarında kitabı Modern Klasikler Dizisi, Çocuk türünde okuyucusu ile buluşuyor. Aylak Adam yayınevinden 0 yılında 9786054849475 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Alice Harikalar Diyarında isimli kitap 145 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Başak Bitlislioğlu çevirmiştir. Kitap Babil'in 406 Kitap Listesi - 1001 kitap listesinin Türkçe'ye çevrilmiş tüm kitapları listesinde de yeralmaktadır. Alice Harikalar Diyarında kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Başak Bitlislioğlu
Yayınevi: Aylak Adam
ISBN: 9786054849475
Sayfa: 145 sayfa
"Bir kitap ne işe yarar ki," diye düşündü Alice, "eğer içinde resim veya konuşma yoksa?" Genç okuyucularımızı geniş ve derin bir tavşan deliğinden içeri atlamaya davet ediyoruz! Tavşan deliğinden acayip bir dünyaya düşen Alice ile birlikte, Beyaz Tavşan, Kalpler Kraliçesi, Taklitçi Kaplumbağa ve Cheshire kedisi gibi renkli ve unutulmaz karakterlerle tanışacak ve akılalmaz maceralar yaşayacaksınız.

Her ânın "ilginç, daha ilginç" hale geldiği bu öyküde, bakalım Alice evine geri dönebilecek mi? Lewis Carroll'ın yüz elli yıllık klasik öyküsünü, yazarın esinlendiği Alice tiplemesini yansıtan Ali Benice'nin yepyeni çizimleri ile sunuyoruz.
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Küçük Prens, Simyacı, Kürk Mantolu Madonna, Tutunamayanlar, Martı Jonathan Livingston... şu an aklıma gelenler bunlar. Overrated kelimesinin tam karşılığı bu kitaplar. Yani mesela Tutunamayanlar' ı övenlerin yarısı kitabı okumamıştır bile. İşte bu kitap da okuyup anlayanlardan ziyade sağdan soldan duyduklarına bir o kadar da kendisi katarak kitabı gereksiz yere bambaşka yerlere çekenlerin şişirdiği bir balonmuş onu gördüm. Ne var lan bu kitapta? Şimdi bana ama tüm dünya övüyor vs. deme. Justin Bieber' ı da tüm dünya dinliyor, o zaman büyük bir sanatçı hiç tartışmayalım, var mısın?

Kitabın bir matematik profesörü tarafından yazılması, yazan adamın aynı zamanda rahiplik geçmişinin olması ve orijinal dilinden okuyamamam sebebiyle elbette benim fark edemediğim göndermeler, detaylar, mesajlar olabilir. İşte bunları görebileyim diye Ekşi Sözlük' te altı, Uludağ Sözlük' te üç sayfa entry okudum. Bir iki tane istisna hariç yüzden fazla entry arasında elle tutulur hiçbir şey yok. Herkes kaynak göstermeden, gerekçe sunamadan atıp tutmuş. Başkasından duyduğuna kendi de bir şeyler katmış falan. Efendim hikayede mantar varmış da Lewis Caroll mantar yemiş de güzel kafayla yazmış bunu. Hadi diyelim ki öyle neyi değiştirir bu? Bu mantar mantar diyenlerin çoğu zaten hayatında böyle bir şey de görmemiştir, denememiştir o da ayrı. Yani onlar da yine sağdan soldan duyduğu bilgiler. Hollanda' da kafelerde, bildiğin kafelerde baya kek şeklinde satılıyor uyuşturucu maddeler, gayet de yasal olarak. Yani bu kadar büyütülecek bir şey yok. Ergen gibi magic mushroom magic maushroom gezmenin alemi ne? Kısa bir şey anlatıp kitaba giriyorum; Cem Yılmaz' ın abisi Can Yılmaz bir üniversitede Gora üzerine yapılan bir etkinliğe katılmış. Çocuklar kendi arasıdna Robot 216' nın adının nereden geldiğini tartışıyorlarmış. Can Yılmaz artık dayanamayıp söze girmiş ve ''bu öyle bir şey değil ya, o an masada 216 sigarası vardı, oradan geldi, sen karşının robotusun(0 212 - 0 216 telefon kodu mevzuu) vs. geyiğinden falan çıktı'' demiş. Bunun üzerine ''hayır ya sen bilmiyorsun'' benzeri tepkiler alınca ''filmin senaryosunun yazım aşamasında ben de varım'' demiş. Ondan sonra susmuşlar ancak. Aynı onun gibi işte bu olay da. Tırtıl mantarın üzerinde, mantar yiyence büyüyen, küçülen kız vs. vs. Yav diyelim ki öyle, bu muhabbet bu kitabı neden bu kadar büyütsün? 120 sayfalık kitapta(İş Bankası Kültür Yayınları) herkesin alıntıladığı yer aynı mesela. Hani satır araları mesajlarla dolu, çok acayip, çok özel bir kitaptı? Herkes aynı yeri beğenmiş ama?

Kitap Alice isimli kızımızın gördüğü bir rüyadan ibaret ki zaten bunun kitabın ortalarında anlıyorsunuz. Kitabın en ama en güzel yeri rüya anlatımındaki başarı. Yani rüya görürken anlamsız geçişler olur, aynısını sinemada ya da kitapta görseniz kurguda sorun var diye eleştirirsiniz ama rüyadaki bu kurgu bozukluğu sorun teşkil etmez. İşte bunu bir kitaba aktarabilmek büyük başarı. Gerçekten de bir yerden sonra o anlamsız geçişler hiç rahatsız etmiyor sizi, bir rüya gibi kabul ediyorsunuz anlamsız diyalogları, mekan geçişlerini, Alice' in tepkisizliğini. Çok sevdim burayı. Yine iskambil kartlarının insan olarak düşünülmesi, Alice' in hikayenin sonuna doğru kendine geliyormuş, bir uykudan uyanıyormuşcasına gördüklerine meydan okumaya başlaması(belki de mantarın etkisi geçiyordur) falan hayran kaldığım detaylardı. Ama bunun dışında yok pedofili, yok aslında yazar fantazilerini gizlemiş kitaba, satır aralarında subliminal mesajlar vermiş gibi kanıtsız iddiaların hiçbir emaresini görmedim ben kitapta. Hem subliminal mesaj olsa ne olur? Olmadığı dönemlerde sevişmeyen dünyadan ne hayır gördünüz ki sevişen dünyadan korkuyorsunuz? Çok ama çok zorlama yorumlar hariç cinsel içerikli hiçbir şeye rastlamadım. Yani mesela psikanaliz yaklaşımla metni ele alan bir yazı okudum, o yazıdaki çıkarımlara göre şu yazıdan benim tevacüzcü bir seri katil olacağım da çıkartılabilir. Yine okuduğum entrylerden birinde orijinal metni okuyan bir arkadaş elbette kelime oyunları var ama iyi bir çeviriden okuduğunuzda öyle aman aman bir şeyler de kaçırmıyorsunuz yazmış.

Zaman kavramı üzerine güzel bir tartışma(Şapkacı ile zamanın istediğin anda durması muhabbeti), hayat ve hedefler üzerine herkesin o çok sevdiği güzel diyalog(Cheshire kedisi ile olan diyalog) ve bir de biri börek, biri Alice(ben hala Alice miyim sorgulaması) üzerine benim belki de gereksiz anlam yüklediğim hoş bir ontolojik mevzu vardı kitapta. Bunun dışında çocuklar eğlensin diye yazılmış olsa da yazarın çocuk kitabı yazmadaki beceriksizliğinden mütevellit çocuk kitabı olamamış bir kitap bu benim için. Sevdiğim yerleri çok sevdim ama sevmediğim yerler de o kadar gereksizdi ki çok sıkıldım.

Elbette yazıldığı dönem, o dönemin şartları içerisinde yapılan göndermeler ve bu sayede kitaptan etkilenenler falan tamam ama kitapçıdan kitabı alıp da evinde okuyup da magic mushroom diye gezenlerin samimiyetine inanmam mümkün değil. Şimdi link verip de adamın reklamını yapmak istemem ama bilmem ne sitesinde ya da blogunda adamın biri bu kitabı övmüş de övmüş. Victoria devri kostümünden girmiş, kapitalizm eleştirisinden çıkmış. Hayır, inanın ben hikayeleri, detayları çok severim ama sen bilmeden, anlamadan sağdan soldan okuduklarını derleyip derleyip bir yazı sıçarsan ortaya elbette alay ederim seninle de yazınla da. Yazının sahibi benim çok sevdiğim iki arkadaşımın arkadaşı ki yazıdan da öyle haberim oldu zaten. Gel anlat lan Victoria devrini! Ne okudun o döneme ilişkin Wikipedia' da yazanlardan başka? Kapitalizm eleştirisiymiş de bilmem neymiş de lan koca koca puntolarla 120 sayfa kitaba bunları sığdırdıysa bu adam, ben 2000 sayfa kitap yazan Karl Marx' ın kafasına tüküreyim o zaman.

Kafa açıcı arkadaşlar olunca hayatında, yazdıkça yazası geliyor insanın. Bir arkadaşım ki yukarıda bahsettiğim iki arkadaştan biri bu, bir link attı şimdi. Bir müzede birisi gözlüğünü gizlice yere bırakmış, gözlük orada kalmış. Sonrasında da diğer insanlar bunu bir modern sanat objesi zannedip fotoğrafını falan çekmeye başlamışlar, sıraya girmişler. http://www.milliyet.com.tr/gozlugu-sanat-eseri-sandilar/dunya/detay/2252132/default.htm Bu kadar kolay işte bir şeylere olmayan anlamları yüklemek.

Yazarı gelip şu kitaba yapılan güzellemeleri, yüklenen anlamları görse; ''abi siz ne yaptınız ya'' der.
7 beğen · 7 yorum
tabula rasa (@tabularasa)
İcerikten bir yana yazarin kullandigi dil de dilbilim derslerinin konusu. Birkac dersimizde kitaptan cumleleri islemistik, anomali cumle yapisindan cekinmemisti hatirladigim kadariyla. Bu baska bir alan elbette ancak aklima gelmisken eklemek istedim. İyi gunler
18.07.17 beğen cevap
Gül Ayan (@gulayan)
;)) bence de öyle derdi...
18.07.17 beğen cevap
Meursault Samsa (@meursaultsamsa)
@tabula-rasa aklına örnek gelirse paylaş lütfen... @gul-ayan ;) saygılar.
18.07.17 beğen cevap
tabula rasa (@tabularasa)
Bulup çevirmem biraz zaman alabilir kısaca bahsedeyim. Dile yeni anlamlar ve kavramlar kazandırmış. Ve bunu tasarım olarak ele almalı. Şu link bu konuda daha faydalı. http://dusunbil.com/alice-wittgenstein-russell-cilgin-sapkacinin-cay-partisinde-bulustugunda/
18.07.17 beğen cevap
Meursault Samsa (@meursaultsamsa)
Burada bir bakış açısı farkı var; ben kitabın büyük bir kitap olduğu için bu bakış açısını hak ettiği görüşünü eleştiriyorum ve kitaba böyle bakıldığı için kitabın bu kadar büyütüldüğünü savunuyorum. Marquez' in Yüzyıllık Yalnızlık' ına bakarsanız bu kitaptan çok daha fazla felsefi çıkarımlar bulabilirsiniz. Freud' un bir sözüydü diye biliyorum internetin bilgi kirliliğine kurban gitmiyorsak; ''bazen pipo içen bir adam sadece pipo içen bir adamdır'' Yazar döneminden, yaşadıklarından illa ki etkilenmiştir ve mesleği, kişiliği falan da kitaba illa ki yansımıştır. Ama nihayetinde sonda dediğim gibi yazarın kendisi şu kitabın geldiği noktayı görse ''manyak mısınız lan siz'' falan derdi bence.
18.07.17 beğen cevap
tabula rasa (@tabularasa)
O konuda size hak veriyorum sadece dilsel nitelik konusunu vurgulamak istedim, kimi zaman birbirini yiyip tüketen cümleler, anlam zeminini sarsan kelime kullanımı veya özne- fiil bulanıklığı. Bunların hatalı kullanım olarak değerlendirilmesi daha da kötüsü çeviriyle kırpılıp atılması eseri büyük oranda zedeler.
18.07.17 beğen cevap
Gülcan (@gulcann)
İyi de adam kendi döneminde de meşhur zaten. Neden bu kadar abartıyorsunuz demezdi. Söylentiye göre kraliçe de bu kitabı çok beğenmiş ve kendisini çağırtmış. Benim adıma da bir kitap yaz demiş. Hatta matematikle alakalı bir kitabı kraliçeye mi ithaf etmiş öyle bir şeyler... Tabii bunlar söylenti de olabilir. Yani o dönem de bu kitabı çok satılıyormuş ve ünlüymüş. Bir de tabula haklı. Eserinin bu kadar çok övülmesinin ve meşhur olmasının nedeni eserin orijinal dilinde yani ingilizce baskısında kelime oyunları, mantık ve felsefe oyunlarıyla dolu olması. Çocuklara yazdığı için yani çocuk edebiyatı altında değerlendirildiği için ve bu kadar karakter zengini bir kitap oluşu onu ünlü yapmış olabilir. Ayrıca çocuk edebiyatı açısından bakarsak ki bence Roald Dahl ve Lewis carrol bu işin üstadları. Çocuklar okuyacaksa bence bu iki yazarın eselerini mutlaka okumalı. Büyükler ne anlıyor zaten hikayelerden? hayal güçleri zayıf büyüklerin.
18.07.17 beğen cevap
pigletcanim

pigletcanim

@pigletcanim

Keşke o kadar ağlamasaydım. Sanırım kendi gözyaşlarımın içinde boğularak bunun cezasını çekeceğim. Bu kesinlikle çok tuhaf olurdu. Ama bugün her şey tuhaf zaten.”
Levis Carroll, asıl ismi Charles Lutwidge Dodgson’dur. Yazar olması dışında aynı zamanda, fotoğrafçı mantıkçı ve matematikçidir. Aynanın içinden ve Alice Harikalar Diyarında kitaplarıyla tanınmıştır.Babası papazdır ve on bir çocuklu bir ailenin üçüncü çocuğudur.Oxford Üniversite’sinde Klasik edebiyat ve matematik alanında büyük bir başarıya sahiptir.Başarısından dolayı bursla ödüllendirilmiştir.
Alice harikalar Diyarında kitabını çalıştığı okulun dekanının kızı Alice Liddell için yazmıştır. Kitap çocuk kitabı kategorisi dışında ‘’edebi saçma’’ olarak da değerlendirilmiştir. Çocuk kitabı olması dışında masalsı anlatımıyla felsefi öğeleri içinde barındırmıştır.11 yaşındaki bir kız çocuğu gerçeküstü bir yolculuğa çıkmıştır. Alice’nin tavşan deliğinden içeri düşmesi ile insanın aslında bilmediği bir ortamda savunmasız sadece benliği ile kalmasını anlatır.Alice tavşan deliğinden düşmüş ve dünyadan çok farklı bir yerde, dünyada olmayan çeşitli saçmalıklarla ve dünyadaki insanların karakterlerini taşıyan canlılarla karşılaşmıştır. Bu dünyayı sorgulamasına neden olmuştur. Aslında sorguladığı temel kavramlar varlık, iyilik güzellik ve bilginin gerçekliği gibi felsefi kavramlardır. Alice kendi dünyasının dışında yeni bir yeri tanımaya çalışıyor ilk defa gördüğü varlıklarla, eşyalarla yiyeceklerle karşılaşıyordu, bir nevi dünyadaki gibi ‘’tücrübe ediyordu’’. Bunu kitapta geçen şu cümlelerle daha iyi anlıyoruz; “Keşke o kadar ağlamasaydım. Sanırım kendi gözyaşlarımın içinde boğularak bunun cezasını çekeceğim. Bu kesinlikle çok tuhaf olurdu. Ama bugün her şey tuhaf zaten.”
Alice yeni dünyasında, yeni şeyler öğreniyor ve kendi benliğini arıyordu bir gün yaşlı tırtıl Alice’ye ‘’sen de kimsin?’’ diye sordu ve cevap olarak Alice “Ben de pek bilmiyorum efendim. En azından şu an için pek emin değilim. Aslında bu sabah uyandığımda kim olduğumu biliyordum ama o zamandan bu yana birkaç kez değiştim sanırım.” olarak yanıtlar. Aslında Alice sonunda kendi benliğini bularak hakikate ulaşmak ister . Bir bilge kişiliğin hakikate varması gibi seçtiği yolun bir önemi yoktur. İçsel yolculuğunu tamamladığında kendi benliğiyle birlikte hakikate ulaşacaktır.
ataç ikon Alice Harikalar Diyarında
kitaba puan vermedi
3 beğen · 0 yorum
Nil

Nil

@nill

Asıl adı "Charles Lutwidge Dodgson" olan ama Lewis Carroll olarak tanınan matematikçi İngiliz bir yazar tarafından yazılmış, ilk bakışta küçükler için masal gibi gözükse de aslında büyüklerin daha çok anlam çıkaracağı klasiklere girmiş bir yapıttır.
Her şey Alice'in, elinde saat tutan ve çok geç kalmış olduğu her halinden belli olan beyaz tavşanı görmesiyle başlar. Merakına yenik düşüp beyaz tavşanı takip eder ve kendini bir ağaç kovuğundan düşüp de girdiği çok ilginç bir yerde bulur.
bir kek yer küçülür, bir su içer büyür, ilginç yaratıklarla dolu bir yerden kurtulmaya çalışır. bu arada da hayata dair detaylar, incelikler öğrenir oradaki yaratıklardan.
Okuması ve hayal etmesi çok hoş olan bir kitaptır. Küçük büyük herkes okumalıdır.
Ayrıca 2010 yılı yapımı Tim Burton imzalı bir uyarlaması vardır ki, orijinal kitaptan biraz farklı olsa da izlenmeye değerdir. Bu filmde Alice'imiz biraz büyümüştür ve kabuslar görür çocukken yaşadığı bir anı hakkında (ilk wonderland'a gelişi) ve sonra tam düğün gününde yine beyaz tavşanı görür ve yine olanlar olur. Bu filmin de izlenmesini tavsiye ederim.
Ah Alice! Senin gibi olabilmeyi o kadar çok isterdim ki. Beyaz tavşanı takip edip bir ağaç deliğinden düşüp her şeyin bambaşka olduğu bir evrene düşmeyi...
ataç ikon Alice Harikalar Diyarında
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Serdar Glmz

Serdar Glmz

@serdarglmz

Alice Harikalar Diyarında kitabını yada bu hikayeyi duymayan yoktur herhalde.Benim yorumum bu hikayenin ardındakilerle ilgili olacak.Kitap ilk kez 1865 yılında yayınlanmış.Kitabın yazımı hakkında kesin olmayan spekülatif tahminler bulunmakla beraber akla en yatkın teori yazar Levis Carroll'un küçük yeğeni Alice'e duyfuğu pedofili tutku sonucunda uyuşturucu etkisi altındayken yaılmış olmasıdır.150 yılı aşkın bir süredir batı edebiyatında etkilemediği yazar, düşünür yok denecek kadar azdır.Yayınlandığı ilk günden bu yana bir çocuk kitabı gibi algılansa da çocuklar için olduğu kadar yetişkinler için bile son derece rahatsız edicidir.Yazarın müthiş hayal gücü sayesinde çocuklar için masal kitabı gibi görünse de yetişkinler için barındırdığı sembollerin anlam derinliği çok yüksektir.
5 beğen · 0 yorum
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Merhabalar. ☺ Çocukluğumda bir türlü tamamını okuyup bitiremediğim kitabı çok şükür bugün bitirdim. ?

Hem çocuk hem de yetişkin edebiyatında önemli bir yere sahip olan bu kitap, hayal gücü zenginliğiyle küçük okurlara hitap ettiği gibi, yetişkinlere de içerdiği sembollerin anlam derinliğiyle hitap etmeyi başarıyor. ☺ Kitabı sevdin mi derseniz, kesinlikle hayır derim. ? Yani şimdi daha iyi anlıyorum çocukken neden bir türlü bitiremediğimi. ? Alice bir rüya görüyor ki maşallahı var. Bir uzuyor, bir minik boylu oluyor. Bir tavşan dolanıyor, bir fareyle didişiyorlar. ?? Yine de tavşanı az buçuk sevdim. Neyse bari yorumumu tavşancığımın sözüyle noktalayayım. ?
"Nereye gittiğini bilmiyorsan, hangi yoldan gittiğinin bir önemi yok. "
3 beğen · 0 yorum

Alice Harikalar Diyarında - S41

Gelen, Beyaz Tavşan'dı; ağır ağır Alice'e doğru yürüyor, bir yandan da bir şey yitirmiş gibi çevreyi kolaçan ediyordu; Alice, onun kendi kendine, ''Ah Düşes! Düşesim! Vah benim sevgili patilerim! Vaah benim kürküm, vah bıyıklarım! Boynumu vurduracak. Sansar ne kadar sansarsa ben de o kadar eminim bundan! Acaba nerede düşürdüm ki onları?'' dediğini duydu. Alice, onun yelpazeyle beyaz eldivenleri aradığını hemen anlamıştı; bir iyilik yapmak isteğiyle o da aranmaya başladı, ama ortalıkta hiçbirinden iz yoktu. Gölcükte yüzdüğünden bu yana her şey değişmişe benziyordu; cam masa, küçük kapılı kocaman dehlizde bütün bütüne silinmişti.
Ay Nur tarafından eklenmiştir.
Ceren Şahin

Ceren Şahin

@asyaceren

Eğer herkes kendi işine baksaydı, Dünya şimdi olduğundan daha hızlı dönerdi.
ataç ikon Alice Harikalar Diyarında
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
18 beğen · 0 yorum
Ebru

Ebru

@kubraebru

“ Ah, ‘dünyayı döndüren şey sevgidir, sevgi!’”
“Bir başkası da bana bunun herkesin kendi işine bakması olduğunu söylemişti!” diye fısıldadı Alice.
“Ah, neyse! İkisi de hemen hemen aynı anlama geliyor,” dedi Düşes (...)
ataç ikon Alice Harikalar Diyarında
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
9 beğen · 0 yorum
Nil

Nil

@nill

"Lütfen söyler misiniz bana, burada ne yana gidebilirim?"
"Bu gitmek istediğin yere bağlı"dedi Kedi.
"Neresi olursa olsun, önemi yok" dedi Alice.
"O zaman ne yana gitsen olur" dedi Kedi.
Alice sözünü açıklamak amacıyla, "Yeter ki bir yere varayım." diye ekledi.
"Tabii varırsın" dedi Kedi. "Yürümekten yorulmazsan bir yere varırsın elbet"
ataç ikon Alice Harikalar Diyarında
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
5 beğen · 0 yorum
Nil

Nil

@nill

Bu sabah uyandığımda aynı mıydım? Küçük bir farklılık hissettiğimi hatırlıyor gibiyim. Ama ben aynı değilsem, yeni soru şu: Ben kimim o zaman?
ataç ikon Alice Harikalar Diyarında
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Kendini başkalarına gördüğünden ya da görünebileceğinden farklı biri olarak görme ki, başkaları da seni başkalarının gözünde başka biri olmaya çalışan başka biri olarak görmesin. (sf: 82)

***

‘’Derdi ne acaba diye sordu Griffin’ e. Griffin de, tıpkı az önceki gibi karşılık verdi: ‘’Aslında derdi falan yok, sadece dertli olduğunu sanıyor. Haydi gel!’’ (sf: 86)

***

Panter yedi böreğin kabuğunu, sosunu, etini
Baykuşun payına kaldı böreğin ismi (sf: 99)

(İş Bankası Kültür Yay. - 13. Baskı - Çev: Sinan Ezber)
ataç ikon Alice Harikalar Diyarında
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum
6
KİTAP
Yetişkinler için Çocuk Kitapları
Bazı kitapların yaşı yoktur. Kaç yaşına gelirsek gelelim çocukluğumuzdaki coşkuyla tekrar okuyabileceğimiz, yetişkinler için ...
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
katilinellerinde

katilinellerinde

@katilinellerinde

 paylaşım fotoğrafı
İnsanları alıp uzak diyarlara götüren bir kitap.Çocuk kitabı gibi görünse de yetiskinlerin de okumasi gereken kitap .Keyifli okumalar :)

Nereye gittiğini bilmiyorsan hangi yoldan gittiğinin bir önemi yok..!
ataç ikon Alice Harikalar Diyarında
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
18 beğeni · 1 yorum beğen ikon
Lacrimae (@lacrimae)
Harikalar diyarını bulma umuduyla
27.01.19 beğen 2 cevap
Eduşka

Eduşka

@edaa

 paylaşım fotoğrafı
Günaydınnnnn 😊

Herkese mutlu , bol kitap okumalı haftalar dilerim
🌸
ataç ikon Alice Harikalar Diyarında
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
34 beğeni · 7 yorum beğen ikon
EL_NINO (@elnino)
Günaydın, teşekkürler, size de bol veee keyifli okumalar. Kumarbaz kitabıyla da güzel bir bütünlük sağlayabilir ortam :)
10.12.18 beğen 2 cevap
Kahve Kitap Kurabiye (@kahvekitapkurabiye)
Okuduktan sonra .... Okumadan değil !!! 😊https://kayiprihtim.com/d...yen-10-sey/amp/
10.12.18 beğen 1 cevap
grimalkin stone (@grimalkin)
Aynı kitap bende de var ama hâlâ başlayamadım. Çok özendim şuan yahu :)
10.12.18 beğen cevap
 paylaşım fotoğrafı
Büyüdün artık diyenlere gelsin bu. ?
ataç ikon Alice Harikalar Diyarında
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Anka Diana.

Anka Diana.

@zumruduanka

Alice Harikalar Diyarında ve Çin. paylaşım fotoğrafı
Alice Harikalar Diyarında ve Çin.
Yıl 1931, Çin'deki Hunan Eyaleti Valisi, Lewis Carroll’un Alice Harikalar Diyarında kitabını yasakladı çünkü hayvanlara insan dilini kullanma gücü verilmemesi gerektiğine inanıyordu. Ayrıca, insanlar ve hayvanların aynı düzeyde özelliklere sahip olmasını "felaket" olarak nitelendiriyordu.
ataç ikon Alice Harikalar Diyarında
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğeni · 1 yorum beğen ikon
MettÇk (@mettck)
Ve bu adamı vali yapmışlar..
18.05.18 beğen 1 cevap