up
ara

İlk Bilgi - Bediüzzaman ve Nietzsche'ye Mukayeseli Bir Yaklaşım Denemesi

İlk Bilgi - Bediüzzaman ve Nietzsche'ye Mukayeseli Bir Yaklaşım Denemesi Konusu ve Özeti

İlk Bilgi - Bediüzzaman ve Nietzsche'ye Mukayeseli Bir Yaklaşım Denemesi
İlk Bilgi - Bediüzzaman ve Nietzsche'ye Mukayeseli Bir Yaklaşım Denemesi kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Paradoks Yayınları
ISBN: 9786055304409
Sayfa: 176 sayfa Basım Tarihi: 2013
Nietzsche'ye göre gelmekte olan tehlike nihilizmdir. Yani "hiç"çiliktir; bütün değerlerin değerlerini kaybetmesi; anlamın pul pul dökülüp anlamsızlığın hâkim olması halidir.
Bediüzzaman'a göre ise kapıdaki tehlike inançsızlık cereyanıdır. Bu cereyan Nietzsche'nin kaygılarını da kapsar niteliktedir. Ona göre gelecekteki yüzyılın en büyük mücadelesi "iman" mücadelesi olacaktır.
İman mücadelesinde Bediüzzaman "varlık"ın ötesinde bir yaratıcı görür. Ve onu "Sâni'i Zülcelâl" diye niteler. Yani ululuk sahibi sanatkâr... Çünkü her varlık Yaratıcısının eşsiz sanatının bir göstergesi mahiyetindedir.
Nietzsche için ise "yaratılma" yok "oluş" vardır. Oluş; olma, olagelme, nedenden niçin den vareste bir izah tarzı.
Nietzsche'nin idealindeki insanlık hali: "Üst insan" iken diğerinin ise kâmil insandır.
Bediüzzaman'a göre yapılacak işlerde müminleri motife eden etken "ahiret inancı" iken, Nietzsche "hakikatin öbür dünyada değil bu dünyada olduğu" gerekçesi ile ahireti reddeder. "Oluş" ne zamana kadar sorusunu ise cevaplamaz. Sadece "ebedi dönüş" der.
Ebedi dönüş "üst insan"ın kabullenmişlik halidir. O geçirdiği bir içsel evre ile "oluş" da ki anlamsızlığı ve sürekliliği sorgulayamaz hale gelir. Olanları sadece kabul eder, o kadar. İşte bu tam anlamıyla kaderine boyun bükme, teslim olma halidir.
Misafir

Misafir

@misafir000

Bediüzzaman ile Nietzsche'yi aynı kapağa koyup kitapta bu ikiliden bahsetmek gerçekten çok güzel bir fikir. Ne zamandır düşünürüm; yüzlerce yıldır felsefecilerin kah kafalarını duvarlara vurarak kah kendilerini dağlara bayırlara atarak bulmaya çalıştığı açıklamaların (cevapların değil) Bediüzzaman tarafından oldukça nazik ve büyülü bir şekilde ortaya konulmuş olduğunu cümle aleme duyurmak şu asrın en mühim işlerindendir. Felsefecilerin yaptıklarını değersizleştirmeden (ki yazar değersizleştirme yapmamış, tebrikler) onların düpedüz saçmaladıkları ve kendilerini kandırdıkları noktaları belirtmek ve devânın Bediüzzaman tarafından apaçık gösterildiğini insanlara göstermek gerekiyordu, bu kitap amatör ama çok değerli bir başlangıç sunuyor okurlara.

Kitabın çok önemli bir kusuru da var, belirtmeden olmaz; "dahi" anlamındaki "de/da"ların ayrı yazıldığını çok nadir görebiliyorsunuz. Böylesine değerli bir içerik bu kadar açık editör hataları içeren formatta sunularak hebâ edilmemeliydi.

Bediüzzaman'ın fikirleriyle henüz karşılaşmadıysanız ve felsefeye de ilginiz varsa çok yetkin olmayan ancak günümüz insanına bir başlangıç sunabilecek bu kitabı (yazım hatalarını gözardı ederek) mutlaka okumalısınız.
0 yorum
Fatih S.

Fatih S.

@fsalim54

Nietzsche'ye göre en büyük tehlike nihilizmdir. Bediüzzaman'a göre ise imansızlıktır. Birisi Tanrıyı reddederek özgürleşirken diğeri kulluk vazifesiyle bu tehlikeden uzaklaşmayı savunuyor. Ve bunun gibi bir çok felsefi bakımdan değerlendirmeleri bulabileceğiniz, okuması zevkli bir kitaptı.

Yazar ilk önce İman anlayışını anlattıktan sonra Nietzsche ve avrupanın dine bakışını açıklıyor. ilerleyen bölümlerde ise Bediüzzaman'ın felsefesini ve ikisi arasında bir mukayese yapıyor. Kitapta katılıp veya katılmayacağınız bir çok tez var. Ancak felsefe metinlerden hoşlanıyorsanız ve Bediüzzaman'a ait bazı şeyleri merak ediyorsanız bu kitabı okuyabilirsiniz.

Kimi bölümler sıksa da bazı bölümler tekrar okunmaya değer bir eser.
0 yorum
Naime Karakan

Naime Karakan

@naimekarakan

kitabı ussal olarak tahayyul edip arzuluyordum ama reel olarak boyle bir kitabın varlıgından haberim bile yoktu. harika ötesi bir kitap ; ne kadar faydası oldugunu görünce asla okudugunuza pişman olmayacaksınız. boyle bir mukayeseyi daha once varolusculugu sorgulayıp mukayese eden jean-paul sartre de bile gormemiştim. kafanızda cok tası yerine koyacagına sizi temin ederim.
0 yorum

İlk Bilgi - Bediüzzaman ve Nietzsche'ye Mukayeseli Bir Yaklaşım Denemesi - S41

ve felsefe…
sahibi oldugum iki kanaat vardır : nietzsche'yi anlamadan bugunku batıyı, hristiyanlıgı bilmeden de nietzsche'yi anlamak mumkun değildir."
Naime Karakan tarafından eklenmiştir.
Naime Karakan

Naime Karakan

@naimekarakan

"insanlar hayatlarıyla alakalı olan su üç soruyu kendilerine sorarlar. sormakla yetinmez cevabını da verirler. şöyle veya boyle mutlaka verirler.
soruların ilki yalnızlık konusudur. insanın yalnız kalıp kalamayacagını ve buna ne kadar dayanabileceğine dair sorudur ; ürkütücü bir o kadar da iç karartıcıdır o netameli soru.
ikincisi : hayatının amacı ve anlamına dair sorudur.
üçüncüsü de baskaları tarafından begenilmesi veya eleştirilmesi durumunda ne olcude ve şiddette etkilenebileceği konusudur."
0 yorum