up
ara

Vatan Yahut İnternet

- Vatan Yahut İnternet

Vatan Yahut İnternet Konusu ve Özeti

Vatan Yahut İnternet
Vatan Yahut İnternet kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Dergah Yayınları
ISBN: 9789759955137
Sayfa: 264 sayfa Basım Tarihi: 2014
"İnsanoğlu toprağı terk ederek etrafını aletlerle çevirip bir "sanal dünya" kurdu. Burada sıkılıp duruyor. İki serap görüyor: hız ve haz. Bunlar nefsin oyunlarıdır. Ele geçtiklerinde yok olurlar. Sıkıntı devam eder.İnsanlar kendilerini elli bin çeşit ürün bulunduran AVM'lere teslim etmeseler, tüketim kültürünün kelepçelerinden kurtulabilseler, çiçekleri ve böcekleri yeniden görebilseler; bir keçi yavrusunun bakışlarını, süt kokusunu, böğürtlen reçelini hiçbir şeye değişmeyecekler ama sarhoşluktan ayılamıyorlar." Bu kitapta Mustafa Kutlu'nun yirmi yıllık bir sürede yayınlanan gazete yazılarından bir seçkiyi bulacaksınız.
Tuğba Bal

Tuğba Bal

@tugbabal

Teknoloji Çağı
'Vatan elden gidiyor' cümlesini anlamlandıran kitap. Aslında içimizi hüzünlendiren cümle olmalı. Neden hüzünlenmiyoruz? Eski biz giderken, yavaş yavaş tüketirken ruhumuzu. Ne çok değiştiriyoruz kendimizi. Peki mutlu muyuz eskisi gibi? Tabiki de değiliz. Mutluluklarımızda sahte artık.
Bu kitap okuyana çok şey katıyor. Farkettiğimiz ama ifade edemediğimiz, birisine söylediğimiz zaman 'aman hangi çağda yaşıyoruz' sözlerini duymaktan korktuğumuz için, susmayı tercih edenlerden olduk belki de. Ama Mustafa Kutlu hocamız her şeyi konuşmuş. Bazen deriz şöyle bir kafayı dinlesek diye ama bu hayatımıza giren lüzumsuz kalabalıklarla mümkün müdür? Kalabalıktan kastım insan değildir. İnsanların yaptıklarıdır. İnsanları yavaşlatan aletler, dünyayı kirletenler, yaşam alanlarını zehirleyen ıvır zıvırlar. Sakin olmalı bir şehir ve sade olmalı ki kaybettiği ruhunu tekrar canlandırsın yüreğinde... Bu kalabalıkta sakin insanlarla buluşmanız dileğiyle...
ataç ikon Vatan Yahut İnternet
kitaba 9 verdi
0 yorum

Vatan Yahut İnternet - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
erhan

erhan

@munzevi

Bilmem dikkatinizi çekiyor mu; etik kelimesi günlük dilden (yazı ve konuşma) ahlâk kelimesini neredeyse kovdu, çıkardı. Neden acaba?

Öküz altında buzağı aramadan ilk ağızda şunlar söylenebilir: Ülkedeki yabancı dil hayranlık ve hakimiyeti; sözü etkili kılmak için cümle aralarına serpiştirilen yabancı kelime düşkünlüğü bunu tetiklemiş olabilir. Böyle prestij olan (bakın ben dahi kullandım, yerli yerinde) binlerce kelime var: "Risk" gibi "finans" gibi vb.

Dil bahsine dalmadan konuya dönelim. İkinci sebep ve bence asıl sebep ahlâkın din çağrışımlı olmasındandır. Konuşanlar ve yazanlar nedense bundan uzak duruyor, güya nötr bir söylemi tercih ediyorlar.

Öyle ya ahlâk denilince (bilhassa ülkemizde) Allah, peygamber, cennet-cehennem peşi sıra gelecektir.

Etik, bir hamlede bunları saf dışı ediyor ve aslında daha da önemlisi pek de anlaşılmadan muğlak bir ifade getirerek işi yumuşatıyor.

O kadar yumuşatıyor ve hatta eğip-büküyor ki; bazı Türkçe fukaraları "şık" mânasına dahi kullanıyorlar. Misal: "Başkanın yerinden kalkıp olaya müdahalesi hiç etik olmadı."

s.37
ataç ikon Vatan Yahut İnternet
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahmet ÖZAYSIN

Ahmet ÖZAYSIN

@ahmetozaysin

“Kültür üretiminin ve tüketiminin zengin seçkinlerin tekelinden çıkması için geniş halk yığınlarının belli bir refah seviyesine ulaşması lazımdır. Bu refah seviyesi de yetmez, mesela paraya her nasılsa bulmuş bir ailenin okur-yazar, kültürel faaliyetlere duyarlı olması için en azından üç nesil geçmesi icap eder. Kültürlü olmak, kültürle ilgilenmek öyle ayda yılda bir çocukları lunaparka götürür gibi tiyatroya götürmekle olmaz.” 101
ataç ikon Vatan Yahut İnternet
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
erhan

erhan

@munzevi

Modern hayat teknoloji ile el ele verip dünyamızı ve insanları kılcal damarların vücuda yayılışı gibi ele geçirmiştir. Her şeyin bir şeyle ilgisi vardır. Mesela ben öteden beri ağzımda bir söz geveleyip duruyorum. Türkiye (insanımız) bir yandan modernleşiyor öte yandan dindarlaşıyor. (Bu yıl oruç tutanların oranı %85'e çıkmış). Bilim adamları, sosyologlar, sanatçılar bu can alıcı oluşum üzerinde durmuyor. Durmayınca da insanları anlayamıyor. Tophane'de bir bardak suda kopartılan fırtına bu yüzden sağlıklı olarak değerlendirilemedi.

Mesela üniversiteli bir kızımızın üzerinde kot pantolon, kalçaları örten uzun bir mont ve ayaklarında Convers var. Ama başı örtülü. Kulağında ipod veya mp3 player müzik dinliyor, muhtemelen yabancı dilde, elinde tasavvufa dair bir kitap.

Ailece Umre'den yeni gelmişler, ama henüz yaz ve tatil bitmediği için deniz kıyısında kendilerine uygun bir otele gitmeyi planlıyorlar. En azından erkekler için ayrı, kadınlar için ayrı havuzlardan birinde yüzecek; gece sahilde dolaşacak, çekirdek çitleyecek yakınlardaki tarihî mekânları gezecekler. Güz gelince televizyon dizilerine dalacaklar. Bu dizilerin umum ahlâka aykırı olduğunu hissederek, kanal değiştirecekler.

s.55
ataç ikon Vatan Yahut İnternet
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahmet ÖZAYSIN

Ahmet ÖZAYSIN

@ahmetozaysin

“Uygarlığın tek ölçüsü vardır: Ahlak. Ahlakın tek kaynağı vardır: Din.” 41
ataç ikon Vatan Yahut İnternet
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahmet ÖZAYSIN

Ahmet ÖZAYSIN

@ahmetozaysin

“Hayatın ne olduğu, nasıl yaşanması gerektiği; insanın ne olduğu, nereden gelip nereye gittiği, doğru düşüncenin nasıl kazanıldığı; güzelin-iyinin nasıl fark edileceği, bütün bunlar orta öğrenim gençliğinin tahsil hayatında hemen hemen hiçbir bilgi edinemediği ve bu sebeple şahsiyet kazanamadığı bir durum yarattığı için öğrenci tek bir hedefe kilitlenmektedir: Para, bol para getirecek bir mesleğe en kısa ve en kolay yoldan ulaşmak” 159
ataç ikon Vatan Yahut İnternet
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
116
KİTAP
İlginç Kitap İsimleri
İsimlerini görünce hayrete düştüğümüz, bazen güldüğümüz bazen anlam vermekte zorlandığımız en ilginç isimli kitapları bu list...